Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Powinieneś. Ale nie dlatego, że tworzy. Dokształcanie zawsze jest przydatne.

Ale to oczywista oczywistość, że zmiękczacz nie zmienia, skoro nie odfiltrowuje, a tylko wymienia jedne jony na inne. Woda za nim przecież nie jest demineralizowana. Tu wystarczy logiczne rozumowanie a dowodem będzie sprawdzenie twardości testerem twardości całkowitej co zrobiłem.

Zastosuj się do swojej własnej rady i dokształć się w temacie tylko nie ograniczaj się do jednego źródła wiedzy w postaci instalatora (który przecież jest tym mitycznym "przedstawicielem" albo "konsultantem").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chętnie skorzystam z tego rozwiązania. Jeśli poza pozbyciem się manganu uda się poprawić pozostałe parametry, tym lepiej.

Czy taka stacja Clack WS1CK 40 (przyjmuję 40 litrów na zapas), ze złożem Ecomix A, to będzie dobry wybór?

Ecomix jest pakowany w worki po 25 lub 12 litrów. Jako minimum radziłbym stosować konfigurację na 37 litrów.

Woda na podlewanie oczywiście z pominięciem filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, posiadam zmiękczacz z złożem Lewatit s1576 45l i głowica Clack Pallas WS1CK. Twardość wody na wejściu to 19dh na wyjściu 4dh Mam pytanie gdyż gdy sam wyliczałem ilość metrów wychodziło mi około 8m3. Teraz dla próby zwiększyłem do 16m3 i woda dalej ma 4dh. Głowica ustawiona w tej chwili jest tak czas płukania wstecznego 8min, czas solankowania 60min, czas płukania wstecznego 8min, czas płukania formującego 4min, napełnianie 6,50kg, zdolność jonowymienna domyślnie mam110m3 (zwiększyłem do 200m3). Głowica może też wyliczyć sama ilość kiedy wykonać regenerację i czy pomimo tego że woda ma dalej 4dh powinienem co 8m3 wykonać regenerację ? Dość często też jest napisane że należy wykonać regenerację co 14 dni inni że co 21 dni jaka wartość jest zalecana przy takiej konfiguracji?

 

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Masz dość wysoką dawkę soli (145 g/L) ale to nadal w normie.

Masz długie czasu płukania (ja bym sobie darował drugi backwash) ale nadal w normie.

Zdolność ustawiłbym na poziomie 135 m3*dH, ale to co miałeś było nadal w normie (po zmianie masz trochę za dużo).

Te ustawienia były dość "bezpieczne" i z zapasem. Może dlatego nadal masz dobrą wodę po przepuszczeniu większej objętości. Ale nie sądzę aby taki stan rzeczy się utrzymał dłużej (czyli po kolejnej regeneracji i kolejnym długim cyklu).

Ja bym regenerował co ok 9 m3, przy nieco krótszym płukaniu i mniejszej dawce soli (np. 120 g/L). Przy dotychczasowych ustawieniach może dałoby się utrzymać 10 m3?

Regeneracja z czasu powinna być jako zabezpieczenie przed długo stojącą wodą i wzrostem bakterii. Jeżeli u Ciebie pobory są regularne, a woda miejska (chlorowana) to ten czas może być dłuższy. Nie ma "sztywnych wymagań" w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie skorzystam z tego rozwiązania. Jeśli poza pozbyciem się manganu uda się poprawić pozostałe parametry, tym lepiej.

Czy taka stacja Clack WS1CK 40 (przyjmuję 40 litrów na zapas), ze złożem Ecomix A, to będzie dobry wybór?

 

Myślę, że w Pana przypadku, biorąc pod uwagę poziom manganu i żelaza wystarczy na spokojnie stacja multifunkcyjna o pojemności złoża 37L. W wynikach brakuje nam jeszcze paru ważnych parametrów, chociażby jonu amonowego, utlenialności.

Proszę mieć na uwadze, że stosując Ecomixa, nie wskazane jest miksowanie wody uzdatnionej z surową w celu podniesienia twardości wody na wyjściu z 0dH na np. 3-4 dH.Przy takim rozwiązaniu zmiękczamy wodę do zera, a opcją dodatkową jest montaż systemu RO z mineralizatorem, która zapewni nam dostęp do wody pitnej.

 

Jak z bakteriami ? Czy były robione badania bakteriologiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

widzę, że trochę wrócił ruch w wątku, więc ponawiam pytanie.

Badanie wody - https://imgbb.com/7VCjk0V

Zużycie około 6m3 miesięcznie. Dwie osoby, dwie łazienki z prysznicami, pralka, zmywarka (codziennie, czasami 2 razy dziennie), w planach dodatkowy członek rodziny.

Czy możecie doradzić jaka powinna być wielkość złoża Ecomix-a i jaki sprzęt warto zakupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj się do swojej własnej rady i dokształć się w temacie

 

Podrzucisz linka do materiałów potwierdzających teorię, że zamiana Mg i Ca na Na zwiększa żywotność membrany osmotycznej? Czy może tu też potrzebuję źródła, bo faktycznie masz rację i złoże jonowymienne w zmiękczaczu ma nazwę dla zmyłki i nie wymienia "minerałów", a je usuwa?

 

puszczając wodę surową (nie zmiękczoną) na osmozę, powodujesz jej znacznie szybsze zużycie, a "minerały" (czyli twardość) i tak zostanie usunięta (tylko nie na zmiękczaczu, a na osmozie.
Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam świeżo wywierconą studnię głębinową - badane wody (SGS)wykazało :

 

Mangan (Mn) 224 ±34 PS KM ≤ 50

Żelazo (Fe) 3787 ±569 PS KM ≤ 200

 

może ktoś profesjonalnie doradzić elementy stacji uzdatniania wody aby doprowadzić parametry wody do zgodności z normą ?, zużycie wody w granicach 1,5-2m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam świeżo wywierconą studnię głębinową - badane wody (SGS)wykazało :

 

Mangan (Mn) 224 ±34 PS KM ≤ 50

Żelazo (Fe) 3787 ±569 PS KM ≤ 200

 

może ktoś profesjonalnie doradzić elementy stacji uzdatniania wody aby doprowadzić parametry wody do zgodności z normą ?, zużycie wody w granicach 1,5-2m3/h

 

Ciężko dobrać stację uzdatniania wody, na tak cząstkowych wynikach badań wody. Mangan i żelazo nie są jedynymi wyznacznikami jakości wody. Brakuje kilku innych ważnych parametrów fizykochemicznych.

Czy posiada Pan pełne badania wody ?

Co z badaniami bakteriologicznymi ?

Jaka metoda odprowadzania ścieków ?

Czy studnia po wywierceniu była zdezynfekowana ?

Czy są już jakieś elementy instalacji takich jak hydrofor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko dobrać stację uzdatniania wody, na tak cząstkowych wynikach badań wody. Mangan i żelazo nie są jedynymi wyznacznikami jakości wody. Brakuje kilku innych ważnych parametrów fizykochemicznych.

Czy posiada Pan pełne badania wody ?

Co z badaniami bakteriologicznymi ?

Jaka metoda odprowadzania ścieków ?

Czy studnia po wywierceniu była zdezynfekowana ?

Czy są już jakieś elementy instalacji takich jak hydrofor ?

 

dziękuję za zainteresowanie, tak mam pełne badanie, wszystko jest w normie poza żelazem i manganem, no może poza jeszcze twardością wody, jest na poziomie 505 (norma 500), bakteriologicznie jest OK. Dobre pytanie w kwestii odprowadzenia ścieków z regeneracji złoża/złóż - woda ma służyć do podlewania ogrodu, do celów bytowych mam wodę z wodociągu, rzeczywiście z odprowadzeniem może być problem, studnia to aktualnie rura Fi 110 na terenie ogrodu. Mam dużo architektury wokół domu z betonu architektonicznego + kostka granitowa - nie chcę aby to wszystko się zabarwiło z powodu nadmiaru żelaza i manganu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nic takiego tu nie napisano, że zmiękczacz ze złożem jonowymiennym zmienia ilość minerałów. Wiedza o przebiegu procesu w żywicy jest powszechnie dostępna i chyba jesteś pierwszym, co chce ją obalić.

 

A jeszcze niedawno pisałeś:

Twardość (czyli wapń i magnez) tworzy osady trudne do usunięcia, twarde... jak ją usuniesz to w jej miejsce wprowadzasz sód,
Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... woda ma służyć do podlewania ogrodu...

Nie twierdzę, że tak samo będzie u Ciebie ale takie zastosowanie zazwyczaj nie ma uzasadnienia do wymaganych kosztów... Filtry mają w takim układzie najgorsze warunki pracy (100% wydajności przez krótki czas podlewania i 0% wydajności przez długi czas pomiędzy podlewaniem) przez co muszą być bardzo duże i wydajne (a to generuje wysokie koszty zakupu oraz utrzymania, wymaga miejsca, wytwarza sporo dodatkowych ścieków). Dodatkowym problemem jest utrzymanie filtra poza sezonem podlewania (filtry powinny być zabezpieczone przed mrozem oraz regularnie płukane nawet jeśli nie pracują).

Dodatkowo Twoja woda jest mocno zażelaziona więc nie będzie to takie proste aby uzdatnić ją "od tak" do normy wody pitnej.

 

Alternatywne rozwiązanie (mniejszy filtr i zbieranie wody do podlewania) także wymaga sporo miejsca i kosztów (zbiornik odpowiedniej pojemności, pompy, sterowanie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego tu nie napisano, że zmiękczacz ze złożem jonowymiennym zmienia ilość minerałów. Wiedza o przebiegu procesu w żywicy jest powszechnie dostępna i chyba jesteś pierwszym, co chce ją obalić.

Szczerze wątpię abyś przeczytał tą książkę... bo wtedy nie wygłupiałbyś się tak na tym forum... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że tak samo będzie u Ciebie ale takie zastosowanie zazwyczaj nie ma uzasadnienia do wymaganych kosztów... Filtry mają w takim układzie najgorsze warunki pracy (100% wydajności przez krótki czas podlewania i 0% wydajności przez długi czas pomiędzy podlewaniem) przez co muszą być bardzo duże i wydajne (a to generuje wysokie koszty zakupu oraz utrzymania, wymaga miejsca, wytwarza sporo dodatkowych ścieków). Dodatkowym problemem jest utrzymanie filtra poza sezonem podlewania (filtry powinny być zabezpieczone przed mrozem oraz regularnie płukane nawet jeśli nie pracują).

Dodatkowo Twoja woda jest mocno zażelaziona więc nie będzie to takie proste aby uzdatnić ją "od tak" do normy wody pitnej.

 

Alternatywne rozwiązanie (mniejszy filtr i zbieranie wody do podlewania) także wymaga sporo miejsca i kosztów (zbiornik odpowiedniej pojemności, pompy, sterowanie...)

 

niestety dochodzę do podobnych wniosków :(. Mam sporo kostki granitowej i betonu architektonicznego - nie chcę aby to się zabarwiło więc pozostaje ręczne chodzenie z wężem i podlewanie (uważając aby nie lać na kostkę i beton) w sytuacji braku opadów przez dłuższy czas. Mam w planach budowę domku narzędziowego to stację uzdatniania można by tam umieścić, pozostaje problem z brakiem używania stacji w zimie, jesieni i wiośnie - jak zrozumiałem Twój wpis to i tak co jakiś czas musiałbym uruchomić stację - jak często ? (nie jest to problem bo prąd mam "za darmo" a wąż mogę skierować do studzienki kanalizacyjnej). Może uda się znaleźć rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i tak co jakiś czas musiałbym uruchomić stację - jak często ? (nie jest to problem bo prąd mam "za darmo" a wąż mogę skierować do studzienki kanalizacyjnej). Może uda się znaleźć rozwiązanie.

To nie kwestia prądu... sam filtr zużywa pojedyncze W, ewentualnie pompa musi się załączyć na kilka minut. To się dzieje automatycznie (sterownik tym zarządza) ale problematyczne jest to, że cały układ musi być w gotowości cały rok (ochrona przed mrozem, wypuszczanie ścieków, itd).

Jeśli to Cię nie przekonuje to kwestia kosztów jest bardzo przekonująca... filtr na wydajność 2 m3/h przy takim poziomie żelaza będzie kosztował >5000 PLN, a to koszt za sam filtr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szukam uzdatniacza do domu jednorodzinnego (3 osoby), własna studnia, szambo, miesięczne zużycie wody 5-6 m3. Dobrze jakby woda z kranu była zdatna do picia. Zdarza się, że woda ma nieprzyjemny zapach/smak. W instalacji zostanie zamontowana również lampa UV. Na plus jeżeli urządzenie będzie produkowało mniej popłuczyn, ze względu na szambo.

 

Wyniki badań wody:

Mangan 11 uq/L

Żelazo 90 uq/L

Azotany 22 mg/L

Azot amonowy (jony amonu) 0,11 mg/L

Wapń i magnez 320 Mg CaCO3/L

Bakterie grupy coli 3 / 100ml

 

Celowo nie podaję budżetu, ale myślałem nad aquastilla duo ze względu na filtr węglowy. Czy taki uzdatniacz wystarczy do wody pitnej czy trzeba dodatkowo montować filtr odwróconej osmozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szukam uzdatniacza do domu jednorodzinnego (3 osoby), własna studnia, szambo, miesięczne zużycie wody 5-6 m3. Dobrze jakby woda z kranu była zdatna do picia. Zdarza się, że woda ma nieprzyjemny zapach/smak. W instalacji zostanie zamontowana również lampa UV. Na plus jeżeli urządzenie będzie produkowało mniej popłuczyn, ze względu na szambo.

 

Wyniki badań wody:

Mangan 11 uq/L

Żelazo 90 uq/L

Azotany 22 mg/L

Azot amonowy (jony amonu) 0,11 mg/L

Wapń i magnez 320 Mg CaCO3/L

Bakterie grupy coli 3 / 100ml

 

Celowo nie podaję budżetu, ale myślałem nad aquastilla duo ze względu na filtr węglowy. Czy taki uzdatniacz wystarczy do wody pitnej czy trzeba dodatkowo montować filtr odwróconej osmozy?

Wszystko co wyżej podałeś jest w normie (poza bakteriami, ale masz już lampę UV). Upewnij się, że po montażu lampy wykonałeś odpowiednie chlorowanie studni i instalacji wewnętrznej.

 

Jak chcesz dodatkowo zmiękczyć wodę w domu i poprawić jej zapach + smak przez zastosowanie węgla aktywnego to rekomendowanym wariantem jest rozdzielenie tych dwóch etapów filtracji (o ile miejsce w kotłowni na to pozwala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szukam uzdatniacza do domu jednorodzinnego (3 osoby), własna studnia, szambo, miesięczne zużycie wody 5-6 m3. Dobrze jakby woda z kranu była zdatna do picia. Zdarza się, że woda ma nieprzyjemny zapach/smak. W instalacji zostanie zamontowana również lampa UV. Na plus jeżeli urządzenie będzie produkowało mniej popłuczyn, ze względu na szambo.

 

Wyniki badań wody:

Mangan 11 uq/L

Żelazo 90 uq/L

Azotany 22 mg/L

Azot amonowy (jony amonu) 0,11 mg/L

Wapń i magnez 320 Mg CaCO3/L

Bakterie grupy coli 3 / 100ml

 

Celowo nie podaję budżetu, ale myślałem nad aquastilla duo ze względu na filtr węglowy. Czy taki uzdatniacz wystarczy do wody pitnej czy trzeba dodatkowo montować filtr odwróconej osmozy?

Jeśli jedynym problemem jest nieprzyjemny zapach/smak to powinien wystarczyć sam filtr węglowy.

Jeśli chcesz wodę zmiękczyć to zmiękczacz będzie rozwiązaniem.

Nie radzę łączyć tych dwóch funkcji.

 

Teraz jeśli się zdecydujesz na filtr węglowy to trzeba go regularnie wymieniać i nie brać najtańszego węgla... a najlepiej jakiś z dodatkiem czegoś bakteriostatycznego (srebro, KDF, itp.) tym bardziej, że masz już bakterie w wodzie (chlorowanie instalacji oczywiście do wykonania przed uruchomieniem filtrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...