Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzieki Viyo wykończeniówka to pewnie dla mnie bedzie przyjemność :D bo narazie to droga przez mękę a ile się nauczyłam :D o budownictwie pozdrwawiam

Marmys

Budujemy sie koło Kolouszek bo tam jest działka po dziadku więc w międzyczassie są jeszcze roboty rozbiórkowe a ekpię mamy z Koluszek i jak narazie jestem zadowolona :D (tfu tfu żeby nie zapeszyć),w tym tygodniu mam nadzieję zobaczyć już pierwszy strop :D próbuję z zdjęciami może sie uda :( ......

Jeśli odwiedzisz jeszcze to forum, to proszę o kontakt ([email protected])! Chcielibyśmy budować według projektu SZMARAGD i byłoby super, jeśli udałoby się zobaczyć dom na żywo ( mieszkamy obecnie niedaleko Koluszek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 285
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich :)

 

Zdecydowaliśmy się na budowę domu z narzeczonym. Chcieliśmy dom nie większy niż 160m^2 ze względu na koszta eksploatacji oraz mniej sprzątania. Chcemy jak najbardziej użyteczny dom. Ze względu na małą działkę (~22m x ~22m) w grę nie wchodzi dom jednopoziomowy.

 

Doszliśmy do wniosku, że w 90% pasuje nam projekt Szmaragd jednak chcemy wprowadzić sporo przeróbek i zastanawiamy się które mają sens, co się opłaca, czy może o czymś nie zapomnieliśmy. Ostatecznie zastanawiamy się również czy jest sens przerabiać ten projekt czy też lepiej zrobić swój własny...

 

Załączam fotkę jak wygląda wersja pierwotna projektu oraz po naszych modyfikacjach:

 

Parter:

parter.jpg

 

Piętro

pietro.jpg

 

Punktuję modyfikacje, by łatwiej było je komentować:

1. Na 100% trzeba będzie dodać modyfikację dachu, gdyż ten projekt przewiduje 25 stopni, nam zaś warunki zabudowy zezwalają na minimalnie 30 stopni.

2. Z hallu na piętrze będzie wysuwana drabinka na strych.

3. Dziś wpadł mi też do głowy pomysł, by poszerzyć prawą stronę domu (czyli garaż i pomieszczenie gospodarcze) o 0.5-1m, dzięki czemu w garażu zmieszczą się jakieś narzędzia, większe auta a pomieszczenie gospodarcze będzie bardziej ustawne (boję się, że na razie to taki wąż- nieustawny, bo musi zostać przejście). Zdaję sobie sprawę, że ta przeróbka wymaga więcej nakładu finansowego i pracy, bo tam są ściany nośne. Pytanie czy ma sens..?

4. Chcemy usunąć balkon z sypialni obok suszarni.

5. Chcemy usunąć okno z klatki schodowej (widać na piętrze) - jest wysoko i będzie trudne do umycia.

6. Drzwi w całym domu - na piętrze chcę mieć wszystkie otwierane na zewnątrz (do hallu), dzięki czemu nie będzie kolidować z ewentualnym ustawieniem mebli w pokojach. Na parterze chcę odwrócić (w stosunku do rysunków) drzwi w gabinecie i drzwi między garażem i pomieszczeniem gospodarczym (jeżeli będzie długi samochód- nie da się ich otworzyć).

7. Zmiana z gabinetem na parterze - mniejsza kuchnia i jadalnia, podcień wciągnięta w jadalnię (koniecznie chcę pokój na parterze).

8. Mamy dwie opcje na ogarnięcie przestrzeni w jadalnio-kuchnio-salonie ;). Można zrobić tak, jak jest na rysunku i w czerwonym polu postawić słup (konstrukcja piętra musi się na czymś trzymać). Z drugiej strony, by odizolować hałasy kuchenne oraz bałagan od salonu można postawić w czerwonym polu ścianę a w czarnym drzwi przesuwne. Nie ma opcji zamknąć kuchni na jadalnię, gdyż jadalnia będzie się wydawać za mała. Co ma większy sens..?

9. Czy na parterze jest wystarczająca liczba okien? Nie chcemy mieć za dużo do mycia, ale nie chcemy też ciemnych pomieszczeń... Południe działki jest idealnie w narożnik między jadalnią a salonem.

 

Czekam na konstruktywną krytykę i sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Chyba niepotrzebnie założyłam nowy temat ;). Bardzo nam z narzeczonym przypadł do gustu projekt Szmaragd-1. Zadałam więc pytania a'propo jego budowy jako osobny temat a widzę, że mogłam to w sumie wrzucić tutaj jako post. Może więc podlinkuję: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231750-Szmaragd-i-nasze-przer%C3%B3bki-czy-maj%C4%85-sens&p=6656751#post6656751. Byłby ktoś chętny podzielić się swoim doświadczeniem i opisać co nieco a'propo podanych punktów modyfikacji? Czy mają sens czy nie.

 

Dodatkowe pytanko: czy ktoś wybudował się koło Poznania (ktoś wcześniej wspominał, że planuje, ale nie wiem czy tego dokonał) i byłby chętny podzielić się lokalizacją? Chcielibyśmy obejrzeć domek.

 

Pytanie 2: W związku z tym co napisałam w zlinkowanym temacie, chcemy dodać prysznic w dolnej łazience (identycznie jak @acici). Niestety boję się, że te auta się tam nie zmieszczą (garaż będzie za krótki). Czy jest problem z szerokością garażu (np. by otworzyć drzwi auta)? Widziałam po Waszych wpisach, że sporo osób ma tam prysznic :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez Vivelee
Niejasny opis jednego z akapitów - poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowaliśmy się na budowę domu z narzeczonym. Chcieliśmy dom nie większy niż 160m^2 ze względu na koszta eksploatacji oraz mniej sprzątania. Chcemy jak najbardziej użyteczny dom. Ze względu na małą działkę (~22m x ~22m) w grę nie wchodzi dom jednopoziomowy.

 

Doszliśmy do wniosku, że w 90% pasuje nam projekt Szmaragd jednak chcemy wprowadzić sporo przeróbek i zastanawiamy się które mają sens, co się opłaca, czy może o czymś nie zapomnieliśmy. Ostatecznie zastanawiamy się również czy jest sens przerabiać ten projekt czy też lepiej zrobić swój własny...

 

INDYWIDUALNY PROJEKT DOMU daje możliwość w 100% dostosowania obiektu do potrzeb / upodobań / oczekiwań Inwestora ( przyszłego użytkownika obiektu ) oraz do Warunków Zabudowy/Planu Miejscowego i danych wynikających z konkretnej działki budowlanej i terenu.

 

Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niepotrzebnie założyłam nowy temat ;).

 

Nie dośc, że niepotrzebnie, to w złym dziale (dotyczył konkursu) - przenoszę.

 

Wasze przeróbki typu poszerzanie garażu zmieniają konstrukcję nośną budynku, a więc wymagają przeliczenia przez konstruktora. To nie jet drobna poprawka w adaptacji, tylko liczenie częsci dokumentacji na nowo. Innymi słowy - mozna zacząc się zastanawiac czy nie zaprojektowąc domu od nowa.

 

Mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę, że 160 m2 to powierzchnia tylko użykowa, ale płacić za budowe będziecie każdego z 230 metrów.

Przyjmując średnią stawkę za budowę do stanu deweloperskiego systemem gospodarczym 2 tyś/m2 = 460 tyś bez urządzenia wnętrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Dzięki za odpowiedzi oraz przeniesienie tematu.

 

Zdajemy sobie sprawę, że koszta budowy obejmują powierzchnię całkowitą, aczkolwiek dzięki za uwagę. Właściwie prawie cały dodatkowy metraż idzie na garaż, który chcemy mieć dwustanowiskowy, także nie da się zmniejszyć domu.

Co do uwagi z projektem indywidualnym - wiemy jakie są jego zalety, kwestia polega na fakcie, że Szmaragd jest dla nas prawie idealny- projekt docelowy były do niego bardzo podobny więc zastanawiamy się nad opłacalnością.

 

Wasze przeróbki typu poszerzanie garażu zmieniają konstrukcję nośną budynku, a więc wymagają przeliczenia przez konstruktora. To nie jet drobna poprawka w adaptacji, tylko liczenie częsci dokumentacji na nowo.

 

Dlatego właśnie do tego konkretnego punktu napisałam:

 

Zdaję sobie sprawę, że ta przeróbka wymaga więcej nakładu finansowego i pracy, bo tam są ściany nośne. Pytanie czy ma sens..?

 

Miałam nadzieję, że ktoś kto wybudował już ten dom będzie w stanie mi powiedzieć, czy pomieszczenie gospodarcze jest ustawne a w garażu zmieszczą się 2 auta i nie będziemy za każdym razem się obcierać przy otwieraniu drzwi (czego się boję). Jeżeli te problemy nie istnieją, to nie będziemy przesuwać ściany.

 

Dzięki za wypowiedzi ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych pytań: "czy pomieszczenie gospodarcze jest ustawne a w garażu zmieszczą się 2 auta" polecam popytanie na prv osób, które się wypowiadały w tym wątku.

 

Wiadomo, że wieksza powierzchnia to zawsze lepiej.

 

Ja uczulam na te koszty budowy, bo ludzie często sugerują się wycenami na stronach biur, albo biorą pod uwagę tylko pow. użytkową. Stąd wolę uprzedzić, niż potem ktoś miałby być nieprzyjemnie zaskoczony, że kredyt się wyczerpał a dom jeszcze nieskonczony.

Nie jest wątpliwość w wasze możliwosci budżetowe.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się raczej sugerowaliśmy podanym na stronie kosztem stanu surowego zamkniętego (parę 'wybudowanych' osób pisało, że wychodzi podobnie), który na stronie MGProjekt wynosi ok 200k. Jako, że chcemy w paru miejscach zastosować lepsze surowce mamy nadzieję na stan surowy zamknięty za 250k. Wszystkie późniejsze zmiany w dużej mierze chcemy kończyć własnymi siłami (poza kuchnią i łazienkami). Twoja kalkulacja wprowadza w mojej głowie niepokój ;). Na szczęście końcówka tych wydatków może być trochę rozciągnięta w czasie.

 

Faktycznie PRIV może być dobrym pomysłem, dzięki za sugestię! Chciałam tutaj, by dla potomnych było, gdyby też się zastanawiali, ale przecież możemy część wiadomości wrzucić potem tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakłada się że stan SSO to co najwyżej polowa kosztów budowy domu, wiec 450 tyś nie jest wyssane z palca.

 

Oczywiście, że nalezy tutaj dzielić się opiniami, więc byłoby miło, gdyście opisywali na bieżaco wasze perypetie z budową wg. tego projektu.

Ale osoby, które budowały ten dom i już go skończyły, raczej nie będa już tu zaglądać, dlatego sugeruję pisanie na prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę to dodam coś od siebie.

 

Odnośnie kosztów -

 

Jesteśy na etapie SS prawie zamknięty :) Tzn mamy wszystko oprócz drzwi wejsciowych,garażowych oraz pokrycia dachowego ( zapraszam do galerii ) .

Kupiliśy kosztorys, aby mieć rozeznanie czy to co sugeruje biuro projektowe pokrywa sie z rzeczywistoscia i aby wiedziec czy na danym etapie jestesmy mocno do przodu czy do tylu. Zreszta jak ustala sie z kims jakas cene albo cos sie kupuje to dobrze zajrzec i miec jakies porownanie. Ponadto sa tam wszystkie obmiary i opisane wiekszosc materialow etapami co kiedy trzeba kupic.

 

Ze swojego doswiadczenia powiem ze kosztorys jak narazie jest zawyzony wzgledem kosztow jakie my ponieslismy. Co wiecej, nie stosowalismy tanszych zamiennikow materialow itd. Cegla zarowno cala jak i polowka winerberger bloczki fundamentowe certus. Ju zna tym mozna duzo zaoszczedzic jesli wybierze sie innych producentow.

Duzo zaoszczedzilismy na piachu gdyz udalo sie zalatwic z jakis innych wykopow.

 

Dodatkowo obdeskowalismy i opapowalismy dach czego nie ma w projekcie i dodatkowo musielismy poniesc koszty z tym zwiazane. Cos okolo 7 tyś zł.

 

I mimo to jestesmy jakies minimum 8 tyś żł do przodu jak i nie wiecej, względem projektu.

 

Nie wiem jak to bedzie na etapie wykanczania. Mam nadzieje ze podobnie.

 

A co do garazu to jest szeroki. 5,6 m szerokosci to jest naprawde duzo. Ile cm czerokosci ma samochod? 1,5 m góra 2 m .

Troche zabierze prysznic jesli sie chce go wstawic kosztem garazu , ale tez tragedii nie bedzie. Bylem w takim garazu wykonczonym zanim zaczelismy budowac i garaz naprawde wg mnie jest duzy.

 

My tez na poczatku rozwazalismy Szmaragda 1. byl prawie idealny ale czegos nam brakowalo. Juz sklanialismy sie ku kasjopei a tu nagle sie pojawil Szmaragd 4 no i mamy to co chcielismy :)

Edytowane przez tomek898989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek898989 Wielkie dzięki za odpowiedź :) Dużo nam pomogła! Zwłaszcza informacja o szerokości garażu.

 

@Elfir Planujemy aktywnie prowadzić dziennik budowy, którego początki są już w linku z mojej stopki. Czytamy również dzienniki budowy innych osób, także potrafimy docenić wkład twórców, dzięki ;).

 

Przeraził mnie trochę wcześniej opisany metraż 230m^2 - jest to jednak powierzchnia całkowita, w którą wliczają się tarasy, balkony, podcienie, strych nieużytkowy etc. Rzeczywistym wymiarem "pod dachem" jest 180m^2. Nie przeczę, że koszta będą niższe od wcześniej wymienionych, ale nie chciałabym domu ~230m^2. 180 wydaje się jeszcze akceptowalne.

 

Patrząc na wypowiedź tomek898989 i sugestie cenowe Elfir, zdecydowaliśmy się nie powiększać części gospodarczej domu - za duże koszta zarówno przeróbki jak i za mała działka. Wielkie dzięki za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z http://projekty.wm.com.pl/projekty-domow/warto-wiedziec-wszystko-o-obliczaniu-powierzchni

"POWIERZCHNIA CAŁKOWITA - Jest nią powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę budynku tzn. tarasy, schody zewnętrzne, podcienia, balkony, , zjazdy do garaży, itp.".

 

Patrząc na definicję Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powierzchnia_(budownictwo), gdzie tarasy są wliczone w powierzchnię całkowitą, balkony również powinny być wliczone choć stricte nie są wymienione.

 

Oczywiście nie twierdzę, że jest to w 100% prawdą, być może są również inne definicje, które wykluczają balkony. Jednak według tych, które czytałam, balkony wliczają się w powierzchnię całkowitą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Vivelee!

My też byliśmy już o włos od zakupu SZMARAGDA, zakochałam się szalenie w tym projekcie. Również brakowało nam pokoju na dole ale stwierdziliśmy, że nie uda nam się go nigdzie "wcisnąć" (wersja z pokojem od frontu nie przemawia do nas, chcemy widzieć z kuchni kto stoi pod furtką). Rozważaliśmy montaż wideodomofonu lub kamerki przy furtce, ale znaleźliśmy projekt HELIOS (też z MG PROJEKT) Jest tylko 1,4m dłuższy od SZMARAGDA, szerokość praktycznie identyczna(kilka cm różnicy). Oczywiście wprowadzimy małe zmiany (zadaszenie nad garażem zamiast tarasu, oraz pralnia zamiast łazienki przy sypialni, wydłużenie kotłowni i kilka kosmetycznych zmian) .U nas będzie projekt indywidualny, gdyż koszt mniejszy niż przeróbki w gotowym projekcie ( 5k nasz architekt woła a w cenie pozwolenie na budowę) . Będziemy spoglądać w wasz dziennik budowy i obserwować postępy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam szmaragdowicze, mam dwa pytania :

 

1. Mozecie zweryfikowac czy oferta na brame segmentowa 225x500 , niemiecka, grubosc 42 mm , calosc ocynkowana, pelne uszczelnienie obwiedniowe i miedzysekcyjne automatyka nice spider dwa piloty kolor, tłoczenia dowolne + montaz i programowanie za 5 930 zł to dobra oferta?

 

2. Przy okazji wyznaczania kredą punktów, zacząłem myslec o o grubosci warstw izolacyjnych podłogi, a dokładniej poprostu zmierzylem ile mam na to miejsca wychodzi ze mam 19-20 cm. w projekcie jest na to 24 cm. Projekt zaklada 15cm styropianu 7cm szlichty i 2 cm na parkiet/panele itp.

Z tego co pamietam to ustalilem chyba z murarzem ze bede dawal 10 cm styropianu. teraz nie wiem czy dobrze zrobilem ale on powiedzial ze tak sie zazwyczaj daje i ze bedzie ok tak wiec ok. wychodziloby ze mam 10cm styropianu i 10 cm na szlichete i podloge. Z tego co zdarzylem sie zorientowac to 7 cm na szlichte to duzo jak na czesc mieszkalną.

 

Ile szlichty Wy, tutaj zaglądający,, dawaliście ?

 

Ja chyba wybiore opcje 5+5+3 styropian + 5 cm szlichta i 2 cm na panele. Mam nadzieje ze to bedzie dobry wybor..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witajcie, mam do Was pytanie.

 

W niedziele pojechalismy do salonu mebli kuchennych ATLAS STUDIO. Chcemy sie powoli zaczac orientowac co jak i za ile...no i sie zorientowalismy.

Chcemy miec kuchnie w takim stylu jak na zdjeciu ponizej:

 

[ATTACH=CONFIG]309739[/ATTACH]

 

Cena około 30 tyś zł....:/ czy to naprawde tyle musi kosztowac?Fronty dol lakier polysk a blaty i gorne szafki laminat.Jakies tam cargo w szafkach itd.Ale mimo wszystko..... Możecie sie jakos odniesc do tej wyceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 6 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...