Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobić ukryty ogródek warzywny


Recommended Posts

Ja tez nie zamierzam go ukrywac, mało tego - jest przyklejony do frontowego ogrodzenia, bo tam jest najwięcej słońca, a z tyłu żal mi zabierać małego trawnika na 25m2 warzywniaka. W ub roku wyglądał tak:

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/RBuuP6AMzmYRP3Kj5B.jpg

 

W tym roku zamierzam zasadzic obwodke z bukszpanu dookola niego. I tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mój warzywnik odgrodzony jest od trawnika takimi krzewami jak: porzeczka czarna, czerwona,borówka, tawuła van houta. A tak w ogóle to mój warzywnik jest podziwiany a to z tej przyczyny że to przecież teraz takie niemodne, a ja go mam. Gdy nie wiem co zrobić na obiad a do sklepu nie chce mi się iść, on mnie ratuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mi przypadło!

Arco , Skula zakładamy korytkowy klub ;)

prawdę mówiąc na kiepskiej ziemi - piaskowej - jak moja- jest to dobre rozwiązanie - wiadomo ile nakompostować i ma się w ryzach ewentualne zachwaszczenia

trzeba jeszcze technicznie to rozwiązać : jeśli cegła, to jaka (czy zwykła nie rozpadnie się szybko?) jeśli drewno - impregnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cegła klinkierowa - ma małą nasiąkliwość.

 

mąż też (mój ;) ) tak mówi, tylko u mnie nie pasuje klinkierowa, bo mam albo drewno (taras, płot) albo taki bruk jak po przejsciach - szaro-oliwkowy -albo z tej kostki cos zrobić albo drewniane - pewnie grubsze bale pasowałyby, i kształt trzeba dopasować, aby skojarzeń nie budzić z tymi prostokącikami - chociaż mam prostokątne donice drewniane - to można nawiazać - tyko te warzywne mogłyby być niższe i oczywiście bez dna.

To dobry kierunek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho ho ! Założyciel wątku się odezwał po trzech latach...:D

bo pewnie zbiera swoje doświadczenia, aby sie z nami podzielić 8)

U mnie np warzywniak co roku maleje ;) do monik22 - jest bardzo pracochłonny - każda wieksza połec ziemi, którą trzeba - niestety odchwaścić podlewać etc........ dlatego skrzyneczki będą bardzo OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pewnie zbiera swoje doświadczenia, aby sie z nami podzielić 8)

U mnie np warzywniak co roku maleje ;) do monik22 - jest bardzo pracochłonny - każda większa połec ziemi, którą trzeba - niestety odchwaścić podlewać etc........ dlatego skrzyneczki będą bardzo OK

 

Pewnie za 3 lata napisze to samo, ale należę do tych osób, które jak same nie spróbują to może nie tyle ,że nie uwierzą, co będą bardzo żałować, że nie spróbowały!!

Zaczynam w tym roku, na razie bez skrzynek, ale bardzo chętnie czytam Wasze doświadczenia i spostrzeżenia.

Warzywnik jako taki nie jest dla mnie nowością, bo do dziecka w takim klimacie byłam chowana, moja mama cały czas coś uprawia, ale nowością, będzie,, że to u mnie w ogrodzie i sama muszę wszystko robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego, by ograniczyć pielenie należy utwardzić ścieżki (nie trzeba ich wówczas pielić). Najlepiej ściółkować rabaty sieczką słomy. Wysokie rabaty ułatwiają pielenie, bo nie trzeba pielić w niewygodnej pozycji. Trzeba zawsze stosować przed i poplony aby ziemia nigdy nie była pusta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem uprawa własnych warzyw jest jak najbardziej trendy. BBC od wielu lat namawia Brytyjczyków do uprawy warzyw, choćby na minimalną skalę. Mnie zamarzyły się własne pomidory, więc zrobiłam podwyższone grządki. Wiele warzyw mi się udało, ale pomidory NIE! Czy komuś udało się wyhodować pomidory bez oprysków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 2 lat mam własne pomidory. Mam 3 krzaki malinówki i 3 krzaki Krakusa (krakowiaka??). Nigdy niczym ich nie pryskam i wszystko jest ok. Ze 3 sztuki malinówek musiałam wyrzucić bo psuły się od środka. No ale wynik 3 szt pomidorków na 6 krzewów to chyba niezły wynik.

Sadzę jeszcze groszek cukrowy :) tylko muszę się z psem ścigać bo mi wyżera strąki.

 

W tym roku będą jeszcze na próbę ze 3 ogórki, trochę sałaty i marchwi. Z ogórkami to trzeba uważać - sąsiedzi wysiali sobie ich sporo i potem nie byli w stanie przejeść :)

 

Mam też coś jakby sad, założony w zeszłym roku - jeszcze nie owocuje - może w tym roku :).

Porzeczki i agrest wyjadają mi ptaki :)

Malin mam zatrzęsienie. Poziomek tez są 2 spore poletka. Jest też kilka zdziczałych krzaczków truskawek w mało uczęszczanej części działki :)

 

Moja mama cały czas namawia mnie do założenia pełnowymiarowego warzywniaka, tylko chyba do niej nie dociera że to wymaga sporo pracy i czasu - którego nie mam zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chciałabym zrobić mały warzywniak w swoim ogrodzie. :) Co prawda nie mam wiele miejsca na to, ale czego nie robi się dla pysznej rzodkiewki lub sałaty z własnego ogrodu;) Mam tylko pytanie, jak muszę sie przygotować do zasiania nasion? Nigdy przedtem nie zajmowałam się ogrodem. Nie wiem jak przygotować ziemie. Mógłby ktoś powiedzieć? :( zbliza sie wiosna, wiec czas zaczac wszystko planowac a potem szybko wziac się do roboty. Prosze o pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasiania warzyw to najlepsze rozwiązanie to przekopać warzywniak rozgrabić na równą powierzchnię i wybrać rozłogi chwastów. jeśli nie ma sie dostępu do naturalnego obornika to zasilić takim kupnym w sklepie ogrodniczym w granulacie. potem w międzyczasie wegetacji warzyw pielenie żeby warzywka nie musiały walczyc o składniki pokarmowe z chwastami. można zbadać takze ph gleby żeby zobaczyć czy ziemia będzie odpowiednia pod warzywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...