Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zacznij od pomysłu ogólnego- gdzie komunikacja, gdzie np. drewutnia, plac zabaw, hamak czy pergola. Czy chcesz warzywnik , jesli tak to gdzie będzie mu dobrze i czy chcesz żeby był na widoku czy schowany. Co zrobisz z chwastami, trawą po koszeniu- czyli czy zakładasz kompost i gdzie. Czyli musisz mieć program ogrodu.

Nawierzchnie utwardzone można wytyczyć przed rozplantowaniem ziemi- żeby nie plantować a potem tej samej nie zbierać z powrotem.

O ogrodzie dobrze jest myślec inaczej niż tylko -trawnik i nasadzenia wokół ogrodzenia. Pomyśl po co Ci rosliny- tylko do osłonięcia się? To ważna funkcja, ale warto tez mieć miłe miejce z cieniem- raczej nie przy granicy z sąsiadem, może ciekawą kolorystycznie plamę która 'zagląda' do Twoich okien, albo lekko włazi na taras? Roslinami możesz zrobić zakątki w ogrodzie, miejsca których nie będzie widać od razu, możesz podkreslić perspertywę, albo odwrotnie.

Obejrzyj w internecie zdjęcia ogrodów, dorwij książkę z ogrodami i patrz co Ci się podoba. Początkowo ludzie widzą na zdjeciach głównie rośliny, a tu trzeba szukać wrażeń, efektów które dają nasadzenia. Więc szukaj co Ci się podoba- jaki charakter ogrodu, jaki styl, Potem rysuj plan Twojego ogrodu, wyobrażaj sobie jak ukształtujesz Twoją przestrzeń, wreszcie dobieraj rośliny.

Jak mówi moje dziecko- 'trzeba się z tym ogarnąć'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 690
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A badanie profilu na 30 cm oznacza badanie na rożnych głębokościach, do ok 30 cm.

W końcu jak nawieziesz ziemię może mieć inne pH niż humus na działce.

 

I faktycznie , magnolia ma rację - nie ma sensu rozplanowywać humusu tam gdzie będzie taras, ścieżki, podjazdy czy stał domek gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście teraz próbujemy się z tym ogarnąć. Zrobiliśmy plan ogrodu, zdefiniowaliśmy co i gdzie chcemy, a teraz próbuję to wszystko uszczegółowić i przygotować się do prac praktycznych żeby nie popełnić błędu a właściwie je zminimalizować bo one i tak będą.

Więc wiem już mniej więcej od czego zacząć jak przygotować grunt. Więc może następne pytanie czy tak przygotowane podłoże należy odchwaścić jakimiś środkami ? Czy ono powinno odstać jakiś czas ? Czy od razu np siać trawę? jeśli siać to jaka mieszanka jest najlepsza do przydomowego ogrodu (gdzie są aktywne dzieci lubiące grać w piłkę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem że wolałabym założyć ogród "na raz" lub segmentami ale w niewielkiej odległości czasowej i w związku z tym poszukuję jak najlepszego sposobu tego wykonania. mamy 1700-1800m kw które teraz straszą i już jedno lato z tym pięknym ogródkiem przeżyliśmy - marna przyjemność, stąd nasza chęć do posiadania trawnika. Więc rozumiem, że lepiej będzie ten grunt odchwaścić i potem posiać trawnik czy tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ziemię usypać na kupki i zostawić. Inną pod trawnik inną pod nasadzenia. Trzeba to zrobić przed ułożeniem chodników, bo ciężki sprzęt może to potem zniszczyć albo ogrodnicy ubrudzić.

2. Wytyczyć ścieżki i ułożyć je nie zapominając o przepustach na kable i węże do nawadniania. Trzeba też pomyśleć co zrobić z ziemią wybraną w celu wykonania ścieżek. To są duże ilości. Trzeba to wywieźć lub zrobić skalniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

petronelka - a masz tam chwasty? Bo Roundap działa na części zielone. Nie zapobiega przed kiełkowaniem chwastów.

Nie wiem czy jest sens siania trawnika teraz. Wzejdzie i tak wiosną.

Dlatego, jesli wybierasz odchwaszczanie herbicydem, zastosuj go na kilka tygodni przed siewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwasty są gdyż humus został zebrany 4 lata temu. Powstały z niego 2 piękne góry niestety juz porośnięte jakimś zielskiem do tego podłoże które obecnie nas otacza też jest porośnięte. dlatego pomyślałam żeby teraz odchwaścić to podłoże które jest a na wiosnę na odchwaszczone miejsce zrobić warstwy ziemi i tyle. Ale skoro to bez sensu robota to czekam do wiosny. Jeszcze nasuwa mi się pytanie do Elfir jakiej grubości powinny być poszczególne warstwy? CZyli ilegliny z piaskiem, piasku itp?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem że wolałabym założyć ogród "na raz" lub segmentami ale w niewielkiej odległości czasowej i w związku z tym poszukuję jak najlepszego sposobu tego wykonania. mamy 1700-1800m kw

 

Powierzchnia dość spora.

 

Rozumiem oczywiście chęć "ogarnięcia" jak najszybciej wszystkiego, a przynajmniej zagospodarowania terenu trawą ("dla porządku"). Gdybyś jednak chciała od razu urządzać całość, że tak powiem, docelowo - to pamiętaj że są to spore koszty. Lepiej być przygotowanym na duży wydatek - jeśli wyjdzie mniej ,to sama radość, a przynajmniej nie będzie niemiłej niespodzianki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam tego świadomość i dalej dążę do tego by powstał ogród na raz ale jak się nie uda no cóż mówi się trudno i przesuwa się kalendarz:)

NAsuwają mi się kolejne pytanie czy warstwy ziemi pod trawnik o grubości 5 cm będą wystarczające - 5 cm piasku, 5 cm pisaku z humusem, 5 cm humusu?

Drugie pytanie to jeśli posadzę nawóz zielony to co potem z tą roślinnością jak będę chciała siać trawnik, wystarczy zaoranie żeby nie wzeszła wraz z trawą czy może trzeba coś jeszcze zrobić.

Trzecie pytanie to czy można użyźnić glebę popiołem drzewnym z kominka sąsiedzi jedni posypują nim trawnik inni mieszają z ziemią czy tak można robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 cm z podlewaniem. Bez podlewania min. 10 cm żyznej ziemi pod trawnik.

Pod krzewy i drzewa to niepotrzebne, bo one korzenią się głębiej niż na 10 cm, więc z żyznej ziemi pod krzewami będą korzystać tylko chwasty. Za to nie ma przeszkód by wsypywać żyzną ziemię do dołków podczas sadzenia drzew i krzewów.

 

Popiół z kominka jest ok. Ok jest też kompost, obornik, a w glinie nawet trociny. Nie posypywałabym popiołem trawnika (brudzi potem), ale mieszała z glebą lub przesypywała nim warstwy w kompostowniku.

 

Nawóz zielony się przeorywuje i zostawia w glebie by się rozłożył. Rośliny na nawóz zielony charakteryzują się szybkim rozkładem (np. facelia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

A więc posiadam działkę okolo 1500 mkw. dzialka jest niezagospodarowana więc stwierdziłem że powolutku czasz pomyśleć o ogrodzie. Poprzedniego sezonu na dzialce rosło zboże.

Chciałbym na początek odgrodzić się trochę od sąsiadów, ale nie chce żadnych tuji. Myslałem np. krzaku dzikiej róży. Myślałem również aby na działce umiweścić warzywniak i parę drzewek owocowych, chcę mieć kawałek trawnika gdyż mam dzieciaki i chciałbym aby miały gdzie poszaleć. Poniżej załączam moje wstępne plany. Będę wdzięczny jak podpowiecie mi co i jak i z tego stworze coś rozsądnego.

Zagospodarowanie ogrodu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzika róża przy dzieciach - raczej niekoniecznie, w dodatku bardzo się rozrasta. Na mojej działce rosła w kilku miejscach, juz trzeci rok ją tępię i wciąż odbija. Są fajne krzewy liściaste nadające się na żywopłot, Elfir podaje przykładowe nasadzenia. Osobiście bardzo lubię perukowce i pęcherznice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam dziką różę, szczególnie jako ogrodzenie całej działki. Póki młoda, przyjemnie i pachnie i dużo owoców na przetwory (pod warunkiem, że nie masz ruchu samochodowego). Z czasem rozrastają się w szerz i to bardzo, a wytępić to draństwo to istna gehenna, nie mówiąc o kolcach jak u kaktusów. Nie wiem jaką masz glebę i poziom wody gruntowej.

 

Natomiast pęcherznicę bardzo polecam. Szybkie przyrosty, piękne owoce i liście - w zależności od odmiany. Bezobsługowa roślina, tyle, że nie zimozielona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz klasę ziemi, jaki rodzaj? Ciężka, lekka? Jak głęboko jest woda? Zorientuj się ,poszperaj w ineternecie co Ci sie podoba, co do Was pasuje, i co do otoczenia. Przemyśl co trzeba zasłonić, może jakiś widok wyeksponować? Zrób program ogrodu- co Wam potzreba- plac zaabaw, miejsce na ognisko, grill, cicha ławka czy hamak w oddaleniu, może drewutnia, miejsce do rąbania drewna, itp Popatrz przez okno, tam gdzie patrzysz są ważniejsze miejsca w ogrodzie, warto żeby tam cos się działo ciekawego.

Co do żywopłotu- super że nie tuje! Róża jest kłopotliwa, ale można ją kosić z trawnika i ograniczyć przegrodami w ziemi. Ale może ciekawie by było zrobić jako zasłonę gromady różnych łatwych krzewów a gdzieniegdzie jakieś drzewa albo pnącza a na ich tle grupy krzewów co jakiś czas. Wtedy ta ściana jest dynamiczna, zmienna, wzbogaca ogród o punkty pionowe, o bryły kolory i struktur. Mogą to być krzewy kwitnące, lub o ładnych liściach.

Moim zdaniem w ogrodzie ważne są tez drzewa- cieniste miejsca.

To na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...