Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Jan-Gaz opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprawdzałeś czy przez centralę tez coś leci? Bo tam chyba największe opory występują typu wymiennik, filtry... Ja się bałem, że u mnie tylko wywiewne pracują w układzie. Jak Twój NIkol? Też coś cieknie? ; )

nie sprawdzałem, bo jak? ale dziwna sprawa, na wyłaczonej centrali czuć powiew z anemostatów, a temperatura czujników czerpni, nawiewu i wywiewu w reku jest na poziomie 10-13st, gdzie pzry pracujacej centrali króciec czerpni ma 7, nawiew 19 a wywiew 21

a nikol? nie cieknie, choć miałem problem ze szczelnością obudowy zaraz po montażu rok temu: nieszczelna obudowa w dolnym narozniku, panowie z nikola przyjechali, zabrali centralkę, za dwa czy trzy dni odwieźli uszczelnioną, sprawdzoną i z dodatkowym kompletem firmy w rekompensacie za niedogodności, od tej pory nastała suchość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli syfonu nie ma, lub jest za płytki, to powietrze wpływa z dużą szybkością (podciśnienie) przez odpływ skroplin do środka, uniemożliwiając skroplinom swobodny odpływ - w efekcie reku "cieknie", bo tacka się przelewa.

 

A odpływ skroplin nie znajduje się po stronie wywiewu z rekuperatora? Wydaje mi się właśnie tak jest a to oznacza, że jest tam niewielkie nadciśnienie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może reklamacja do producenta w tej sprawie?

 

Rekuperator już po gwarancji. Problem zgłosiłem do JAN-GAZ i postarają się pomóc bez żadnych kosztów. Jedynie pokrywam koszt przesyłki rekuperatora. Tutaj należy się pochwała za takie podejście do klienta bo niejednokrotnie duże koncerny mają problem z uznaniem oczywistych reklamacji gwarancyjnych. Na razie uszczelniłem tackę i dodatkowo osłoniłem tackę od strony lustra wody folia stretch zostawiając wąski pasek na spływanie wody z wymiennika. Powinno to zapobiec ewentualnemu podciśnieniu i izoluje wodę od działania wyciągu. Jeżeli nie pomoże to jak się ociepli rekuperator pojedzie do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja zimą śpi ale od wczesnej wiosny do później jesieni grasuje a reku nie skrapla tylko zimą.

Poza tym w centralce faktycznie panuje podciśnienie bo wentylatory z niego wysysają. Nie wiem jak duże, ale u mnie centralka lekko przechylona (jeszcze prowizorka), tymczasowo bez requ ale jakaś kropla od czasu do czasu skapnie przez tę rurkę.

Może tu sposób na szybkie odprowadzenie wilgoci - pochyły montaż w kierunku odpływu?

 

Od wczesnej jesieni do późnej wiosny nie uruchamiaj sprzętu, bo Ci czerpnią muchy zassie, a nie odpływem skroplin.

Ciekawe, że u Ciebie centralka lekko przechylona i "tymczasowo bez requ".:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym dziwnego?

Wymiennik wyjęty bo nie potrzebny więc po co ma się zanieczyszczać? A WM działa na max więc wilgotne powietrze z GWC (7 do 8stC) wpada do zimnej (-3 do 0stC) centralki, która dlatego rosi.

 

Faktycznie szkoda, jeżeli by się pobrudziło.

 

Odnośnie ustawienia reku z lekkim spadkiem - moim zdaniem nie poprawi to szczelności. Wycieki nie pochodziły z "końca" tacki. U mnie również lekko zaciekało, ale przy samym wymienniku, co już opisywałem. Może rozwiązaniem dla producenta byłoby wykonanie wyższych brzegów tacki, jednak w sposób umożliwiający bezproblemowe wyjęcie wymiennika, np. do umycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma problem z wodą/wyciekami to śmiało pisać, jeśli na gwarancji sprzęt kurier od nas na nasz koszt przyjedzie po niego w terminie wcześniej umówionym.

Nie ma sensu eksperymentów robić, jeśli wszystko sprawdzone - odpływ, syfon, wypoziomowanie i dalej kapie to proszę zgłaszać, po to jest gwarancja, po to jesteśmy żeby naprawić.

Wracając co do mocy pobieranej przez nasze sprzęty mowa tutaj o 500 EC- jeszcze raz zrobiłem pomiary, bo wcześniej byłem chory a po powrocie dużo pracy miałem. I tak- warunki pomiaru: zarówno na króciec nawiewny i wyciagowy założony kanał z przepustnicą, nastawa: 90 % jednakowy opór wyciąg i nawiew - 145 Pa (taka przecietna instalacja) przy wydajności 498 m3/h - moc pobierana 197 W. Pomiar miernikiem Chauvin Arnoux CA 8210.

Centrala puszczona bez żadnych oporów na 100 % zużywa więcej, ale ma około 650 m3/h a my mowimy tutaj o 500 - w kazdej ustawionej i wyregulowanej prawidłowo instalacji pobór nie powinien przekraczać 200 W.

To jest taki zapas mocy, jak ktoś ma bardzo rozbudowaną instalację z rur o małych przekrojach to wtedy żeby miał 500 m3/h ustawia na 100 %, a wtedy spręż ma ponad 300 Pa, ale moc również utrzymuje się w okolicach 200 W.

W wentylatorach jest tak że im mniejszy opór (spręż) to moc silnika wzrasta.

Wentylatory EC są najbardziej energooszczędne- klasa energooszczędniści znacznie przewyższa IC3 - ostanio takie pytania modne o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma problem z wodą/wyciekami to śmiało pisać.

 

Mam reku w wersji 500ec i nie zuważyłem u siebie żadnych wycieków, pomimo że odprowadzenie skroplin mam ciągle prowizoryczne nawet bez podłączonego węża. Dlatego wydaje mi się, że cieknący reku jest jednostkowym przypadkiem wadliwego wykonania, a nie błędu konstrukcyjnego.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem i widziałem 2 szt. na linii montażowej :yes:

 

Oficjalnie na stronie producenta jeszcze cisza.

Przydały by sie jakieś informacje: zużycie prądu,charakterystyki, testy głośności, testy pracy przy temp zew<0 itp, sposób sterowania prędkością obrotową wymiennika w funkcji wydajności i temp zewn

Może to być ciekawe rozwiązanie dla instalacji bez gwc

 

Na sieci jest generalnie bardzo mało inf o wymiennikach rotorowych: albo się ich bardzo mało sprzedaje albo są takie dobre że nikt nie szuka pomocy na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... warunki pomiaru: zarówno na króciec nawiewny i wyciagowy założony kanał z przepustnicą, nastawa: 90 % jednakowy opór wyciąg i nawiew - 145 Pa (taka przecietna instalacja) przy wydajności 498 m3/h - moc pobierana 197 W. Pomiar miernikiem Chauvin Arnoux CA 8210.

 

Jeżeli przeciętna instalacja ma opór rzędu 145 Pa, to najmniejsza centrala 350EC przy 150Pa osiąga jedynie niecałe 300m3/h. Skoro 100% dla centrali 500 wynosi 650 m3/h to dlaczego dla centrali 350EC wynosi 350m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna "nowinka"...:cool:

J-G 500 EC

off 13,8w

10% 17,5w ( went. stoją ...)

15% 21,6w

20% 23,5w

25% 25,2w

30% 30,5w

40% 40,2w

50% 62,6w

60% 94,7w

70% 141,4w

75% 169,2w

80% 199,1w

90% 173,1w

100% 221,4w

 

teraz szybkie oszukanie temp. wymiennika z ok.7* na ponad 10* i mamy...

90%273w

100% 361,3w

przedział od 10 do 40% ma się ni jak do faktycznej wydajności, tak więc to niskie zużycie to miedzy bajki sobie można włożyć:cool:

 

przy 100% na czerpni było 9,1m3/min. czyli 546m3/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen a w czym Ty widzisz problem?

po prostu są takie a nie inne wentylatory i stąd takie a nie inne wydajności...

 

Rozumiem, że nie dostrzegasz intencji mego poprzedniego postu, w którym nie porównuję różnych wentylatorów, ale metodologię obliczania i nie do końca racjonalne oznaczanie central. Racz przejrzeć choćby ulotki konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwarcie by passu, złapanie w garść czujnika...

do wyboru do koloru ...:stirthepot:

 

Sory bo nie znam JG i nie śledzę, ale czy to oznacza że przy niższej temp. tylko nawiew jest ograniczany (na rzecz pre-odmrażania) czy łączna wydajność max. ograniczana.

 

 

100% 221,4w

...

100% 361,3w

...

przy 100% na czerpni było 9,1m3/min. czyli 546m3/h...

 

przy których 100% ;)

 

te % na sterowaniu to idą bardzo "nie-liniowo" z wydatkiem (pewnie ze względu na opory nie da się zrobić "uniwersalnie-liniowo" czyli dla każdej instalacji)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...