Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dziennik walki o piękny ogród ;-)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nasz domek to skrajna szeregówka, powierzchnia działki jest malutka (3,5 ara) więc po odjęciu powierzchni przeznaczonej na podjazd do garażu i dojście do domu, na ogród nie zostanie zbyt wiele miejsca..

 

Od strony północnej mamy orne pole - przy żniwach pracował tam kombajnista cierpiacy na bezsenność - ścinał zboże grubo po północy :)

 

Od południa ciągnie się piekny, stary, malowniczo zapuszczony sad. Sąsiednie ogródki prezentują sie bardzo standardowo i "nowoczesnie" (tfu tfu) - tuje dookoła i trawniczek pośrodku :wink: Nasz ogród ma być nietypowy, wymagający mnóstwa pielęgnacji - ale na tej powierzchni mogę sobie na to pozwolić. Chcę w nim urzeczywistnić wszystkie marzenia projektanta o ogrodzie idealnym - nasze marzenia.. Projekt jest gotowy - Zmieniałam go kilkakrotnie az wreszcie mogę spokojnie odetchnąć: "to jest to". Ogólna idea to ogród tropikalny w klimacie umiarkowanym - taka wersja eksperymentalna ;-) Planuje kilka palm mrozoodpornych (Trachycarpus fortunei) oraz rośliny tropikalne nie zimujące w gruncie. Będzie oczywiście taras, trawnik, plac zabaw dla naszego syna, mały ogródek owocowo-warzywno-ziołowy i rabaty kwiatowe oraz krzewy ozdobne - większość w odmianach miniaturowych ze względu na brak miejsca. Projekt wkleję na pewno do wątku - wtedy go dokładnie opiszę :)

 

Działka jest cześciowo na stoku - niezbyt stromym na szczęście - który na domiar złego przebiega w poprzek działki. Gleba zasadniczo jest dość żyzna, częściowo gliniasta choć nawet dość dobrze przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Piszę "zasadniczo" - bo niestety na znacznym obszarze nie ma żadnej gleby tylko kupa gruzu którą trzeba wywieźć i w to miejsce nawieźć nowa ziemie... Kończę więc pisanie, chwytam za łopate i... do roboty 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ogólne założenia projektu.

 

Ma być bujnie, kolorowo, nietypowo, ciekawie, zacisznie i tak, by każdy z domowników miał co robić w ogrodzie. I nie mam tu na myśli pomagania mi w pielęgnacji roślin ;-)

 

Celowo nie trzymam się jednego stylu - chyba nie potrafiłabym się zdecydowac na jeden konkretny... Dom ma bardzo uniwersalną architekturę więc "wszystko" do niego pasuje, natomiast ogród ma być taki jak wnętrze domu - eklektyzm i nie bardzo serio :)

 

Ogród starałam się podzielić na kilka wnętrz tak, by sprawić wrażenie iż jest większy niż w rzeczywistości. zastosowałam w projekcie kilka zabiegów "powiększających" - w południowych naroznikach działki mają rosnąc byliny o szaro-zielonych liściach, kwitnące na biało i błękitno; żywopłot będzie z ostrokrzewu 'Blue Prince' (liście niebiesko-zielone), w zywopłocie zaplanowałam "przejście" - lustro w oprawie z roslin, które odbijając ścieżke i trawnik da złudzenie, iż tamtędy przechodzi sie do jeszcze innej cześci ogrodu.

 

Z balkonu schodzić sie będzie na niewielki taras (2,3x4 m) z którego można zejść na jeszcze mniejszy tarasik (6m2) z kostki, zlokalizowany przy "formalnym" oczku wodnym.

 

Wybrukowana ścieżka zawijająca pętlę wokół domku do zabawy będzie jednocześnie torem jazdy rowerków dziecięcych; po przeciwnej stronie trawnika umieściłam dwuosobową huśtawkę - można z niej podziwiać wschodnią częśc ogrodu i jednoczesnie miec oko na bawiące się maluchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę szczegółów dotyczących projektu:

 

podjazd i dojście do domu będzie - ze względów ekonomiczno-kompozycyjnych ;-) - z kostki betonowej w kolorze piaskowym. Z tego samego materiału będzie "tor rowerkowy". Reszta ścieżek będzie żwirowa.

 

Przedogródek jest maleńki. Akcentem dominującym będą 2 Trachycarpusy:

 

http://www.palmymrozoodporne.webpark.pl/Fortunei.jpg (zdjęcie zaczerpniete ze strony palmymrozoodporne.webpark.pl )

 

Posadzę je celem eksperymentu jako pierwsze - jeśli one przetrwają zimę to te które planuję od strony południowej i w osłonietym miejscu powinny przetrwac bez trudu.

 

Poza nimi w przedogródku po lewej planuję "formalna kompozycję": jukki karolińskie (szpaler), trzmielina oskrzydlona 'Compacta', trzmielina fortunea 'Emerald Gaiety' (kwadrat ok. 3x3 m z trachycarpusem pośrodku, strzyżona). Za ta kompozycją osłona z zimozielonej laurowiśni, z pęcherznicy 'Daibolo', derenia 'Elegantissima' oraz pergola z pnąca różą i powojnikiem. na murku oporowym przy podjeździe puszczę winobluszcz trójklapowy odm. murową

 

W wąskim, cienistym pasku przedogródka po prawej stronie pęcherznica 'Diabolo', hortensja, żurawki w kilku kolorach i barwinek 'Argenteovariegata'. Ponieważ zakładanie przedogódka idzie na pierwszy ogień, tu juz mam wybrane konkretne odmiany roślin. Co do reszty - wiem co chcę ;-) ale dopuszczam jeszcze możlwość niewielkich zmian, zwłaszcza jesli chodzi o konkretne odmiany poszczególnych gatunków bylinowych.

 

Z boku domu prowadzić będzie do tylnej części ogrodu ściezka żwirowa. Planuje przy niej 2 rabaty bylinowe - różową oraz niebiesko-żółta, a między nimi mały jagodnik - z poziomkami, malinami, ziołami i szczepionymi na pniu porzeczkami.

 

Tył ogrodu mamy dopiero w zarysie. Ma się tam znaleźć żółta rabata bylinowa (przy balkonie), rabata z zimozielonymi krzewami o zmniejszonej mrozoodporności, zlokalizowana przy południowej ścianie budynku (będą tam rosły: aukuba, pieris, skimia, glicynia i jeszcze jeden trachycarpus). Przy "oczku" - kamiennym basenie - chcę umieścić klon palmowy 'Deshojo':

http://www.gardeningexpress.co.uk/images/prodimages/12535.jpg (zdjęcie zaczernięte ze zbiorów strony gardeningexpress.co.uk)

a za nim, koło domku do zabawy, trawę pampasową w otoczeniu kilku innych egzemplarzy niewielkich traw ozdobnych.

 

Z roślin sezonowych, nie zimujących w gruncie będą: bananowce, kanny, strelicje, Colocasia esculenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jakoś strasznie powoli idzie nam to uprzątanie terenu... Cały czas jest jeszcze pełno rzeczy do zrobienia w samym domu, poza tym trzeba równiez:

a) pracować

b) "zajmować się dzieckiem" (glupie okreslenie - tak jakby to miał być jakiś przykry obowiązek...)

c) czasem zrelaksować

d) próbowac dbać o życie rodzinne - bo o towarzyskim to nawet nie wspomne...za mało czasu...

 

Ale walczę dalej ;-)

 

niestety, dopóki doba nie będzie mieć 48 godzin, to prace ogrodnicze będą nam szły dość opornie ;-) Pogodziłam się juz z tym, że palmy posadzę dopiero na wiosnę - czyli ich pierwszą zima będzie przyszła zima...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Na potęgę posępnego budowlańca... mamy brukarza!!! :wink: :wink:

 

Wreszcie znaleźlismy ekipę chętną - za rozsądnym wynagrodzeniem- poprawić nasz podjazd. Nowy podjazd "się" robi, jak tylko skończą będziemy kształtowac teren przedogródka. Tymczasem - korzystając z pięknej pogody - moja lepsza Połowa "wgryza" się w zbocze za domem. Usiłujemy wydrzec skarpie trochę płaskiego terenu pod nasz przyszly mikro-trawnik ;-)

 

No i fotki poniżej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brukarze skończyli robote i nareszcie możemy wjechać do garażu - przy tej pogodzie jak znalazł ;-) Niejako przy okazji wjeżdżania do garażu i trudności z tym związanych - mimo naprawy i zoptymalizowania naszego podjazdu wciąż jest to zadanie karkołomne, a może raczej "lakierozdzierne" (?) - wyszło nam, że z przedogródka od strony wschodniej trzeba będzie niestety zrezygnować - na rzecz miejsca do parkowania "na codzien"... Niemniej jednak spróbuję owo miejsce tak zaprojektowac, by było jak najbardziej zielone ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

A proszę uprzejmie - to zdjęcie nawet z "Muratora" ;-) :

http://www.muratordom.pl/zdjecia/sztuka_iluzji_1.jpg

przyjrzyj się, że wąska "odnoga" tego baseniku znika..w lustrze własnie (lustro ukryte w zieleni) i dzięki temu basenik odbijając się w lustrze wydaje się być dwa razy większy niż w rzeczywistości.

 

Natomiast na poniższym przykładzie efekt jest niestety "zepsuty":

http://bi.gazeta.pl/im/0/6051/z6051760X.jpg

lustro powinno sięgać ziemi a jego ramy niknąć w zieleni - gdy ramy są niewidoczne wówczas iluzja wydaje się być bardziej prawdopodobna, rzeczywista.

 

jeszcze przykłady pozytywne:

http://deccoria.pl/files/13773/6851/edaf04d82721c656330dce09f492e6e1.jpg

 

http://seattletimes.nwsource.com/art/pacificnw/2001/0408/plant1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Wczoraj - dopiero... - posiałam jednoroczne i warzywa. Troche się spóźniłam ale nie ja jedna - próbuję zsynchronizowac się jakoś ze spóźniająca sie wiosną ;-)

 

Kupiłam 2 palety - wielodoniczki - po 54 komórki każda. W jednej posiałam aksamitki niskie, dzwonki irlandzkie i cynie. Druga przeznaczyłam na warzywa - oberzynę, paprykę, pomidor, cukinię.

 

Zaraz zabieram się do przygotowania skrzynek zaokiennych. mamy szerokie kamienne parapety więc wybrałam szerokie, plastikowe skrzyneczki 60 x 30 x 30 cm. Na dno wsypie keramzyt (drenaż), wypełnię ziemią ogrodową i posieje nasiona - z tyłu pomarańczowe nagietki, po bokach fioletowy groszek pachnący a od przodu dam rozsadę niskich roślinek - na razie pomarańczowych bratków, które później wymienię na fioletową lobelię. Ponieważ groszek szybko przekwita, celem przedłużenia kwitnienia za ok. 3 tygodnie dosieję drugą partię.

 

Koszty kształtuja się nastepująco:

- skrzynki 6 szt.

- wielodoniczki - 2 palety

- keramzyt

- ziemia

- nasiona

- sadzonki funkii 3szt.

- sadzonki floksów 3 szt.

__________________________

RAZEM 367

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższą sobotę zaczynamy zmagać się z naszym ogroooomnie długim ogrodzeniem od frontu - całe 11,5 mb ;-) :lol:

 

Do zrobienia jest fundament pod bramę, fundament pod przęsła ogrodzeniowe będący jednocześnie niewielkim murkiem oporowym (różnica poziomów), brama przesuwana 3,6 mb + 1 m przeciwwagi, furtka o szer. 90 cm oraz przęsła - rama z wypełnieniem ze sztachet drewnianych (dopełnienie do tychże 11,5 mb). Wysokość 1,5 m. Wyglądać ma to mniej więcej tak:

 

http://www.jarokrat.pl/pl/gallery/187.jpg

 

tyle, że słupki nie będą klinkierowe.

 

 

Wycenę już mamy - 4300 zł na gotowo, materiał i robocizna (razem z pomalowaniem i przykręceniem sztachet), bez automatu. Rozpiętość cen była dość duża - pewien fantasta chciał za to około 9000 zł 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...