Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Czy złoże Lewatit S1567 oprócz wymiany jonów magnezu i wapnia "wyłapuje" inne jony chociaż w niewielkim stopniu np. mangan/żelazo ?

W niewielkim stopniu - tak. Ale wszystko zależy od całego zestawu jonów w wodzie i ich proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co ile dni zmiękczacz powinien wykonać regenerację? Gdzieś wyczytałem, że maksymalnie 14 dni między regeneracjami.

Pytam gdyż przy wyborze zmiękczacza jaką dobrać ilość żywicy Lewatit s1567.

Moje średnie zużycie obecnie to 7,5 m3 na miesiąc, czyli 0,25 m3/dobę.

 

Surowa woda ma twardość 18 dH. Jeśli zmiękczałbym ją do 4 dH to dla złoża 20 litrów miałbym:

 

Zdolność jonowymienną 60 dH / (18 dH- 4 dH) = 4,3 m3 (wody zmieszanej tzn. mixing)

 

Wychodzi mi z tego 17 dni między regeneracjami.

Czy dobrze liczę. Możliwe, że z czasem trochę zużycie wody wzrośnie. Więc wypadnie podejrzewam między 12-14 dni regen.

 

Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?

 

Kolejna sprawa to zmiękczać do 0 czy tak pomiędzy 3-5 dH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?

 

Raczej za często. Cywilizowane głowice regenerują co X m3 nie rzadziej niż 10-14dni (w zależności od ustawień). Czyli nawet jak nic nie zużyjesz, to i tak się co 10-14 dni zregeneruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ile dni zmiękczacz powinien wykonać regenerację? Gdzieś wyczytałem, że maksymalnie 14 dni między regeneracjami.

Jest to zalecany maksymalny czas między regeneracjami. Wynika on głównie z kwestii higienicznych. U nas przyjęło się ustawiać go na 14 dni. Ale jeśli masz wodę miejską (chlorowaną i bez osadów) to możesz go wydłużyć o 1-2 dni.

 

Moje średnie zużycie obecnie to 7,5 m3 na miesiąc, czyli 0,25 m3/dobę.

Surowa woda ma twardość 18 dH. Jeśli zmiękczałbym ją do 4 dH to dla złoża 20 litrów miałbym:

Zdolność jonowymienną 60 dH / (18 dH- 4 dH) = 4,3 m3 (wody zmieszanej tzn. mixing)

Wychodzi mi z tego 17 dni między regeneracjami.

Czy dobrze liczę. Możliwe, że z czasem trochę zużycie wody wzrośnie. Więc wypadnie podejrzewam między 12-14 dni regen.

Dobrze liczysz. Przy czym zakładałbym zmiękczenie do zera i celowanie w 12 dni. Wtedy jest rezerwa na wzrost zużycia lub podmieszanie.

 

Wg moich obliczeń zmiękczacz ze złożem 20 litrów byłby odpowiedni, ale w podobnej cenie mogę też kupić ze złożem 26 litrów - ten chyba robiłby za rzadko regen?

Różnica w kosztach jest niewielka bo to tylko koszt tych kilku litrów złoża - pozostałe elementy są identyczne. Ale więcej złoża to więcej wody i soli na regeneracje (wyższy koszt utrzymania), a skoro nie planujesz wykorzystać tej pojemności to po co ci większy i droższy model?

 

Kolejna sprawa to zmiękczać do 0 czy tak pomiędzy 3-5 dH ?

Zależy do czego chcesz tej wody używać. Jeśli do AGD i mycia to możesz zmiękczać do zera. Jeśli chcesz wodę pitną to te 3 dH mogą spełnić "normę" ale i tak nie będzie to woda mineralna (za to będą osady z kamienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej za często. Cywilizowane głowice regenerują co X m3 nie rzadziej niż 10-14dni (w zależności od ustawień). Czyli nawet jak nic nie zużyjesz, to i tak się co 10-14 dni zregeneruje.

Dobrze napisał - im więcej złoża tym dłuższy czas między regeneracjami... więc są one rzadsze.

Z drugiej strony też masz rację, że nie wykorzysta całej pojemności i regeneracja wypadnie z limitu czasu (czyli częściej niż by to wynikało z objętości) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisał - im więcej złoża tym dłuższy czas między regeneracjami... więc są one rzadsze.

 

Nie mogą być za rzadko regenerowane, bo o to dba zmiękczacz, żeby nie było "rzadziej niż". Mogą być tylko za często - i dla mnie za często oznacza gdy cale złoże nie jest wykorzystane.

Więc jakie zagrożenie ma "za małe" złoże? Że zamiast co 14 dni zregeneruje się co 12 czy 9 dni, bo wyzwoli się zmiękczanie od przekroczonego limitu przepływu między regeneracjami? Żadna strata. Za to przedwczesne regenerowanie "z kalendarza" to strata wody i soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek17 , Kaizen dzięki za pomoc

 

Czyli w moim przypadku optymalnie będzie złoże ok. 20 litrów (7,5m3 na m-c wody przy twardości 18 dH) - zmiękczone do 0 dh lub 3-4 dH nie robi wielkiej różnicy.

Większa ilość złoża spowoduje jedynie wzrost kosztów (woda + sól), bo regeneracja powinna być i tak częściej niż 14 dni.

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

Zużycie prądu przez głowicę/sterownik. Niby drobiazg, ale w stosunku rocznym to już jest kilkadziesiąt zł, a w ciągu kilku lat to już kilkaset zł.

 

Dla przykładu:

BNT 765 - 9 W

Erie 2 cyklowe - 17 W

Erie 4 cyklowe - 21 W

Clack WS1 Pallas CK - ???

 

Czy takie zużycie jest podczas regeneracji, czy podczas czuwania sterownika (normalnej pracy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Zużycie prądu przez głowicę/sterownik. Niby drobiazg, ale w stosunku rocznym to już jest kilkadziesiąt zł, a w ciągu kilku lat to już kilkaset zł.

Trochę przesadzasz... nawet gdyby te 21W policzyć przy założeniu ciągłej pracy to rocznie koszt nie przekroczy 100 PLN.

 

Czy takie zużycie jest podczas regeneracji, czy podczas czuwania sterownika (normalnej pracy) ?

Clack WS1 ma zasilacz 12V / 0.5A czyli moc 6W. Takie zużycie prądu jest tylko w momencie przestawiania tłoka, czyli przez kilknaście sekund. Nawet w czasie regeneracji trwającej ponad godzinę zużycie jest znikome.

Co innego przy elektrozaworach - tam zużycie prądu idzie cały czas kiedy zawór jest zasilany czyli przez całą regenerację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek17, jeszcze raz poproszę o pomoc....

 

Aqua-Soft Basic 20 - konfiguracja domyśla posiada regenerację współprądową, za dopłatą 80 zł możliwa przeciwprądowa.

 

Znalazłem taki artykuł:

https://www.filtry-do-wody.info/regeneracja-przeciwpradowa-up-flow/

 

Wynika z niego, że lepiej regeneracja współprądowa np. gdy mamy trochę przekroczone żelazo w wodzie (wodociągi mają czasami przekroczenia, ostatnio trafiło im się 0,83 mg/l żelaza).

Mniejsze ryzyko awarii po kilku - kilkunastu miesiącach użytkowania.

Chyba jest to lepsze rozwiązanie?

 

Wcześniej byłem nastawiony na up-flow bo piszą, że są oszczędne itp.....a nikt nie wspomina o awaryjności....

 

Kolejna sprawa:

- regeneracja współprądowa posiada backwash ?

- regeneracja przeciwprądowa nie posiada backwash-a?

 

Dobrze rozumiem, czy coś namieszałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbek17, jeszcze raz poproszę o pomoc....

 

Aqua-Soft Basic 20 - konfiguracja domyśla posiada regenerację współprądową, za dopłatą 80 zł możliwa przeciwprądowa.

 

Wynika z niego, że lepiej regeneracja współprądowa np. gdy mamy trochę przekroczone żelazo w wodzie (wodociągi mają czasami przekroczenia, ostatnio trafiło im się 0,83 mg/l żelaza).

Mniejsze ryzyko awarii po kilku - kilkunastu miesiącach użytkowania.

Chyba jest to lepsze rozwiązanie?

Jeśli zdarzają się aż takie przekroczenia to zdecydowanie bierz regenerację standardową.

 

Kolejna sprawa:

- regeneracja współprądowa posiada backwash ?

- regeneracja przeciwprądowa nie posiada backwash-a?

 

Dobrze rozumiem, czy coś namieszałem?

Nie do końca. W regeneracji upflow nie ustawia sie backwashu jako pierwszy etap. Powinien być ustawiony później (po solankowaniu) i może być krótszy - więc to kwestia kolejności i funkcji.

Niektóre głowice nie mogą w ogóle wykonać takiego cyklu więc wtedy jest to już w ogóle problem, ale w Clacku zawsze masz możliwość dowolnego ustawienia programu (a głowica jest w stanie wykonać wszsytkie etapy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko

Jaki filtr mechaniczny zastosować na początku instalacji ? Jeden czy może zestaw ?cenowo jest taki rozrzut ,że mam już mętlik.Proszę o poradę i propozycje

Drugie pytanko - odwrócona osmoza ,dokładnie taki sam problem nie wiem jaki zestaw wybrać

Edytowane przez Pa_jonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki filtr mechaniczny zastosować na początku instalacji ? Jeden czy może zestaw ?cenowo jest taki rozrzut ,że mam już mętlik.

To zależy jakiej instalacji i jaka jest woda. Generalnie na wejściu do domu wystarczy zwykły pojedynczy piltr piankowy czy sznurkowy (mechaniczny).

 

Drugie pytanko - odwrócona osmoza ,dokładnie taki sam problem nie wiem jaki zestaw wybrać

RO6 jest wystarczający w większości przypadków. Przedział cenowy 600-800 to juz powinna być dobra jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph- 7,2

Barwa- 5

Mętność- 0,42

Utlenialność- 2,9

Twardość ogólna- 350

Przewodność elektryczna- 803

Azotany- 2,7

Azotyny- 0,066

Jon amonowy- 0,26

Żelazo- 17

Mangan- 2,4

Chlorki- 41

Siarczany- 130

Wapń- 110

Magnez- 18,3

 

Dom 4 osoby, zużycie wody 11m3 z wodociągu. W domu 2 lazienki, kuchnia z typowym sprzętem AGD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph- 7,2

Barwa- 5

Mętność- 0,42

Utlenialność- 2,9

Twardość ogólna- 350

Przewodność elektryczna- 803

Azotany- 2,7

Azotyny- 0,066

Jon amonowy- 0,26

Żelazo- 17

Mangan- 2,4

Chlorki- 41

Siarczany- 130

Wapń- 110

Magnez- 18,3

 

Dom 4 osoby, zużycie wody 11m3 z wodociągu. W domu 2 lazienki, kuchnia z typowym sprzętem AGD.

Ciekawi mnie w jakich jednostkach jest zmierzony mangan... :)

Co do zmiękczacza to 25-30 litrów złoża będzie OK. W budżecie zmieścisz się z solidnym sprzętem. Zwracaj uwagę na głowicę i złoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie w jakich jednostkach jest zmierzony mangan... :)

Co do zmiękczacza to 25-30 litrów złoża będzie OK. W budżecie zmieścisz się z solidnym sprzętem. Zwracaj uwagę na głowicę i złoże.

 

Mangan-2,4 ug/l

 

Dość ogolna informacja, mógłbyś coś więcej o głowicy i złożu?

Mógłbyś podać konkretny model zmiekczacza lub modeli ? Bardzo by mi to pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakiej instalacji i jaka jest woda. Generalnie na wejściu do domu wystarczy zwykły pojedynczy piltr piankowy czy sznurkowy (mechaniczny).

 

 

RO6 jest wystarczający w większości przypadków. Przedział cenowy 600-800 to juz powinna być dobra jakość.

 

Instalacja w domu ,własne ujęcie wody

 

https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-ro6-z-mineralizatorem-superpromocja-p-635.html

Znalazłem coś takiego tylko dziwi mnie tak niska cena .Wiem powinienem się cieszyć że tak tanio ale jest takie powiedzenie > Tanie mięso psy jedzą albo chytry dwa razy traci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w domu ,własne ujęcie wody

Masz jakieś badania tej wody? Czy jest w niej dużo mętności? Czy masz jakieś filtry (w sensie zmiękczacz lub odżelaziacz)? Masz hydrofor (jakiego typu)? W którym miejscu instalacji masz zamontowany filtr?

Jak widzisz jest sporo różnych możliwości - zadajesz dość ogólne pytanie podając jedynie zdawkowe informacje... nie oczekuj więc konkretnej odpowiedzi.

 

 

https://sklep.osmoza.pl/odwrocona-osmoza-ro6-z-mineralizatorem-superpromocja-p-635.html

Znalazłem coś takiego tylko dziwi mnie tak niska cena .Wiem powinienem się cieszyć że tak tanio ale jest takie powiedzenie > Tanie mięso psy jedzą albo chytry dwa razy traci

Niby tanio... ale odbije się to na jakości urządzenia i wygodzie obsługi. Przykładowo masz tam malutki zbiornik (mniejszy niż w większości modeli), wylewka prawdopodobnie tylko z jednym kranem (brak możliwości wyboru między wodą demi i wodą pitną), membrana prawdopodobnie chińska (skoro brandowana marką sklepu...), nieprzeźroczyste korpusy wkładów wstępnych, itd.

Oczywiście to mogą nie być dla Ciebie istotne aspekty - decyzja jest Twoja :)

Za 600-800 jakość będzie już odczuwalnie wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie chcę kupić do mojego domu (3 dorosłych + 2 dzieci). Zapotrzebowanie na wodę nie mniejsze niż 12m3 na miesiąc. Woda pochodzi ze studni wierconej (28 m). W swojej głowie budżet ścisnęłam do 3000 (z dokładnością do 10%). Woda ma twardość 24 stopnie niemieckie (lub ok. 400 mgCaCO3). Żelazo i mangan lekko przekroczone, nie chcę ich usuwać.

Rozważam zakup:

https://www.zestudni.pl/zmiekczacz-ecoperla-slimline-cs-24/

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-wodaro-clack-30-filtry-wody-sol-7236081582

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-clack-d65-ci-automat-usa-dla-6-7-osob-7155533397

Rozmiar i wygląd nie mają znaczenia. Nawet nie wiem, czy jestem już blisko dokonania właściwego wyboru. Proszę mi coś poradzić, hydraulik mówi o stacjach BWT (nic więcej poza marką producenta mi nie zaproponował).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie chcę kupić do mojego domu (3 dorosłych + 2 dzieci). Zapotrzebowanie na wodę nie mniejsze niż 12m3 na miesiąc. Woda pochodzi ze studni wierconej (28 m). W swojej głowie budżet ścisnęłam do 3000 (z dokładnością do 10%). Woda ma twardość 24 stopnie niemieckie (lub ok. 400 mgCaCO3). Żelazo i mangan lekko przekroczone, nie chcę ich usuwać.

Z takich parametrów wynika, że optymalna wielkość złoża to u Ciebie 40-45 litrów.

Ze względu na żelazo unikałbym wersji z regeneracją przeciwprądową. Chyba, że jednak rozważysz zakup filtra wielofunkcyjnego - wtedy już trzeba inaczej do tego podejść.

 

Rozważam zakup:

Rozmiar i wygląd nie mają znaczenia.

Ten z 65 litrami to już prawie przemysłowy rozmiar. Ale że ma kiepską żywicę to bym sobie go odpuścił. Pozostałe są OK, ale trochę za małe - będą się często regenerować.

 

Proszę mi coś poradzić, hydraulik mówi o stacjach BWT (nic więcej poza marką producenta mi nie zaproponował).

Widać hydraulik nic więcej nie wie poza tym gdzie ma kupić sprzęt. BWT to dobra firma, ale droga i może być problem z serwisem i częściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...