Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Na pewno.

 

Co na pewno? Wzrasta stężenie minerałów na grzałce w zasobniku (gdzie nie ma parowania)?

Czy jak ilość wody zmniejsza się o 22% a ilość zanieczyszczeń pozostaje bez zmian (załóżmy nierealne 100% skuteczność filtracji minerałów na membranie) to stężenie zanieczyszczeń wzrasta kilkukrotnie?

I czym w końcu ma się wytrącanie minerałów objawiać? Chyba przytkaniem porów i mniejszą wydajnością (ilością litrów/min) - a nie mniejszą skutecznością filtrowania?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trudno się tak rozmawia... podałem ci kilka haseł o których możesz poczytać zamiast pytać tutaj.

 

Skoro stężenie jest istotne, to wytłumacz mi, dlaczego na grzałkach i w bojlerach wytrąca się kamień, gdy stężenie się nie zmienia?

 

I ciągle nie podałeś mechanizmu, jak nawet wytrącający się kamień miałby działać na membranę. Bo "zarastania" w mojej nie stwierdziłem.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro stężenie jest istotne, to wytłumacz mi, dlaczego na grzałkach i w bojlerach wytrąca się kamień, gdy stężenie się nie zmienia?
Jest jeszcze temperatura...

 

Bo "zarastania" w mojej nie stwierdziłem.

Nie stwierdziłeś więc problem nie istnieje... spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie podpowiedzieć jak wygląda sprawa z podlewaniem kwiatków w domu taka miękka woda. Jestem coraz bliższy decyzji ale żona mnie takim pytaniem zalatwila������

Aha jeżeli mam dwa liczniki czyli do ogródkowa to hydraulik musi jakoś specjalnie to.podlaczac czy po prostu wodę do ogrodu ma wziąść z połączenia sprzed zmiekczacza?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa koncepcja, ale bardziej pasuje do magnetyzerów niż zmiekczaczy.

 

Naprawdę nie odróżniasz twardości węglanowej (którą zmiękczacz zmniejsza) od całkowitej (której nie zmienia - zamienia tylko węglanową na niewęglanową)?

Miałem o Tobie lepsze zdanie. Mi szybko to instalator mojego zmiękczacza wyjaśnił, jak zmierzyłem twardość całkowitą i złożyłem reklamację, że zmiękczacz nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi szybko to instalator mojego zmiękczacza wyjaśnił, jak zmierzyłem twardość całkowitą i złożyłem reklamację, że zmiękczacz nie działa.

Poczekaj poczekaj, bo nie nadążam. Pouczasz kolegę qbek17, który jest świetnym fachowcem i jak mniemam ma dość duże doświadczenie w tematyce uzdatniania wody, więc sądziłem, czytając Twoje posty, że i Ty jesteś specjalistą najwyższych lotów, a tym czasem przy zakupie i montażu korzystałeś z instalatora ? Przecież Ty jesteś taki poseł Gosek tego forum :D:D:D Z domofonem w wolnej chwili też lubisz podyskutować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym czasem przy zakupie i montażu korzystałeś z instalatora ?

 

Ty wszystko co umiesz robisz własnymi rękami?

I to nie tylko dlatego, że się nie opłaca (straciłbym gwarancję i zapłaciłbym 23% zamiast 8% VATu).

 

Daruj sobie złośliwości, bo nie wychodzą Ci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem o Tobie lepsze zdanie.

Jakoś będę musiał z tym żyć...

Mi szybko to instalator mojego zmiękczacza wyjaśnił, jak zmierzyłem twardość całkowitą i złożyłem reklamację, że zmiękczacz nie działa.

Chyba trzeba się zapisać do tego instalatora na nauki bo tworzy nowe teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze,

 

Prosiłbym o sugestię w jaki sposób usunąć mangan z wody, poniżej wynik badania:

 

Barwa: 5 +-1 mg/l Pt

Mangan: 537 +-64 μg/l

Mętność: 2,09 +-0,21 NTU

pH 7,7 +- 0,1

Twardość og. 216 +-11 mg/l CaCO3

Żelazo og. 217 μg/l

Zapach akceptowalny

 

Pobór wody ze studni o głębokości 30 m. Pompa 3-stopniowa SKA 3.03 z silnikiem 1,5kW/400V + hydrofor ocynkowany 300 L.

Woda idzie na podlewanie ogrodu i do użytku domowego (w tym do spożycia). Zależy mi na wyeliminowaniu manganu z wody domowej, miesięczne zużycie to <= 10 m3.

Edytowane przez popielaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze,

 

Prosiłbym o sugestię w jaki sposób usunąć mangan z wody, poniżej wynik badania:

 

Barwa: 5 +-1 mg/l Pt

Mangan: 537 +-64 μg/l

Mętność: 2,09 +-0,21 NTU

pH 7,7 +- 0,1

Twardość og. 216 +-11 mg/l CaCO3

Żelazo og. 217 μg/l

Zapach akceptowalny

 

Pobór wody ze studni o głębokości 30 m. Pompa 3-stopniowa SKA 3.03 z silnikiem 1,5kW/400V + hydrofor ocynkowany 300 L.

Woda idzie na podlewanie ogrodu i do użytku domowego (w tym do spożycia). Zależy mi na wyeliminowaniu manganu z wody domowej, miesięczne zużycie to <= 10 m3.

Masz kilka możliwości....

- możesz napowietrzyć wodę (np. zwężką przed hydroforem)

- możesz postawić odżelaziacz na złożu katalitycznym

- możesz postawić filtr wielofunkcyjny (który zmiękczy wodę i usunie żelazo i mangan)

- możesz zainstalować zestaw podzlewowej odwróconej osmozy (RO) tylko do wody pitnej

- pewnie jeszcze jakieś kombinacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wszystko co umiesz robisz własnymi rękami?

I to nie tylko dlatego, że się nie opłaca (straciłbym gwarancję i zapłaciłbym 23% zamiast 8% VATu).

 

Daruj sobie złośliwości, bo nie wychodzą Ci.

 

Śledząc Twoje posty, byłem przekonany, że zawodowo zajmujesz się doborem, sprzedażą, montażem i serwisem SUW. A tym czasem okazałeś się zwykłym teoretykiem, wykorzystującym hasła z google metodą Kopiuj-Wklej.

Chociażby mając już tak obszerną wiedzę, czego próbujesz dowieść na forum, powinieneś samodzielnie sobie dobrać, skomponować i zamontować zmiękczacz wody, a nie dać się ograć jak dziecko jakiemuś instalatorowi, który wcisnął Tobie urządzenie z firmową naklejką, za które zapewne przepłaciłeś w stosunku do jego możliwości.

Przecież powinieneś wiedzieć, że praktycznie nie ma żadnej różnicy pomiędzy urządzeniem za 4000-4500 zł, a stacją kosztującą o dobrego "tysiaka" mniej czy nawet półtora.

Mało tego, mając "firmówkę", będziesz jeszcze za frajer opłacał coroczny serwis gwarancyjny, ze względu na jego warunki.

No ale cóż......

 

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie widziałem, że na świecie jest tyle idiotów" - Stanisław Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kilka możliwości....

- możesz napowietrzyć wodę (np. zwężką przed hydroforem)

- możesz postawić odżelaziacz na złożu katalitycznym

- możesz postawić filtr wielofunkcyjny (który zmiękczy wodę i usunie żelazo i mangan)

- możesz zainstalować zestaw podzlewowej odwróconej osmozy (RO) tylko do wody pitnej

- pewnie jeszcze jakieś kombinacje...

 

A takie rozwiązanie jak Clack Mn1 czy Clack Mn+1354 to będzie przesada?

Szukam rozwiązania jak najmniej obsługowego i bez ciężkiej chemii.

Dla wielu filtrów wielofunkcyjnych wartością graniczną jest 0,2 albo 0,25 mg/l, tylko dla tych Clack-ów znalazłem, że są w stanie poradzić sobie nawet z poziomem 1 mg/L. Z tym, że dla tego Mn1 poziom pH według specyfikacji jest trochę za niski. Napowietrzenie wody przez zwężkę dużo zmniejsza poziom manganu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są przykłady filtrów wielofunkcyjnych (Mn+) lub katalitycznych (Mn1). Zwróć uwagę, że ten katalityczny ma w wymaganiach minimalne pH na poziomie 8,5 co wymaga dodatkowego stopnia podnoszącego wartość odczynu. Większość złóż sobie poradzi w takich warunkach... to nie kwestia sprzętu.

Musisz zacząć od określenia czy chcesz się pozbyć TYLKO manganu czy też zmiękczyć wodę.

Moim zdaniem najprościej byłoby pójść w filtr wielofunkcyjny regenerowany solą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba się zapisać do tego instalatora na nauki bo tworzy nowe teorie.

 

Powinieneś. Ale nie dlatego, że tworzy. Dokształcanie zawsze jest przydatne.

Ale to oczywista oczywistość, że zmiękczacz nie zmienia, skoro nie odfiltrowuje, a tylko wymienia jedne jony na inne. Woda za nim przecież nie jest demineralizowana. Tu wystarczy logiczne rozumowanie a dowodem będzie sprawdzenie twardości testerem twardości całkowitej co zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby mając już tak obszerną wiedzę, czego próbujesz dowieść na forum, powinieneś samodzielnie sobie dobrać,

 

Dziękuję. Widać jesteś konsultantem i dajesz niepraktyczne rady ludziom, którzy ich nie potrzebują oparte na halucynacjach i niesprawdzonych danych.

 

 

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie widziałem, że na świecie jest tyle idiotów" - Stanisław Lem

 

O, właśnie halucynacja i niesprawdzona informacja. Lem nic takiego nie powiedział (a przynajmniej nie ma po tym śladu).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są przykłady filtrów wielofunkcyjnych (Mn+) lub katalitycznych (Mn1). Zwróć uwagę, że ten katalityczny ma w wymaganiach minimalne pH na poziomie 8,5 co wymaga dodatkowego stopnia podnoszącego wartość odczynu. Większość złóż sobie poradzi w takich warunkach... to nie kwestia sprzętu.

Musisz zacząć od określenia czy chcesz się pozbyć TYLKO manganu czy też zmiękczyć wodę.

Moim zdaniem najprościej byłoby pójść w filtr wielofunkcyjny regenerowany solą.

 

Chętnie skorzystam z tego rozwiązania. Jeśli poza pozbyciem się manganu uda się poprawić pozostałe parametry, tym lepiej.

Czy taka stacja Clack WS1CK 40 (przyjmuję 40 litrów na zapas), ze złożem Ecomix A, to będzie dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, posiadam zmiękczacz z złożem Lewatit s1576 45l i głowica Clack Pallas WS1CK. Twardość wody na wejściu to 19dh na wyjściu 4dh Mam pytanie gdyż gdy sam wyliczałem ilość metrów wychodziło mi około 8m3. Teraz dla próby zwiększyłem do 16m3 i woda dalej ma 4dh. Głowica ustawiona w tej chwili jest tak czas płukania wstecznego 8min, czas solankowania 60min, czas płukania wstecznego 8min, czas płukania formującego 4min, napełnianie 6,50kg, zdolność jonowymienna domyślnie mam110m3 (zwiększyłem do 200m3). Głowica może też wyliczyć sama ilość kiedy wykonać regenerację i czy pomimo tego że woda ma dalej 4dh powinienem co 8m3 wykonać regenerację ? Dość często też jest napisane że należy wykonać regenerację co 14 dni inni że co 21 dni jaka wartość jest zalecana przy takiej konfiguracji?

 

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...