Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Z deklaracjami wiary nie dyskutuję. Miałem nadzieję, że masz merytoryczne dowody twierdzenia, że jonizator nie działa.

Myślałem, że to raczej działa odwrotnie - ktoś mógłby udowodnić, że to działa.

Bo przecież nie może chodzić tylko o zmianę pH wody, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ro chcę po odżelaziaczu jeśli wszystkiego nie oczyścić. Wiem już ze na 2 stopniach dlatego pisałem o turbidex a potem birm. Co innego doradzasz

Turbidex może być jako wstęp - on usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, mętność.

Do odżelaziania to napowietrzanie (z odpowietrzeniem na hydroforze - żeby zmniejszyć też zapach), złoże katalityczne... i może drugi stopień odżelaziania.

 

A jak się ma płukanie drugiego filtra który przy płukaniu będzie ściągnął żelazo z pierwszego i wtedy nie zniszczy rudy manganu w drugim.

Nie bardzo rozumiem pytanie...

 

Proszę o radę ponieważ sam chcę poskładać filtry bo w firmach na dwóch stopniach filtracji krzyczą 6k i w górę

Masz dosyć wysokie wymagania - takie filtry nie są najmniejsze i jeśli mają być solidne to będą kosztować.

 

Qbek17 co miałeś na myśli pisząc napowietrzanie się przyda ale to nie wszystko.

To, że poza napowietrzaniem (czyli doprowadzeniem powietrza) trzeba je też odprowadzić (czyli na hydroforze powinien być odpowietrznik).

Druga sprawa to solidne płukanie złoża - pompa musi mieć zapas do płukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym płukaniem chodzi o to że zauważyłem że zwiększając przepływ na odżelaziaczu spada jego sprawność i jest coraz więcej żelaza. Jeśli postawimy 2 stopień za szeregowo to przy płukaniu będzie dostawać się żelazo z 1 stopnia ponieważ przepływ będzie ok 40m/h a dopuszczalny na pierwszym stopniu np. dla birm to 12m/h.dlatego myślałem o turbidex ponieważ w karcie ma przepływy nawet powyżej 40m/h. Qbek17 czy można się z tobą skontaktować jakoś telefonicznie. Sporo już o tym poczytałem i jakąś wiedzę posiadam. Jeśli chodzi o podłączenie hydrauliczne to żaden problem. Przy napowietrzaniu przez aspirator ile powinno przybywać powietrza w hydroforze na 1m3 wody. Czy jeśli ustawi na by-pas że ani nie przybywa ani nie ubywa powietrza to zbyt mało i utlenianie będzie zbyt małe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

chciałbym prosić o dobór konkretnego urzadzenia do uzdatniania wody

studnia głebinowa przydomowa oczysczalnia

wyniki badań Sanepidu

Barwa 27 mg/l

Mętność 110 NTU

ph 7

Jon amonowy 0,39 mg/l

Azotany 0,60 mg/l

Azotyny <0,007 mg/l

mangan>400 ug/l

Żelazo 5775ug/l

Ogólna liczba mikroorganizmów >300jtk/1ml

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

chciałbym prosić o dobór konkretnego urzadzenia do uzdatniania wody

studnia głebinowa przydomowa oczysczalnia

wyniki badań Sanepidu

Barwa 27 mg/l

Mętność 110 NTU

ph 7

Jon amonowy 0,39 mg/l

Azotany 0,60 mg/l

Azotyny <0,007 mg/l

mangan>400 ug/l

Żelazo 5775ug/l

Ogólna liczba mikroorganizmów >300jtk/1ml

Pozdrawiam

 

Mógłbyś określić ile osób miało korzystać z wody ? W podanych wynikach podane jest stężenie manganu powyżej 400 mikrogramów, to bardzo nieprecyzyjne określenie. W każdym bądź razie żelaza i manganu mamy bardzo dużo i porządny system filtracji wody musi być dwustopniowy. Pytanie jeszcze do Ciebie, czy chciałbyś wodę zmiękczać czy też nie ? Jest zamontowany już jakiś zbiornik hydroforowy ? Jaka pojemność i rodzaj (przeponowy lub bezprzeponowy). Potrzebny by był jeszcze dokładny model pompy, lustro na jakiej jest woda w studni i mamy komplet informacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przecież nie może chodzić tylko o zmianę pH wody, prawda?

 

A o co jeszcze może chodzić przy jonizacji? Przecież podałem dowód. To Ty wyraziłeś opinię nie popartą żadnymi dowodami, że efekt jonizatora jest niemierzalny. Nie próbowałeś zmierzyć - ale wierzysz?

 

Moim zdaniem mineralizator ma sens - jego efekt jest mierzalny. Cała reszta (jonizatory, kulki podczerwieni, itd) to już kwestia w co wierzysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o co jeszcze może chodzić przy jonizacji? Przecież podałem dowód. To Ty wyraziłeś opinię nie popartą żadnymi dowodami, że efekt jonizatora jest niemierzalny. Nie próbowałeś zmierzyć - ale wierzysz?

Masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda dla 4 osób, chciałbym zmiękczac wodę jest zbiornik hydroforowy 150l bezprzeponowy pompa Ibo 3 Ti 20 lustro wody na głebokosci 40 m

 

Mało wydajna pompa więc do porządnego systemu filtracji, do skutecznego wypłukania się zanieczyszczeń z odżelaziacza będzie zbyt słaba. Nadawać się będzie do wymiany. Hydrofor mały bardzo ale można spróbować go wykorzystać.Co do wyników, trzeba koniecznie sprawdzić ile jest rzeczywiscie manganu - możemy to sprawdzić w naszym laboratorium, szczegóły na priv. Po doprecyzowaniu stężenia manganu przedstawimy ofertę na jej uzdatnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Używam Aguahoma 20N woda wodociągowa 30* filtrowana do 5um przed zmiękczaczem. Zmiękczona do 1-3*.Zmiękczacz nie serwisowany:).

Posiada on funkcję :

"Tryb mniejszego zużycia soli

SALT EFFICIENCY (na ekranie

widoczny będzie napis SET oraz

literka E). Aby aktywować lub

dezaktywować tę funkcję należy

nacisnąć ▲ lub ▼, tak, aby na

ekranie pojawiło się ON lub OFF.

Tryb mniejszego zużycia soli

Przy ustawionej pracy w trybie

mniejszego zużycia soli (ON),

urządzenie może się regenerować

częściej zużywając mniej soli i wody

do regeneracji. Zastosowanie tego

trybu zależy od jakości użytkowanej

wody.

Ustawienia w/w funkcji może

dokonywać tylko serwis

producenta lub dostawcy."

 

Czy można na tym coś zaoszczędzić i czy możne to jakoś uszkodzić zmiękczacz(w końcu napisali tylko serwis zmienia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Otrzymałem wynik badania wody i potrzebuję pomocy w doborze urządzenia.

Woda ze studni głębinowej, pompa o wydajności max 52l/min 3T32 Omnigena, wisi na głębokości 60m, lustro wody na głębokości około 20m, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200l, dwie osoby w gospodarstwie,

Będę wdzięczny za pomoc.

 

20190303_132957.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Aguahoma 20N woda wodociągowa 30* filtrowana do 5um przed zmiękczaczem. Zmiękczona do 1-3*.Zmiękczacz nie serwisowany:).

Posiada on funkcję :

"Tryb mniejszego zużycia soli

SALT EFFICIENCY (na ekranie

widoczny będzie napis SET oraz

literka E). Aby aktywować lub

dezaktywować tę funkcję należy

nacisnąć ▲ lub ▼, tak, aby na

ekranie pojawiło się ON lub OFF.

Tryb mniejszego zużycia soli

Przy ustawionej pracy w trybie

mniejszego zużycia soli (ON),

urządzenie może się regenerować

częściej zużywając mniej soli i wody

do regeneracji. Zastosowanie tego

trybu zależy od jakości użytkowanej

wody.

Ustawienia w/w funkcji może

dokonywać tylko serwis

producenta lub dostawcy."

 

Czy można na tym coś zaoszczędzić i czy możne to jakoś uszkodzić zmiękczacz(w końcu napisali tylko serwis zmienia:)

 

Może się mylę bo nie używam akurat tego sterownika, ale na pierwszy rzut oka taki opis sugeruje po prostu częstsze regeneracje. Nie bardzo widzę oszczędności w robieniu kilku krótkich regeneracji zamiast jednej porządnej - w finalnym rozrachunku ilość wody zużyta na kilka regeneracji będzie większa niż na jedną dłuższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Otrzymałem wynik badania wody i potrzebuję pomocy w doborze urządzenia.

Woda ze studni głębinowej, pompa o wydajności max 52l/min 3T32 Omnigena, wisi na głębokości 60m, lustro wody na głębokości około 20m, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 200l, dwie osoby w gospodarstwie,

Będę wdzięczny za pomoc.

 

[ATTACH=CONFIG]427624[/ATTACH]

Wyniki fizykochemiczne są całkiem dobre - na tyle dobre, że zastanowiłbym się czy warto się zabierać za jakieś uzdatnianie... no może mętność jest spora, ale na to wystarczy zwykły filtr mechaniczny. Zacząłbym jednak od pozbycia się bakterii (chlorowanie studni) i powtórzenia badań - do tego w nieco szerszym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki fizykochemiczne są całkiem dobre - na tyle dobre, że zastanowiłbym się czy warto się zabierać za jakieś uzdatnianie... no może mętność jest spora, ale na to wystarczy zwykły filtr mechaniczny. Zacząłbym jednak od pozbycia się bakterii (chlorowanie studni) i powtórzenia badań - do tego w nieco szerszym zakresie.

 

Na obecną chwilę stosuję filtry sznurkowe i piankowe 5 i 1 mikron, i po około 2 tygodniach są brązowe. Poza tym nie wspomniałem o tym, że na armaturze i naczyniach pojawiają się białe naloty po wodzie i nie wiem jak to "ugryźć". A co z tym żelazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecną chwilę stosuję filtry sznurkowe i piankowe 5 i 1 mikron, i po około 2 tygodniach są brązowe.

Dwa tygodnie to sporo... a żelazo jest jednak nieco przekroczone więc to normalne. Taka ilość żelaza nie jest "niebezpieczna" a wydaje mi się, że poza tymi wkładami, nigdzie indziej nie zauważysz tego żelaza.

 

Poza tym nie wspomniałem o tym, że na armaturze i naczyniach pojawiają się białe naloty po wodzie i nie wiem jak to "ugryźć".

Zrób ponowne badania, bo z tych nie wynika co mogłoby się osadzać... twardości masz tyle co po zmiękczaczu więc albo badania są błędne albo to coś innego niż twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałabym prosić o pomoc w wyborze oferty stacji uzdatniania.

Wyniki badania wody:

 

żelazo 1476 ug/l

mangan 219 ug/l

ph 7,6

twardość 163 mg/l

wapń 51 mg/l

magnez 9 mg/l

utlenialność 2 mg/l

 

Otrzymałam dotychczas trzy oferty

1)

Napowietrzacz 3/4

Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów+ dysza rozbryzgowa

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Sanitower M Głowica sterująca: Clack TC

Atlas Filtri Sanic BX 20”

 

2)

Odżelaziaczo_Odmanganiacz IR-MN-70 wraz z hydroforem bezprzeponowym oraz napowietrzaczem.

 

3)

Napowietrzacz 3/4"

Zbiornik hydroforowy bezprzeponowy 300 litrów

Odżelaziaczo-odmanganiacz IRDF 1354 TC

Atlas Filtri Master Sanic 20"

 

Kompletnie nie wiem czym się kierować przy wyborze. Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie wiem czym się kierować przy wyborze. Proszę o pomoc :)

Najpierw określ swoje potrzeby - ile wody potrzebujesz, do jakich celów?

 

Dalej możesz uwzględnić warunki "zewnętrzne" - co robisz ze ściekami? Jaka jest głębokość i wydajność studni? Jak głęboko jest lustro wody? Jakie możliwości ma Twoja pompa (jeśli ją posiadasz).

 

Czy to wszystkie wyniki jakie masz? Podaj pozostałe nawet jeśli są "w normie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw określ swoje potrzeby - ile wody potrzebujesz, do jakich celów?

 

Dalej możesz uwzględnić warunki "zewnętrzne" - co robisz ze ściekami? Jaka jest głębokość i wydajność studni? Jak głęboko jest lustro wody? Jakie możliwości ma Twoja pompa (jeśli ją posiadasz).

 

Czy to wszystkie wyniki jakie masz? Podaj pozostałe nawet jeśli są "w normie".

 

Jest to nowowybudowany dom jednorodzinny, studnia głębinowa, 60m. Woda dla rodziny 2+1.

pompa IBO 3,5 cala, 100l/min, max 7 bar

Ścieki docelowo oczyszczalnia, póki co szambo.

 

Oprócz tych wyników robiona bakteriologia, bakterii brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...