Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Rozumiem, że tyle, bo pisałeś gdzieś, że złoże potrafi "wyłapywać cząstki nawet 20-30um, czyli się nimi zapychać, tak?

 

Wygląda na to, że akceptowalny finansowo wybór ogranicza się d filtrów sznurkowych i piankowych różnej maści.

Czy znacie jakieś propozycje filtra siatkowego metalowego, przyłącze 3/4 (ew. większe), którego cena mnie nie zabije (powiedzmy do 200PLN), o mikronażu 20?

 

Na stronie sprzedawcy mojego zmiękczacza oferują dobre i wygodne w użyciu filtry Honeywell siatkowe, tylko żaden nie ma mikronażu mniejszego niż 100um, np.:

Filtr siatkowy do wody 3/4" FF06-3/4AA, 100um, przepływ 2,8m3/h

Taką instalację 3/4" mam więc rozumiem, że filtr nie mniejszy niż 3/4"

 

Jest jeszcze chwalony tu Aquafilter GW 3/4" BSP, siatka metalowa, również o mikr. 100

 

Krótko: czy te 100um to za dużo i szukać sznurkowego/piankowego 20-50um (nie chciałbym ograniczyć za bardzo przepływu, a w sznurkowych tego nie podają)?

Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.

Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry, potrzebuję porady co do zmiękczacza. Przeczytałem ponad połowę tego wątku i jak nic nie wiedziałem to teraz mam mętlik w głowie.

Parametry techniczne wody:

Twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu): 404

Twardość w skali niemieckiej: około 23 °dH

Żelazo: 5,0

Mangan: <1,0

Woda z wodociągów

Zużycie wody średnio 10m3, max 12m3

Rodzina 2+2, 2 łazienki

 

Z tego co wyczytałem to wybrałem zmiękczacz między 25 a 30 L złoża (nie chce mieć co parę dni regeneracji, celuję w 3 regeneracje miesięcznie).

I teraz mam zagwozdkę, jakie urządzenie, budżet do 2k zł. Z tych co widzialem i wydały mi się sensowne to:

 

1. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-waterlife-28l-monosferyk-menu-pl-8435319229

 

2. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-eco-ocean-bnt-30-filtry-sol-test-7491242860

 

3. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze-7444543794

 

4. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-na-caly-dom-work30-logix-filtr-sol-5065765140

 

5. https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-water-technic-26-up-flow-4-cyklowy-7120285017 (trochę poza budżetem ale wydaję się godna uwagi).

 

Co byście wybrali ewentualnie co byście polecili do montażu w tym budżecie?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez Pustka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet do 2k zł.

...

Co byście wybrali ewentualnie co byście polecili do montażu w tym budżecie?

W tym budżecie ciężko coś polecić z czystym sumieniem... albo masz tam tanie, chińskie głowice, albo lepszą głowicę i kiepskie złoże... w każdym czegoś brakuje i do czegoś można się przyczepić... nie da się mieć dobrego systemu w takiej cenie... ale oczywiście jak chcesz wydać 2 kPLN na coś, co będzie wątpliwej jakości, to Twoja decyzja i masz do niej prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbyś wybrać z tych co podałem wyżej, to który by to był? Budżet jest jaki jest.

Chyba bym nie kupił żadnego z tych... raczej bym poczekał aż nazbieram na coś lepszego.

Ale możesz się zastanowić do czego chcesz go używać... jak ma to być woda spożywcza to wybrałbym dobre złoże (bo to ono odpowiada za proces chemiczny, i te tanie mogą nieźle namieszać w składzie wody)... jeśli ma to być woda użytkowa to chyba skupiłbym się na głowicy - ona odpowiada za proces mechaniczny (czyli regenerację)... jak padnie głowica to i złoże nie będzie działać (albo będziesz miał powódź w domu) ale chociaż się nie zatrujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym nie kupił żadnego z tych... raczej bym poczekał aż nazbieram na coś lepszego.

Ale możesz się zastanowić do czego chcesz go używać... jak ma to być woda spożywcza to wybrałbym dobre złoże (bo to ono odpowiada za proces chemiczny, i te tanie mogą nieźle namieszać w składzie wody)... jeśli ma to być woda użytkowa to chyba skupiłbym się na głowicy - ona odpowiada za proces mechaniczny (czyli regenerację)... jak padnie głowica to i złoże nie będzie działać (albo będziesz miał powódź w domu) ale chociaż się nie zatrujesz ;)

 

 

A jak byś już uzbierał powiedzmy do tych 3 tyś do własnego domu co być zamontował? Nie chodzi o reklamę tylko czyste doświadczenie, które posiadasz :)

 

Rodzina 2+2 (ok 10m3/mieś), twardość wody ok 21st niemieckich wg "kropli".

 

Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.

 

Woda z wodociągu, czyli podstawowe parametry zachowane + kanaliza jako odpływ.

 

Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byś już uzbierał powiedzmy do tych 3 tyś do własnego domu co być zamontował? Nie chodzi o reklamę tylko czyste doświadczenie, które posiadasz :)

 

Rodzina 2+2 (ok 10m3/mieś), twardość wody ok 21st niemieckich wg "kropli".

 

Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.

 

Woda z wodociągu, czyli podstawowe parametry zachowane + kanaliza jako odpływ.

 

Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.

25-30 litrów złoża Lewatit S1567, głowica Clack CK, osobny zbiornik na sól, jakiś filtr pod zlewem w kuchni (np. UF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z gotowych rozwiązań?

Jakbym sam sobie tego nie złożył to bym poszukał po firmach od uzdatniania... :) każdy może to nazywać inaczej, poza tym nie musi to mieć w ogóle swojej nazwy żeby dało się kupić/sprzedać. Nie znam oferty wszystkich firm w PL więc ciężko mi wprost stwierdzić - kup TO urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby rodzina mogła wziąć szklankę i napić się prosto z kranu.

[...]

Założenie to uniknięcie kamienia na armaturze oraz szklanka wody z kranu.

 

To są sprzeczne założenia. Prosto z kranu to woda z minerałami, brak kamienia to woda bez minerałów.

Albo do picia (zupy, herbaty itp.) robisz ominięcie zmiękczacza, albo przed wylewką mineralizator.

Albo zmiękczasz tylko trochę - będzie trochę kamienia na armaturze i trochę nadająca się do picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

 

Wyniki analizy wody:

Odczyn pH 7,0

Żelazo mg/l 6,10

Mangan mg/l 2,50

Twardość ogólna mg/l 660

Utlenialność mg/l 7,10

Amoniak mg/l 0,05

Mętnośc 117

 

Obecnie roboczo zamontowana jest pompa o wydajności 17l/min i zbiornik ocynkowany pionowy 200 litrowy bezprzeponowy. Jest w pomieszczeniu technicznym w temperaturze pokojowej. Pompa będzie wymieniona na mocniejszą, ogranicza mnie przekrój przewodu 1,5mm2. Planuję IBO SDM 3-15. Rodzinka 2+1 zużywamy 8m3 miesiecznie. Kanalizacja gminna.

 

W zasadzie zofert dywagacje są nad dwoma (pozostałe kosmos cenowy):

1. dwa stopnie, trzeci opcjonalny od GW

Na żelazo: Air Max M.dox 1354

Na mangan: CLACK Mn+

Na mętność: Clack 1354 (opcja)

 

2. Dwa stopnie od Otago

-ODMMP2 150l, aspirator i dysza do hydroforu, manunalne płukanie

-CR 1054/RX

 

 

Mam bezprzeponowy zbiornik i pomyślałem że przy tak kiepskich parametrach wody może warto było wykorzystać możliwość dobrego napowietrzenia patrzac na druga ofertę.

Podstawę z Poz.1 i komplet z Poz.2 dzieli 1600zł. Jest tez propozycja żeby z Poz.2 postawic najpierw sam ODMMP2 na jakiś czas i sprawdzic parametry po miesiacu korygując dobór drugiego stopnia.

Edytowane przez itguy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

 

Wyniki analizy wody:

Odczyn pH 7,0

Żelazo mg/l 6,10

Mangan mg/l 2,50

Twardość ogólna mg/l 660

Utlenialność mg/l 7,10

Amoniak mg/l 0,05

Mętnośc 117

Tylko się wypowiem w kwestii czasu eksploatacji tej studni - trochę za mało czasu, aby w pełni się oczyściła po wierceniu. Nie wiem ile wody spompowaliście do tej pory, ale u mnie wiele parametrów zmieniło się po ustabilizowaniu złoża(po wierceniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile wody spompowaliście do tej pory, ale u mnie wiele parametrów zmieniło się po ustabilizowaniu złoża(po wierceniu)

 

Oczywiście też na to liczę.

Woda wyciągana pompą 17l/m przez przez parę dni po kilka godzin dziennie bez przerwy. Na bieżąco używana do materiałów roboczych. Jak postoi przez noc w wiaderku to jest literalnie żółta i na dnie zbiera się jakaś frakcja stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Mamy fatalne wyniki wody z nowej studni głębinowej (30m, miesiąc temu wiercona). Chętnie wysłucham porady.

 

Wyniki analizy wody:

Odczyn pH 7,0

Żelazo mg/l 6,10

Mangan mg/l 2,50

Twardość ogólna mg/l 660

Utlenialność mg/l 7,10

Amoniak mg/l 0,05

Mętnośc 117

 

Obecnie roboczo zamontowana jest pompa o wydajności 17l/min i zbiornik ocynkowany pionowy 200 litrowy bezprzeponowy. Jest w pomieszczeniu technicznym w temperaturze pokojowej. Pompa będzie wymieniona na mocniejszą, ogranicza mnie przekrój przewodu 1,5mm2. Planuję IBO SDM 3-15. Rodzinka 2+1 zużywamy 8m3 miesiecznie. Kanalizacja gminna.

Wyniki faktycznie niezbyt dobre. Ale tak jak już CityMatic powiedział - dość krótki czas płukania może przekłamywać pomiar. Czy studniarz nie zrobił płukania swoją pompą (o większej wydajności)? Powinien określić poziom lustra wody, wydajność studni, itp...

Masz wysoką utlenialność co jest raczej niespotykane w wodzie głębinowej... czy studnia jest na pewno dobrze zaizolowana od wód powierzchniowych?

Dodatkowo - czy robiłeś badania bakteriologiczne?

 

W zasadzie zofert dywagacje są nad dwoma (pozostałe kosmos cenowy):

1. dwa stopnie, trzeci opcjonalny od GW

Na żelazo: Air Max M.dox 1354

Na mangan: CLACK Mn+

Na mętność: Clack 1354 (opcja)

 

2. Dwa stopnie od Otago

-ODMMP2 150l, aspirator i dysza do hydroforu, manunalne płukanie

-CR 1054/RX

 

 

Mam bezprzeponowy zbiornik i pomyślałem że przy tak kiepskich parametrach wody może warto było wykorzystać możliwość dobrego napowietrzenia patrzac na druga ofertę.

Podstawę z Poz.1 i komplet z Poz.2 dzieli 1600zł. Jest tez propozycja żeby z Poz.2 postawic najpierw sam ODMMP2 na jakiś czas i sprawdzic parametry po miesiacu korygując dobór drugiego stopnia.

Od końca: ofertę z pozycji drugiej bym sobie odpuścił z kilku powodów... po pierwsze "płukanie manualne" to obsługowy koszmar... po drugie złoże CR w małej butli ze słabiutką głowicą... to nie może się udać.

 

Pierwsza oferta jest tak ogólna, że ciężko skomentować konkrety. Widać, że "chyba" jest na głowicach Clack - to dobrze, ale to nie wszystko.

 

Ja bym pomieszał oba rozwiązania... na pewno warto zrobić napowietrzanie na hydroforze (skoro sam potwierdzasz skuteczność napowietrzania - test z wiadrem wody po nocy). Ale po tym napowietrzeniu dałbym filtr automatyczny żeby zatrzymał te osady i się sam regularnie płukał. Zastosowałbym tu złoże katalityczne (m.dox to jedno z nich, ale są też lżejsze). Na drugim stopniu dałbym złoże wielofunkcyjne, ale na pewno nieco większy zbiornik i to w wersji na wysoką organikę (np. AquaMulti BIO lub Ecomix C). To rozwiązanie usuwa też twardość - a ta jest bardzo wysoka... alternatywnie drugi stopień można rozbić na dwa (filtr na organikę i zmiękczacz) ale to już są koszty i do tego skomplikowany montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję za analizę przypadku i rady

 

Czy studniarz nie zrobił płukania swoją pompą (o większej wydajności)? Powinien określić poziom lustra wody, wydajność studni, itp...

Masz wysoką utlenialność co jest raczej niespotykane w wodzie głębinowej... czy studnia jest na pewno dobrze zaizolowana od wód powierzchniowych?

Dodatkowo - czy robiłeś badania bakteriologiczne?

 

Tak, to trzecie podejście do studni i mam już doktorat z tematu. Studnia na rurach 110 skręcanych gwintem więc powinna być szczelna. Gwarantują to.

Była płukana i podane lustro statyczne dynamiczne i wydajność. Bakterii nie stwierdzono. Badanie powtórzymy za jakiś czas.

 

 

Pierwsza oferta jest tak ogólna, że ciężko skomentować konkrety. Widać, że "chyba" jest na głowicach Clack - to dobrze, ale to nie wszystko.

 

Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:

https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie

https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn-p-2089.html

 

Ja bym pomieszał oba rozwiązania... na pewno warto zrobić napowietrzanie na hydroforze (skoro sam potwierdzasz skuteczność napowietrzania - test z wiadrem wody po nocy). Ale po tym napowietrzeniu dałbym filtr automatyczny żeby zatrzymał te osady i się sam regularnie płukał. Zastosowałbym tu złoże katalityczne (m.dox to jedno z nich, ale są też lżejsze). Na drugim stopniu dałbym złoże wielofunkcyjne, ale na pewno nieco większy zbiornik i to w wersji na wysoką organikę (np. AquaMulti BIO lub Ecomix C). To rozwiązanie usuwa też twardość - a ta jest bardzo wysoka... alternatywnie drugi stopień można rozbić na dwa (filtr na organikę i zmiękczacz) ale to już są koszty i do tego skomplikowany montaż.

 

Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.

Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?

Edytowane przez itguy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję za analizę przypadku i rady

 

 

 

Tak, to trzecie podejście do studni i mam już doktorat z tematu. Studnia na rurach 110 skręcanych gwintem więc powinna być szczelna. Gwarantują to.

Była płukana i podane lustro statyczne dynamiczne i wydajność. Bakterii nie stwierdzono. Badanie powtórzymy za jakiś czas.

 

 

 

 

Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:

https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie

https://sklep.osmoza.pl/system-usuwania-manganu-clack-mn-p-2089.html

 

 

 

Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.

Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?

 

Witaj, przy tak dużych przekroczeniach żelaza i manganu będziesz potrzebował napowietrzania wody osobno, w postaci aspiratora (ewentualnie sprężarki) i hydroforu bezprzeponowego. Do tego sugerowałbym stację odżelaziająco-odmanganiającą Ecoperla Sanitower, na której zostaną zatrzymane wytrącone związki żelaza i manganu. Nie obejdzie się również bez zastosowania kolumny wielofunkcyjnej, która również usuwa żelazo i mangan, ale także zmiękcza wodę - zwróć uwagę na stację Ecoperla Multitower. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu powinieneś powtórzyć badanie fizykochemiczne, podane przez Ciebie wyniki analizy mogą być niemiarodajne. Zachęcam do skorzystania z usług naszego laboratorium, gdzie oprócz wykonania samej analizy fizykochemicznej, dokonamy testów obciążeniowych na złożach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.

Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

 

Stacja już kupiona, instalacja wody zaplanowana z wyj. filtrów.

 

Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).

I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um

Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 1" są 4-5razy większe niż w 3/4".

Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?

 

Natomiast zagwozdkę mam z filtrem tuż przed zmiękczaczem.

 

Do qbek17:

wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.

I tu pytanie zasadnicze:

Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?

Serwisant Aqua-Soft powiedział, że nawet 100um w filtrze przed stacją będzie ok. (mam to w mailu), jeśli mam wodę wodociągową, a nie ze studni. A mam :). Ale serwis nie ma interesu w tym, by nie przyjeżdżać do mojej stacji, wręcz odwrotnie :).

Co sądzicie? Ten mikronaż 50um przed stacją to nie "zbyt rzadki"?

 

No i skoro tu będzie 50um (lub mniej) to czy nie pójść w 1" czy jednak wystarczy 3/4" Waszym daniem? Przepływy/spadki ciśnienia wg producenta znacząco różne.

 

Bardzo poproszę o pomoc w rozstrzygnięciu, zwłaszcza czy 50um to nie za słaby filtr przed stacją, bo w poniedziałek muszę te filtry kupić.

Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie znajdziesz raczej siatki metalowej o takiej dokładności. Max co widziałem to chyba 50 um ale i to nie było pewne... raczej 80-100 jest rozsądną wartością.

Kup sobie zwykły korpus 10" z wkładami piankowymi/sznurkowymi i będziesz mógł wybierać mikronaż dowolnie. Przepływ jest określony dla każdego wkładu.

 

Stacja już kupiona, instalacja wody zaplanowana z wyj. filtrów.

 

Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).

I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um

Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 3/4" są 4-5razy większe niż w 1" dla danego przepływu.

Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?

 

Natomiast zagwozdkę mam z filtrem tuż przed zmiękczaczem.

 

Do qbek17:

wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.

I tu pytanie zasadnicze:

Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?

Serwisant Aqua-Soft powiedział, że nawet 100um w filtrze przed stacją będzie ok. (mam to w mailu), jeśli mam wodę wodociągową, a nie ze studni. A mam :). Ale serwis nie ma interesu w tym, by nie przyjeżdżać do mojej stacji, wręcz odwrotnie :).

Co sądzicie? Ten mikronaż 50um przed stacją to nie "zbyt rzadki"?

 

No i skoro tu będzie 50um (lub mniej) to czy nie pójść w 1" czy jednak wystarczy 3/4" Waszym daniem? Przepływy/spadki ciśnienia wg producenta znacząco różne.

 

Bardzo poproszę o pomoc w rozstrzygnięciu, zwłaszcza czy 50um to nie za słaby filtr przed stacją, bo w poniedziałek muszę te filtry kupić.

Dzięki z góry.

 

Aha, jeszcze takie info: dziś hydraulik zrobił pomiar ciśnienia tuż przed piecem, za filtrem 10" (za wodomierzem, sznurkowy, już "rudy" - do wymiany) i wyszło 4bary, więc chyba bardzo przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kupiłem i zamontowałem zmiękczacz Trinity Home, jednak chyba coś jest nie tak z nim. Wszystko jest zainstalowane zgodnie z instrukcją, filtr mechaniczny jest zamontowany Trinity przed zmiękczaczem, twardość wody 18 ustawiona, za zmiękczaczem ustawiona na 3.

Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.

Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół. Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.

Pomoże mi ktoś co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem robić krypciochy podam linki do produktów:

... w ofercie zmieniło się typ złoża w miedzyczasie ...

No dobra... czyli masz tam dwa duże filtry... jeden ze złożem odżelaziającym (nie wiadomo ile go tam jest... ale opis jest dość niespójny i niezgodny z zaleceniami producenta złoża), a drugi nie wiadomo z czym (w opisie w ogóle nie ma informacji o złożu).

 

Czyli aspirator,dyszę i wspomniany filtr automatyczny mógłbym zamontować już teraz przez zakupem kolejnych stopni? Miałem wątpliwość bo w instrukcji obsługi odżelaziacza z linku wyżej stoi że nie potrzebuje zewnętrznego napowietrzania i dzieje się to w butli.

Napowietrzanie w butli to "zamiennik" do stosowania tam gdzie nie ma możliwości normalnego napowietrzania. Jego skuteczność jest niższa (krótszy czas kontaktu, mniejsza powierzchnia), więc jeśli już masz taką możliwość to zrób normalne napowietrzanie. Tylko nie zapomnij o układzie odpowietrzania na zbiorniku (na odpowiedniej wysokości).

Filtr mechaniczny możesz też dać już teraz, ale musi być odpowiedniej wydajności. Raczej będziesz potrzebował solidnego płukania do odżelaziacza i ten filtr mechaniczny nie może dławić przepływu. Sugerowałbym coś o przepływie powyżej 3-4 m3/h (bo te wartości są podawane dla czystego wkładu).

 

Ten filtr to te z zaworkiem w dolnej części w okolicach 200zł czy te z płukaniem wstecznym za ok 1500zł?

Raczej miałem na myśli filtr automatyczny czyli odżelaziacz z głowicą. On od razu będzie zatrzymywał wytrącone osady. Dodatkowy filtr mechaniczny możesz dać jeśli z wodą płynie dużo piasku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...