Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 9,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Beatko, oczywiście, że przywrotniki się przyjmą - one rosną niczym chwasty - przyjmują się o każdej porze roku i na każdym rodzaju ziemi ;)

Będzie pięknie, tylko trzeba trochę czasu aż wszystko się rozrośnie. Ja dopiero w tym roku jestem zadowolona i mam oczekiwany efekt na rabatach, bo wcześniej wszystko było małe i nie robiło takiego wrażenia jak oczekiwałam. Tegoroczne deszcze pomogły rozrosnąć się bylinom i różom i jest wspaniale - nareszcie ogród mnie cieszy tak jak należy :) :wiggle:

Monia ,jak długo czekałaś na taki wspaniały efekt...? ja trochę już tych roślin nawsadzałam ,ale ciągle wyglądają mizernie ,,,to dopiero pierwszy sezon...

Co mi radzisz sadzić wzdłuż ścieżki wiodącej do murka ? róże i byliny? a juki pasuj ą?mam trochę sadzonek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga przez przypadek natrafiłam na tę ,i chyba to jest właśnie ta moja...:wiggle:

http://www.sadowniczy.pl/product-pol-114660-Roza-Rosarium-Uetersen-Licencjonowana-R-pnaca-rozowa.html

 

Jeli to faktycznie rosarium uetersen to już ją mam :) :wiggle: od wiosny siedzi u mnie i pięknie rośnie - ale zakwitnie pewnie dopiero za rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monia ,jak długo czekałaś na taki wspaniały efekt...? ja trochę już tych roślin nawsadzałam ,ale ciągle wyglądają mizernie ,,,to dopiero pierwszy sezon...

Co mi radzisz sadzić wzdłuż ścieżki wiodącej do murka ? róże i byliny? a juki pasuj ą?mam trochę sadzonek...

 

Beatko, jak wiesz, ja sadzę rośliny od początku, gdy zakupiliśmy działkę, zanim jeszcze rozpoczęła się budowa ;)

Wiem, szalona jestem, ale to było zamierzone - chcaiałam mieć ogród, który będzie rozrośnięty, gdy już zamieszkam, żeby nie patrzeć na te chaszcze, które nas otaczają dookoła. Trochę niestety trzeba czasu, żeby wszystko sie rozrosło, więc czekaj cierpliwie, a i Ty będziesz się cieszyła bujną roślinnością za jakieś 3 lata. Pocieszające jest to, że z każdym sezonem rośliny są wieksze, piękniejsze i cieszą coraz bardziej.

Posadź dużo bylin, które szybko rosną - od przodu lawendy, kocimiętki, szałwie, dalej bodziszki, przywrotniki ostroklapowe, przetaczniki, liliowce, irysy, dzwonki, lilie, jeżówki, a na tyłach floksy wiechowate, ostróżki, naparstnice, miskanty Zebrinus, Variegatus i Gracillimus oraz wysokie, niebieskie przetaczniki. Między tym wszystkim oczywiście róże. Jak posadzisz piętrowo, tak jak napisałam, to uzyskasz szybko oczekiwany efekt. Zasada jest taka, żeby sadzić bliżej widza niskie, a im dalej, tym wyższe rośliny - to wysgląda pięknie i jest absolutnie w angielskim stylu. Tylko, czy o taki Ci chodzi?

Jeśli wolisz śródziemnomorski, to więcej traw, lawendy, jukki, jałowce, zioła, no i oczywiście dużo żwirku.

Ogród naturalistyczny, wiejski do Twojego ogrodu nie pasuje, więc odpada, bo ścieżki z kostki i murek powodują zbytnie uporządkowanie.

Ja bym oczywiście zrobiła ogród angielski ;)

Przy murku, od strony cienistej posadziłambym cały szpaler hortensji Anabelle - dużo, żeby był piękny efekt, a od strony słonecznej pnącza, róże, klematisy.

Przy ścieżkach "wypływające" z rabat na ścieżkę kocimiętki i lawendy, a reszta tak, jak podałam powyżej. Wszędzie, gdzie cień, żurawki na obrzeżach, dalej hosty i hortensje Anabelle (są też bardzo ładne różowe Anabelle, które można w innych miejscach dla urozmaicenia, mogę wstawić fotkę swojej).

Edytowane przez monia i marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allle masz duży warzywniak!!! Nie zazdroszczę pielenia:) mój okroiłam do minimum... nie było komu jeść:rolleyes:

 

Droga do muru jest rasowa sama w sobie i jak dla mnie po brzozowej stronie nie pasuje ogród angielski... ale ja się nie znam:x

ewentualnie duże plamy hostowe bym tam zrobiła... trawy by ładnie wyglądały ale chyba ciut mało słońca tam jest, nieee???

 

Yuki jak masz to wsadzaj, koło basenu np. będą dobrze wyglądały:)... zawsze możesz kiedyś przesadzić/wyrzucić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o pieleniu pomyślałam od razu...;)... ja nie ogarniam swoich kilku metrów ogrodu, a Ty masz takie hektary do pielenia:lol2:... Ale ogórki i koper masz tak imponujące, że chyba w przyszłym roku przekopię mój warzywniak i posieję tylko ogórki i koper właśnie:D. Rzodkiewki mi parcieją i piesy mi wyjadają, z pomidorów zrezygnowałam już w tym roku, tylko szczypiorek dobrze rośnie;). Buziaki zostawiam:hug:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny daję znak ,że chociaż żyję ;)ostatnio wpadam na krótko ,popatrzę co się u kogo dzieje i pędzę dalej...niestety nie mam siły pisać .Praca pożera mój czas niesamowicie i tak będzie już do urlopu ...a poza tym cierpię na klęskę urodzaju w warzywniaku :)staram się przetworzyć to , czym mnie matka natura tak hojnie obdarowała...

Monia ,wszystkie Twoje cenne uwagi skrzętnie notuję w pamięci:yes:dzięki Tobie wiele roślin poznałam i zamierzam to w najbliższej przyszłości wykorzystać:hug: ... Wiele wiem ,ale tak do końca nie mogę się zdecydować na styl mojego ogrodu,,myślę ,że będzie w nim wszystkiego po trochu...Póki co ciesze się wschodzącą trawą ,bo dzięki zdaje się być już tak czysto i przejrzyście.Wkrótce czeka nas jeszcze uporządkowanie dalszej części działki ,za murem i posadzenie paru drzew owocowych...,zapał póki co jest :),,a co z tego wyniknie to się okaże...

Arctico -Aniu,,zgadzam się z Tob ,że przy brzozach chzba ya nadto nie poszaleję .One sa ładne same w sobie i nie chce ich zasłaniać ...mam tam tylko kępke parzydła leśnego i naparstnice ,,dosadzę funkie i będzie wystarczająco...Yuli mysle ,że sadzę wzdłuż tej ścieżki prowadzacej do murka ,razem z lawendami ,perowski itp....tam jest sucho strasznie sucho więc zrobię sobie namiastkę Krety;)

Rasiu, w tym pieleniu to mam wspomaganie:Dnie myśl ,że robię to sama ,bo chyba bym się zajechała na śmierć ...:)I pociesz się ,że mi rzodkiewka w tym roku tez nie wyszła ,:(jakoś liści było sporo ,a korzenia ni chu... chu..a przy tym ostra cholernica była ,ż e nie dało się tego zjeść ...całą wywaliłam,ale za to ogórki ,pomiddorki ,fasola ,sałata mniam...

Amtla ,rzeczywiście miłe jest takie podjadanie bezpośrednio z grządki ,nie patrzy się na piach...:)zobaczysz ... jak tylko zamieszkasz to na pewno jakieś nieupierdliwe w uprawie warzywka wsadzisz...

A z tematów wnętrzarskich....ładny jest ten plafon?muszę kupić dwa i to będzie ostatni zakup z oświetlenia ...przeznaczenie- hol nad drzwiami na parterze i na piętrze,,,,co myślicie?

http://www.lampa-lampy.pl/878-thickbox_default/hinkley-hadley-3301-br.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu ,dzięki za głosik:hug:powiem Ci ,że przekopałam internet już nie pierwszy raz i niczego oryginalnego nie spotkałam..Ja ten plafon potrzebuję w brązie i z tym jest już problem...tak naprawdę to ten mi się spodobał od razu ,ale cena to juz tak niekoniecznie ,,co w przypadku zakupu dwóch daje niebagatelna sumke ...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beatko, do listy róż dopisz jeszcze:

James Galway

Pompon Flower Circus

Pink Flower Circus

Charming Piano

Crocus Rose

Gentle Hermione

Wedgwood Rose

 

lawendowe;

Spirit of Freedom

Lavender Ice

Novalis

 

bardziej purpurowe

Baronesse

Claire Marshall

Princess Anne

 

 

okrywowe:

White Cover

Fairy

Ashamed Fairy

White Fairy

 

i może jeszcze pnące:

New Dawn

Giardina

Veilchenblau

Laguna

Sabrina

 

Mogłabym wymieniać i wymieniać. W tej chwili jest naprawdę dużo ładnych, zdrowych odmian. Niestety dużo wciąż nie do kupienia w Polsce, ale też coraz więcej jest dostepnych w naszych szkółkach. Ja najwięcej zamawiam w niemieckich szkółkach - to najlepsze jakościowo róże i największy wybór b.dobrych nowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...