Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?

Zależnie od rozmiaru filtra.

 

Czy w tym momencie mozemy pobierac normalnie wode ?

W głowicy Clack - Tak. W czasie regeneracji dostępna będzie woda nieuzdatniona.

 

Co bedzie, jezeli nie bedzie cisnienia w momencie plukania ? Wypucze sie wtedy kiedy bedzie mial wode, czy dopiero w nastepnym zaplanowanym czasie ?

Głowica nie widzi czy jest ciśnienie czy nie. Przy braku ciśnienia regeneracja się odbędzie "na sucho" czyli złoże nie będzie zregenerowane. Jeśli się tak stanie to poczujesz twardą wodę i wtedy wystarczy wcisnąć przycisk regeneracji ręcznej kiedy już będzie ciśnienie.

 

A co sie stanie jak zabraknie wody w trakcie plukania ? Dokonczy jak woda sie pojawi ?

Tak samo jak w poprzednim pytaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile trwa plukanie takiego filtra zmiekczajacego ?

Zależnie od rozmiaru filtra.

quote]

 

A jakis przykladowy ?

I ile wody jest zuzywane na takie plukanie ?

 

Fantom

 

Zależy od rodzaju zmiękczacza.

Cykl płukania złoża trwa ok 1 godz.

np: Liff L2010T zużywa nie wiecej niż 50l wody.

Ważna jest też ilość soli zużywana na regeneracje w tym wypadku jest to ok 0.6 kg soli na jeden cykl przy twardości rzędu 300mg

Ilość soli zużywanej przy regeneracji jest również uzależniona od twardości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość regeneracji zależy od ilości soli na jednostkę objętości żywicy i tego ile zdolności jonowymiennej ma żywica odzyskać po takiej regeneracji.

Przykładowy zmiękczacz z regeneracją współprądową (standardowa sytuacja) to 57-99 minut ;)

Ten sam zmiękczacz ale wersja z dłuższą regeneracją to 65-107 minut ;)

 

Rozbieżność jest spora, ale sporo jest też zmiennych. Tak samo ze zużyciem wody: przy tych czasach to będzie ok 170-270 litrów.

 

Każdy producent ma swoje zalecenia. Wiadomo, że sprzedawca zaniży te dane żeby lepiej wypaść w kosztach eksploatacji. Pół biedy jeśli zrobi to tylko w teorii a nie w praktyce bo efektem może być słabe płukanie złoża, spadek wydajności i spadek żywotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość regeneracji zależy od ilości soli na jednostkę objętości żywicy i tego ile zdolności jonowymiennej ma żywica odzyskać po takiej regeneracji.

Przykładowy zmiękczacz z regeneracją współprądową (standardowa sytuacja) to 57-99 minut ;)

Ten sam zmiękczacz ale wersja z dłuższą regeneracją to 65-107 minut ;)

 

Rozbieżność jest spora, ale sporo jest też zmiennych. Tak samo ze zużyciem wody: przy tych czasach to będzie ok 170-270 litrów.

 

Każdy producent ma swoje zalecenia. Wiadomo, że sprzedawca zaniży te dane żeby lepiej wypaść w kosztach eksploatacji. Pół biedy jeśli zrobi to tylko w teorii a nie w praktyce bo efektem może być słabe płukanie złoża, spadek wydajności i spadek żywotności.

 

Proponuje niezależne testy wykonane przez niezależnych ekspertów, które są w innych krajach i na ich podstawie są ustalane normy zużycia wody i soli, których w poslce brak.

Producent, którego jestem przedstawicielem jako pierwszy wystąpił o przyznanie klasy sprawnośći zmiękczaczy wody jak mają to lodówki, pralki kuchenki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to jeszcze nic takiego nie istnieje... dane, które podałem są aktualne (i sprawdzone w praktyce) dla dostępnych aktualnie na całym świecie żywic. Nie sądzę żeby brak norm w Polsce spowodował że nagle producenci specjalnie dla nas robią żywice gorsze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to jeszcze nic takiego nie istnieje... dane, które podałem są aktualne (i sprawdzone w praktyce) dla dostępnych aktualnie na całym świecie żywic. Nie sądzę żeby brak norm w Polsce spowodował że nagle producenci specjalnie dla nas robią żywice gorsze...

 

Tego nie powiedzialem. Twierdze natomiast, ze zuzycie wody przy jedny cyklu regeneracji 170-270 litrow wody jest b. wysokie.

Nie napisałes natomiast o zużyciu soli, które mniemam też bedzie dosyć wysokie.

To co dzisiaj jest nowinką jutro może byc historią.

Wszysko idzie do przodu i musimy sie z tym pogodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie soli to żadna tajemnica. Według dokumentacji to 80-250 gramów soli na litr żywicy.

Zużycie 170-270 litrów to dane producenta. Nie jest to mało. Ale tak jak pisałem może się to zmieniać w zależności od rozmiaru filtra, ilości soli, itp.

Twoja propozycja to nowinka. Po pierwsze droga. Po drugie nie sprawdzona. Jak się potwierdzi i stanieje to chętnie sam ją będę polecał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiscie sa rewelacje i to sprawdzone zgadzam sie bo pochodza od jednego z najwiekszych i najstarszych producentow jakim jest Culligan ze stanow zjednoczonych.

Znasz to powiedzenie i ty to potwierdzasz: jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.

Zaden z producentów zmiekczaczy na polskim rynku nie oferowal takiego standardu towaru za te pieniadze, ale widze ze to sie zmieni. zmiekczaze waterside maja wszystko w standardzie a nie w opcjach dodatkowych po ktorych cena innych zmiekczaczy jest wyzsza od naszej.

Powiedz mi kory zmiekczacz, ktory montujesz, sprzedajesz jest w fabryce testoway "na mokro"? A ja ci odpowiem, ze zaden bo nie interesuje ich czy sprzet wyprodukowany nie bedzie mial wyciekow itd. Wszystkie zmiekczacze grupy Culligan zanim opuszcza fabryki sa tak testowane.

zaczynasz powoli pisac z sensem

 

Tak myślałem że Urządzenia mają coś wspólnego z Culliganem takie rewelacje próbowali sprzedawać kilka lat temu.

Drogie urządzenia, drogi serwis a później zginęli za rynku.

Jedno co mieli dobre to handlowców umieli sprzedać towar i przekonać klienta - swego czasu montowałem na ich zlecenie zmiękczacze po Polsce to były początki „amerykańskich firm” . Teraz nie wróżę powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, doczytalem gdzies, ze trwarda woda pod katem spozycia przez czlowieka jest zdrowsza i smaczniejsza !

Czy smaczniejsza to kwestia gustu ;)

A czy zdrowsza? generalnie woda do picia powinna zawierać minerały, ale ile i jakich to już temat rzeka... Jeśli masz zmiękczacz z regulacją twardości, to powinieneś ją ustawić na 3-4 dH żeby woda była "w normie". Ale nikt ci nie zabroni pić wody zmiękczonej zupełnie jeśli masz takie życzenie - nie rozchorujesz się od tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiscie sa rewelacje i to sprawdzone zgadzam sie bo pochodza od jednego z najwiekszych i najstarszych producentow jakim jest Culligan ze stanow zjednoczonych.

Znasz to powiedzenie i ty to potwierdzasz: jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.

Zaden z producentów zmiekczaczy na polskim rynku nie oferowal takiego standardu towaru za te pieniadze, ale widze ze to sie zmieni. zmiekczaze waterside maja wszystko w standardzie a nie w opcjach dodatkowych po ktorych cena innych zmiekczaczy jest wyzsza od naszej.

Powiedz mi kory zmiekczacz, ktory montujesz, sprzedajesz jest w fabryce testoway "na mokro"? A ja ci odpowiem, ze zaden bo nie interesuje ich czy sprzet wyprodukowany nie bedzie mial wyciekow itd. Wszystkie zmiekczacze grupy Culligan zanim opuszcza fabryki sa tak testowane.

zaczynasz powoli pisac z sensem

 

Tak myślałem że Urządzenia mają coś wspólnego z Culliganem takie rewelacje próbowali sprzedawać kilka lat temu.

Drogie urządzenia, drogi serwis a później zginęli za rynku.

Jedno co mieli dobre to handlowców umieli sprzedać towar i przekonać klienta - swego czasu montowałem na ich zlecenie zmiękczacze po Polsce to były początki „amerykańskich firm” . Teraz nie wróżę powodzenia :wink:

 

A powiedz mi gdzie je montowałeś?

Czy to są twoje merytoryczne odpowiedzi? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, doczytalem gdzies, ze trwarda woda pod katem spozycia przez czlowieka jest zdrowsza i smaczniejsza !

Czy smaczniejsza to kwestia gustu ;)

A czy zdrowsza? generalnie woda do picia powinna zawierać minerały, ale ile i jakich to już temat rzeka... Jeśli masz zmiękczacz z regulacją twardości, to powinieneś ją ustawić na 3-4 dH żeby woda była "w normie". Ale nikt ci nie zabroni pić wody zmiękczonej zupełnie jeśli masz takie życzenie - nie rozchorujesz się od tego ;)

 

Zastanawiam sie, czy zmiekczaczanie dac tylko na obwod wodu yztkowej i instalacji grzewczej. a na wode spozywcza ewentualnie zastosowac tylko wegiel aktywny (bez zmiekczenia - mam twardos prawie 300)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeśli masz dwie oddzielne linie to możesz tak zrobić. Twardość jest dość wysoka, ale mieści się w normie wody spożywczej. Najwyżej będziesz miał osady z kamienia na czajniku ;)

Moim osobistym zdaniem nie ma się co zastanawiać i zmiękczyć całą wodę w obu liniach... ale to twoja woda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj zbadałem testami akwarystycznymi wodę ze studni na działce. Oto wyniki:

 

GH 7

KH 6

pH 7,4

Fe 0

NO2 0,25

NO3 240

PO4 0,4

 

Pompa jest na głębokości 11m i po zimie już kilka godzin pracowała, także studnia już się trochę przepłukała.

 

Co możecie mi poradzić na azotany i fosforany, których jest zdecydowanie za dużo? Czy warto stosować zmiękczacz (np. Cosmowater Home)?

Czytałem, że azotany i fosforany usuwa się zasadowymi anionitami a wodę zmiękcza kwaśnymi kationitami. Czy to się "nie pogryzie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania azotanów są specjalne jonity. Zwykły zmiękczacz może nie dać rady z taką ilością.

 

Znalazłem coś takiego:

http://www.allegro.pl/item923789930_eco_dafi_wklad_do_usuwania_azotanow_legalnie.html

 

Może wystarczy to zamontować tylko w kuchni a zmiękczacz dałbym zaraz za zbiornikiem hydroforowym?

Czy ma to sens? Czy azotany mają wpływ na instalację c.o. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...