Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Zazwyczaj korzystałem z Aquafiltra i nigdy nie miałem takich problemów...

 

Hej, tak informacyjnie... dziś zainstalowałem wkład odżelaźniający Aguafilter i problem jak ręką odjął... woda leci jak powinna i generalnie super... więc nie wiem co to za wkłady były ale szczerze odradzam zakup wkładów oznaczonych WOD20B https://filtrowana.pl/pl/p/WOD20B-FILTR-WKLAD-ODZELAZIAJACY-BIG-BLUE-20-CALI/1221

Dwa poszły do śmieci.

 

@qbek17 może jeszcze jednej rady bym potrzebował. Przy mojej wodzie, przy układzie jaki mam (filtr odżelaźniający + stacja wielofunkcyjna 25L) i zakładając głównie weekendowe zużywanie wody, to jak często należałoby prewencyjnie wymieniać wkład odżelaźniający? Raz na miesiąc? Czy można w ogóle jakoś oszacować żywotność wkładu w oparciu o jakość wody + szacowane zużycie?

Edytowane przez Wojciech Zalewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy mojej wodzie, przy układzie jaki mam (filtr odżelaźniający + stacja wielofunkcyjna 25L) i zakładając głównie weekendowe zużywanie wody, to jak często należałoby prewencyjnie wymieniać wkład odżelaźniający? Raz na miesiąc? Czy można w ogóle jakoś oszacować żywotność wkładu w oparciu o jakość wody + szacowane zużycie?

Można by to szacować gdyby było wiadomo dokładnie jakie złoże i jaka jego ilość jest w takim wkładzie... a tych danych możemy się tylko domyślać.

Najszybciej i najdokładniej byłoby zakupić sobie tester na żelazo i kontrolnie co jakiś czas sprawdzić wodę po filtrze. Myślę, że po kilku pomiarach będzie to już powtarzalne i w ten sposób da się określić wydajność konkretnego filtra na konkretnej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób głowica (clack) wie, że jest nowa porcja soli albo że soli pozostało już niewiele? Czy podczas dosypywania gdzieś wprowadza się informację o nowej dawce soli?

W standardowej głowicy (bez celi chlorującej) alarm soli jest czysto matematyczny (czyli wprowadza się ilość wsypanej soli i każda regeneracja pomniejsza tą wartość i zadaną dawkę na regenerację). Po uzupełnieniu soli trzeba w głowicy wprowadzić aktualną ilość soli w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to szacować gdyby było wiadomo dokładnie jakie złoże i jaka jego ilość jest w takim wkładzie... a tych danych możemy się tylko domyślać.

Najszybciej i najdokładniej byłoby zakupić sobie tester na żelazo i kontrolnie co jakiś czas sprawdzić wodę po filtrze. Myślę, że po kilku pomiarach będzie to już powtarzalne i w ten sposób da się określić wydajność konkretnego filtra na konkretnej wodzie.

Dobry pomysł z tym testowaniem. A jaka wartość "graniczna" za filtrem odżelaziającym (ale przed stacją) byłaby według Ciebie wskazaniem, żeby wymienić już filtr?

Btw czy tego typu "akwariowe" testery do wody nadadzą się? https://allegro.pl/oferta/jaki-poziom-zelaza-w-akwarium-test-na-zelazo-fe-13101266953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym testowaniem. A jaka wartość "graniczna" za filtrem odżelaziającym (ale przed stacją) byłaby według Ciebie wskazaniem, żeby wymienić już filtr?

Jeśli chcesz wiedzieć jaka jest pojemność wkładu, to raczej interesuje Cię wartość względem początkowej (a nie koniecznie bezwzględna). Jeśli na nowym wkładzie uda Ci się zredukować żelazo do pewnej wartości (przykładowo z 5 mg/l do 0,5 mg/l), a po kilku weekendach zmierzysz wodę po wkładzie i będzie już znacznie więcej (przykładowo 4 mg/l) to znaczy, że już się skończył i należy go wymienić.

 

Btw czy tego typu "akwariowe" testery do wody nadadzą się? https://allegro.pl/oferta/jaki-poziom-zelaza-w-akwarium-test-na-zelazo-fe-13101266953

Nadadzą się idealnie, musisz tylko sprawdzić ich zakres. Chodzi o to abyś mógł zmierzyć wartości które Cię interesują czyli ok 0,2-0,5 mg/l (oczywiście zakres może być szerszy).

Wyższe wartości możesz zmierzyć przez rozcieńczenie próbki wody (np. jak chcesz mierzyć wartości ok 5 mg/l, a zakres testy kończy się na 2,5 mg/l to możesz rozcieńczyć próbkę 2-krotnie wodą destylowaną lub nawet zwykłą z butelki i otrzymany wynik pomnożyć przez 2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam kolegów.

Mam prośbę. Woda z wodociągów na wiosce. Woda raczej twarda. Nie było badań ale mogę z gminy wziąć wyniki z ujęcia ich.

Dom. Dwie osoby, czasami trzy. Zużycie 6-7 m3.

Zaproponowano mi

1. Ecoperla Vita 25 droższy (dobre złoże i głowica Clack)

2. tańszy Ecoperla Toro 20 (tańszy) głowica inna od Clack. Fobrite. Dobre złoże

 

Jak to wpływa na ilość płukania w miesiącu? Np Vita 12 co 2,4m3. Vita 25 co 5,1m3

Czy raz w m-cu to nie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Mam prośbę. Woda z wodociągów na wiosce. Woda raczej twarda. Nie było badań ale mogę z gminy wziąć wyniki z ujęcia ich.

Dom. Dwie osoby, czasami trzy. Zużycie 6-7 m3.

Zaproponowano mi

1. Ecoperla Vita 25 droższy (dobre złoże i głowica Clack)

2. tańszy Ecoperla Toro 20 (tańszy) głowica inna od Clack. Fobrite. Dobre złoże

 

Jak to wpływa na ilość płukania w miesiącu? Np Vita 12 co 2,4m3. Vita 25 co 5,1m3

Czy raz w m-cu to nie problem?

Częstotliwość płukań zależy od twardości i zużycia wody oraz ilości złoża (pośrednio też od dawki soli na regenerację oraz ustawień głowicy, ale to można pominąć).

W obu modelach masz zbliżone ilości złoża (20 vs 25 litrów) więc przy tej samej twardości, płukania będą się odbywały o ok 20-25% częściej na mniejszym urządzeniu. W skali miesiąca to niewielka różnica. Ale jest jeszcze jedna kwestia - limit czasu pomiędzy regeneracjami. Zaleca się aby było to nie więcej niż 14 dni, czyli nawet jeśli masz jeszcze niewykorzystaną pojemność złoża, to sterownik i tak robi cykl płukania aby odświeżyć złoże. Jeśli urządzenie będzie przewymiarowane (a masz niewielkie zużycie więc to bardzo realne przy tych urządzeniach) to może się okazać, że nic nie oszczędzisz na jego większej pojemności.

Podsumowując - sprawdź tą twardość i wtedy zdecyduj jaka wielkość urządzenia jest dla Ciebie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było badań ale mogę z gminy wziąć wyniki z ujęcia ich.

[...]

Np Vita 12 co 2,4m3. Vita 25 co 5,1m3

 

Skoro nie znasz twardości wody, to skąd wiesz, co ile m3 będzie potrzebna regeneracja?

Regeneracja dla higieny nie może być rzadziej, niż co 14 dni (i nie wiem, czy są zmiękczacze, co potrafią ustawić dłuższe okresy) - a niektórzy nawet podają 10 dni.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=8150421&viewfull=1#post8150421

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość płukań zależy od twardości i zużycia wody oraz ilości złoża (pośrednio też od dawki soli na regenerację oraz ustawień głowicy, ale to można pominąć).

W obu modelach masz zbliżone ilości złoża (20 vs 25 litrów) więc przy tej samej twardości, płukania będą się odbywały o ok 20-25% częściej na mniejszym urządzeniu. W skali miesiąca to niewielka różnica. Ale jest jeszcze jedna kwestia - limit czasu pomiędzy regeneracjami. Zaleca się aby było to nie więcej niż 14 dni, czyli nawet jeśli masz jeszcze niewykorzystaną pojemność złoża, to sterownik i tak robi cykl płukania aby odświeżyć złoże. Jeśli urządzenie będzie przewymiarowane (a masz niewielkie zużycie więc to bardzo realne przy tych urządzeniach) to może się okazać, że nic nie oszczędzisz na jego większej pojemności.

Podsumowując - sprawdź tą twardość i wtedy zdecyduj jaka wielkość urządzenia jest dla Ciebie odpowiednia.

 

Ok. Dzięki. Wolę zrobić u siebie pomiar. Jakie polecacie krople?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja dla higieny nie może być rzadziej, niż co 14 dni (i nie wiem, czy są zmiękczacze, co potrafią ustawić dłuższe okresy)

W Clacku możesz ustawić ten limit w zakresie 1-28 dni lub wyłączyć w ogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie koledzy jaki test kupić do samodzielnego sprawdzenia twardości? Czy firma ma znaczenie? Czy najprostszy/najtańszy?

Kropelkowy, najwygodniej będzie chyba jak będzie wyskalowany w stopniach niemieckich (chociaż to nie problem przeliczyć to na inne jednostki).

Ważne żeby nie miał ograniczenia zakresu pomiarowego (np. tylko na wysoki albo tylko na niski). Poza tym - wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to szacować gdyby było wiadomo dokładnie jakie złoże i jaka jego ilość jest w takim wkładzie... a tych danych możemy się tylko domyślać.

Najszybciej i najdokładniej byłoby zakupić sobie tester na żelazo i kontrolnie co jakiś czas sprawdzić wodę po filtrze. Myślę, że po kilku pomiarach będzie to już powtarzalne i w ten sposób da się określić wydajność konkretnego filtra na konkretnej wodzie.

Witam ponownie... wygląda na to, że wkłady odżelaziające będą szybko się "kończyły" przy mojej wodzie. Jestem po pierwszym cyklu użytkowania wkładu bb20 aquafiltra i po 11 dniach woda ma około 2 mg/l żelaza :( wygląda więc na to, że trzeba często je wymieniać, a to robi spore koszty... zastanawiam się nad jakimś "budżetowym" rozwiązaniem i zastanawiam się nad zakupem pustego wkładu (są takowe dostępne https://allegro.pl/oferta/wklad-filtrujacy-puszka-do-zasypu-na-zywice-13359341615?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwjMiiBhA4EiwAZe6jQ3YyrLhRsnWdwmHoR8a_3rI2KkkiFeA0le0cNFMrI-aS-BsKESWdVxoC8YgQAvD_BwE) oraz zakupem samego złoża i wymianie złoża we wkładzie samodzielnie. Wstępnie szacowałem, że wyjdzie połowę taniej... tylko nie wiem czy to zadziała? Bawiłeś się kiedyś w coś takiego albo masz jakieś doświadczenia? Ewentualnie możesz polecić jakieś sprawdzone rozwiązania? Konkretne złoże? GreensandPlus czy Birm? Jakiś pusty wkład? PS na stronie producenta filtrów aquafilter znalazłem taki schemat wypełnienia wkładu, czy zasypując w ten sposób pusty wkład będzie działać podobnie? (na dole złoże Corosex, nad nim złoże Birm) A może zastąpić Birm złożem Defeman (naczytałem się, że jest wydajniejsze od Birm?) FCCFE.JPG

Edytowane przez Wojciech Zalewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie... wygląda na to, że wkłady odżelaziające będą szybko się "kończyły" przy mojej wodzie. Jestem po pierwszym cyklu użytkowania wkładu bb20 aquafiltra i po 11 dniach woda ma około 2 mg/l żelaza :( wygląda więc na to, że trzeba często je wymieniać, a to robi spore koszty... zastanawiam się nad jakimś "budżetowym" rozwiązaniem i zastanawiam się nad zakupem pustego wkładu (są takowe dostępne https://allegro.pl/oferta/wklad-filtrujacy-puszka-do-zasypu-na-zywice-13359341615?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwjMiiBhA4EiwAZe6jQ3YyrLhRsnWdwmHoR8a_3rI2KkkiFeA0le0cNFMrI-aS-BsKESWdVxoC8YgQAvD_BwE) oraz zakupem samego złoża i wymianie złoża we wkładzie samodzielnie. Wstępnie szacowałem, że wyjdzie połowę taniej... tylko nie wiem czy to zadziała? Bawiłeś się kiedyś w coś takiego albo masz jakieś doświadczenia? Ewentualnie możesz polecić jakieś sprawdzone rozwiązania? Konkretne złoże? Jakiś pusty wkład?

Ma sens co piszesz. Trochę podbiję tamat. Czy wg znawców, wkład odżelaziający na taki filtr narurowy będzie dobrą alternatywą?. I oszczędny wariant. Nadmiar żelaza, to wredna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że wkłady odżelaziające będą szybko się "kończyły" przy mojej wodzie. Jestem po pierwszym cyklu użytkowania wkładu bb20 aquafiltra i po 11 dniach woda ma około 2 mg/l żelaza wygląda więc na to, że trzeba często je wymieniać, a to robi spore koszty...

Na początku pisałeś, że użytkowanie będzie głównie w weekendy. Czy te 11 dni to same weekendy czy pełne 11 dni użytkowania?

 

Pomysł zacny, ale ta puszka pasują do korpusu 10" (a nie BB20) i ma pojemność ok 0,5 litra (czyli bardzo mało).

 

oraz zakupem samego złoża i wymianie złoża we wkładzie samodzielnie. Wstępnie szacowałem, że wyjdzie połowę taniej... tylko nie wiem czy to zadziała? Bawiłeś się kiedyś w coś takiego albo masz jakieś doświadczenia? Ewentualnie możesz polecić jakieś sprawdzone rozwiązania? Konkretne złoże? GreensandPlus czy Birm? Jakiś pusty wkład? PS na stronie producenta filtrów aquafilter znalazłem taki schemat wypełnienia wkładu, czy zasypując w ten sposób pusty wkład będzie działać podobnie? (na dole złoże Corosex, nad nim złoże Birm) A może zastąpić Birm złożem Defeman (naczytałem się, że jest wydajniejsze od Birm?) [ATTACH=CONFIG]464868[/ATTACH]

Złoże Corosex ma za zadanie podnieść pH wody (co ułatwia wytrącanie żelaza i manganu). Złoże odżelaziające (np BIRM) jest w tym przypadku katalizatorem.

Taki zestaw jest "najtańszy" bo z założenia ma być jednorazowy. Obawiam się, że próby odzyskania złoża (lub jego części) mogą być upierdliwe...

 

Nie mam z tym doświadczenia bo zawsze było więcej "przeciw" niż "za". Wydaje mi się, że jedyną alternatywą dla wkładów jest stacja z głowicą automatyczną - ale to są większe koszty zakupu (ale potem mniejsze koszty utrzymania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pisałeś, że użytkowanie będzie głównie w weekendy. Czy te 11 dni to same weekendy czy pełne 11 dni użytkowania.

 

No nie są to 11 dni użytkowania. Niemniej więcej niż weekendy bo i majówka wypadła. No ale może to tylko na razie pierwsza obserwacja. Na razie kontynuuję testy.

 

Pomysł zacny, ale ta puszka pasują do korpusu 10" (a nie BB20) i ma pojemność ok 0,5 litra (czyli bardzo mało).

Tak, tak... Jak coś to kupię bb20. To tylko tak poglądowo było. Alternatywnie.zastanawiam się nad wymianą złoża w oryginalnej puszce. Wiem, że da się to rozmontowac bez destrukcji całości. Później kwestia tylko wymiany złoża i zaklejenia.

 

Złoże Corosex ma za zadanie podnieść pH wody (co ułatwia wytrącanie żelaza i manganu). Złoże odżelaziające (np BIRM) jest w tym przypadku katalizatorem.

Taki zestaw jest "najtańszy" bo z założenia ma być jednorazowy. Obawiam się, że próby odzyskania złoża (lub jego części) mogą być upierdliwe...

Nie, nie bede bawić się w odzyskiwanie czy regenerację. Już jestem po słowie z jedną firmą którą sprzedaję złoża i zakupię bi Rm i corosex od nich. W dokumentach aquafilter napisano ile złoża wagowo jest we wkladzie (1000g i 1200g). To daje cenę takiego "uzupełnionego" wkładu okolo 40 zł vs 140 fabrycznie nowego... robi różnicę. Wtedy to mogę i co 2 tygodnie wymieniać :).

 

W zakup dodatkowej stacji nie chce iść bo teoretycznie za rok ma być woda miejska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość płukań zależy od twardości i zużycia wody oraz ilości złoża (pośrednio też od dawki soli na regenerację oraz ustawień głowicy, ale to można pominąć).

W obu modelach masz zbliżone ilości złoża (20 vs 25 litrów) więc przy tej samej twardości, płukania będą się odbywały o ok 20-25% częściej na mniejszym urządzeniu. W skali miesiąca to niewielka różnica. Ale jest jeszcze jedna kwestia - limit czasu pomiędzy regeneracjami. Zaleca się aby było to nie więcej niż 14 dni, czyli nawet jeśli masz jeszcze niewykorzystaną pojemność złoża, to sterownik i tak robi cykl płukania aby odświeżyć złoże. Jeśli urządzenie będzie przewymiarowane (a masz niewielkie zużycie więc to bardzo realne przy tych urządzeniach) to może się okazać, że nic nie oszczędzisz na jego większej pojemności.

Podsumowując - sprawdź tą twardość i wtedy zdecyduj jaka wielkość urządzenia jest dla Ciebie odpowiednia.

 

Witam.

Sprawdziłem. Wg niemieckiej skali mam między 16-17 twardości. To teraz czy Vita 12, czy Vita 25.

Czyli trzeba przyjąć 16. Dostałem propozycje Vita 12

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprawdziłem. Wg niemieckiej skali mam między 16-17 twardości. To teraz czy Vita 12, czy Vita 25.

Czyli trzeba przyjąć 16. Dostałem propozycje Vita 12

Faktycznie te 12 litrow powinno wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...