Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pokojowy regulator temperatury, a kocioł kondensacyjny.


Recommended Posts

2. Tak, gdy chodzi CO, obiegi pracują ciągle, a piec je co jakiś czas dogrzewa. Na noc i na czas pracy zaprogramowałem obniżenie temperatury zasilania CO - chyba teraz efektywnie o 1st obniża mi sie temp w domu w tych okresach.

Gdy temp zewn wzrośnie np powyżej +10 st CO sie wyłacza.

To jeszcze jedno pytanie :-) Pompka wody b. długo pracuje, piec również dosyć często chodzi a przecież to kosztuje (Waty dla pompki i wentylatora). Czy aby ze względu na zużycie prądu takie rozwiązanie jest ekonomiczne? Wychodzi na to że jeżeli temp. na zewn. przez 24h/dobę jest mniejsza niż +10st.C to ciągle czyli przez 24h/dobę pracuje piec i pożera energię elektryczną. Czy aby jakimś dodatkowym sterownikiem (reg. pokojowym) nie można by wyłączać piec na noc - w końcu po co ma pracować w nocy? Gdy temp. na zewn. jest pomiędzy 0-10stC to na pewno piec nie musi pracować w nocy bo spadek temp. w domu jest mały.

Jaki masz piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie znam bezpośredniego porównania kosztów en el jednego i drugiego rozwiązania. Kiedyś mierzyłem pobór mocy i można przyjąć, że moja kotłownia ze sterowaniem bierze ok 150W. Załóżmy, że tyle pobiera całą dobę (bardzo na wyrost, bo pompa cyrkulacji wyłącza sie w okresach programowanych, pompy CO przynajmniej wtedy, gdy jest ładowanie zasobnika CWU). Miesięcznie to będzie 0,15kW x 24h x 30dni = 108kWh miesiecznie.

Weźmy (0,1919zł + 0,1217zł) x 1,22 = 0,3826 zł/kWh - wziąłem z jakiegoś ostatniego rachunku za prąd tylko składniki zmienne - stałe miesięczne i tak zapłacisz. Koszty energi el dla kotłowni wychodzą 41,3 zł/m-c. Przyjmijmy, że dzięki włączaniu-wyłączaniu pomp i pieca możemy ograniczyć zużycie o połowę, czyli o ok 20pln (w wieksze oszczędności nie wierzę - CWU trzeba i tak grzać, cyrkulacje utrzymywać, ileś energii idzie i tak na czuwanie systemu i CO pokojowe też czasami grzeje i kręci pompami). Mamy więc dylemat 20pln i jestem przekonany, że na gazie przy pogodówce zaoszczędzę dużo wiecej, niz przy elektrycznie oszczędnym systemie grzania typu włącz-wyłacz. A jak ogrzewanie pokojowe pracuje w sposób bardziej "ciągły" to i energii el. pobiera więcej.

Na noc piec oczywiście możesz całkowicie wyłaczać. Ale jesli masz "pokojówkę" to regulator prawdopodobnie "dowali mocniej" do pieca, zeby szybciej wyrównał do temp zadanej w domu (bo conajmniej troche sobie dom wychłodzisz). Piec będzie dłużej pracował i część "nocnych oszczędności" i tak Ci zabierze. A jak masz pogodówkę bez aktywnego regulatora pokojowego, to będziesz musiał poczekać, aż temp wzrośnie, co zajmie wiecej czasu. Zbytnie wychładzanie domu przy pogodówce jest niekomfortowe i częściowo chyba tez nieekonomiczne.

Piec mam Junkers Cerasmart Modul ZBS-22 i osprzęt ze sterowaniem tez Junkersa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo do wszystkich! :D

Ja przystepuje od razu do tematu.

Mam piec grzewczy vitodnet 200 Wiessmanna. Ogrzewanie punktowe (grzejniki) i podlogowe.Krzywa grzewcza ustawiona jest na 0.8 . Na zime przyjezdzam rzadko do tego domu. Chcialabym oszczedzic kosztow energii. Czy trzebabyloby, albo czy jest wskazane KG zmniejszyc? teoretyzowac nie umiem, bo sie na tyle nie znam (braki w wyksztalceniu technicznym). :oops: Prosze o ewentualne wskazowki - zaleznosci np. jak temperautura taka, to KG taka itp.

To by bylo na tyle co moge powiedziec.

Moze, ktos z czytajacych wie wiecej na ten temat i moze mi pomoc?

Zycze wszystkim, zebysmy sie tu jaknajdluzej zdrowo spotykali.

mioduszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kocioł Vitodens200 Viessmanna .

 

Proszę - przykładowy wykres krzywych grzewczych i zalezności temperatury zasilania od temperatury zewnetrznej - podany dla założonej temperatury wewnątrz pomieszczeń 20 stopni :

 

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Image/ARTYKULY/OGRZEWNICTWO/regwyk1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę w takim razie o wyjaśnienie, co się dzieje u nas:

 

Piec Vitodens 200, sterowanie pogodowe

 

zadana temperatura grzejników: 13 st, podłogówki: 10 st (obydwe temperatury zadane są na całą dobę). Temperatura pomieszczeń prz temp. na dworze -15 st: + 16,5 st.

 

Temperatura na piecu 33-45 st.

 

Czy w takim razie źle jest zadana krzywa grzania w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kocioł Vitodens200 Viessmanna .

 

Proszę - przykładowy wykres krzywych grzewczych i zalezności temperatury zasilania od temperatury zewnetrznej - podany dla założonej temperatury wewnątrz pomieszczeń 20 stopni :

 

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Image/ARTYKULY/OGRZEWNICTWO/regwyk1.jpg

 

Krzywe grzewcze takie same jak przy innych kotłach kondensacyjnych.

Tylko co to za kocioł kondensacyjny jak przy -15 stopniach nastawa krzywej grzewczej na 1,5 powoduje grzanie wody przez kocioł do temperatury 80 stopni. Ja mam krzywą grzewczą ustawioną na 0,7 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo Pablito(?)!

Tak, kociol i do tego nalezacy piec, bo kociol sam by mi ciepla nie dal ;-) :lol:

I teraz siedze i mysle, temperature mam nastawiona 16° dzien 15° noc. KG 0.8 i jest mi za cieplo. Czy byloby wskazane przy tych parametrach te KG zmniejszyc?

 

Pozdrawiam.

mioduszka

 

PS. Czy istnieje tu w tam forum, mozliwa korekta pisowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Krzywe grzewcze takie same jak przy innych kotłach kondensacyjnych.

Tylko co to za kocioł kondensacyjny jak przy -15 stopniach nastawa krzywej grzewczej na 1,5 powoduje grzanie wody przez kocioł do temperatury 80 stopni. Ja mam krzywą grzewczą ustawioną na 0,7 :wink:

 

To jest tylko przykład ... - i to jeszcze bez dodatkowej osi na której są naniesione temperatury zadane wewnątrz budynku ...

Ten wykres przedstawia krzywe dla temperatury zadanej wewnątrz budynku 20 stopni - przeca tak napisałem ... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Pablitoo!

 

Pytanie - czy, jeśli przy tych moich nastawieniach 16° dzien , 15° noc, moge krzywa nastawi np. 05 mam na mysi parabole na wykresie(?) nie bardzo umiem ja czytać :oops: . Bardzo by mi Twoja konkretna odpowiedz pomogła, to by było tzw. konkretna wskazówka.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o ewentualne wskazowki - zaleznosci np. jak temperautura taka, to KG taka itp.

Tak troche czytajac ostatnie posty w tym wątku zastanawiam się, czy aby wszyscy dobrze rozumiemy do czego służa krzywe grzewcze. Dobrze dobrana grzewcza dla danego obiegu CO jest właściwie tylko jedna. Wykresy przesłane przez pablitoo pokazuja charakterystyki nachylenia krzywej grzewczej, które rozumiem możemy zmieniać wpisując gdzies odpowiedni parametr w sterowniku (0,6, 0,8 itd.). Ale zmian temperatury w domu nie reguluje sie zmianami nachylenia krzywej grzewczej. Mam inny sprzęt, inaczej regulowany, ale na pewno Wy w swoich sterownikach pogodowych też macie jakieś duże pokrętło lub przyciski, którymi ustawia sie na "cieplej/zimniej" i tu zmiana nastawy powinna powodować podniesienie/obniżenie całej krzywej grzewczej bez zmiany jej nachylenia.

I druga uwaga. W czystej regulacji pogodowej (bez reakcji temperatury w pomieszczeniu - czyli bez regulatora pokojowego) nie istnieje tak naprawdę pojęcie "nastawienie temperatury w domu na np. 20st". Tu jest tylko zależność pomiędzy temp zewn a temp zasilania CO. Od tego jak pogodówka współpracuje z regulacja pokojową (jeśli jest ona aktywna) zależy np zużycie gazu. Jak prawidłowo działa regulator pokojowy to zawsze Wam powinien ustawic temperature zadaną, tylko przy źle dobranej krzywej grzania będzie to robił większym kosztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Hans ma rację - wszyscy tu się zapędzamy i mówimy o regulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń za pomocą krzywych grzewczych ...

A do tej regulacji służy pokrętło w kotle do zmiany zadanej temperatury wewnetrznej .

Zmiana tej temperatury powoduje przesunięcie po osi temperatury danej krzywej grzewczej i przez to zmiane temperatury na zasilaniu kotła co w prostej lini spowoduje nagrzanie lub wychłodzenie pomieszczń.

 

Poniżej pełen wykres pęku krzywych grzewczych / Vitodens200 / wraz z zależnością od temperatury zadanej w pomieszczeniu . Widać że zmiana temperatury zadanej dla wybranej krzywej grzewczej powoduje przesunięcie odczytu jaka będzie temperatura na zasilaniu .

Wykres obrazuje nachylenie krzywych dla zadanej temp w pomieszczeniach 20 stopni. Widać że dla krzywej np 1.0 przy temp zewnetrznej -20 stopni kocioł na zasilaniu poda wodę o temp 60 stopni .

Jeżeli zmniejszymy temp zadaną w pomieszczeniu do 15 stopni , wykres pęku krzywych przesunie się w dół po osi temperatur w pomieszczeniach do wartości 15 stopni . I wówczas dla krzywej 1.0 przy -20 stopniach na zewnatrz kocioł pod na zasilaniu wodę o temp ca 45 stopni .

 

http://images46.fotosik.pl/49/e3c6428e87ff6929.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do informacji dla wszystkich wiedzących i nie wiedzących na czym polega regulacja temp wewnatrz pomieszczeń z użyciem automatyki pogodowej / bez dodatkowego termostatu w pomieszczeniu / :

 

Podczas pracy kotła należy tak dobrać wartość krzywej grzewczej aby dla swojej instalacji c.o. dla zadanej na kotle temperatury wewnątrz np 20 stopni rzeczywiście we wnętrzach panowała temperatura 20 stopni . Należy to uczynić doświadczalnie obserwując swój układ c.o gdyż regulator pogodowy nie pobiera informacji o temperaturze wewnatrz pomieszczeń . Najlepiej to obserwować i regulować gdy jest w miarę stała temperatura na zewnątrz .

 

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł nie potrafi dogrzać pomieszczeń nalezy zwiększyć krzywą grzewczą - wówczas kocioł poda wodę o wyższej temperaturze i temperatura wewnatrz pomieszczeń sie podniesie. Jeżeli uzyskamy dla tej krzywej właśnie 20 stopni we wnetrzach - jest dobrze , jeżeli jeszcze nie to znowu podnosimy krzywą - aż do czasu gdy wybrana przez nas krzywa zapewni że kocioł poda taką temperaturę na wyjściu że w pomieszczeniach uzyskamy zadaną przez nas temperaturę .

 

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł przegrzewa pomieszczenia trzeba obniżyć krzywą grzewczą aby kocioł podał na zasilaniu wodę o niższej temperaturze i tym samym mniej dogrzewał pomieszczenia . Zmieniamy i obserwujemy mierząc temp wewnatrz .Jezeli dla wybranej przez nas krzywej jest juz dobrze to okay - jak jeszcze jest za ciepło w pomieszczeniach to ponownie obnizamy krzywą do momentu aż wybrana przez nas krzywa zapewni faktycznie zadaną temperaturę wewnątrz popmieszczeń.

 

I teraz jeżeli mamy tak dobraną krzywą że podczas pracy kotła temp zadana jest faktyczna temperaturą wewnatrz pomieszczeń podczas zmian temp na zewnatrz kocioł sam w zależności od ich wartości poda wodę o wyższej temp / dla spadku temp na zewnatrz / lub o niższej temperaturze / dla wzrostu temp na zewnatrz / . Podczas tych zmian temp na zewnatrz w budynku powinna panować stała zadana temperatura .

 

I teraz jak chcemy zwiększyć temp wewnątrz lub ją zmniejszyć nie ruszamy już krzywych grzewczych tylko zmieniamy wartość zadanej temperatury wewnątrz pomieszczeń . Regulator kotła wówczas przesuwa wybraną krzywą grzewcza po osi temperatury zadanej i jak widać na wykresie zmienia się wówczas temp na zasilaniu kotła - jeżeli zwiekszamy temp zadaną w pomieszczeniach kocioł grzeje wodę do wyższej temp , jezeli zmniejszamy temp zadaną wewnatrz pomieszczeń kocioł grzeje wodę na zasilaniu do nizszych temperatur .

 

Oczywiście wszystkie zmiany dotyczą nachylenia krzywych grzewczych , jeżeli jednak zmiany nie spowodują dokładnie odwzorowania temperatury zadanej i faktycznej , mozna jeszcze posiłkować się zmianą poziomu krzywej grzewczej - ale to już inny temat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do informacji dla wszystkich wiedzących i nie wiedzących na czym polega regulacja temp wewnatrz pomieszczeń z użyciem automatyki pogodowej / bez dodatkowego termostatu w pomieszczeniu / :

 

Podczas pracy kotła należy tak dobrać wartość krzywej grzewczej aby dla swojej instalacji c.o. dla zadanej na kotle temperatury wewnątrz np 20 stopni rzeczywiście we wnętrzach panowała temperatura 20 stopni . Należy to uczynić doświadczalnie obserwując swój układ c.o gdyż regulator pogodowy nie pobiera informacji o temperaturze wewnatrz pomieszczeń . Najlepiej to obserwować i regulować gdy jest w miarę stała temperatura na zewnątrz .

 

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł nie potrafi dogrzać pomieszczeń nalezy zwiększyć krzywą grzewczą - wówczas kocioł poda wodę o wyższej temperaturze i temperatura wewnatrz pomieszczeń sie podniesie. Jeżeli uzyskamy dla tej krzywej właśnie 20 stopni we wnetrzach - jest dobrze , jeżeli jeszcze nie to znowu podnosimy krzywą - aż do czasu gdy wybrana przez nas krzywa zapewni że kocioł poda taką temperaturę na wyjściu że w pomieszczeniach uzyskamy zadaną przez nas temperaturę .

 

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł przegrzewa pomieszczenia trzeba obniżyć krzywą grzewczą aby kocioł podał na zasilaniu wodę o niższej temperaturze i tym samym mniej dogrzewał pomieszczenia . Zmieniamy i obserwujemy mierząc temp wewnatrz .Jezeli dla wybranej przez nas krzywej jest juz dobrze to okay - jak jeszcze jest za ciepło w pomieszczeniach to ponownie obnizamy krzywą do momentu aż wybrana przez nas krzywa zapewni faktycznie zadaną temperaturę wewnątrz popmieszczeń.

 

I teraz jeżeli mamy tak dobraną krzywą że podczas pracy kotła temp zadana jest faktyczna temperaturą wewnatrz pomieszczeń podczas zmian temp na zewnatrz kocioł sam w zależności od ich wartości poda wodę o wyższej temp / dla spadku temp na zewnatrz / lub o niższej temperaturze / dla wzrostu temp na zewnatrz / . Podczas tych zmian temp na zewnatrz w budynku powinna panować stała zadana temperatura .

 

I teraz jak chcemy zwiększyć temp wewnątrz lub ją zmniejszyć nie ruszamy już krzywych grzewczych tylko zmieniamy wartość zadanej temperatury wewnątrz pomieszczeń . Regulator kotła wówczas przesuwa wybraną krzywą grzewcza po osi temperatury zadanej i jak widać na wykresie zmienia się wówczas temp na zasilaniu kotła - jeżeli zwiekszamy temp zadaną w pomieszczeniach kocioł grzeje wodę do wyższej temp , jezeli zmniejszamy temp zadaną wewnatrz pomieszczeń kocioł grzeje wodę na zasilaniu do nizszych temperatur .

 

Oczywiście wszystkie zmiany dotyczą nachylenia krzywych grzewczych , jeżeli jednak zmiany nie spowodują dokładnie odwzorowania temperatury zadanej i faktycznej , mozna jeszcze posiłkować się zmianą poziomu krzywej grzewczej - ale to już inny temat .

 

 

Niezła lektura pablitoo :D :wink: , w sposób czytelny przedstawiony problem krzywych grzewczych. Ja tylko dodam od siebie że czym budynek cieplejszy tym krzywe ustawione na niższych poziomach( a może i nie tak do końca :) ).

P.s Tak na marginesie mój producent kotła zaleca ustawienie krzywej grzewczej na 1,5 dlaczego? Myśle że jest to uzależnione od charakterystyki instalacji c.o pewnie, ilości grzejników, pojemności wody w układzie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - napisałem się trochę :D

 

Opisane regulacje to podstawowy sposób wyregulowania swojej instalacji c.o. Dostępny z poziomu użytkownika poprzez użycie podstawowych nastaw i elementów regulacji dostępnych na panelu.

 

Generalnie taki sposób regulacji powinien wystarczyć bez potrzeby zagłębiania sie w menu serwisowe i zmianę bardziej zaawansowanych parametrów pracy kotła jak np prędkości dochodzenia kotła do zadanej temperatury zasilania , czasu tegoż dochodzenia , czasu pracy kotła z podniesioną temperaturą po dojściu do danej temperatury na zasilaniu , zmiany stałych czasowych obliczania temperatury dla regulatora , procentowej wartości zwiekszenia temperatury podczas dochodzenia do danej temperatury zasilania , histerezy regulatora dla grzania c.o. , czasu pracy wybiegu pompy obiegowej etc ...

 

Ale nie ma sie też co za bardzo zagłębiać w te nastawy - fabryczne ustawienia kotła są naprawdę optymalne i umozliwiają oszczędną i płynną pracę całego układu c.o. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie można na wszystkie obwody zakładać głowic termostatycznych lub temperaturowych ograniczników przepływu / RTL / na obwodach podłogówki - gdyż może wystąpić sytuacja że wszystkie głowice zamkną przepływ przez grzejniki i obwody podłogówki i wówczas do awarii pompy obiegowej jeden krok ...

 

Oczywiście dobieranie krzywych najlepiej przeprowadzać na otwartch głowicach termostatycznych , jak już dobierzemy krzywą to jak się ustawi głowice dla wymaganej temperatury w pomieszczeniach to jak pomieszczenie zostanie dogrzane to głowica odetnie dopływ wody - skutek - woda o wyższej temperaturze wróci do kotła - a ponieważ kocioł na bieżąco mierzy temp wody na powrocie nie załączy się tak często aby dogrzać wodę w instalacji - wniosek - większa oszczędność ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie można na wszystkie obwody zakładać głowic termostatycznych lub temperaturowych ograniczników przepływu / RTL / na obwodach podłogówki - gdyż może wystąpić sytuacja że wszystkie głowice zamkną przepływ przez grzejniki i obwody podłogówki i wówczas do awarii pompy obiegowej jeden krok ...

 

Oczywiście dobieranie krzywych najlepiej przeprowadzać na otwartch głowicach termostatycznych , jak już dobierzemy krzywą to jak się ustawi głowice dla wymaganej temperatury w pomieszczeniach to jak pomieszczenie zostanie dogrzane to głowica odetnie dopływ wody - skutek - woda o wyższej temperaturze wróci do kotła - a ponieważ kocioł na bieżąco mierzy temp wody na powrocie nie załączy się tak często aby dogrzać wodę w instalacji - wniosek - większa oszczędność ...

 

Znowu piękny opis :D :D ,pablitoo przyznaj się jesteś instalatorem, czy raczej samoukiem ( szacun to by powiedział mój syn :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...