Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Dziennika Nasz Domek - tak po prostu


wu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • wu

    9190

  • Arnika

    1550

  • TAR

    1532

  • braza

    1448

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

znalazłam coś na pocieszenie:

Słupki kotwiące wieniec opaskowy w wieńcu stropu są przede wszystkim do przeniesienia sił poziomych z więźby a tylko przy okazji przeciwko podniesieniu dachu. Ich rozstaw jest uzależniony od konstrukcji więźby (jętkowa, płatwiowo-kleszczowa, krokwiowa) oraz od jej rozpiętości i obciążeń. Słupki pracują głównie na zginanie i ich rozstaw zależy od sił z więźby. Wieniec opaskowy pracuje jak pozioma belka i zapewnia rozłożenie obciążeń z poszczególnych wiązarów (krokwi) na słupki. Do wieńca opaskowego kotwi się murłatę - kotwy mają za zadanie połączyć murłatę z wieńcem opaskowym i przede wszystkim przenieść obciążenia poziome na wieniec oraz zapobiec "podniesieniu" dachu. Ich rozstaw zależy od rodzaju więźby i siły poziomej z tym związanej. Teoretycznie rozstaw powinno się wyliczyć przyjmując że murłata pracuje w poziomie jak belka wieloprzęsłowa, obciążona siłami z poszczególnych wiązarów poprzez krokwie i podparta w miejscu łączenia kotwami z wieńcem opaskowym. Murłata musi wytrzymać na zginanie w przęśle oraz przy podporze (kotwie), oraz na ścinanie przy kotwie. Kotew musi wytrzymać na ścinanie. Dla większości przypadków rozstaw 1m będzie wystarczający. Co do średnicy to dałbym 16mm. Rozstaw kotew w wieńcu opaskowym nie musi mieć nic wspólnego z rozstawem słupków kotwiących wieniec opaskowy w wieńcu stropu. Czasem wykonuje się konstrukcje bez wieńca opaskowego - wówczas daje się gęściej słupki kotwiące i tylko do nich mocuje murłatę. Dyskusja o papie ma tu też swoje znaczenie - jeśli jej nie ma to siła pozioma przenoszona poprzez murłatę na wieniec jest redukowana przez tarcie co odciąża kotwy - jeśli papa jest to wypadałoby przeliczyć kotwy na pełną siłę poziomą. Brak wieńca opaskowego lub słupków z prawdziwego zdarzenia skutkuje opisywanymi powyżej, przez któregoś z forumowiczów skręceniami murłaty i ścianki kolankowej. Wypuszczanie pojedynczego pręta z wieńca i robienie z tego "pseudo" słupka kotwiącego ma sens jedynie w przypadku konstrukcji płatwiowo-kleszczowych gdzie siła pozioma na murłacie jest stosunkowo nieduża - jednak wieniec w takim przypadku również uważam za jak najbardziej zasadny.

a tu cały wątek:

http://forum.muratordom.pl/mocowanie-dachu-do-wienca,t145025.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro tylko pewnie dlatego żem o swaty z Twoją córcią dopytała :lol: :lol: :lol: witaj Daro w moich skromnych białych progach :wink: :lol:

 

No pewnie że tak, inaczej za chiny nie wiedziałbym, które ciało przyporządować do Ciebie.

:lol: :lol: a mnie w ogóle kojarzysz?? Ja koło Wusi u Ani siedziałam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro tylko pewnie dlatego żem o swaty z Twoją córcią dopytała :lol: :lol: :lol: witaj Daro w moich skromnych białych progach :wink: :lol:

 

No pewnie że tak, inaczej za chiny nie wiedziałbym, które ciało przyporządować do Ciebie.

:lol: :lol: a mnie w ogóle kojarzysz?? Ja koło Wusi u Ani siedziałam :wink:

 

Wydaje się że tak, ale głowy bym nie położył.

Wspaniale mi się z Wami rozmawiało - lecz nie mogłem utrwalić sobie wszystkich nicków i imion w połączeniu z każdym z Waszych ciał - a było (choć dyskrtnie :wink: :oops: ) na co popatrzeć. Eleganckie Dziewczyny 8) . .. ale pomóż mi jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak stałam się ciałem oczywiście uznaję to za komplement :wink: :lol:

 

Monia jakże mógłby Ciebie nie kojarzyć :D

 

Mycha a bo Daro to dawno na forumie nie był to nadrabia :wink: :lol: czemu pracowita leniwa jak nie wiem co :lol: :lol: :lol:

 

Monia nie miałam sumienia mu psuć niedzieli zaraz rano dzwonić będę :D

 

Daro normalnie czarujący uwodziciel z Ciebie nakarmi komplementami obsypie nooooooooooo mój syn po oglądnięciu zdjęcia Twojej Córci stwierdził że jest ładna i chce się z Nią bawić :lol: :lol: :lol: no i że mama ma Ją zaprosić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...