Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobić ukryty ogródek warzywny


Recommended Posts

Ho ho ! Założyciel wątku się odezwał po trzech latach...:D

 

eniu a co Ty tutaj robisz w tym wątku? ;-))) Masz jakiś radar, że śledzisz takie wydarzenia? ;-) Założyciel musiał sprzedać dom i chwilowo nie ma ogródka, ale już w przyszłym roku będzie miał więc zaczyna zaglądać tu i tam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

i zdjęcie w odpowiednim terminie zrobione.

 

Wiele pięknych zdjęć ogrodów jest robiona o konkretnej porze roku, kiedy ogród wygląda najbardziej efektownie - ogrody różane w czerwcu, trawiaste w drugiej połowie sierpnia.

 

To jak ze zdjęciami aktorek na gali - poza wielkimi galami to zwyczajne kobiety, ze zmarszczkami, celulitem i cieniami pod oczyma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To i ja się dorzucę :)

Fachowiec ze mnie żaden, ale próbuję to i owo.

 

2008_05-Bazant(maj).jpg 2009_06-Warzywnik(czerwiec).jpg

(klik na zdjęcie, żeby powiększyć)

 

To mój warzywnik w pierwszym roku po założeniu. Jest od płn-zach strony i powstał na prośbę mojego kręgosłupa :) .

Rosną sobie tu na stałe zioła, rzodkiewki, sałata, cebulka i truskawki. Inne jak pomidory, ogórki, paprykę, kabaczki sadzę bo mam ochotę, okazyjnie.

Dalej jest maliniak i wiśniowy sad pod oknem sypialni.

 

Fajnie tak sobie z kuchni wyskoczyć po żywe ziółko lub ogóreczek do obiadu :) albo malinki i truskawki na deser.

 

Właśnie zabraliśmy się za całkowitą przeróbkę konstrukcji skrzyniowego ogrodu. Przede wszystkim żeby lepiej zabezpieczyć drewno i zrobić eleganckie ścieżki między skrzyniami. Przy okazji zmienię też cały układ.

Dorzucam pomysły znalezione w necie i adres strony, na której pokazano step by step jak powstawał warzywnik

http://www.gardenersworld.com/forum/garden-design/raised-bordered-vegatable-beds-something-to-think-about/1719.html

 

Wooden_Flower_planter-05.jpg Wooden_Flower_planter-01.jpg Wooden_Flower_planter-Wawel-warzywnik.jpg

 

Ostatnie zdjęcie to warzywnik na Wawelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne są te Twoje grządki drewniane! Już wrzuciłam do swoich inspiracji ;) i w plany wykonawcze

jesli możesz. podziel się więcej wiedzą:

czym teraz będziesz impregnować ?

Te górne pięterka są po prostu postawione jedno na drugim?

Jakie wymiary uważasz za wygodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Ci się podobają. Już gdzieś o wymiarach i reszcie pisałam. Zaraz znajdę :)

 

ZNALAZŁAM więc dopisuję

„To nic trudnego. Tartak mam blisko. Przytną mi deski jak trzeba wg. dostarczonego rysunku. Kołki będą z zaimpregnowanej kantówki. Zmontujemy we dwoje.

 

Teraz mam takie 4 skrzynie - wymiary dolnej części to 180 x 180 cm x 40 cm wys. (2 deski po 20 cm szer.), górna skrzynka ma 80 x 80 cm.

 

Będę je w tym roku rozbierać, żeby przerobić i dolną część chciałabym mieć jeszcze o 10 cm wyższą. To specjalne życzenie mojego kręgosłupa Chciałabym jeszcze wyżej, ale to już zaszkodzi na wygląd.

Poza tym nauczona doświadczeniem inaczej zrobię warstwę drenażową i doprowadzę pod ziemią rurki do nawadniania. ”

Ścieżki pomiędzy skrzyniami są na szerokość kosiarki, bo zostawiłam tam trawę, ale to nie wygodne i krety grasują. Teraz zabezpieczę podłoże pod skrzyniami siatką przeciw tym łobuzom i wysypię żwirem ścieżki.

 

Do impregnowania i w ogóle do drewna używam środków Altaxu. Nie będę pisać szczegółowo na ich stronie jest wszystko http://altax.pl

 

Pokażę moje skrzynie po przeróbce :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapytałam.

Ale ich preparaty są też do drewna na zewnątrz, m.in. do tarasów ???

Myślę też czy nie wyłożyć boków skrzyń wewnątrz folią. Na dno skrzyni będę sypać warstwę żwiru, żeby dobrze drenowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki!

a wewnątrz nie lepiej agrowłókninę?

tez pochwale się , gdy już "się" zrobią :)

 

Pod spód dam siatkę przeciw kretom i może agrowłókninę. Tu chodziło o to, żeby preparat zabezpieczający drewno nie przechodził do gleby.

Jeśli dowiem się, że jest nieszkodliwy, to dam agrowłókninę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój projekt skrzyń ma podstawę 1,5 x 1,5 , będą tam głównie zioła , bo to okolica ogniska i wędzarni

 

[ATTACH=CONFIG]105751[/ATTACH]

 

Fajnie będzie. :)

Pomyśl jeszcze o trawkach ozdobnych i czymś jeszcze, żeby urozmaicić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super artykuł, Karolina! Choć jest krótki, piszesz o tym, jak to naprawdę wygląda, a nie jak ma być. Może w tym wątku będziesz dalej pisała o tym, co robisz w warzywniku - byłaby to nieoceniona pomoc dla początkujących np. dla mnie :D

 

Witaj! Dzięki :) dzisiaj namoczyłam nasiona bobu w ciepłej wodzie. Jutro zamierzam zagrabić grządkę pod niego i posiać go. Plus groszek zielony i wczesną marchewkę - jej nasiona mieszkam z nasionami rzodkiewki. Marchew długo kiełkuje (do ok 3 tyg), rzodkiewka wschodzi szybko i wiadomo gdzie są rządki - można je odchwaszczać. Całość zamierzam nakryć białą wiosenną włókniną - nawet gdyby były przymrozki kiełkującym nasionom nic nie będzie:)

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...