Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drzewa owocowe i warzywnik to bardzo fajne elementy ogrodu - mogą być nie tylko użyteczne ale i ładne. Drzewka owocowe niekoniecznie muszą być posadzone rządkiem jak w sadzie, a warzywnik może być zaplanowany zupełnie inaczej niż nudne grządki marchewki :) Jest jednak z nimi trochę zachodu - zarówno jedno jak i drugie wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, na które musisz mieć czas i które musisz nauczyć się przeprowadzać w miarę fachowo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 690
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przede wszystkim dzika róża nie jest wysokim krzewem, więc nie da efektu odgrodzenia, chociaż oczywiście zachęciłabym cię do odpowiedzenia sobie na pytanie czy chcesz szczelnie odgradzać się z każdej strony działki.

Zastanów się tez czy chcesz żywopłot z jednego gatunku roślin - wprowadza to sporą monotonię do przestrzeni nie mówiąc o ewentualnych kłopotach jeśli jakaś choroba lub szkodnik porazi rośliny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jaremy kojarzę Cię z grupy łódzkiej, z tego co wiem, to podoba Ci się nowoczesna architektura i dom też będzie w takim stylu.

 

Przy takiej architekturze są dwa wyjścia:

 

Ogród w stylu super nowoczesnym, geometrycznym:

 

Czyli geometria - proste linie, fajne bryły z zieleni. Żywopłoty wcale nie z tuj, ale jako zielone ściany - z buku czy grabu, które jednocześnie osłaniają, ale też wprowadzają geometrię (do obejrzenia np. w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi). I wcale nie muszą otaczać całej działki, warto jest zostawić sobie "okna" lub można ustawić je nie w jednej linii - dają efekt osłonięcia i wprowadzają fajne nowoczesne formy do ogrodu. W takim przypadku warto zachować układ regularny także w sadzie - super wpiszą się drzewka owocowe posadzone w rzędach i warzywniak.

 

Lub ogród bardzo naturalny:

Miękkie formy - z drzew i krzewów liściastych - typu: derenie, pęcherznice, kaliny. Do tego trawy i byliny w dużej ilości. W takim przypadku drzewka owocowe jako część miękkich lini wkomponowanych w zieleń.

 

Tylko jedna rada, trzeba się na "coś" zdecydować i być konsekwentnym, bo przy nowoczesnej architekturze pomieszanie stylów w ogrodzie wygląda okropnie i psuje architektrę domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam mam pytanie

moim marzeniem jest wyrównać ogród konkretnie chodzi mi o to żeby pozbyć się dziur bardzo źle się kosi trawę bo kosiarka cały czas wpada w te okropne dołki.

problem jest taki że nie da się tam wjechać traktorem ponieważ są tam drzewa owocowe i do tego wszyscy w domu twierdzą że cały ogród aż roi się od korzeni więc to prawdopodobnie odpada i myślałam sobie, że może by nadsypać troszkę ziemią ponieważ nie jest to idealnie płaski teren ?? jak myślicie czy to dobry pomysł??

 

i jeszcze jedno jak mogę pozbyć się chwastów na trawniku najlepiej to bym zryła cały ogród ale ręcznie bez szans za duża powierzchnia chciałabym mieć tam piękny zielony dywanik":):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro są korzenie, to z czasem i tak będzie się teren zapadał, w miarę jak karpy będą murszeć i gnić.

 

Teren pod trawnik najpierw się wyrównuje a dopiero potem sieje trawę.

 

Chwasty w trawniku zwykle likwiduje się herbicydem selektywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Liczę na to, że Ci bardziej zaawansowani w temacie ogrodowym pomogą : ) Budujemy swój pierwszy dom, mamy stan surowy (prawie) zamknięty a działka przypomina malowniczy ugór zarośnięty różnymi dziwnymi roślinami. Chcemy już teraz zadbać o otoczenie, ale jako rasowi blokersi nie bardzo wiemy jak. Pozbyć się chwastów (jak?) - to na pewno (roundup??), nawieźć ziemię (jaką?). Nie chcemy popełnić błędów, które potem mogą odbić nam się czkawką... Od czego zacząć? Bardzo liczymy na Waszą pomoc : ) Edytowane przez m&m niewielki m05b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odchwascić warto, nawieźć ziemię - tak, ale sami musicie ocenić ile jej brakuje. Jaką- a jaką macie ziemię Waszą?

Pewnie jest jeszcze trochę ziemi ściągniętej z pod domu, no i może będzie jeszcze trochę z podjazdu jak go będą korytować?

W każdym razie szukając ziemi warto unikać ziemi z głębokich wykopów i ziemi mocno gliniastej. Ogladając pryzmę ziemi warto włozyc w nią rękę głęboko ( do łokcia) i poszukać co naprawdę jest w niej- czasem zdarza się gruz, glina, spore kamienie.

Po nawiezieniu ziemi można wysiać trawnik, ale zniszczą go przy budowie, więc może podzielić czymś działkę na część do budowy i tam nic nie robić i część trawnik. Jak wyczyścisz i nic nie posiejesz to zaraz będzie znów zarastało chwastami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan surowy, choćby i zamknięty to niewiele. Jeszcze długo ziemia wkoło budynku będzie maltretowana przez różnej maści budowlańców, tynkarzy, brukarzy, ogrodzeniowców, instalatorów itp. Trzeba pilnować aby nie zanieczyścili jej jeszcze bardziej, a więc na bieżąco sprzątać, segregować śmieci, palić palne, wywozić niepalne itp. Idzie jesień. Jakiekolwiek inwestowanie w glebę (nawożenie, odchwaszczanie chemiczne) na razie nie ma sensu. Natomiast, trzeba pilnować, aby dojrzewające chwasty nie wysiały się. Kosić, suszyć i palić bez żadnego kompostowania. Jedyne, co teraz może mieć sens to sadzenie drzew, ale tylko tych szkieletowych, stanowiących fundament przyszłego ogrodu i to z dala od samego budynku. Ale do tego trzeba mieć, jeśli nie projekt, to przynajmniej jasną koncepcję. Na resztę prac przyjdzie czas na wiosnę. Wtedy będzie plantowanie, odchwaszczanie, uprawa, ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziop a dlaczego nie można teraz kompostować chwastów? My kompostowaliśmy przez okres budowy. Po budowie mieliśmy gotowy kompost- bardzo to było dobre do sadzenia. Poza tym kompostowanie jest dobrym nawykiem, warto się do tego przyzwyczaić. A ograniczenie zakresu działki po której hulają tynkarze, dekarze, instalatorzy tez nam wyszło na dobre- tylko z połowy działki tzreba było potem sprzatac i wybierac gruz wywalony przez okno. Swoja droga dziwne- prosiłam ich wszystkich = budowlańców żeby zostawiali śmieci, że sama sprzątnę. Woleli sprzątnąć sami, tyle że za okno. Często nie wiedziałam czy płakać czy przeklinać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi : )

Na razie zadecydowaliśmy utwardzić ziemię od frontu. Działka ma 21 m x 40m, dom stoi mniej więcej po środku. Z przodu została zdjęta warstwa humusu i nawieźliśmy piasek ze żwirem, żeby troszkę utwardzić podłoże. Umożliwi to łatwy dojazd jesienią. Ziemi trzeba będzie nawieźć jeszcze sporo, żeby wyrównać poziom do drogi i sąsiadów. Wierzchnią warstwę przerzuciliśmy na tył i to, co zostało z wykopu pod dom plus humus z przodu potraktujemy roudupem, odgrodzimy i może jeszcze przed zimą (lub na wiosnę) pomyślimy o posadzeniu paru drzew. Ma to sens? Wiem, że nie chcę typowego trawiasto-tujowego ogrodu więc niezbędny będzie sensowny projekt. Cieszę sie, że zaczynam przygodę z grzebaniem w ziemi : )

Edytowane przez m&m niewielki m05b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma sens pod warunkiem że możesz ocenić docelowy poziom gruntu jaki będzie w ogrodzie i sadzić drzewka na docelowym poziomie. Pamiętaj że po oprysku roundapem musisz poczekać ok 14 dni zanim zaczniesz ruszać spryskaną ziemię.

Projektu ogrodu nie będziesz żałował jak zrozumiecie się z projektantem. Super że chcesz coś innego w ogrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnolio,

 

Jestem wielkim zwolennikiem kompostu. Mam trójkomorowy kompostownik 2m3 + 1,5m3 + 1m3 :

http://www.mediafire.com/imgbnc.php/ad705546d0da69f99ccf3ec82940946dfd94be8dea61a6685a68cfb3a681b39a6g.jpg

Co roku mam zeń 2 tony nawozu, który wystarcza mi nie tylko na użyźnianie ogrodu, ale także na mnóstwo skrzynek z kwiatami i rozsadami. Ale ja (podobnie chyba, jak i Wy) regularnie kompostuję przez cały sezon młode chwasty. Natomiast, zupełnie czym innym jest jednorazowe, jesienne skompostowanie suchych badyli pełnych dojrzałych wiech nasiennych. Te nasiona nie zgniją. Przechowają się doskonale i przy najbliższej okazji wybuchną zielenią. Dlatego lepiej teraz odżałować i spalić je, niż później latami walczyć z tabunami chastów wysianych własnoręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

działka wygląda jak na zdjęciach, mam nadzieje, że uda mi się je załadować. przód to rozmokła obecnie glina, tył to stare trawy (zdjęcie z jesieni).

od czego zacząć prace z przodu a od czego z tyłu?

marzy mi się ogród śródziemnomorski... ale jak patrze na to błotko to wymiękam :/

SAM_0714.jpg

SAM_0618.jpg

Mapa sytuacyjna.jpg

ccc1.jpg

Edytowane przez ilka_ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co wymiękać tylko trza rękawy zakasać i się brać do roboty :)

Mysleliście już jakie alejki, podjazd, z czego, gdzie?

Bo nawet jeśli teraz tego robić nie będziecie to bedziesz wiedziała, gdzie możesz szaleć z ogrodem :)

Chociaż na początek to i tak wyrównanie terenu by się chyba przydalo, trawę będziecie pewnie siać..

Ja bym najpierw zaczęła od rabat przy płocie, żeby się od sąsiadów zasłonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki zima zrób następujące rzeczy:

 

1) kartka (duża, A3 najlepiej :) ) a na niej wypisane "co chcemy mieć" - ale wszystko co chcecie i co jest potrzebne, czyli np. podjazd, dodatkowe miejsce parkingowe, trawnik o wymiarach..., warzywnik, drewutnia, grill, huśtawki. Wypisz też gatunki roślin, które Ci się podobają, materiały które mają być użyte (np. kostka brukowa). Dołącz zdjęcia materiałow, roślin i przykładowych ogrodów, które Cię zachwyciły etc. To jest Twoja baza I.

 

2) druga kartka - najlepiej dla Ciebie będzie skorzystać z papieru milimetrowego - na której narysujesz w skali działkę i zaznaczysz na niej dom. To będzie Twoja baza II na której będziesz sprawdzać czy to, co wymyśliłaś się zmieści ;)

 

3) zastanów się, jak będziesz tworzyć teren wokół domu - czy sama czy z fachową pomocą. Jeśli sama, to kupujesz katalog roślin polecanych przez związek szkółkarzy polskich i weryfikujesz swoje pomysły ;) Jeśli z pomocą - to mając Twoją bazę projektant da radę stworzyć ogród bardzo dobrze dopasowany do Twoich potrzeb.

 

4) zrób wstępny harmonogram (i kosztorys...) prac - co kiedy będziesz robić, ile czasu może to zająć, jakie koszty to będa i kto to będzie robić. Zanim posadzisz rośliny dobrze by było gdyby były zakończone wszystkie "ciężkie" prace - tarasy, bruki, ścieżki, instalacja eletkryczna. Jeśli jakieś prace mają być zlecone - np. brukarstwo - zacznij szukać majstra, żeby później się nie okazało, że jedyny dostępny ma pierwszy wolny termin jesienią i będzie w czasie prac deptać po rabatkach :rolleyes:

A gdy zrobi się cieplej:

1) "ogarnij" działkę - zawsze są jakieś pobudowlane śmieci

2) przygotuj glebę - skorzystaj z wskazówek zawartych na forum (dużo jest tego), a przepis na trawnik znajdziesz w moim dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...