Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam serdecznie, proszę o poradę w kwestii pilnego zakupu zmiękczacza wody.

Mieszkanie dla 2 osób.

Zużycie wody ok 60m3 rocznie.

Średnia twardość wody ok 19,7 stopni niemieckich.

Zależy mi na dobrej jakości sprzęcie.

Budżet max 4000zł.

Najchętniej coś prostego bez wynalazków typu wifi itp.

Namawiano mnie na Bayard minima - brak elektroniki, działanie za pomocą ciśnienia wody ale nie jestem przekonany.

Dziękuję za wszelkie sugestie

Na takie zużycie proponowałbym coś o wielkości max 15 litrów...

Jeśli to "mieszkanie" w bloku to sprawdź czy masz miejsce na zmiękczacz i filtr wstępny (z dostępem), odpływ do kanalizacji, gniazdko 230V. Sprawdź też czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej oraz czy jest jeden wspólny pion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry,

 

Planuję zakup zmiękczacza wody do mieszkania (budynek 4 lokalowy).

 

- Obecnie w mieszkaniu będą mieszkały 2 osoby (docelowo 3).

- Twardość wody to 16.4dH

- Budżet jaki planowałem przeznaczyć na ten cel to ~3k zł

 

Dość istotny jest dla mnie rozmiar urządzenia bo chcę je zamontować w wnęce pod schodami gdzie jest przygotowane pod niego miejsce wraz z odpływem.

 

Od paru dni czytam na ten temat i zastanawia mnie czy dla 2-3 osób urządzenie z małą ilością litrów będzie wystarczające? Znalazłem przykładowo taki produkt:

 

"Ecoperla Vita 12".

 

Czy według was 12L to nie będzie zbyt mało na nasze potrzeby? Czy rozmiar zbiornika oznacza jedynie że regeneracja będzie wymagana częściej i będzie trzeba częściej dosypywać soli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Planuję zakup zmiękczacza wody do mieszkania (budynek 4 lokalowy).

 

- Obecnie w mieszkaniu będą mieszkały 2 osoby (docelowo 3).

- Twardość wody to 16.4dH

- Budżet jaki planowałem przeznaczyć na ten cel to ~3k zł

 

Dość istotny jest dla mnie rozmiar urządzenia bo chcę je zamontować w wnęce pod schodami gdzie jest przygotowane pod niego miejsce wraz z odpływem.

 

Od paru dni czytam na ten temat i zastanawia mnie czy dla 2-3 osób urządzenie z małą ilością litrów będzie wystarczające? Znalazłem przykładowo taki produkt:

 

"Ecoperla Vita 12".

 

Czy według was 12L to nie będzie zbyt mało na nasze potrzeby? Czy rozmiar zbiornika oznacza jedynie że regeneracja będzie wymagana częściej i będzie trzeba częściej dosypywać soli?

Zakładając zużycie wody na poziomi 6 m3 miesięcznie to model 12 litrowy będzie odpowiedni. Ale jeśli to zużycie wzrośnie do 9 m3 to już pasuje model 20-25 litrowy.

Generalnie jest tak jak piszesz - im mniej litrów złoża tym częstsza regeneracja. Częstotliwość uzupełniania soli zależy od wielkości zbiornika na sól - możesz wybrać urządzenie dwuelementowe, gdzie zbiornik ze złożem może być mały, a zbiornik na sól - duży (ale to skrajny przypadek - zazwyczaj jest to ze sobą powiązane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie zużycie proponowałbym coś o wielkości max 15 litrów...

Jeśli to "mieszkanie" w bloku to sprawdź czy masz miejsce na zmiękczacz i filtr wstępny (z dostępem), odpływ do kanalizacji, gniazdko 230V. Sprawdź też czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej oraz czy jest jeden wspólny pion.

 

Mi także wydaje się że 15l z powodzeniem wystarczy. Jest to mieszkanie (1 z 3) w małej kamienicy na piętrze. Mam niewiele miejsca na parterze przy zaworze głównym z licznikiem oraz więcej miejsca w mieszkaniu w pomieszczeniu z pralką. W obydwu miejscach jest odpływ i 230V. Zużycie dotyczy tylko zimnej wody, w mieszkaniu jest elektryczny bojler.

 

Czy oprócz wymienianej tu często marki Ecoperla jest coś innego wartego uwagi? Nie ukrywam że lubię mieć z czego wybrać. Może ktoś zaproponować ze 2-3 zmiękczacze na moje potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alskar

zapytaj swojego dostawcy urządzeń czy zainstalowane przez niego filtry nie spowodują zbyt dużych oporów przepływu ?

Jeśli posiadasz wannę to nich Ci potwierdzi ile czasu będzie się ona napełniała przy najgorszych warunkach i minimalnym ciśnieniu wody po zainstalowaniu filtrów.

Żeby to nie było dłużej niż 10-15 min bo posiadanie wanny traci sens. Niech się podpisze krwią na papierze że daje swą głowę ;-)

 

Jak nie da takiej gwarancji to przegoń cwaniaka na cztery wiatry.

Nich Cie nie interesują parametry podawane przez producentów w kartach urządzeń. Wykonawca ma to przetestować i sprawdzić u Ciebie i do twojej instalacji w twoich warunkach eksploatacji dobrać filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taką zagwózdkę:

zamontowałem u siebie zmiękczacz Aquasoft Basic 20 - jak nazwa wskazuje 20 litrów złoża, zużycie około 8m^3, twardość wody 21 stopni niemieckich. Zmiękczacz jak już dzisiaj praktycznie każdy - objętościowo/czasowy, wyliczył że jeżeli wartość końcowa na wynosić 0 stopni to regeneracja musi być co 2,7m^3. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że kolega zamontował u siebie zmiękczacza BWT model Aquadile soft 20 czyli ta samą ilość złoża, ma dokładnie te same parametry wody wejściowe i wyjściowe czyli 21 i 0 stopni niemieckich, a mimo to u niego wychodzi 4,5 m^3 między regeneracjami. Jak to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz wannę to nich Ci potwierdzi ile czasu będzie się ona napełniała przy najgorszych warunkach i minimalnym ciśnieniu wody po zainstalowaniu filtrów.

Żeby to nie było dłużej niż 10-15 min bo posiadanie wanny traci sens. Niech się podpisze krwią na papierze że daje swą głowę ;-)

Nie wyobrażam sobie aby zmiękczacz dławił przepływ na tyle abyś to zauważył...

Wydajność normalnej baterii wannowej/prysznicowej to ok 15-25 litrów/min przy maksymalnym otwarciu i ciśnieniu ok 3 bar. O ile przy prysznicu raczej nie otwierasz maksymalnie przepływu to w wannie pewnie już tak. Czyli maksymalny przepływ to 1,5 m3/h @ 3 bar.

I teraz mały zmiękczacz (czyli z małą ilością złoża) będzie miał "wydajność" (czyli zdolność zmiękczenia wody) na poziomie 0,6-0,8 m3/h, ale hydraulicznie przepuści znacznie więcej wody (tylko nie będzie ona wtedy całkowicie zmiękczona). Przykładowo nominalna wydajność głowicy Clack to 6,3 m3/h, więc przepływ na poziomie 1,5 m3 to mniej niż 1/4 jej wydajności (co oznacza, że spadek ciśnienia przy takim przepływie będzie niezauważalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taką zagwózdkę:

zamontowałem u siebie zmiękczacz Aquasoft Basic 20 - jak nazwa wskazuje 20 litrów złoża, zużycie około 8m^3, twardość wody 21 stopni niemieckich. Zmiękczacz jak już dzisiaj praktycznie każdy - objętościowo/czasowy, wyliczył że jeżeli wartość końcowa na wynosić 0 stopni to regeneracja musi być co 2,7m^3. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że kolega zamontował u siebie zmiękczacza BWT model Aquadile soft 20 czyli ta samą ilość złoża, ma dokładnie te same parametry wody wejściowe i wyjściowe czyli 21 i 0 stopni niemieckich, a mimo to u niego wychodzi 4,5 m^3 między regeneracjami. Jak to możliwe?

To kwestia ustawień sterownika. Może mieć wpisaną inną pojemność złoża (co raczej nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości), może mieć inną dawkę soli na regenerację, może jednak ma wpisane inne parametry wody... Moim zdaniem bardziej realna jest wartość 2,8 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie aby zmiękczacz dławił przepływ na tyle abyś to zauważył...

Wydajność normalnej baterii wannowej/prysznicowej to ok 15-25 litrów/min przy maksymalnym otwarciu i ciśnieniu ok 3 bar. O ile przy prysznicu raczej nie otwierasz maksymalnie przepływu to w wannie pewnie już tak. Czyli maksymalny przepływ to 1,5 m3/h @ 3 bar.

I teraz mały zmiękczacz (czyli z małą ilością złoża) będzie miał "wydajność" (czyli zdolność zmiękczenia wody) na poziomie 0,6-0,8 m3/h, ale hydraulicznie przepuści znacznie więcej wody (tylko nie będzie ona wtedy całkowicie zmiękczona). Przykładowo nominalna wydajność głowicy Clack to 6,3 m3/h, więc przepływ na poziomie 1,5 m3 to mniej niż 1/4 jej wydajności (co oznacza, że spadek ciśnienia przy takim przepływie będzie niezauważalny).

 

Zależy co składa się na całość filtra , nie koniecznie jest to sam zmiękczacz.

Minimalne ciśnienie wody w kranie to 0,5 bara, tyle może być zdławione, jeśli jest jeszcze pełnowymiarowa wanna 200l to potrzeba do jej napełnienia w 10min przepływ 1.2m3/h

Myślę że należy brać takie uwarunkowania pod uwagę i oczywiście to co napisałeś że woda do kąpieli będzie twarda (nie w pełni zmiękczona) .

 

Sytuacja może być jeszcze pogorszona gdy w czasie napełniania wanny będzie rozbiór wody w innych miejscach np. pralka zmywarka,napełnianie spłuczek itd.

Zatem jak będzie zbyt mała ilość żywicy to takie niekorzystne sytuacje mogą występować. Dużo też zależy ile wody płynie bypassem.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taką zagwózdkę:

zamontowałem u siebie zmiękczacz Aquasoft Basic 20 - jak nazwa wskazuje 20 litrów złoża, zużycie około 8m^3, twardość wody 21 stopni niemieckich. Zmiękczacz jak już dzisiaj praktycznie każdy - objętościowo/czasowy, wyliczył że jeżeli wartość końcowa na wynosić 0 stopni to regeneracja musi być co 2,7m^3. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że kolega zamontował u siebie zmiękczacza BWT model Aquadile soft 20 czyli ta samą ilość złoża, ma dokładnie te same parametry wody wejściowe i wyjściowe czyli 21 i 0 stopni niemieckich, a mimo to u niego wychodzi 4,5 m^3 między regeneracjami. Jak to możliwe?

 

 

Czy kolega sprawdzał twardość wody w trakcie cyklu i tuż przed regeneracją ? Bo może jest tak że np. ostatni metr sześcienny to już słabo zmiękczony jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem wieloletnim czytaczem forum, nie udzielam się jednak ponieważ nie jest to moja dziedzina, więc wolę milczeć niż udzielać porad nie posiadając wystarczającej wiedzy.

 

Tym razem proszę jednak o poradę w kwestii doboru stacji uzdatniania wody.

- 4 osoby (może za kilka lat 5 osób).

- Studnia głębinowa 30m głębokości

Załączam zdjęcie wyników badania biochemicznego.

 

Woda ma zbyt dużo manganu, jest trochę mętna (ale nie zawsze, co ciekawe).

Wydaje mi się, że jest też trochę zbyt twarda.

 

woda wyniki.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem wieloletnim czytaczem forum, nie udzielam się jednak ponieważ nie jest to moja dziedzina, więc wolę milczeć niż udzielać porad nie posiadając wystarczającej wiedzy.

 

Tym razem proszę jednak o poradę w kwestii doboru stacji uzdatniania wody.

- 4 osoby (może za kilka lat 5 osób).

- Studnia głębinowa 30m głębokości

Załączam zdjęcie wyników badania biochemicznego.

 

Woda ma zbyt dużo manganu, jest trochę mętna (ale nie zawsze, co ciekawe).

Wydaje mi się, że jest też trochę zbyt twarda.

 

[ATTACH=CONFIG]460556[/ATTACH]

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Moim zdaniem jest to całkiem przyzwoita woda :)

Dobra biologicznie bez azotynów i azotanów, mało żelaza, niewiele manganu i wcale nie taka twarda.

 

Jeśli to jest nowa studnia i nie wiesz ile da się z niej wyciągnąć to sprawdziłbym w pierwszej kolejności jaka jest jej wydajność.

Czyli załóż na pompę wodomierz włącz na stałe pompę wystartuj stoper i zobacz kiedy studnia się opróżniła i woda przestała lecieć. Mając odczyt z wodomierza oraz czas łatwo obliczysz wydajność.

Potem zaproponowałbym odczekanie 1 godziny i ponowne spompowanie studni do zera będziesz wówczas wiedział jak szybko woda napływa do studni i moim zdaniem szybkość napływu wody jest ważniejsza od szybkości opróżniania.

UWAGA pompa powinna być zabezpieczona przed suchobiegiem co by się nie spaliła jak wypompuje wodę.

 

Ja bym nie liczył ile będzie osób tylko oszacowałbym ile maksymalnie w szczycie zapotrzebowania punktów czerpalnych będzie na raz używanych czyli wanny, prysznice, spłuczki, zmywarki, pralki itp, itd.

Nie wiem ile się dokładnie przyjmuje ale jak będzie powiedzmy 10l/min * punkt czerpalny, to wiele się nie pomylisz.

Z tego wyjdzie Ci potrzebna wydajność, oraz czy ujęcie będzie w stanie je pokryć.

Do tego należałoby uwzglednić spory rozbiór bezpośrednio przed uzdatnieniem na podlewanie ogrodu. Chyba że planujesz jakiś system kropelkowy.

Jak wydajność będzie za mała to sprawdzenie czy sprawę załatwi duży zbiornik hydroforowy.

 

Dopiero na koniec po sprawdzeniu wydajności studni i zapotrzebowania na wodę dobierałbym parametry stacji uzdatniania.

 

Moim subiektywnym zdaniem stacja powinna składać się z

1 - filtr mechaniczny zgrubna(od żwiru piaski itp)

2 -hydrofor z inżektorem

3- filtr mechaniczny dokładny

4- zmiękczacz

5 -lampa UV

 

Wszystkie elementy dobrane do zakładanej wydajności z uwzglednieniem spadków ciśnienia.

Warto rozważyć lampę UV mocno przewymiarowaną , gdyż skuteczność dezynfekcji pomiędzy czyszczeniami i wymianą świetlówek trochę spada.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem wieloletnim czytaczem forum, nie udzielam się jednak ponieważ nie jest to moja dziedzina, więc wolę milczeć niż udzielać porad nie posiadając wystarczającej wiedzy.

 

Tym razem proszę jednak o poradę w kwestii doboru stacji uzdatniania wody.

- 4 osoby (może za kilka lat 5 osób).

- Studnia głębinowa 30m głębokości

Załączam zdjęcie wyników badania biochemicznego.

 

Woda ma zbyt dużo manganu, jest trochę mętna (ale nie zawsze, co ciekawe).

Wydaje mi się, że jest też trochę zbyt twarda.

 

[ATTACH=CONFIG]460556[/ATTACH]

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Tak jak wyżej zostało zaproponowane, dwuczęściowy zmiękczacz wody z 30l złoża będzie odpowiedni. Oczyści wodę z żelaza, manganu i zmiękczy wodę. My proponujemy zmiękczacz wody Ecoperla Softower S z głowicą Clacka i złożem Lewatit. Filtr mechaniczny wstępny jest w zestawie - włoskiego producenta Atlas Filtri z serii Sanic.

 

Link do recenzji:

 

Opcjonalnie jeśli jednak nie chciałbyś zmiękczać wody, proponujemy odżelaziacz wody z komorą sprężonego powietrza - Ecoperla Oxytower. Zaletą odżelaziacza jest regeneracja samą wodą, bez użycia soli, jednakże ilość wody potrzebnej do regeneracji będzie większa (będzie się regenerować ok 3-4 razy częściej niż zmiękczacz). Za odżelaziaczem należy dodatkowo zamontować filtr mechaniczny z wkładem sznurkowym.

 

Link do recenzji:

 

Jeśli chodzi o bakterie w studni, to najlepiej w pierwszej kolejności studnię przechlorować. Podchloryn sodu zostawić w studni na 24 h i następnie przepompować wodę z chlorem przez instalację. Opcjonalnie lampa UV zamontowana za systemem uzdatniania, np. TMA D8.

Edytowane przez KLARSAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej zostało zaproponowane, dwuczęściowy zmiękczacz wody z 30l złoża będzie odpowiedni. Oczyści wodę z żelaza, manganu i zmiękczy wodę. My proponujemy zmiękczacz wody Ecoperla Softower S z głowicą Clacka i złożem Lewatit. Filtr mechaniczny wstępny jest w zestawie - włoskiego producenta Atlas Filtri z serii Sanic.

 

Link do recenzji:

 

Opcjonalnie jeśli jednak nie chciałbyś zmiękczać wody, proponujemy odżelaziacz wody z komorą sprężonego powietrza - Ecoperla Oxytower. Zaletą odżelaziacza jest regeneracja samą wodą, bez użycia soli, jednakże ilość wody potrzebnej do regeneracji będzie większa (będzie się regenerować ok 3-4 razy częściej niż zmiękczacz). Za odżelaziaczem należy dodatkowo zamontować filtr mechaniczny z wkładem sznurkowym.

 

Link do recenzji:

 

Jeśli chodzi o bakterie w studni, to najlepiej w pierwszej kolejności studnię przechlorować. Podchloryn sodu zostawić w studni na 24 h i następnie przepompować wodę z chlorem przez instalację. Opcjonalnie lampa UV zamontowana za systemem uzdatniania, np. TMA D8.

 

Bardzo dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Potrzebuję małej pomocy/podpowiedzi.

Zacząłem zastanawiać się nad zainstalowaniem zmiękczacza w domu. (4 osoby, 2 łazienki - wanna i kolumna prysznicowa).

 

Na ten moment została mi doradzona instalacja zestawu: BWT NEW ONNLINE 25 + BWT Multiblock + BWT Filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym + Syfon + węże itp (cena całości ok 4500-4800).

 

1. Tutaj moje pierwsze pytania, jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do picia wody kranowej, czy picie całkowicie zmiękczonej wody jest bezpieczne i czy nie ma ona zmienionego smaku względem normalnej ?

 

2. O ile sam zestaw jest dla mnie ok, to niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji jaka głowica i jakie złoże jest w tym zmiękczaczu.

 

3. Na tyle na ile poczytałem forum, to bardziej "zalecany" byłby zmiękczacz z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567 ?

 

4. Moglibyście coś doradzić, oraz czy nie lepiej byłoby zainstalować zestaw dwuczęściowy ?

 

5. Czy widzicie sens instalacji BWT Multiblock razem z innymi zmiękczaczami ? Podoba mi się ten bypass...

 

Wielkie dzięki za wszelkie porady.

Edytowane przez piotrekgotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza, 4 osoby, zuzycie 12-13m na miesiąc, twardość mierzona testem kropelkowym 31 stopni niemieckich, wyniki badan wody

Screenshot_20220904-152709.jpg

Proszę o poradę jakiej wielkości złoże potrzebuje 25 czy 30l.

Wybralem kilka modeli

EKO-OPTIMA LOGIX / LOGANICE głowica logix złoże purolite

INWATER BASIC głowica logix

Czy lepiej dołoży do Erie Maxima lub Supreme soft i czy faktycznie zmiękczacz supreme z 20l złoża ma wydajność jak inne 30l zloza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza, 4 osoby, zuzycie 12-13m na miesiąc, twardość mierzona testem kropelkowym 31 stopni niemieckich, wyniki badan wody

[ATTACH=CONFIG]460654[/ATTACH]

Proszę o poradę jakiej wielkości złoże potrzebuje 25 czy 30l.

Wybralem kilka modeli

EKO-OPTIMA LOGIX / LOGANICE głowica logix złoże purolite

INWATER BASIC głowica logix

Czy lepiej dołoży do Erie Maxima lub Supreme soft i czy faktycznie zmiękczacz supreme z 20l złoża ma wydajność jak inne 30l zloza

 

Nie ma wyniku twardości ? 31 D kropelkowym to szału nie ma.

No i żelazo i mangan są słabowite i ten jon amonowy :(

Myśle że niech sie fachowcy wypowiedzą czy ta woda to aby do podlewania zasadniczo się nadaje. Uzdatnienie może być kosztowne.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę te wyniki nie ciekawe, chyba że dotyczą próbek wody przed uzdatnieniem. Niestety urząd zamieszcza tylko decyzje że woda jest zdatna do picia. Jutro podjadę i poproszę o wyniki w urzędzie.

Pomijając wyniki jaka wielkość złoża będzie odpowiednia dla mojego zużycia i takiej twardości, no i ten zmiękczacz Supreme mnie zaciekawił czy faktycznie jego wydajność jest tak dobra przy mniejszym złoży niż u konkurencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@b_kan

to co Ty zamieściłeś za badania ?

To chyba tylko przed uzdatnieniem ?

Weź i na razie zapomnij o zmiękczaniu tu za przeproszeniem gówn.... przenika do wody (przekroczony jon amonowy).

Nie wiem skąd może z nieszczelnego szamba, może z oczyszcalnii przydomowej a może z obaorniaka rozrzucanego na okolicznych polach.

 

Zmiekczanie to przy 31D też nie zabawa, bo znacznie przekroczysz sód po zmiękczeniu. Nie wspominając o konieczności dużego odżelaziania i odmanganiania.

Napisz coś o tej studni jak głębokość jaka wydajność. Naprawdę doprowadzenie do stanu używalności tej wody to nie będzie za darmo.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam mój błąd, udało mi się dokopać do pierwszej strony tych badan są z końca 2021 roku, w opisie próbki jest "woda surowa". Woda pochodzi z wodociągów, pobierana jest ze studni, uzdatniana itd. Jutro postaram się uzyskać wyniki wody uzdatnionej, na stronie wodociągów jest tylko decyzja że woda jest zdatna do picia ale nie ma załącznika z badaniami, nie zmienia to faktu że twardość jest 31D robiłem test kropelkowy 2x.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...