Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy możesz mi powiedzieć czy dodatkowe opcje do zestawu Ro czyli jaies jonizacje mineralizacje są potrzebne czy to tylko chwyt marketingowy i mogę zostać przy zestawie podobnym jak ten stary?

Moim zdaniem mineralizator ma sens - jego efekt jest mierzalny. Cała reszta (jonizatory, kulki podczerwieni, itd) to już kwestia w co wierzysz...

 

poleciłbyś jakiś zestaw konkretny ?

Raczej nie. Nie bierz najtańszego ani najdroższego. Poza tym to wszystko to samo.

 

A swoją drogą to właśnie jestem na etapie rozpoznawania tematu domowej ultrafiltracji. Na papierze brzmi bardzo fajnie (brak ścieków, brak zbiornika magazynowego, nie usuwa całkowicie minerałów, zatrzymuje bakterie) - ciekawe jak się sprawdzi w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

I w kółko to samo. Mam prośbę o dobór właściwego urządzenia do moich potrzeb . Dom jednorodzinny podpiwniczony ( przydomowa oczyszczalnia wraz z przepompownią ) nie będzie problemu z instalacja właściwego urządzenia . Zapotrzebowanie dla 7-mio osobowej rodziny z dwiema łazienkami a w każdej

- wanna +prysznic+ WC+umywalki -2 szt ) i dodatkowo z dwoma WC+umywalki . Poniże wyniki badań wody wodociągowej .

 

Mangan - <50

Żelazo - <60

pH - 6,5

Jon amonowy - <0,11 mg/l

Twardość ogólna _ 212 mg/l CaCO3

 

Pozdrawiam

Krzysztof Cieślinski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też poproszę o poradę. Woda twarda, niestety moja gmina nie podaje szczegółowych wyników. Z uwagi na położenie na mapie twardości można przyjąć, że jest to woda baaardzo twarda.

POŚ, 4 osoby, 8m3 miesięcznie. W sezonie przepływ zaburza nawadnianie, wtedy zużycie wzrasta o ok 10m3, ale pory nawadniania są ustawione przed aktywnością domowników. Jednocześnie maksymalnie 4 punkty poboru, wg aktywności: pralka, spłuczki (2x WC), zmywarka.

Z góry dziękuję

 

Zachęcamy do zakupu kropelkowego testera twardości wody:

https://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Kropelkowy-tester-twardosci-wody/489

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

I w kółko to samo. Mam prośbę o dobór właściwego urządzenia do moich potrzeb . Dom jednorodzinny podpiwniczony ( przydomowa oczyszczalnia wraz z przepompownią ) nie będzie problemu z instalacja właściwego urządzenia . Zapotrzebowanie dla 7-mio osobowej rodziny z dwiema łazienkami a w każdej

- wanna +prysznic+ WC+umywalki -2 szt ) i dodatkowo z dwoma WC+umywalki . Poniże wyniki badań wody wodociągowej .

 

Mangan - <50

Żelazo - <60

pH - 6,5

Jon amonowy - <0,11 mg/l

Twardość ogólna _ 212 mg/l CaCO3

 

Pozdrawiam

Krzysztof Cieślinski

 

pH wody tej wody jest na granicy normy. Dlatego dobrze by było je skorygować np. powyżej 7 a kolejno zastosować zmiękczacz do wody aby pozbyć się osadów z węglanu wapnia na armaturze, urządzeniach Agd czy też naczyniach kuchennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH wody tej wody jest na granicy normy. Dlatego dobrze by było je skorygować np. powyżej 7 a kolejno zastosować zmiękczacz do wody aby pozbyć się osadów z węglanu wapnia na armaturze, urządzeniach Agd czy też naczyniach kuchennych.

 

Dzięki za szybka odpowiedz.

Możesz polecić konkretne urządzenie tz. takie które skorelowało by jakość-cena , zdroworozsądkowe podejście do tematu. W miarę nie uciążliwe w obsłudze a zarazem wytrzymałe tz. na lata , nie mówimy oczywiście o złożach.

Pozdrawiam

Krzysztof Cieślinski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem jeszcze nikogo kto mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć lub określić jak i o ile ma się zmienić cokolwiek po zastosowaniu jonizatora.

 

Mierzyłeś PH przed i za jonizatorem i nie było różnicy? Jaki to był konkretnie jonizator?

 

Ten film to oszustwo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z wodą. Kupiłem odżelaziacz 13x54 z głowicą clack regenerowany ozonem. Złoże to aqua luxe plus dodatki innych złóż. Hydrofor to 300l ocynk z aspiratorem. Po badaniu wyszły wyniki

Barwa 10

Mętność 5.3

Zapach z0

Ph 7.8

Mangan 560ug/l

Żelazo 482ug/l

Serwisant powiedział żebym zdjął aspirator bo to szkodzi i dlatego nie odżelazia. Po zdjęciu wyniki takie

Żelazo 189ug

Mangan 944ug.

Po tej prubie stwierdził że zmienimy złoże na katalox. Przysłał dwa worki i ok 10l żwiru. Po badaniach testerem na fe dla rybek wychodzi mi że żelazo ma ok 200ug jeśli przepuszcze ok 100l przez złoże z przepływem 8l/m robi się ok 500ug i rośnie. Woda surowa

Barwa 30mg/l pt

Mętność 10ntu

Zapach z2g słaby gnilny, siarkowodór

Ph 7,4

P El 587us/cm

Amonowy jon 0,388mg/l

Mangan 293ug/l

Żelazo 3300ug/l

Azotany po

Azotyny 0.06mg/l

Utlenialność 2.09 mg/l o2

Twardość 268mg/l caco3

Czemu wzrasta tak mangan. Po rozmowach z serwisem nie mają już pomysłu na to i chyba zwrócę odżelaziacz. Pompa wymieniona bo serwis twierdził po pierwszym badaniu po filtrze że złoże nie dopłukane 40l/m.wymieniłem pompę i jest 60l/m przy 3barach.tyle idzie do kanalizacji. Doradzcie co z tym począć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby zrobić tak 13x54 turbidex a za nim 10x54 lub 13x54 z birm em. Czy turbidex zabije mi żelazo do wartości takich że birm potem da radę zdjąć resztę żelaza a następnie mangan. W grę wchodzą złoża regenerowanye wodą. Nie ukrywam że birm jest droższy od turbidex więc chcę go jako pierwszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś PH przed i za jonizatorem i nie było różnicy? Jaki to był konkretnie jonizator?

Nie mierzyłem. Nie mam zamiaru tracić pieniędzy na zakup takiego urządzenia. Proces elektrolizy wody jest znany, tylko co to ma wspólnego z "jonizacją"?

 

Myślę, że tu jest całkiem dobrze opisane to co mam na myśli: https://www.filtry-do-wody.info/jonizatory-wody-okiem-eksperta/

 

Ten film to oszustwo?

Nie oszustwo ale nazywanie "nauką" czegoś co jest tylko marketingowym wymysłem to naciąganie... podobnie było wiele lat temu jak pojawiały się domowe RO. Sprzedawano je jako kosmiczną technologię za kosmiczne pieniądze, robiąc przy tym naciągane pokazy. Jak ktoś się odrobinę znał na fizyce to od razu wiedział o co chodzi...

 

 

Może wcześniej źle się wyraziłem - sam efekt zmiany pH jest mierzalny, ale to efekt elektrolizy. Efektu "jonizacji", a tym bardziej efektu picia takiej wody - nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z wodą. Kupiłem odżelaziacz 13x54 z głowicą clack regenerowany ozonem. Złoże to aqua luxe plus dodatki innych złóż. Hydrofor to 300l ocynk z aspiratorem. Po badaniu wyszły wyniki

Barwa 10

Mętność 5.3

Zapach z0

Ph 7.8

Mangan 560ug/l

Żelazo 482ug/l

Serwisant powiedział żebym zdjął aspirator bo to szkodzi i dlatego nie odżelazia. Po zdjęciu wyniki takie

Żelazo 189ug

Mangan 944ug.

Po tej prubie stwierdził że zmienimy złoże na katalox. Przysłał dwa worki i ok 10l żwiru. Po badaniach testerem na fe dla rybek wychodzi mi że żelazo ma ok 200ug jeśli przepuszcze ok 100l przez złoże z przepływem 8l/m robi się ok 500ug i rośnie. Woda surowa

Barwa 30mg/l pt

Mętność 10ntu

Zapach z2g słaby gnilny, siarkowodór

Ph 7,4

P El 587us/cm

Amonowy jon 0,388mg/l

Mangan 293ug/l

Żelazo 3300ug/l

Azotany po

Azotyny 0.06mg/l

Utlenialność 2.09 mg/l o2

Twardość 268mg/l caco3

Czemu wzrasta tak mangan. Po rozmowach z serwisem nie mają już pomysłu na to i chyba zwrócę odżelaziacz. Pompa wymieniona bo serwis twierdził po pierwszym badaniu po filtrze że złoże nie dopłukane 40l/m.wymieniłem pompę i jest 60l/m przy 3barach.tyle idzie do kanalizacji. Doradzcie co z tym począć.

Zwróć póki możesz bo to błędne koło... Musisz zacząć od początku. Wodę masz trudną. Na jednym stopniu tego nie uzdatnisz. Napowietrzanie się przyda, do tego solidne złoże katalityczne. Ale to nie wszystko.

 

Jak wzrastał mangan po filtrze to znaczy, że złoże go oddawało. Możliwe, że płukanie było za słabe, albo regeneracja nie skuteczna.

 

Pompa też słaba - taki przepływ wystarczy tylko do wypłukania zbiornika 10x54" z ciężkim złożem.

 

Myślałem żeby zrobić tak 13x54 turbidex a za nim 10x54 lub 13x54 z birm em. Czy turbidex zabije mi żelazo do wartości takich że birm potem da radę zdjąć resztę żelaza a następnie mangan. W grę wchodzą złoża regenerowanye wodą. Nie ukrywam że birm jest droższy od turbidex więc chcę go jako pierwszy.

Turbidex nie jest złożem odżelaziającym! Nie ma co liczyć na powodzenie tego pomysłu.

 

Przepływy jakie mnie interesuje to ok 25l/m z pełnym uzdatnianiem do norm

To wcale nie mało. Z taką wodą surową raczej nie masz szans na jeden stopień.

 

I jeszcze jedno czy filtry ro6 lub ro7 usuwają skutecznie żelazo i mangan do norm.

Tak, usuwają. Nawet grubo poniżej norm. Tylko RO jest ostatnim etapem uzdatniania, czyli przed nim powinno być odżelazianie, filtrowanie, zmiękczanie, itp. Jak puścisz wodę surową na RO to zapchasz ją błyskawicznie. No i kwestia wydajności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...