Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja pieca De Dietrich MCR 24


nonek

Recommended Posts

Witam,

 

Mam prośbę o ocenę ustawień pieca De Dietrich MCR24. W temacie jestem laikiem a po przeczytaniu tego tematu - wiem jeszcze mniej ....

A więc: mam w/w piec, na dole w salonie ogrzewanie podłogowe, na górze w pokojach grzejniki, do tego podłączone urządzenie Celcia 20.

Dom ma 140m2 (budynek ma 5 lat - kupiłem go niedawno od developera) jest w zabudowie szeregowej.

Wydaje mi się jednak, że piec spala nieco za dużo gazu (za listopad 190m3).

Niemniej jednak gdy nastawię, aby np. nagrzało do 23 stopni to na dole robi się ciepło, ale na górze jest dalej zimno (19 stopni).

Oczywiście po nagrzaniu do 23 stopni (Celcia jest na dole) piec się wyłącza i tyle .....

Mogę oczywiście 'latać' do kotłowni i wyłączać podłogówkę (odpinam po prostu wtyczkę o pompki) a następnie włączać grzejniki

i 'oszukiwać' celcię, ale to bez sensu. Poza tym piec grzeje wtedy np. całą noc (ale przynajmniej jest wtedy ciepło na górze).

 

Proszę o podpowiedź co mogę/jak mogę zoptymalizować pracę pieca.

Oto ustawienia:

p1=55

p2=45

p3=1

p4=2

p5=0

p6=2

p17=37

p18=46

p19=13

p20=25

p21=0

p22=2

p23=0

p24=0

p25=0

p26=12

p27=20

p28=20

p29=-15

p30=1

p31=15

 

Reszta wygląda jak na zdjęciu.

 

DSC_0788.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Posiadam kocioł MCR 24 T z zasobnikiem 100l

 

całość ogrzewanie podłogowe ok, 110m,

 

Czy pompa kotła wystarczy do ogarnięcia podłogówki - bez dodatkowej pompy w rozdzielaczu, tak mam zrobione

 

Czy system saluscontrols z listwą KL08NSB wpiętą w złącze OpenTherm płynnie będzie sterował piecem,

czy lepiej mieć jeszcze isense do konkretnych ustawień temperatur, aa salus niech działa niezależnie i steruje osobno temperaturą w każdym pomieszczeniu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, pompa w kotle uciagnie taka powierzchnie, jesli petle sa zrobione zgodnie ze sztuka (czyli nie maja jakichsmkosmicznych dlugosci).

2. KL08NSB nie posiada protokolu OT - dziala dwustawnie.

3. Jesli nie chcesz zonglowac temperatura (co i tak przy OP jest bez sensu) to silownik/listwa/termostaty sa zbedne - kociol w tryb pogodowy, ustawic poziom i nachylenie KG, wyregulowac t. pomieszczen na rotametrach i jest bedzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź

 

Czyli dokupuję zestaw isense do mojego kotła, tam wszystko ustawiam,

 

Jednak isense montuje np w salonie i to będzie pokój odniesienia dla wszystkich innych pomieszczeń,

Jak uzyskać np wyższą temperaturę w łazience czy nizszą w garażu, - jak najbardziej wyreguluję na rotametrach, jednak manualnie ?

Chcąc wyłączyć ogrzewanie w 1 z pomieszczeń muszę w rozdzielaczy zakręcić dopływ wody poszczególnych pętli dla danego pomiesczenia,

 

Rozumiem że zestaw salusa to ułatwi, będzie działał niezależnie osobno. Jest to po prostu dodatkowa zabawka.

 

Ale jeżeli zadana temp w isense w pomieszczeniu odniesienia osiągnie pożądaną aa w łazience będzie jeszcze za niska salus nic nie zdziała bo nie poda syganału do pieca aby go włączyc.

 

Co polecisz w moim problemie, koszt zestawu salusa to ponad 2tys pln potrzebuje 8 sterowników listwę i siłowniki termoelekt.

 

Dzięki za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Panowie, od wczoraj kocioł (mcr3 dwufunkcyjny ) dziwnie się zachowuje, mianowicie temperatura wody lecącej z kranu "faluje" raz ciepła raz zimna, dodatkowo piec zachowuje się jakby posiadał zasobnik i chce nagrzać wodę, na iSens pojawia się ikona płomienia i kranu, cały czas podgrzewa, ale nie ma co więc pewnie jakiś zawór puszcza ciepłą wodę na kaloryfery mimo że ogrzewanie jest wyłączone. Resetowałem, ale nic to nie daje. Czy macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może zadam pytania inaczej - wtedy znajdzie się ktoś chętny i doradzi ;)

Mam De Dietrich MCR 24 + Celcia 20 + dokupiłem czujnik pogodowy.

Nie mogę dojść do ładu z tym piecem. Może wynika to po prostu z tego, że nigdy wcześniej nie korzystałem

z ogrzewania realizowanego przy pomocy pieca gazowego.

Ustawiłem krzywą grzewczą w postaci:

p1=50 lub p1=40 (eksperymentuję ....)

p27=20

p28=20

p29=-20

 

Teraz:

1. Jak piec ma chodzić ? Tzn. gdy ustawię p1=50 wydaje mi się, że piec grzeje praktycznie non stop ....

Gdy ustawię p1=40 to mam wrażenie, że pochodzi około 0,5h po czym wyłącza się na 15 minut i od nowa 0,5h pracy 15 min. przerwy.

Czy tak ma być ? Czy jest lepiej jak chodzi długo czy lepiej z przerwami ?

 

2. W regulatorze Celcia 20 można wybrać "regulacja pogodowa" lub "regulacja pokojowa". Skoro mam czujnik temp. zewnętrznej

to w końcu jakie ustawienie mam wybrać ? (natknąłem się nawet na takie posty sugerujące ustawienie "pokojowe") ?

 

3. Krzywą grzewczą można ustawić zarówno na piecu (parametry) jak i na regulatorze Celcia 20.

Która krzywa grzewcza jest w takim przypadku brana pod uwagę, ta ustawiona na Celcii czy na piecu ?

 

4. W regulatorze Celcia 20 są opcje nieopisane w żadnej dostępnej instrukcji. Tzn. widziałem na forum linki, udało mi się trafić

na jakiś "skrawek" czy "wycinek" z instrukcji, ale po angielsku i nie wiem czy go dobrze rozumiem.

Chodzi mi o takie ustawienia jak np. P-parametr, I-parametr, czas Digi (co to jest?) i inne

 

5. Czy po ustawieniu Celcia 20 w tryb "regulacja pogodowa" mam wybrać pokrętłem jakiś program pracy ?

Czy to w ogóle będzie miało wtedy jakieś znaczenie ? (program noc, dzień, lato ....)

 

Nie mogę sobie dać z tym rady albo po prostu może tak ma być ....

Poza tym piec zjadł już ponad 200m3 gazu .......

Może ktoś mnie uświadomi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może zadam pytania inaczej - wtedy znajdzie się ktoś chętny i doradzi ;)

Mam De Dietrich MCR 24 + Celcia 20 + dokupiłem czujnik pogodowy.

Nie mogę dojść do ładu z tym piecem. Może wynika to po prostu z tego, że nigdy wcześniej nie korzystałem

z ogrzewania realizowanego przy pomocy pieca gazowego.

Ustawiłem krzywą grzewczą w postaci:

p1=50 lub p1=40 (eksperymentuję ....)

p27=20

p28=20

p29=-20

 

Teraz:

1. Jak piec ma chodzić ? Tzn. gdy ustawię p1=50 wydaje mi się, że piec grzeje praktycznie non stop ....

Gdy ustawię p1=40 to mam wrażenie, że pochodzi około 0,5h po czym wyłącza się na 15 minut i od nowa 0,5h pracy 15 min. przerwy.

Czy tak ma być ? Czy jest lepiej jak chodzi długo czy lepiej z przerwami ?

 

 

 

 

 

 

Kolego ustaw krzywą grzania i niech kocioł pracuje po krzywej. Jeden warunek to dobrze dobrana KG którą musisz sam dobrać do swoich potrzeb. nikt tego za Ciebie nie zrobi. Ten parametr decyduje o wartości temperatury wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. KG powinna być tak dobrana aby była w stanie nagrzać pomieszczenia do żądanej temperatury bez przegrzewania. Oczywiście trudno jest dobrać idealną KG ponieważ inne warunki zmieniają się również z temperaturą zewnętrzną (wiatr,słońce, ilość domowników itd ) dlatego po zbliżeniu się do ideału wspomagamy się termostatem. (Celcia 20 )

 

Zybie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tak też zrobię.

Ustawiłem krzywą (55, 20, 20, -20), ale niepokoi mnie trochę fakt, że piec działa cały czas (nie wyłącza się) - i obawiam się kosztów zużycia gazu.

No cóż, zostawię to tak i zobaczymy co będzie. Może po prostu tak ma być - piec ma chodzić cały czas, ale z "małą mocą" - celcia pokazuje

moc na poziomie 1 - więc najmniejszą.

Inna sprawa, że muszę mieć coś źle z instalacją bo i grzejniki i podłogówka są na tym samym obiegu (o ile dobrze się wyraziłem).

Więc nie mogę ustawić "za ciepło" bo będzie zbyt duża temp. dla podłogówki (podłoga robi się wręcz gorąca) i w drugą stronę

nie ustawię niskiej temperatury bo grzejniki będą zimne/letnie .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam problem ze wskazaniami temperatury zewnętrznej - w czasie temperatury dodatniej wskazania temperatury zewnętrznej odczytywanej na I sense są poprawne. Kiedy temperatura spada poniżej -5 czasami temperatura zewnętrzna pokazywana na isense jest o -5 stopni niższa - ale dzije sie tak od czasu do czasu. Czasami rownież w czasie 1 minuty wskazania sie zmieniają o 1 lub 2 stopnie ( jakby czujnik wariował). Dziś przy silnych mrozach - na zewnątrz - 15 na moim isense z rana odczytalem -24 - takie wskazanie było przez ok 10 minut i zmalało do -18 az wkoncu do -15. Co dziwne gdy dziś w w kotłowni zaczełem ruszać kablem ktory idzie od czujnika zewnętrznego do Cmixa to wskazania temperatury zewnetrznej na isense szaleja i zmieniają sie nawet o kilka lub kilkanaście stopni...Co dziwne tak sie dzije tylko przy temp poniżej zera. czy czujnik temp zewnętrznej jest uszkodzony czy dzije sie cos innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Dziękuję wszystkim za porady.

Starałem się do nich zastosować.

Niemniej jednak czego nie ustawiłbym na Celcii (krzywej grzewczej) i jaka nie byłaby temperatura na zewnątrz (np. +5 st. czy -2 st. czy -10 st.)

piec zjada na dobę (24h) - tak jak pisałem wyżej - około 15m3 gazu.

Co w takim razie robię nie tak ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od piszę że jestem nowy i mam awarię pieca i nie mam za bardzo czasu czytać jak i gdzie zadajemy nowe pytania bo mam coraz zimniej na mieszkaniu a od 4 dni mam NOWEGO lokatora (SYNKA)

Mam zamontowany piec De Dietrich MS 24 MI FF w końcu temp. w mieszkaniu (56 m2) jest powyżej 20 C przy zużyciu około 11-12 m3/h dużo ale mam teraz taki problem co chwile wybijał mi błąd E35 wykryty błąd jonizacji kasowałęm go R przez 2 s a teraz już koniec E01 Blokada z powodu braku rozruchu co robić ?? srewis najszybciej będzie jutro

Edytowane przez M@S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od piszę że jestem nowy i mam awarię pieca i nie mam za bardzo czasu czytać jak i gdzie zadajemy nowe pytania bo mam coraz zimniej na mieszkaniu a od 4 dni mam NOWEGO lokatora (SYNKA)

Mam zamontowany piec De Dietrich MS 24 MI FF w końcu temp. w mieszkaniu (56 m2) jest powyżej 20 C przy zużyciu około 11-12 m3/h dużo ale mam teraz taki problem co chwile wybijał mi błąd E35 wykryty błąd jonizacji kasowałęm go R przez 2 s a teraz już koniec E01 Blokada z powodu braku rozruchu co robić ?? srewis najszybciej będzie jutro[/QU z Wyjmij wtyczkę kotła na kilkanaście sekund z gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry,

mam problem z piecem jednofunkcyjnym De Ditrich MCR 24. Konfigucja to:

- De Ditrich MCR II 24

- sterownik iSense AD-289

- zasobnik na CWU.

 

Piec nie ma podłączonego czujnika temperatury zewnętrznej i pracuje w trybie opierającym się tylko na temperaturze rzeczywistej pomieszczenia, czyli:

"strategia regulacji" = "cz. pok.". CWU ma utrzymywać stałą temperaturę.

 

Teoretycznie piec pracować wg programu, gdzie w odpowiednich okresach czasu powinien dążyć do temperatury zadanej w programie i wyłączać się po jej osiągnięciu. Problem w tym, że piec robi "co chce". Regularnie włącza się nad ranem ok 5:00, gdzie w czasie wg. programu powienien dążyć do 18 st. C a nie wiadomo czemu grzeje pomimo że w pomieszczeniu jest 20 . Widać to wyraźnie na obrazku poniżej:

godzina: 5:00

Temp. zadana: 18 st.C

Rzeczywista temperatura: 20.5 i wciąż grzeje.... ?!?

 

2015-11-23%2004.32.14.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/28184134/piec/2015-11-23%2004.32.14.jpg

 

Poniżej zamieszczam rozpiskę programu, oraz wykresy temperatur z czujników umieszczonych :

- wyjściu zasilania CWU

- wyjściu zasilania CO

- w zasobniku CWU

- w salonie obok sterownika iSense

 

Na wykresie wyjścia CO widać wyraźnie, że piec rozpoczyna grzanie chwilę po 5:00 a powinien grzać od 6:00.

 

Program CWU:

cały czas włączona, temp. 45 st.C

 

Program CO:

06:00 20.5 st. C

07:10 20.0 st. C

17:00 20.5 st. C

19:00 21.0 st. C

22:50 18:00 st. C

 

Pomocy, co robię źle? Przecież piec powinien w tym trybie robić dokładnie to co jest w programie... Pomóżcie. W razie potrzeby z chęcią udostępnię pozostałe parametry pieca oraz aktualne wykresy. Będę wdzięczny za wszelką pomoc...

 

https://www.dropbox.com/sh/gu1r979kybt8cxk/AAC0JdI99nWMLDrULukSDfaWa?dl=0

Edytowane przez b.maliszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie obywatele.Mam pytanko odnośnie dietricha. Parametry P1=40, P27=20, P=28=20, P29=20 czyli krzywa 0,5. Ogrzewanie podłogowe,czujnik pogodowy na zewnątrz, regulatory wewnętrzne euroster sterowane radiowo.Powiedzcie mi dlaczego piec pokazuje temperaturę grzania wody(t1) większą niż w parametrze P1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...