Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam jak w tytule proszę o pomoc,mam studnie na 6 metrach i taką wodę.

 

1.Mętność - NTU -64,5+-12,9

2.Barwa – mg Pt/l -200

3.Odczyn pH -6,7+-0,1

4.Zawartość azotu amonowego (w przeliczeniu na amonowy jon)-mgNNH4/l – 1,41+-0,13

5.Zawartość azotu azotynowego -mgNNO2/l – 0,327+-0,030

6.Zawartość azotu azotanowego (w przeliczeniu na azotany)-mgNNO3/l – 0,36+-0,04

7.Zawartość żelaza mg Fe/l – 12,9+-2,7

8.Zawartość manganu mg Mn/l – 2,5+-0,5

9.Przewodnictwo wł. µS/cm w 25 oC – 991+-38

10.Twardość ogólna mg Ca CO3/l – 450,9+- 22,5

11.Wapń mg Ca/l – 159,5+-9,9

12.Chlorki mg Cl/l – 20,19+-1,17

13.Indeks nadmanganianowy mg O2/l – 34,9+-7,12

 

Wierciłam już do 100 metrów i nie znalazłam wody,a oferty jakie dostałam... strach sie bać.proszę o pomoc nie znam sie na tym a nie chce wydać pieniążków i dalej wozić wode w butelkach.

Pozdrawiam Iwona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich parametrach wody, uzdatnienie jej może wymagać kilku etapów. Na pewno odżelazianie/odmanganianie. Na pewno zmiękczanie. Prawdopodobnie też węgiel aktywny.

Wartości są wysokie więc instalacja musi albo często się regenerować, albo być pokaźnych rozmiarów. W tej kwestii dużo zależy od zużycia wody i maksymalnych jej poborów.

Wybór konkretnych rodzajów złóż filtracyjnych może być ograniczony, ponieważ część z nich ma niższe maksymalne ilości żelaza. Można się zastanowić czy nie zastosować złoża regenerowanego chemicznie (nadmanganianem potasu lub chlorem)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak w tytule proszę o pomoc,mam studnie na 6 metrach i taką wodę.

 

1.Mętność - NTU -64,5+-12,9

2.Barwa – mg Pt/l -200

3.Odczyn pH -6,7+-0,1

4.Zawartość azotu amonowego (w przeliczeniu na amonowy jon)-mgNNH4/l – 1,41+-0,13

5.Zawartość azotu azotynowego -mgNNO2/l – 0,327+-0,030

6.Zawartość azotu azotanowego (w przeliczeniu na azotany)-mgNNO3/l – 0,36+-0,04

7.Zawartość żelaza mg Fe/l – 12,9+-2,7

8.Zawartość manganu mg Mn/l – 2,5+-0,5

9.Przewodnictwo wł. µS/cm w 25 oC – 991+-38

10.Twardość ogólna mg Ca CO3/l – 450,9+- 22,5

11.Wapń mg Ca/l – 159,5+-9,9

12.Chlorki mg Cl/l – 20,19+-1,17

13.Indeks nadmanganianowy mg O2/l – 34,9+-7,12

 

Wierciłam już do 100 metrów i nie znalazłam wody,a oferty jakie dostałam... strach sie bać.proszę o pomoc nie znam sie na tym a nie chce wydać pieniążków i dalej wozić wode w butelkach.

Pozdrawiam Iwona

Woda tragiczna moja rada:

Zamontuj tradycyjne napowietrzanie aspiratorem , zbiornik 300l przepływowy i później odżelaziacz na silnym zaworze sterującym np. Fleck 2510 i po miesiącu zrób kolejne badanie. Wtedy zobaczysz co trzeba dalej zrobić. Jedno jest pewne na jednym stopniu się nie skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Doradźcie proszę co zrobić. Mam własną studnię, odwiert ok. 15-17 metrów.

Studzienka była ocieplona wełną mineralną, niestety po roztopach podbiła do niej od spodu cała woda z syfem pośniegowym, deszczówka i tym podobne śmieci. Fachowcy wykonujący studnie nie zamontowali jakiejś kryzy i cała ta syfiasta woda z rozpuszczoną w niej wełną mineralną wciekała do rury w którą wpuszczona jest pompa. Całe szczęście, że nikt z tą wodą nie miał kontaktu.

Zanim odkryliśmy jaki koszmar jest w studzience oddaliśmy wodę do sanepidu ponieważ jej kolor i koszmarny zapach (a raczej smród) wzbudziły nasze podejrzenia.

 

Spece od uzdatniania wody mają zamontować kryzę, dzięki której taka sytuacja ma się nie powtórzyć. Chcą też zachlorować ujęcie i instalacje w domu. Pytanie czy chlorowanie wystarczy czy można zrobić coś więcej?

 

W domu nie ma jeszcze żadnych filtrów, ale na pewno będzie montowany odżelaziacz jak już będzie można zbadać realne wyniki wody a nie szlamu który pływał w studzience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spece od uzdatniania wody mają zamontować kryzę, dzięki której taka sytuacja ma się nie powtórzyć. Chcą też zachlorować ujęcie i instalacje w domu. Pytanie czy chlorowanie wystarczy czy można zrobić coś więcej?

Zawsze można zrobić więcej - tylko po co? tzn co chcesz osiągnąć? zakładam, że już wypłukałeś studnie z całego tego syfu, a chlorowanie wybije bakterie które mogły się dostać z zanieczyszczoną wodą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile % filtrow potrzebuje ciaglego cisnienia do swojej pracy ? Podobno sa takie, ktore automatycznie przeplukuja zloze wiec musza miec zawsze wode podana.

Chcialem zrobic elektrozawor na wlocei do domu i teraz zglupialem.

W jakim celu chcesz montować elektrozawór na wejściu do domu?

Większość filtrów, o których mówimy na tym forum to automaty, których zadaniem jest właśnie automatyczne płukanie złoża bez ingerencji użytkownika. Są też oczywiście głowice ręczne, ale to mało praktyczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działają tak samo jak automaty (no może mają mniej cykli do wyboru, ale do większości zastosowań wystarczy).

Są niepraktyczne bo musisz pamiętać o odwiedzaniu miejsca ich zamontowania, ustawiać je w określonej pozycji, policzyć i odczekać odpowiedni czas po jakim należy ustawić je w kolejnej pozycji, i powtarzać te czynności regularnie. Jeśli masz to robić kilka razy w miesiącu to jest to upierdliwe.

Co do zalet to na pewno ich cena - są proste więc tańsze. Nie wymagają zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się właśnie różni sterowanie czasowe od objętościowego :) Możesz sobie ustalić konkretne godziny i liczbę dni między regeneracjami lub ustawić po uzdatnieniu jakiej objętości wody ma się odbyć regeneracja (tu też możesz wybrać godziny regeneracji). Generalnie im mniejszy filtr tym częściej będzie się regenerował - ale zależy to od rodzaju złoża, przepływów, rodzaju zanieczyszczeń, itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Jak mam obslugiwac je kilka razy w miesiacy to faktycznie problem.

Ale kiedy te automatyczne potrzebuja cisnienia wody aby sie zregenerowac ? Czy sa to reguly czasowe (np raz w tygodniu przeplucz zloze, nawet jak nie uzywane wogole bylo) czy ilosciowe (np po kazdym 1m3 wyczysc) ?

 

Fantom

Jeżeli jesteś spod Szczecina to masz żelazo w wodzie więc jako pierwsze musisz zamontować odżelaziacz i w nich zaleca się regenerację czasową. Regenerację objętościową stosuje się w zmiękczaczach ale on tobie nie powinien być potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie używasz "ani litra" to nie ma potrzeby płukania. Ale zanim zaczniesz ponownie używać tego filtra, to będzie on wymagał porządnej regeneracji/płukania/dezynfekcji. Wszystko zależy od rodzaju złoża filtrującego.

Nadal nie rozumiem po co ci elektrozawór? Chcesz go używać jako odcięcie wody kiedy nie ma Cię w domu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie. Ale stosując to odpada ci zastosowanie np. pralki czy zmywarki z funkcją opóźnionego startu ;) Jeśli chodzi o filtry to musisz dobrze przemyśleć (albo wybrać kogoś kto się dobrze na nich zna) jak je ustawić. Dla głowicy sterującej nie ma różnicy czy jest woda czy nie - regeneracja może iść "na sucho". Jeśli nie zgrasz tego z odcięciem wody, może się zdarzyć że głowica zrobi regenerację bez wody, czyli filtr w zasadzie się nie zregeneruje. Nie żebym straszył ;) tylko trzeba to dobrze rozplanować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...