Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co mi schrzanili z tym dachem?


mieczotronix

Recommended Posts

Miało być tak pięknie:

http://gazeta.psb.com.pl/Wyd-01-1/img/rautaruukki5.jpg

 

a wyszło tak:

Chodzi o te fale, czy też pręgi - w miejscach łat, na których ułożona jest blacha.

http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_zdach-1.jpg

na poniższym zdjęciu widać najbardziej - kliknijcie

http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_zdach-2.jpg

http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_zdach-3.jpg

http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_zdach-4.jpg

http://www.penet.pl/~mieczu/budowa/TN_zdach-5.jpg

 

Wziąłem najdroższą blachę rautaruukki i ich firmową ekipę (wcale nie tanią). I teraz taka kaszana! Właśnie usłyszałem od nich wytłumaczenie. Więźba jest krzywa (tzn krokwie nie są proste tylko ze względu na duży okap wygięte nieco w łuk). Może nawet to i prawda, ale dowiedziałem się o tej krzywiźnie dopiero po ułożeniu blachy (na szczęście na razie tylko na garażu). Mówią, że możnaby podbijać klinikami kontrłaty i wszystko wypoziomować, tylko że oczywiście mam za to zapłacić.

 

Może kolesie od więźby rzeczywiście zrobili mi zamiast prefabrykowanych trójkątów, prefabrykowane łuki? Pewnie będą się tłumaczyć, że odchyłka jest w normie.

 

I teraz nasuwa się pytanie. Czy do obowiązków dekarzy nie należy przypadkiem wypoziomowanie łat i kontrłat? Jak to jest? Przecież nie ma chyba idealnych więźb i każda jest krzywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 306
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

NIE PŁAĆ!!!

Zapytaj wykonawcę, czy chciałby mieć tak wykonany dach za tyle pieniędzy :evil: .

Jak poprawią, będzie kasa. Jeśli to oni nabijali łaty i kontrłaty, to powinni sprawdzić i wyrównać (ewentualnie informując Ciebie uprzednio o dodatkowych kosztach), a nie odwalili robotę i liczą, że może to przejdzie! ZGROZA!!!

Jak odpuścisz ten temat, to później będzie to Ciebie męczyć.

 

Swoją drogą, to ciekawe, czy blacha nie zdeformowała się pod wpływem ciężaru chodzących po niej pracowników!

 

P.S. Bardzo oryginalny dach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Zbychu

tak właśnie zamierzam - pierwsze co im powiedziałem, to właśnie że im nie zapłacę.

To oni nabijali łaty. Nie wiem na co liczyli. Generalnie chyba było im zimno i chcieli mieć szybko tą robotę z głowy...

 

Strasznie mnie sponiewierała ta blacha. Przyjechałem dziś na działkę zobaczyć mój śliczny wymarzony daszek.

Podchodzę i patrzę - a tu - PANCERNIK POTIOMKIN!

 

Ale tematu nie odpuszczę, bo już mnie męczy.

To czemu blacha się zdeformowała jest dla mnie zagadką. Napisałem właśnie list do rauraruukki w Finlandii, może oni - jako wynalazcy tejże blachy - mnie oświecą.

Na szczęście wykonawca nie jest zupełnym ignorantem w tej dziedzinie i po dachu nie chodził na piechotę. Zrobili se taką drabinkę do leżenia (widać na jednym zdjęciu). Obróbki porobili ładnie, fachowo itepe. Położenie tej blachy to już miała być sama śmietanka - deserek.

I chyba ich też zaskoczyło to że im aż tak nie wyszło. Ale że ta blacha którą tak fajansiarsko położyli to ze 3 kPLN kosztuje, więc teraz próbują się oczyścić z winy.

A ja gupi myślałem, że jak wezmę firmowy (czyt. "droższy") montaż to mnie żadna kaszana nie spotka.

Pocieszam się, że gdybym wziął dekarzy z ulicy, to mówili by że to blacha zła, a w tedy rautarukki by mi na to, że to dekarze się nie znają, i tak w kółko. A tak, to przynajmniej taką sytuację mam z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Ciebie doskonale. Mnie fachowcy od dachu też zafundowali takie atrakcje typu fale i tłumaczenie było dokładnie takie, jak u Ciebie - duży okap i krzywe krokwie.

Rozmowa była krótka, mają 7 dni na doprowadzenie dachu do takiego stanu, w jakim chcę go widzieć. Trwało to ponad 14 dni, ale zrobili :lol: .

U mnie mieli łatwiej, bo na dachu mam dachówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozbędziesz się takich efektów na dachu z blachy.

Przecież masz na dachu "papier". To blaszka grubości 0,5 mm, jeśli nie mniej. Ona ma w sobie "schowane" naprężenia walcownicze, naprężenia z cynkowania, naprężenia od formowania rąbków stojących. To się musi pokazać. Nawet jeśli przy odbiorze będzie cacy, to jakieś fale wyjdą albo przy zimowym oziębieniu, albo w letnie upały.

I bez znaczenia jest czy to Rautaruukki, czy inny Florian lub Haironville. To po prostu blacha z jej wadami i zaletami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozbędziesz się takich efektów na dachu z blachy.

Przecież masz na dachu "papier". To blaszka grubości 0,5 mm, jeśli nie mniej. Ona ma w sobie "schowane" naprężenia walcownicze, naprężenia z cynkowania, naprężenia od formowania rąbków stojących. To się musi pokazać. Nawet jeśli przy odbiorze będzie cacy, to jakieś fale wyjdą albo przy zimowym oziębieniu, albo w letnie upały.

I bez znaczenia jest czy to Rautaruukki, czy inny Florian lub Haironville. To po prostu blacha z jej wadami i zaletami.

 

przesadzasz

pomysl ile obrobek jest na blasze samochodowej a jakos naprezen nie widac :D

 

Mieczu

to jest blacha plaska wiec nie ma takiej sztywnosci jak blachodachowka. Poza tym na plaskiej na pewno bardziej widac nierownosci niz na falistej nawet gdyby falista byla ciensza. Jest to czasami zaleta plaskiej blachy bo daje sie latwo ukladac w trudnych miejscach (wole oko, kosze itd). Powinna jednak byc na tyle sztywna aby nie bylo widac l'at.

ja sprawdzilbym dwie rzeczy:

- rabek, bo to on powinien nadawac blasze sztywnosci

- laty, moze ich szerokosc jest za mala do tego rodzaju blachy

 

Co do idealnie prostej wiezby to jeszcze takiej nie widzialem. Kilka centymetrow roznicy na takim dachu to normalne. Poza tym blacha jest pokryciem lekkim i nie stabilizuje tak wiezby jak dachowka, drewno wiec moze latwiej pracowac i to jeszcze przez kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widze na zdieciach to wszystko jest zle zrobione . Jest taki zwyczaj w budownictwie ze za zle sie nie placi wcale. Popros kierownika budowy aby nie odebral dachu calego zaznaczajac w protokole 2 wykonawcow i przeslij to wszystkim zainteresowanym celem poprawienia ktory z nich ma to wykonac czy ciesle czy dekarze to nie twoj interes. Oprocz tego odpowiedni wpis do dziennika budowy i dach masz darmowy. Jesli zauwazyli na pierwszym pasie ze jest zle powinni robote przerwac i poprosic o usuniecie usterki lacenia . Poprostu chcieli latwa kase a to w budowaniu domow jest zabronione prawem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieczotronix- na Twoich zdjęciach widzę także niedbale wykonaną obróbkę blach (zwłaszcza zdjęcie nr 2). Powywijane "rogi", zagięcia nie trzymające kąta prostego itd.

 

Mam podejrzenia, że szef ekipy co prawda posiada (zdobytą kiedyś) autoryzację producenta ale na Twoją budowę przysłał ludzi przypadkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Jarpola

 

wytłumacz ni tylko dokładniej:

 

piszesz

"Popros kierownika budowy aby nie odebral dachu calego zaznaczajac w protokole 2 wykonawcow i przeslij to wszystkim zainteresowanym celem poprawienia ktory z nich ma to wykonac czy ciesle czy dekarze to nie twoj interes"

 

Napisz mi więcej

o jaki protokół chodzi co go mam im przesłać celem poprawienia

co ma być w takim protokole

jakich 2 wykonawców (więźba + blacha?)

 

zapłaciłem im na razie 30% całej kwoty - czyli jakby za samą blachę (bez obróbek, akcesoriów i robocizny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom, samochód nie ma ani jednej płaskiej powierzchni. Jakiej wielkości masz jedną powierzchnię nie usztywnioną jakimkolwiek przetłoczeniem ? Tylko 0,25 m2 ? A może aż 0, 4 m2 - i to jeszcze nie płaskie, lecz z krzywizną w dwóch kierunkach....

Pracuję z blachą od 11 lat. Stale powtarzam (także tutaj, na Forum): Panie, Panowie, to jest Ersatz dobry w budownictwie przemysłowym, niezastąpiony w tanim budownictwie jednorodzinnym. Ale TANIM. Płacić za blachę jak za dachówkę, dziwić się, że to nie jest dachówka - to przesada.

Tom, odbiorów lekkiej obudowy z blachy fałdowej, z paneli, z elementów linearnych nie wolno dokonywać w słoneczny poranek. Dlaczego? Bo widać w ostrym, poziomym oświetleniu każdą wypukłość, wklęsłość spowodowaną naprężeniami. Najlepiej się sprzedaje swoje prace w pochmurne popołudnie. Wtedy świat jest piękny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin T

Mieczu,

ale mnie wystrachałeś. Trochę rura mi zmiękła, ale nadal chcę to położyć. Majster mi mówił (tak swoją drogą też autoryzowany przez Rautaruukki), żebym nie kładł tej, bo będzie widać łaty przy upałach itd., ale żeby już po ułożeniu!!! Dzięki za zdjęcia, bo będę miał czym go molestować. Twierdził, też że lubi wyzwania, więc ja go wyzywam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lunatyk

wczoraj było pochmurno i zimno jak cholera

 

a dopóki blacha leżała na ziemi i nie była niczym przykręcona to żadnych naprężeń z walcowania itepe nie było na niej widać. Teraz też nie widać walcowania, ani cynkowania. Widać kontrłaty.

 

Sprzedali mi coś co reklamują jako elegancką blachę, a garż wygląda mi teraz jak obórka. Nie broń ich, bo sami wprowadzili taką blachę do oferty.

Mogli mnie z resztą ostrzec, że nie gwarantują efektu albo że blacha jest trudna w pożyciu i sprzedać cokolwiek innego, albo w wersji matowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stale powtarzam (także tutaj, na Forum): Panie, Panowie, to jest Ersatz dobry w budownictwie przemysłowym, niezastąpiony w tanim budownictwie jednorodzinnym. Ale TANIM. Płacić za blachę jak za dachówkę, dziwić się, że to nie jest dachówka - to przesada.

 

Ja nie chciałem dachówki. Nie podoba mi się.

Zastanawiałem się nad blachą cynkowo-tytanową. Ale zobaczyłem tą i stwierdziłem, że będzie równie elegancka.

 

W końcu kościoły i pałace kryli blachą - nie ważne czy miedzianą, czy cynkowo-tytanową. To też jest tani ersatz?

 

Czy jakbym położył u siebie dach z miedzi z takiego samego profilu, to nie miałbym ondulacji? Dla mnie to nie jest wina materiału (może w niewielkim stopniu), tylko wykonawstwa. W końcu na wszystko są sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieczotronix- na Twoich zdjęciach widzę także niedbale wykonaną obróbkę blach (zwłaszcza zdjęcie nr 2). Powywijane "rogi", zagięcia nie trzymające kąta prostego itd.

 

Mam podejrzenia, że szef ekipy co prawda posiada (zdobytą kiedyś) autoryzację producenta ale na Twoją budowę przysłał ludzi przypadkowych.

 

Firma co to montuje jest działem, albo firmą-siostrą rauratuukki. Mają logo w tej samej kolorystyce i liternictwie, wykonawcy chodzą w firmowych ciuszkach, a Sales Rep, co mi tą blachę sprzedał i który podpisywał umowę ma e-mail rautatruukki.

A firma nazywa się "maxi montaż - firmowy montaż z gwarancją". Chyba bardziej autoryzowanego wykonawcy nie mogłem znaleźć, kurde felans.

 

Bardzo się cieszę, że jest Internet i fora dyskusyjne. To takie demokratyczne medium!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia, bo będę miał czym go molestować. Twierdził, też że lubi wyzwania, więc ja go wyzywam!!!

 

wyzywaj, do odważnych świat należy

i oczywiście nie płać z góry

 

może u Ciebie im się uda, to będę mógł opstrykać i mieć jakąś podkładkę w sądzie...

 

he he

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom, samochód nie ma ani jednej płaskiej powierzchni. Jakiej wielkości masz jedną powierzchnię nie usztywnioną jakimkolwiek przetłoczeniem ? Tylko 0,25 m2 ? A może aż 0, 4 m2 - i to jeszcze nie płaskie, lecz z krzywizną w dwóch kierunkach....

a jaka powierzchnia jest miedzy dwoma rabkami i dwoma latami?

Pracuję z blachą od 11 lat. Stale powtarzam (także tutaj, na Forum): Panie, Panowie, to jest Ersatz dobry w budownictwie przemysłowym, niezastąpiony w tanim budownictwie jednorodzinnym. Ale TANIM. Płacić za blachę jak za dachówkę, dziwić się, że to nie jest dachówka - to przesada.

z blachy mozna zrobic zarowno dobrze jaki zarowno duzo jak z innych materialow. z blachy nie tylko robi sie dachy ale i elewacje, parapety, rolety ... wszytsko zalezy od tego JAK sie to robi

Tom, odbiorów lekkiej obudowy z blachy fałdowej, z paneli, z elementów linearnych nie wolno dokonywać w słoneczny poranek. Dlaczego? Bo widać w ostrym, poziomym oświetleniu każdą wypukłość, wklęsłość spowodowaną naprężeniami. Najlepiej się sprzedaje swoje prace w pochmurne popołudnie. Wtedy świat jest piękny...

tu moze masz racje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczu, ja Ci współczuję, padłeś ofiarą reklamy.. Maxi, nie Maxi, szwedzka blacha, najlepsza pod słońcem, z ekologicznie czystych stron świata etc.

Nigdy nie unikniesz pofałdowań. Nie przy blaszce 0.5 mm. Popatrz na elewacje idealnie płaskie (z blachy) pięknych biurowców... Co to jest ? to jest np. aluminium 1,5 mm sklejone z warstwą tworzywa sztucznego 6 mm, i z drugiej strony ponownie aluminium.... To będzie płaskie - ale za cenę ok 600 zł/m2

Mówisz o miedzi - jest trwała, ale przyjrzyj się kopule kościoła - jest pofalowana. Z fizyką nie wygrasz. Za chwilkę usłyszysz, jak Ci dach "stęka" i "strzela" po ogrzaniu promieniami słońca. Stęka i strzela - bo musi, bo metal ma określoną rozszerzalność cieplną, i tego nie zmienisz.

Tom - napisałem, że na samochodzie nie masz ani jednej płaskiej powierzchni. A Miecz ma płaskie od rąbka do rąbka z dwoma niewielkimi linearnymi przewalcowaniami.

Nie wierzę, byście cokolwiek wskórali sądami etc. To jest cecha materiału, jeśli nie znajdziesz innych wad wykonawstwa - to tylko stracisz czas.

Przykre, ale (przekonasz się) prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin T

Lunatyku,

sorry, ale bredzisz. Jest w Pabianicach chałupka pokryta Maxi Classic i powierzchnia jest tip top - cholerny majstersztyk. Równa jak równość, gładka jak gładkość. Da się to zrobić. Blacha miedziana na kościołach - mieszkałem blisko takiego przez 20 lat i przez 20 lat fałdy się nie pojawiły (czy sugerujesz, że jeszcze się pojawią?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...