Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

STORCZYKI, Orchidee - uprawa w domu


dorotazab

Recommended Posts

a ile czasu uplynie po przekwitnieciu kwiatow az pojawia sie nowe?? :lol:

 

teoretycznie Phalenopsis potrzebuje okresu "spoczynku" z chłodniejszymi temperaturami, ok. +14 - +16'C przez 3 tygodnie, po czym roslina wypuszcza kolejny pęd kwiatostanowy. ale w praktyce bywa różnie ;-) Moje storczyki potrzebuja około 4 miesięcy od opadnięcia ostatniego kwiatu na starym pędzie do rozwinięcia się pierwszego kwiatu na nowym - ale to nie zawsze tak działa, bo mam jednego takiego "leniwca' który kwitnie raz na dwa lata i jednego "stachanowca" który kwitł sobie 2,5 roku bez przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 113
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Coś mi zjada storczyki!!!

Najpierw myślałam, że to mszyce, więc potraktowałam piriflorem, ale tych bestii to nie ruszyło. Potem zobaczyłam, że france urosły i na pewno nie są to mszyce. Takie bielutkie, plaskate, jakby omszałe w segmentowanych pancerzykach i jakby wąsy mają, ale chyba na tyłkach. Usadawiają się na łodyżkach kwiatowych tuż przy pąkach. Pąki usychają zanim rozkwitną. A moje storczyki właśnie mnóstwo pąków wypuściły! I prawie wszystkie szlag trafił! Jeżeli już któremuś się udało rozkwitnąć, to kwiaty są małe i szybko opadają.

Pomiędzy liśćmi, głęboko, też się chyba chowają, bo są tam jakby kłębki waty. Na razie mechanicznie usuwam paskudztwa, ale przegrywam najwyraźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwce. Oprysk Pirimorem nieskuteczny, bo to preparat kontaktowy, a to pod tymi kłakami siedzi no i brak kontaktu. :wink: Preparaty układowe (Mospilan, Calypso) no i oczywiście tak jak robisz- trzeba sprzątać, co sie da.

Ale wszystkiego w szparach między liśćmi nie usuniesz. Larw też nie widać, bo malutkie. Konieczny oprysk, bo to mnoży się szybciej niż króliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi zjada storczyki!!!

Najpierw myślałam, że to mszyce, więc potraktowałam piriflorem, ale tych bestii to nie ruszyło. Potem zobaczyłam, że france urosły i na pewno nie są to mszyce. Takie bielutkie, plaskate, jakby omszałe w segmentowanych pancerzykach i jakby wąsy mają, ale chyba na tyłkach. Usadawiają się na łodyżkach kwiatowych tuż przy pąkach. Pąki usychają zanim rozkwitną. A moje storczyki właśnie mnóstwo pąków wypuściły! I prawie wszystkie szlag trafił! Jeżeli już któremuś się udało rozkwitnąć, to kwiaty są małe i szybko opadają.

Pomiędzy liśćmi, głęboko, też się chyba chowają, bo są tam jakby kłębki waty. Na razie mechanicznie usuwam paskudztwa, ale przegrywam najwyraźniej.

Moim zdaniem to wełnowce. Zastosuj takie środki jak na mszyce (można kupić również środek na wełnowce w OBI - w sprayu) i powinno podziałać. Byle jak najszybciej, bo Ci storczyki padną. Miałam to paskudztwo już dwa razy, bo kupiłam jednego storczyka już z tymi owadami, ale od roku mam spokój (odpukać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęłam kolekcjonować storczyki dwa lata temu. Podlewanie i nasłonecznienie zgodnie zaleceniami. Mam jednak następujący problem. Ze stroczyka (falenopsis) wyrastają pędy kwiatowe, piękne pączki... które po pewnym czasie nie rozwijając się zasychają.

 

Proszę, powiedzcie jaki może być powód? Serce mi pęka jak zasycha kolejny pączek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
Witam! Mam pytanie do speców od orchidei ;) Na łodydze kwiatowej mojej orchidei urosła 'odnóżka". Ucięłam ją i wsadziłam do wody zeby puściła korzenie, ale gdzieś słyszałam że powinnam czekać aż ona sama się ukorzeni na łodydze. Czy rzeczywiście tak jest i czy coś się jeszcze da z nią zrobić? Czy trzymać ją w wodzie czy lepiej bez wody? Z góry dziękuję za odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...