Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chciałabym lekki ogród w stylu śródziemnomorskim.. na tarasie planujemy koste, zdjęcie w załaczeniu (lub podobną), do tego ceramiczne donice, lawenda, laur, zioła... zielono i fioletowo. ale grecja to też piękne, duże i kolorowe kwiaty! :(

chiałabym też troche warzyw, może w części obok kojca - jak to zgrabnie wydzielić?

przed domem teren utwardzimy (znowu - chociaż nie widać :/ ), ale nie bedzie to pewnie piękna kosta a tłuczeń..

gdzieś w pobliżu tarasu grill? huśtwaka? piaskownica?

no i dużo trawy :)

sahara petra 4.JPG

61e628524ca6f50fmed.jpg

641d3dd1f79743f4med.jpg

sro01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 690
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Założenie ogrodu śródziemnomorskiego na glinie będzie kosztowne.

Będzie wymagało zrobienia drenażu i nawiezienia piasku ze żwirem - rośliny śródziemnomorskie pochodzą z klimatu suchego, wysoki poziom wody (zwłaszcza zima i na przedwiośniu) powoduje u nich gnicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerzuciłam jakiś katalog ogrodowy, chyba LM.. nie wiem czy to rośłiny do ogrodu śródz., ale podobają mi się: gaura, nerium oleander, margeretka, szałwia omszona, przetacznik kłosowy, powojnik (duży i malinowy) :)

a poza warzywniakiem to przydałby się kzraczek malin, porzeczki, agrest.. a co. dziecię mam :-)

i jak to połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oleander tylko w donicy, chowanej na zimę w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. "Margaretka" to złocień krzewiasty Argyranthemum frutescens - bylina, wrażliwa na mróz, praktycznie jednoroczna, bardzo trudno przechować nawet w pomieszczeniu.

Gaura: na glinie nie przeżyje zimy, trzeba okrywać na zimę: http://www.dobrepole.pl/Gaura%20lindheimeri%20Geyser%20Pink%20%22Gaudros%22_-_gaura%20Lindheimera_nlat_1044.html

 

Jedynie przetacznik i szałwia (to sa byliny) będą rosły, o ile zrobisz to, co napisałam, czyli zdrenujesz glebę i rozluźnisz ją piaskiem.

Chyba, że ta "margaretka" to był jastruń (chociaż szczerze wątpię): Chrysanthemum leucanthemum lub złocień właściwy: Chrysanthemum maximum

Te gatunki sobie poradzą na glinie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogród śródziemnomorski to ogród suchy, słoneczny i gorący (a więc przeciwieństwo ciężkich, mokrych glin, na których lepiej udają się ogrody leśne). Stąd dominuje kamień, żwir, rośliny często mają niebieskawy odcień od grubej warstwy wosku, chroniącej przed parowaniem wody.

 

W naszym klimacie cyprysy zastępuje się jałowcami kolumnowymi o niebieskich igłach (np. Skyrocket, Moonglow), pinie zastępuje się sosnami (często odpowiednio ciętymi w parasole, np. sosną czarną lub Schwerina. A do tego także jałowce płożące, kosodrzewiny.

 

Z drzew liściastych pasują gatunki o nieco egzotycznym wyglądzie:

- z dużymi liśćmi: paulownia (w ciepłym rejonie kraju, w osłoniętym miejscu), katalpa-surmia

- z pierzastymi liśćmi a la mimoza: robinia biała, Małgorzaty, włochata, glediczja

- kwitnące latem: mydleniec wiechowaty

- przypominające oliwki: oliwnik i grusza wierzbolistna

 

Z krzewów nadają się: żarnowce, szczodrzeńce, róże, wierzba purpurowa "Nana", w cieniu hortensje, strzyżone bukszpany i cisy

 

Byliny i krzewinki: lawenda, wawrzynek główkowy, bylica, szałwie, zioła, jukki, rogownica, kostrzewy, owies wieczniezielony, wilczomlecz, małe, płożące dzwonki, firletka omszona, werbena patagońska, kocimiętka, perowskia, liliowce, rozchodniki, przegorzan, mikołajek, nachyłek, gipsówka (łyszczec), chabry

 

W mocnym słońcu południa duże znaczenie mają duże, przestronne pergole, porośnięte pnączami. Powojniki są na takie pergole trochę za drobne (bardziej do pojemników), lepiej wygląda winorośl jadalna, winorośl pachnąca, japońska, milin.

Pod pergolami znajdują się ławki, stoły z krzesłami. Obok powinna znajdować się szemrząca woda w formie fontanny (wolnostojącej, ściennej), która dodatkowo chłodzi miejsce wypoczynku.

 

 

Naprawdę niewiele z roślin, które powyżej napisałam będzie rosło dobrze w glinie :(

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sosny na gliny też nie bardzo. Bardziej świerki, żywotniki, derenie, trzmieliny, choiny, kaliny, róże , krzewuszki, jaśminowce, forsycje, piwonie, miskanty.

 

 

Rośliny śródziemnomorskie nie potrzebują nawożenia w większości przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir podrzuciła Ci sporo roślin, znajdziesz wśród nich i coś na tło.

 

 

Niemniej jednak ja mam 2 uwagi:

 

- od ogółu do szczegółu - zacznij od rozplanowania funkcji i m.in. zastanowienia się co chcesz zasłonić, co wręcz przeciwnie; gatunki roślin wybierzesz na końcu.

 

- łatwiej niestety dopasować rośliny do ziemi niż odwrotnie... To jest oczywiście Twoja decyzja, ale będąc na Twoim miejscu śródziemnomorskie klimaty ograniczyłabym do kompozycji w donicach stawianych na tarasie. Inaczej może się okazać, że cały ogród będzie źródłem nieustających kłopotów i kosztów - bo rośliny będą chorować, trzeba będzie je wymieniać etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się.

zostają donice na tarasie i na początek kwiaty przy tarasie i w rogach przy przednim ogrodzeniu, może skrzynia przed frontem, po lewej. wybrać muszę rośliny, które dadzą rade na ziemi wilgotnej, a jednocześnie wpisujące sie w ulubiony styl, nie bujnie i zielono, ale trochę surowo? rośliny kwitnące na fioletowo, różowo, biało, dużo trawiastych i pergole porośnięte jakimś pnącym kwieciem o dużych, kolorowych kwiatach.. i dużo trawy :)

dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po całym dniu dumania wyszedł mi taki plan.. uff..

piaskownica w miejscu, gdzie jest teraz (pozostałośc po budowie), trudno ją przenieść.

dwa drzewka owocowe blisko kojca są już.

kwiatki przy wjeździe do garazu - tam będzie murek bo podjazd jest pod skosem, i na górze tego murku (który będzie zapobiegał obsuwaniu się na boki ziemi/kostki) będą 2 gazony, kwiaty wiszące zakryją murek.

miejsce na grila... nie wiem jak wykończymy podłoże :/ sprawa rozwojowa

 

tyle wymyśliłam nie mając pojęcia o roślinach i ogrodach :/

ccc2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz katalog roślin polecanych przez związek szkółkarzy polskich i weryfikujesz swoje pomysły ;)

 

chodzi o te ksiazke?

http://allegro.pl/katalog-roslin-drzewa-krzewy-byliny-ogrod-tanio-i2078720032.html

 

bo tu widze nowosc 2011?

http://allegro.pl/katalog-roslin-drzewa-krzewy-byliny-nowosc-2011-i2064385095.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o róże a konkretnie ketmie, to co byś Elfir poradziła w ich sąsiedztwie niższego na glebę j/w ewentualnie z dożyźnieniem bo ketmia woli chyba glebe bardziej ogrodową.

 

 

Ketmia to nie róża. Jest spokrewniona z malwą :)

Ketmia lubi luźną, ale żyzną glebę, lekko wilgotną, ale nie mokrą.

Pod ketmię można dać np. miniaturowe krzewuszki "Monet", albo byliny, np. piwonie, które będą kwitły wiosną.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilka - dlaczego warzywnik robisz tak daleko od domu i w dodatku na linii widokowej z tarasu?

Umieść go z boku, bliżej domu i osłoń od strony tarasu krzewami i wysokimi trawami.

 

Gatunki na gleby gliniaste i ze stojącą wodą kilka razy wypisywałam w moim wątku, więc coś sobie dobierzesz.

 

Onętek to roślina jednoroczna. Łatwo się rozsiewa.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilka - trudno to nazwać planem. Przykro mi, ale jestem szczera.

 

Chcesz urządzić taka ogromną działkę za pomocą kilku perowskii i kocimiętki? Czy używasz jakiejkolwiek skali wrysowując wielkość roślin?

Jaką wielkość grządek uwzględniasz?

Czy będziesz miała czas zajmować się tak wielkim trawnikiem? Jak zamierzasz pielęgnować te byliny, jak są w trawniku (bo żadnej rabaty nie narysowałaś)?

 

Tutaj przykład projektu technicznego w trakcie rysowania:

 

http://img96.imageshack.us/img96/4272/projekthq.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...