Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Najlepiej wejść na stronę wodociągów (np. w Warszawie na http://www.mpwik.com.pl).

Jeżeli lokalny wodociąg nie ma swojej strony w necie, należy podejść do siedziby dostawcy wody. Analiza powinna być dostępna np. na tablicy ogłoszeń. Jeżeli w/w (analizy wody) nie ma, trzeba uderzyć do panienki w recepcji. Wodociągi muszą udostępnić wyniki analiz wody!

Oczywiście jakość wody wypuszczanej ze stacji uzdatniania nie musi się pokrywać z jakością wody dostarczanej (stare rury stalowe itp.).

Jeżeli wydaje Ci się, że woda, którą dostajesz nie spełnia twoich wymagań (ruda, mętna, śmierdząca itd.), możesz na podstawie:

"Wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 29 marca 2007 r. (Dz. U. Nr 61 poz. 417 - 6 kwietnia 2007 r.)"

żądać płukania instalacji wodociągowej (przed budynkiem), ewentualnie obniżenia ceny dostarczanej wody.

Jedna uwaga: w "Rozporządzeniu" max. twardość wody wynosi 500 mg/l (ok. 28 stopni niemieckich). To jest bardzo twarda woda, która może dokonać spustoszeń w instalacji.

Możesz kupić sobie tester (w sklepie z rybkami) na twardość ogólną, tzw. "test GH". Koszt max. 30 zł.

Możesz również wykonać pełną analizę fizykochemiczną wody np w sanepidzie (ok. 15 wyników) za min. 200 zł.

Bakteriologia (woda wodociągowa) powinna być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzeki za info.

Jakos nie wierze w "tablice ogloszen" wodociagow.Wole zainwestowac te 200 zl i wiedziec co dostaje faktycznie u siebie.

Firmy montujace instalacje wodne, powiedzialy mi tylko jedno : "jak bedziesz szedl do sanepidu, to nie mow, ze to woda z wodociagow". Czyli cos w tym jest.

 

Bakteriologie mysle, ze sobie odpuszcze.

 

Czyli to co mam zrobic to "pełna analiza fizykochemiczna wody" ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam własne ujecie i....."smrodliwy" problem

Woda jak kryształ zelazo i mangan w normie......a jednak po zastosowaniu hydroforu a nastepnie zbiornikow na ciepla wode .....smród zgniłych jaj....siarkowodór.

Po wizycie w kilku firmach załamka.....ani tapworks i temu podobne nic nie zmienia, proponuja chlorowanie, ale czy to cos pomoże ????

Poradźcie prosze

:cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem wyniki wody ze studni 11m w ktorej lustro wody jest na 1m ppt.

Odczyn pH 7,25

przewodnosc elektryczna własciwa 1762 (wart.dop. 2500)

zelazo 2,1 (wart.dop. 0,2)

mangan 0,53 (wart.dop. 0,05)

woda jest bardzo twarda

Pozostałe wartosci i bakterie sa w normie

Jakie filtry powinienem załozyc zewby pozbyc sie zelaza i manganu? podobno złoze zmiekczajace rowniez usowa zelazo? ale czy da rade w moim przypadku?

Co polecacie i jakie sa tego koszty?

W domu mam hydrofor ze zbiornikiem 50l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zelazo 2,1 (wart.dop. 0,2)

mangan 0,53 (wart.dop. 0,05)

woda jest bardzo twarda

Pozostałe wartosci i bakterie sa w normie

Jakie filtry powinienem załozyc zewby pozbyc sie zelaza i manganu? podobno złoze zmiekczajace rowniez usowa zelazo? ale czy da rade w moim przypadku?

Co polecacie i jakie sa tego koszty?

W domu mam hydrofor ze zbiornikiem 50l.

 

Witam,

Złoże zmiękczające usunie pewną część żelaza z wody (max 1.5 ppm), ale kosztem swojej żywotności i jakości. Jednak nie jest ono przeznaczone do tego celu i powinno się usunąć żelazo i mangan przed zmiękczaczem.

Przy podanych parametrach należałoby zastosować napowietrzanie wody przed hydroforem, następnie odżelazianie (już za hydroforem) i zmiękczanie.

Lepszym (i tańszym) wyjściem będzie zastosowanie złoża Crystal-Right, które usunie żelazo, mangan oraz twardość w jednym stopniu.

Oczywiście należy zastosować filtr wstępny (sedymentacyjny) przed całym systemem.

Koszty zależą od wielkości systemu. Należy go dobrać pod kątem zużycia wody i dokładnych parametrów (twardość).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam własne ujecie i....."smrodliwy" problem

Woda jak kryształ zelazo i mangan w normie......a jednak po zastosowaniu hydroforu a nastepnie zbiornikow na ciepla wode .....smród zgniłych jaj....siarkowodór.

Po wizycie w kilku firmach załamka.....ani tapworks i temu podobne nic nie zmienia, proponuja chlorowanie, ale czy to cos pomoże ????

Poradźcie prosze

:cry: :cry: :cry:

 

Problem jest w zbiorniku ciepłej wody. Przechlorowanie go (jednorazowo) powinno pomóc. Jeśli masz zmiękczacz to nie dopuść aby chlor się do niego dostał - zniszczy żywicę jonowymienną.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silne napowietrzanie i odgazowanie albo Tapworks 960.......

100% pewności.

 

Jak to napowietrzyć w warunkach domu jednorodzinnego i skromnej piwnicy ????????

....a sprzedawca Tapworks kategorycznie zaprzeczył mozliwości stosowania tej stacji do usunięcia siarkowodoru ?????

 

Nie widzę sensu stosowania typowego odżelaziacza (Tapworks 960) jeśli siemka pisze, że żelazo i mangan są w normie.

Oczywiście, że większość złóż odżelaziających usuwa też siarkowodór, ale z doświadczenia sądzę, że problem nie jest w zawartości siarkowodoru w wodzie surowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musze się wtrącić...

Qubek masz pod swoim nickiem wyraźną wskazówkę - nim zapytasz poszukaj odpowiedzi.

Tobie bym zalecał nim sie wypowiesz najpierw sie dowiedz.

Żadne złoża nie usuwaja siarkowodoru i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Co najwyżej moga usuwać siarczki powstałe w wyniku chemicznego przekształcenia siarkowodoru ... ale to juz nie sa wywody na forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po primo radzę poświęcić choć odrobinę uwagi przy czytaniu/pisaniu nicka ;)

 

Dokładnie tak jak napisałeś - to czy złoże usuwa siarkowodór czy wytrąca nierozpuszczalne siarczki w wyniku jego utleniania, nie jest tematem tego forum. To są szczegóły które dla normalnego użytkownika nie mają żadnego znaczenia. Jego będzie interesowało to, że w badaniach wody ma siarkowodór i trzeba się go z wody pozbyć.

Nie uważam żeby moja uwaga wprowadzała w błąd, a tym bardziej staram się nie wypowiadać na tematy na których się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://jazem.fm.interia.pl/technologia.htm

 

Jeśli o mnie chodzi to jest po prostu naciąganie ludzi na "magiczną czarną skrzynkę". Jeśli nawet ktoś chciałby sprawdzić wodę po tym "urządzeniu" to jak zbadać coś co "pracuje na zasadzie mechanizmu implozji i naturalnego przeniesienia informacji w postaci częstotliwości"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wg mnie mozna by to sprawdzic dwoma sposobami :

1) nie mialem Grandera, mam Grandera, jest lepiej/gorzej/bez zmian.

2) A jak niby woda generuje jakies pole elektromagnetyczne i ma byc ono po tym "filtrze" inne to zbadac to pole przed i po. Oczywsicie, nawet jak bedzie inne to nie bedzie oznaczalo, ze woda jest lepsza, ale zasze bedzie oznaczalo to, ze cos tam w srodku jest a nie tylko "plastik"

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) to czy ktoś stwierdzi lepiej/gorzej/bez zmian to tylko subiektywne wrażenie - jedni są podatni na sugestie, a inni nie. Trzeba by było zrobić badanie porównawcze przy użyciu placebo :p

 

2) No właśnie problem polega na tym, że nigdzie nie jest opisane jakie to miałoby być pole... albo jakie zmiany miałyby w nim zajść. Badając "czy cokolwiek się zmieniło" można stwierdzić np. że woda ma wyższą temperaturę i przez to oczywiście zmieniły się jej właściwości (np. lepkość). Tylko, że to nie będzie żadną zasługą tego "urządzenia" :)

 

Jeśli to by miało być coś poważnego to powinien być przynajmniej opis działania, a nie tylko obietnica, że coś niemierzalnego się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) to czy ktoś stwierdzi lepiej/gorzej/bez zmian to tylko subiektywne wrażenie - jedni są podatni na sugestie, a inni nie. Trzeba by było zrobić badanie porównawcze przy użyciu placebo :p

 

No np maz zainstaluje w domu nic nie mowiac zonie. A potem czekac na jakas reakcje. Jak nie bedzie to jasne. A moze bedzie "kochanie, cos woda ostatnio sie polepszyla w kranie" :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, taki test już by coś mówił :) ale nadal jest wiele czynników, które mogły by wpłynąć na odczucia "hipotetycznej żony" i próba musiałaby być większa (wiem czepiam się - ale jestem akurat na etapie prowadzenia badań i trochę przewrażliwiony jestem) ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda po takich urzadzeniach nie pozbywa sie kamienia czy osadu, tylko powoduje ze kamien nie osadza sie na rurach CO i boilerze tylko przeplywa bez przyczepiania sie na scianach tych urzadzen.

Zona moze zauwazyc ze cos woda ostatnio metniejsza.

Zazwyczaj takie urzadzenia stosuje sie przed urzadzeniami grzewczymi, a jezeli na caly dom to trzeba instalowac filtry do wody uzywanej do celow spozywczych.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...