Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

 

Przejrzałem kilkanaście stron do tyłu odnośnie doboru zmiękczacza do domu jednorodzinnego dla 3 osób. Jestem skłonny na zainwestowanie w EcoWater /Ecoperla (który?) , ale pozwolę sobie opisać moją sytuację, może ktoś doradzi coś innego:

 

Dom jednorodzinny 3 osoby, 2 łazienki

Twardość 25 metodą kropelkową, próbowałem zbadać w sanepidzie ale brakuje Biuret i nie zbadają przez najbliższe 2-3 tygodnie, a jestem na etapie remontu łazienki i nie chcielibyśmy już puszczać tej zakamienionej wody na nową armaturę.

Idąc dalej, dom z pompą ciepła używaną już 10 lat (sam nie wiem czemu wcześniej nie montowałem zmiękczacza), po latach widzę, że coś zaczyna się powoli dziać ze zbiornikiem pompy (który w teorii nie powinien się zakamieniać, ale nalanie ciepłej wody do wanny na 1 kąpiel = brak wody na kolejną). To oczywiście osobny temat, ale informacyjnie wspominam o pompie.

Zużycie w przedziale - 7-10m3.

W razie konieczności mogą spróbować uzyskać dokładne informacje z wodociągów.

Z tego co wyczytałem nie warto płacić za naklejki Viessmana itp, stąd też skłaniam się ku tym dwóm markom, które często polecacie. Pytanie czy Comfort 200 nie będzie za mały? Zakładając, że jedynym kosztem jest sól chyba wole dopłacić za minimalnie większe złoże niż później żałować, 20-26? Z kolei Ecoperla Vita 25 ma głowicę Clack, którą większość z Was doradza, czy warto więc wybrać ten model zamiast Ecoperla Toro 20 ?

Budżet, jeśli warto wydać te 4k+ zamiast 3k i ma to służyc na lata, to oczywiście jestem skłonny doplacić bo szykuje to dla siebie.

 

Z góry dziękuje.

Jeśli planujesz zmiękczać do zera to raczej szukaj modelu z większą ilością złoża - tak do 30-35 litrów. Jeśli chcesz zostawić nieco twardości to możesz celować w 25-30 litrów. Jeśli nie wiesz (albo nie chcesz decydować na tym etapie) to radziłbym wybrać model 30-litrowy.

Jeśli budżet Ci pozwala to radzę zainwestować w głowicę Clacka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli planujesz zmiękczać do zera to raczej szukaj modelu z większą ilością złoża - tak do 30-35 litrów. Jeśli chcesz zostawić nieco twardości to możesz celować w 25-30 litrów. Jeśli nie wiesz (albo nie chcesz decydować na tym etapie) to radziłbym wybrać model 30-litrowy.

Jeśli budżet Ci pozwala to radzę zainwestować w głowicę Clacka.

 

Nie mam pewności czy w ścianach nie mam gdzieś miedzi (jeszcze postaram się dotrzeć do lokalnego wykonawcy o ile będzie pamiętał), dla bezpieczeństwa pewnie nie będę zmiękczał do 0, raczej poziom 3-5 o którym też często użytkownicy wspominali.

 

Czyli wychodzi na to, że Ecoperla Vita 25minimum (z tej serii większego złoża nie ma), Softower 30 albo Ecowater Comfort 500. Z tej trójki z kolei najtańsza jest Vita, a jak rozumiem różnic między nimi już dużych nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przejrzałem kilkanaście stron do tyłu odnośnie doboru zmiękczacza do domu jednorodzinnego dla 3 osób. Jestem skłonny na zainwestowanie w EcoWater /Ecoperla (który?) , ale pozwolę sobie opisać moją sytuację, może ktoś doradzi coś innego:

 

Dom jednorodzinny 3 osoby, 2 łazienki

Twardość 25 metodą kropelkową, próbowałem zbadać w sanepidzie ale brakuje Biuret i nie zbadają przez najbliższe 2-3 tygodnie, a jestem na etapie remontu łazienki i nie chcielibyśmy już puszczać tej zakamienionej wody na nową armaturę.

Idąc dalej, dom z pompą ciepła używaną już 10 lat (sam nie wiem czemu wcześniej nie montowałem zmiękczacza), po latach widzę, że coś zaczyna się powoli dziać ze zbiornikiem pompy (który w teorii nie powinien się zakamieniać, ale nalanie ciepłej wody do wanny na 1 kąpiel = brak wody na kolejną). To oczywiście osobny temat, ale informacyjnie wspominam o pompie.

Zużycie w przedziale - 7-10m3.

W razie konieczności mogą spróbować uzyskać dokładne informacje z wodociągów.

Z tego co wyczytałem nie warto płacić za naklejki Viessmana itp, stąd też skłaniam się ku tym dwóm markom, które często polecacie. Pytanie czy Comfort 200 nie będzie za mały? Zakładając, że jedynym kosztem jest sól chyba wole dopłacić za minimalnie większe złoże niż później żałować, 20-26? Z kolei Ecoperla Vita 25 ma głowicę Clack, którą większość z Was doradza, czy warto więc wybrać ten model zamiast Ecoperla Toro 20 ?

Budżet, jeśli warto wydać te 4k+ zamiast 3k i ma to służyc na lata, to oczywiście jestem skłonny doplacić bo szykuje to dla siebie.

 

Z góry dziękuje.

 

Masz bardzo twarda wodę!

 

25dH(stopni niemieckich) to jest około 450mg CaCO3

 

Każde 100 mg CaCO3 zamieni się na 46mg sodu co oznacza ze po Twojej Wodzie będziesz miał ponad 200mg Sodu.

 

Dopuszczalna dzienna dawka dla człowieka to 200 ;-)

 

Weź pod uwagę że woda juz w sobie ma tez sód i dostarczamy go dużo w pożywieniu zatem żeby nie narażać siebie i swojej rodziny na choroby kardiologiczne i problemy z otyłością powinieneś zamontować po zmiękczaczu filtr osmotyczny który zdejmie ten sód i wodę spożywczą będziesz miał bezpieczną.

 

Kolejna sprawa musisz tez od razu wiedzieć ze nie pozbędziesz się w 100% osadów bo kamień kotłowy zastąpisz osadem sodowym, bardziej biały i sypki, łatwiejszy w zmywaniu ale będzie!

 

Co do doboru zmiękczacza to nie ma co przesądzać ze zbyt dużymi pojemnościami żywicy.

 

Wybierając butle 25 litrową oznacza to ze przy Twojej twardości Zmiekczacz będzie się regenerował co 3m3 wody.

Masz 3 osoby w rodzinie wiec zużycie średnie dzienne to 300 litrów czyli regeneracja będzie co 10 dni czyli 3 razy w miesiącu. Nie ma co rzadziej bo złoże żeby zachowało higienę i żeby posłużyło dłużej powinno się max co 14 dni regenerować.

 

Koszt dla butli 25 litrowej w Twoim wypadku to będzie:

- 3 regeneracje w miesiącu

- 400 litrów wody do ścieków

- 10 kg soli - to przy obecnych cenach soli w supermarkecie to 26 Pln miesięcznie.

 

Wybierz sobie ładny kompakt z dużym kabinetem na sól dzięki temu nie będziesz musiał tam za często zaglądać.

 

Wszystkie zmiękczacze działają tak samo i w przypadku wymienionych przez Ciebie płacisz za marketing i gadżety w postaci wifi... z których i tak później nie korzystasz.

 

Spokojnie dasz rade mieć super Zmiekczacz w przedziale cenowym 2500-3500 Pln

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś czy się wpinać przed czy za istniejącymi filtrami - i jeśli woda z obu źródeł ma być używana jednocześnie to oba zestawy filtrów mogą być inne, niezależne (czyli możesz się wpiąć za tymi już istniejącymi filtrami). Jeśli jednak jedno źródło wody miałoby by rezerwowe to nie ma sensu trzymać osobnych filtrów do każdej linii (bo to potencjalne miejsce skażenia w stojącej wodzie), a w razie potrzeby "awaryjnie" mogą być to filtry nie do końca "dopasowane" do tej konkretnej wody.

W związku z tym, że napisałeś, że woda studzienna miałaby być rezerwowa to ja bym się wpinał przed istniejącymi filtrami.

 

O tej stojącej wodzie nie pomyślałem. Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde 100 mg CaCO3 zamieni się na 46mg sodu co oznacza ze po Twojej Wodzie będziesz miał ponad 200mg Sodu.

 

Dopuszczalna dzienna dawka dla człowieka to 200 ;-)

 

Dopuszczalna dawka sodu w litrze wody to 200 mg :) Dzienna zalecana dawka sodu dla dorosłego zdrowego człowieka to ok. 2000 mg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczalna dawka sodu w litrze wody to 200 mg :) Dzienna zalecana dawka sodu dla dorosłego zdrowego człowieka to ok. 2000 mg na dobę.

 

A jaka jest dawka dla osoby chorej na serce i mającej dietę niskosodową? Zapewne w wolnych chwilach pomiędzy odpowiadaniem na każdy post na tym forum masz tez fuchę kardiologa ;-)

A ilu jest na świecie ludzi którzy maja wadę serca i o tym nie wiedzą a handlowcy tacy jak Ty sprzedają im filtry i o tym nie mówią?

 

Naprawdę nie musisz reagować na każdy mój wpis na tym forum!

Nie bój sie nie mam tyle czasu co Ty żeby reagować na każdy wpis, każdego.... nie zabiorę Ci Twojej najwspanialszej pozycji na tym forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest dawka dla osoby chorej na serce i mającej dietę niskosodową?

Myślę, że takie osoby mają tego świadomość :)

 

Zapewne w wolnych chwilach pomiędzy odpowiadaniem na każdy post na tym forum masz tez fuchę kardiologa ;-)

Niestety nie mam :)

 

A ilu jest na świecie ludzi którzy maja wadę serca i o tym nie wiedzą a handlowcy tacy jak Ty sprzedają im filtry i o tym nie mówią?

Jeśli sami zainteresowani "nie wiedzą że mają wadę serca" to ja też nie mam informacji ile takich osób jest na świecie ;)

Bardzo często pisałem na forum o kwestii sodu, a jak już cokolwiek komuś sprzedaję to na pewno go informuję także o tym. Prosiłbym żebyś nie wrzucał wszystkich do jednego worka...

 

Naprawdę nie musisz reagować na każdy mój wpis na tym forum!

Naprawdę nie robię tego specjalnie dla Ciebie :)

 

Nie bój sie nie mam tyle czasu co Ty żeby reagować na każdy wpis, każdego.... nie zabiorę Ci Twojej najwspanialszej pozycji na tym forum ;-)

Nie boję się, ale dziękuję za troskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie osoby mają tego świadomość :)

 

 

Niestety nie mam :)

 

 

Jeśli sami zainteresowani "nie wiedzą że mają wadę serca" to ja też nie mam informacji ile takich osób jest na świecie ;)

Bardzo często pisałem na forum o kwestii sodu, a jak już cokolwiek komuś sprzedaję to na pewno go informuję także o tym. Prosiłbym żebyś nie wrzucał wszystkich do jednego worka...

 

 

Naprawdę nie robię tego specjalnie dla Ciebie :)

 

 

Nie boję się, ale dziękuję za troskę.

 

Juz wiem w jaki sposób nabiłeś sobie tyle tych postów, zawsze Twoje musi być na końcu... ale jak chcesz to Ci pomogę w podbijaniu więcej i tez bede odpisywał na twój każdy post.... do momentu aż się wszyscy stąd wyprowadzą i wtedy będziesz już pisał sam ze sobą ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuję w mojej willi zmiękczacz - mam łącznie 3 łazienki + pralnie, zużycie wody ok. 10m3/msc.

Mój hydraulik chciał najpierw zamontować BWT AQUADIAL softlife 25, ale przytargał Pentair Softena 20 i chce go montować.

Który z powyższych będzie lepszy?

Na pierwszy rzut oka ten drugi (Pentair) wygląda na budżetowy, różnica w cenie spora 4k vs 1,8k co mnie zastanawia.

Woda z sieci, twarda.

Edytowane przez mookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam prośbę o pomoc w doborze zmiękczacza wody. i ewentualnie jeśli koniecznie to filtr wody.

W planach jest zmiękczyć wodę do około 5°dH.

3-4 osoby w domu, zużycie miesięczne około 11m3, 2 łazienki jedna na piętrze z prysznicem, rury stalowe.

 

Na obrazku po lewej stronie wyniki badań z poprzedniego roku z drugiego końca wsi. Po prawej moje z tego tygodnia.

6e18d95ed70b.jpg

Edytowane przez mario007
dodanie obrazka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuję w mojej willi zmiękczacz - mam łącznie 3 łazienki + pralnie, zużycie wody ok. 10m3/msc.

Mój hydraulik chciał najpierw zamontować BWT AQUADIAL softlife 25, ale przytargał Pentair Softena 20 i chce go montować.

Który z powyższych będzie lepszy?

Na pierwszy rzut oka ten drugi (Pentair) wygląda na budżetowy, różnica w cenie spora 4k vs 1,8k co mnie zastanawia.

Woda z sieci, twarda.

W tym przypadku jednak ilość złoża może mieć znaczenie bo wpływa na wydajność chwilową. Skoro nie podałeś twardości to ciężko powiedzieć czy 20 litrów wystarczy czy nie, ale przy 3 łazienkach brałbym model z większą ilością żywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam prośbę o pomoc w doborze zmiękczacza wody. i ewentualnie jeśli koniecznie to filtr wody.

W planach jest zmiękczyć wodę do około 5°dH.

3-4 osoby w domu, zużycie miesięczne około 11m3, 2 łazienki jedna na piętrze z prysznicem, rury stalowe.

 

Na obrazku po lewej stronie wyniki badań z poprzedniego roku z drugiego końca wsi. Po prawej moje z tego tygodnia.

6e18d95ed70b.jpg

Powinien Ci wystarczyć model z 25 litrami złoża.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo twarda wodę!

 

25dH(stopni niemieckich) to jest około 450mg CaCO3

 

 

cześć,

mam jeszcze twardsza - 38 dH (test kropelkowy)

wg wodociągów 484mg/l https://bip.wodociagi.czeladz.pl/download/Studnia-Przelajska-z-GPW,1100.pdf

ale mam tez biologiczna oczyszczalnie ścieków (nie dość ze niewielkiej pojemności, za głęboko posadowiona to jeszcze jej producent zabrania stosowania zmiękczacza

w związku z tym zmiękczacz chce zainstalować w piwnicy a wyrzut wody zrobić do mauzera na zewnątrz (wysokość podnoszenia jakies 2-2,5m)

zużycie wody 8-12m3.

w okolicy albo instalują cos od globalwaters albo viessmanna

czy aquastilla 25 ma sens przy takich parametrach wody? zmiękczanie do 5-8dH jest dla mnie jak najbardziej akceptowalne, nie musi być 0

na wejściu do budynku mam 3x bigblue z filtrami.

mam nadciśnienie wiec pewnie w kuchni zainstaluje jakaś osmozę

Edytowane przez artros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

mam jeszcze twardsza - 38 dH (test kropelkowy)

wg wodociągów 484mg/l https://bip.wodociagi.czeladz.pl/download/Studnia-Przelajska-z-GPW,1100.pdf

ale mam tez biologiczna oczyszczalnie ścieków (nie dość ze niewielkiej pojemności, za głęboko posadowiona to jeszcze jej producent zabrania stosowania zmiękczacza

w związku z tym zmiękczacz chce zainstalować w piwnicy a wyrzut wody zrobić do mauzera na zewnątrz (wysokość podnoszenia jakies 2-2,5m)

zużycie wody 8-12m3.

w okolicy albo instalują cos od globalwaters albo viessmanna

czy aquastilla 25 ma sens przy takich parametrach wody? zmiękczanie do 5-8dH jest dla mnie jak najbardziej akceptowalne, nie musi być 0

na wejściu do budynku mam 3x bigblue z filtrami.

mam nadciśnienie wiec pewnie w kuchni zainstaluje jakaś osmozę

Jeśli chcesz łapać ścieki do mauzera to zmiękczacz powinien robić regenerację jak najrzadziej (żeby ograniczyć ilość ścieków). Dodatkowo mogłaby to być regeneracja upflow o ile woda będzie wstępnie dobrze oczyszczona (3x BB powinny dać radę). Podniesienie popłuczyn o kilka metrów w górę nie powinno stanowić problemu.

Dla podanego zużycia wody (średnio 10 m3 miesięcznie) i zmiękczeniu z 38 do 8 dH możesz celować w 50 litrowy zmiękczacz. Wtedy będziesz miał 2 regeneracje miesięcznie i każda zużyje ok 120 litrów wody (czyli miesięcznie będzie 240 litrów)

Dla tych samych parametrów ale zmiękczacza 25 litrowego, będziesz miał 4 regeneracje po 110 litrów (czyli razem 440 litrów miesięcznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z tym zmiękczacz chce zainstalować w piwnicy a wyrzut wody zrobić do mauzera na zewnątrz (wysokość podnoszenia jakies 2-2,5m)

zużycie wody 8-12m3.

 

I co z tą wodą zrobisz? Roślinki tym pozabijasz, jak będziesz w ogródku rozsączał.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?240702-Odprowadzanie-pop%C5%82uczyn-z-stacji-uzdatniania-wody&p=6928447&viewfull=1#post6928447

 

To zużycie to wyłącznie w domu (bez podlewania ogródka)?

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=8150421&viewfull=1#post8150421

 

50 litrowy zmiękczacz. Wtedy będziesz miał 2 regeneracje miesięcznie i każda zużyje ok 120 litrów wody

 

Co to za zmiękczacz, co tak mało zużywa wody? Jak wybierałem, to w przeliczeniu na litr złoża zużycie wody było bardzo podobne w różnej wielkości zmiękczaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za zmiękczacz, co tak mało zużywa wody? Jak wybierałem, to w przeliczeniu na litr złoża zużycie wody było bardzo podobne w różnej wielkości zmiękczaczach.

Regeneracja upflow czyli bez płukania wstecznego, na zbiorniku 10x54. Wszystko można dostosować - tylko jak zawsze będzie to "coś za coś" (jak nie ma płukania wstecznego to woda zasilająca musi być czysta mechanicznie i bez innych związków tworzących osady, np. żelaza).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tą wodą zrobisz? Roślinki tym pozabijasz, jak będziesz w ogródku rozsączał.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?240702-Odprowadzanie-pop%C5%82uczyn-z-stacji-uzdatniania-wody&p=6928447&viewfull=1#post6928447

 

To zużycie to wyłącznie w domu (bez podlewania ogródka)?

 

 

 

zużycie wyłącznie w domu.

pomysł mam taki że pompuje to do mauzera, część odparowuje a resztę będę starał się wykorzystać w basenie do "wytworzenia chloru", wiem że soli może być za dużo ale innego pomysłu nie mam.

jeśli to się nie uda to wkopie jakieś szambo bezodpływowe i będę raz na pól roku/rok wypompowywał przy okazji wypompowywania POS

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja upflow czyli bez płukania wstecznego, na zbiorniku 10x54. Wszystko można dostosować - tylko jak zawsze będzie to "coś za coś" (jak nie ma płukania wstecznego to woda zasilająca musi być czysta mechanicznie i bez innych związków tworzących osady, np. żelaza).

 

To co to za zmiękczacz, że z 50l złoża ma 10l większe zużycie na regenerację niż 20l wersja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co to za zmiękczacz, że z 50l złoża ma 10l większe zużycie na regenerację niż 20l wersja?

Ta różnica wynika z objętości solanki.

Pozostałe etapy regeneracji będą takie same, średnica zbiornika też ta sama (10x54" vs 10x35"), restryktor ten sam więc i przepływy podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta różnica wynika z objętości solanki.

Pozostałe etapy regeneracji będą takie same, średnica zbiornika też ta sama (10x54" vs 10x35"), restryktor ten sam więc i przepływy podobne.

 

Czemu tak unikasz odpowiedzi na pytanie, co to za model zmiękczacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...