Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

i po co się obrażasz? Przecież ci próbuję pomóc.

 

Bo niestety, z twojego planu nie wynika, jak chcesz to wszystko zaaranżować. Zamiast na ogólnej koncepcji, bawisz się w utykanie pojedynczych roślin. Nie na tym etapie! Wrzuciłam plan, abyś sobie przykładowo obejrzała, jak się tworzy projekt ogrodu.

 

Chyba, że nie mam się udzielać w twoim temacie, to powiedz wprost, że mojej pomocy sobie nie życzysz i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 690
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

 

Nowości jeszcze nie mam, korzystam ze starej ;)

Jest dobra na początek.

 

ilka_ka : zostaw gatunki na razie. Tym zajmiesz się później, na końcu.

 

Na razie wstępne planowanie - wstępna koncepcja.

Ogród w skali to mus. Zrób w skali 1:100 tak by 1 cm na Twoim planie odpowiadał 1 m w terenie.

Planuj z głową, oblicz i wymierz dokładnie - to jest konieczne, żeby całość miała ręce i nogi.

 

Podziel ogród na część użytkową (podjazd, parking, śmietnik, drewutnia, miejsce na narzędzia ogrodnicze, kompostownik, warzywnik, część owocowa), rekreacyjną (trawnik sportowy, plac zabaw, taras, miejsce na ognisko etc.) oraz reprezentacyjną (przedogródek, zagospodarowanie tarasu, eleganckie rabaty kwiatowe). Oczywiście strefy będą się przenikać, choć dobrze jest gdy np. użytkowa jest zebrana jakoś "do kupy".

 

Jeśli będzie dodatkowe miejsce parkingowe to ono musi mieć odpowiednie wymiary takie, by łatwo było na nim zaparkować a później z niego wyjechać, ew. zawrócić.

 

Chcesz mieć warzywnik - musi być albo osłonięty (bo klasyczne grządki nie są zbyt dekoracyjne) albo przemyślany jako warzywnik ozdobny. Jaka chcesz mieć powierzchnię warzywnika, ile warzyw będziesz w stanie przerobić? (5 kg pomidorów czy 50kg?) Ile masz czasu na pielęgnację warzywnika (pracochłonne zadanie), pomyśl też od razu o zmianowaniu, jak je rozplanować.

 

Rośliny owocowe - podobnie, należy w ich pielęgnację włożyć sporo pracy, może zdarzyć się klęska urodzaju (i co zrobisz z 200 kg śliwek, cooo? ;) ) musisz przemyśleć też dobór zapylaczy - i przewidzieć miejsce na nie.

Trawnik - wielkie połacie trawnika strzyżonego są niestety pracochłonne i musisz o tym pamiętać. Regularne koszenie, nawożenie, nawadnianie żeby ładnie wyglądał - to czas i koszty. Będziesz mieć gdzie składować skoszoną trawę? Obecne trendy ogrodnictwa ekologicznego każą nam raczej odchodzić od dużych powierzchni strzyżonego trawnika na rzecz innych rozwiązań ogrodowych, przemyśl ten aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

zamówiłam projekt ogrodu przez internet, okazja.. no nieważne. bo miesiącu dochodzenia się z firmą dostałam takie coś, czekam na rzut, gdzie co dokładnie. już wiem że mogłam te pieniądze lepiej wydać, ale moge do "pana ogrodnika" zgłosić uwagi i sugestie, co ma poprawić..

 

dlatego zwracam się z prośba - pomóżcie. dokleje rzut/plan jak tylko dostane (no chyba dziś).

longinowka1.jpg

longinowka 2.JPG

longinowka 3.JPG

longinowka 4.JPG

longinowka 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spis roślin

 

SPIS ROŚLIN

 

A – BUDYNEK MIESZKALNY

B – TARAS

C - ZAGRODA DLA PSA

D – PODJAZD

E – TUNEL FOLIOWY

F – PIASKOWNICA

 

 

1. ŻYWOTNIK ZACHODNI (THUJA OCCIDENTALIS)

„SMARAGD” 52 SZT.

2. ŚWIERK KŁUJĄCY (PICEA PUNGENS) „KOSTER” 1 SZT

JAŁOWIEC PŁOŻĄCY (JUNIPERUS HORIZONTALIS) „WILTONII” 5 SZT.

ŻYWOTNIK ZACHODNI (THUJA OCCIDENTALIS) „DANICA” 5 SZT.

WRZOSIEC CZERWONY (ERICA CARNEA) 15 SZT.

3. DRZEWA OWOCOWE 4 SZT. (JABŁOŃ, GRUSZA, ŚLIWA,

WIŚNIA).

4. WARZYWNIK (MARCHEW, PIETRUSZKA, RZODKIEWKA,

SAŁATA, ZIOŁA).

5. WINOGRONO 3 SZT.

6. PORZECZKA CZERWONA, CZARNA, BORÓWKA AMERYKAŃSKA – 6 SZT.

7. TRAWA PAMPASOWA (CORTADERIA SELLOANA)

6 SZT.

KOSTRZEWA SINA – 5 SZT.

8. KRZEWUSZKA CUDOWNA (WEIGELA FLORIDA) 3 SZT.

JAŁOWIEC ŁUSKOWY (JUNIPERUS SQUAMATA) „BLUE STAR” 5 SZT.

9. KLON PALMOWY (ACER PALMATUM)

„ATROPURPUREUM” 1 SZT.

JAŁOWIEC SABIŃSKI (JUNIPERUS SABINA)

„TAMARISCIFOLIA” 5 SZT.

10. SOSNA LIMBA (PINUS CEMBRA) 1 SZT.

11. BERBERYS THUNBERGA (BERBERIS

THUNBERGII) „ATROPURPUREA“ 5 SZT.

JAŁOWIEC SABIŃSKI „TAMARISCIFOLIA” 5 SZT.

12.WIĄZ POLNY (ULMUS MINOR) „WREDEI” 1 SZT.

MAGNOLIA 1 SZT.

TRZMIELINA (TRZMIELINA FORTUNII) 15 SZT.

13.SOSNA BOŚNIACKA (PINUS LEUCODERMIS) 1 SZT.

CHOINA KANADYJSKA (THUGA CANADENSIS)

„PENDULA” 5 SZT.

LAWENDA 20 SZT.

14.RÓŻANECZNIK KATAWBIJSKI (RHODODENDRON

CATAWBIENSE) 5 SZT.

IRGA DAMMERA 10 SZT.

15.ŻYWOTNIK ZACHODNI (THUJA OCCIDENTALIS)

„SMARAGD” 10 SZT.

16.TAWUŁA JAPOŃSKA (SPIRAEA JAPONICA)

„SHIROBANA” 12 SZT.

CYPRYSIK NUTKAJSKI (CHAMAECYPARIS

NOOTKATENSIS) „PENDULA” 1 SZT.

FORSYCJA POŚREDNIA (FORSYTHIA X INTERMEDIA)

1 SZT.

17.PIĘCIORNIK KRZEWIASTY (POTENTILLA FRUTICOSA)

„KLONDIKE” 3 SZT.

18.LAUROWIŚNIA WSCHODNIA (PRUNUS

LAUROCERASUS) 5 SZT.

19.LIGUSTR JAJOLISTNY (LIGUSTRUM OVALIFOLIUM)

“AUREUM” 4 SZT.

20.ŚWIERK POSPOLITY odm. gniazdkowata (PICEA ABIES)

„NIDIFORMIS” 8 SZT.

ŻYWOTNIK ZACHODNI (THUJA OCCIDENTALIS)

„DANICA” 7 SZT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba lepiej zaczekać i dozbierać kasy na projekt, który będzie miał ręce i nogi. Bo naprawianie tego potem, będzie bardziej kosztowne.

"Projekt" jest taki... prosty i niezaangażowany w formie

Chyba nawet nie pytali jaka glebę masz? - bo taki mix trochę jest.

Nie ma tu założeń kompozycyjnych, tylko porozrzucane kulki i drzewa w szeregu. Myślę, że przy odrobinie zaangażowania z własnej strony sama zrobiłabyś lepszy

- 1. niech dostosują rośliny do gleby

- 2. może jakieś rabaty niech zaprojektuja?

- 3. Ta szklarenka naprzeciwko tarasu? Co prawda masz wąską działkę, ale fachowiec ma z tego wybrnąć, bo nasadzenia wzdłuż ogrodzenia i pusty trawnik w środku, hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie psuje się rynek i zniechęca przyszłych klientów :(

Dwa pasy żywotników wzdłuż ogrodzenia i kilka roślinek między nimi. Na to ludzie wpadają bez pomocy projektantów.

 

Ciekawe jak projektant chce utrzymać klona palmowego na twojej działce?

Albo różaneczniki na podmokłej glinie?

Trawa pampasowa? Co za kretyn!

Zaręczam ci, że osoba, która robiła ci to "coś" (bo projektem tego nazwać nie można) nie ma podstawowego wykształcenia ogrodniczego, ani nie widziała proponowanych roślin na żywo.

 

Nie masz zbyt wiele kasy, więc dlaczego nie zrobisz tego, co zawsze radzę w takich przypadkach? Czyli duży zagajnik z rodzimych roślin na tyłach działki (lub sad) a rośliny stricte ozdobne i trawnik tylko w bezpośrednim otoczeniu domu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy nadają się na wilgotne gliny:

choina, świerk kłujący, żywotniki, świerk pospolity, forsycja, irga, trzmielina, krzewuszka.

 

Pozostałe rośliny będą wymagać kosztownej wymiany gleby i wykonania drenażu aby zdrowo rosły.

 

Gdzie w tym "czymś" jest to, o czym marzyłaś, czyli chociażby mały fragment ogrodu śródziemnomorskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie psuje się rynek i zniechęca przyszłych klientów :(

 

Ciekawe jak projektant chce utrzymać klona palmowego na twojej działce?

Albo różaneczniki na podmokłej glinie?

Trawa pampasowa? Co za kretyn!

 

No i te drzewa owocowe po 1 sztuce... Ciekawe jak mają się zapylać :rolleyes:

Niestety szkic robił totalny amator - naciągacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałam rzut ogrodu..

nie wiem co mam zrobić. nie wyegzekwuje do gościa nic więcej.. ogró śródziemnomorski wszyscy mi tu odradzali, jako ten, który udaje się na glebach suchych a nie wilgotnych i ciężkich. może sie to komus nie mieści w głowie, ale niektórzy naprawdę nie wiedzą jakie rośłiny posadzić na jakiej glebie, które obok siebie, jakie odmiany danych gatunków... a szukać.. z setek drzew, krzewów... na czym się znam to się znam, ale jak się nie znam to nie próbuje tylko szukam porady.

zakupiłam usługe projektowania ogrodu na grouponie - możecie wygooglować nazwe firmy.. wiele rzeczy zakupiłam przez internet a tu taki zonk.

 

na pewno nie posadze szpalerów iglaków przy płocie, prawa i lewa przy bramie podoba mi się... dziwny jest lewy bok, środek..

a może da się coś z tego zrobić?

kupiłam już sosne bośniacką i sosne limbe.

 

p.s. ja mam całkowice pusta działkę, myślę, że jest na niej miejsce na 2, 3 duże drzewa i 3 owocowe (samopylne). w załączeniu widok z okna tarasowego - przygotowujemy ziemie pod trawnik, odkwaszamy, nawozimy, grabimy uff..

plan ogrodu1.jpg

Zdjęcie0112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałam rzut ogrodu..

nie wiem co mam zrobić. nie wyegzekwuje do gościa nic więcej..

zakupiłam usługe projektowania ogrodu na grouponie - możecie wygooglować nazwe firmy.. wiele rzeczy zakupiłam przez internet a tu taki zonk.

 

Skoro tak się umówiliście, to faktycznie niczego więcej nie wyegzekwujesz.

Szkoda, bo de facto straciłaś pieniądze - dalej musisz szukać informacji i przeprojektować projekt, który otrzymałaś. I musisz to zrobić sensownie - zanim kupisz rośliny musisz być pewna, że projekt jest taki, jaki chcesz i jaki być powinien. Inaczej znów stracisz pieniądze - tym razem na nietrafione rośliny.

 

Oczywiście to co teraz napiszę dla Ciebie nie będzie już miało żadnej wartości doradczej, ale może ktoś inny przeczyta i się dwa razy zastanowi zanim zamówi taką usługę przez groupon itp. wynalazki. Co innego kupić przez sieć np. meble czy ceramikę do łazienki. Projekt ogrodu (tak jak wnętrza czy też indywidualny projekt domu) to rzecz "szyta na miarę" (i z założenia trochę kosztuje - choć nie takie krocie jak mogłoby się wydawać ;) ) Nad tym projektant musi się zastanowić, zrobić trochę przymiarek - zwłaszcza do trudnego terenu lub klienta o specyficznych potrzebach. Dla mnie to 3-4 pełne dni robocze - ale rozbite na dłużej, bo nie da się usiąść i "machnąć na raz" gotowca. Projekt 9 arowego ogrodu zrobiony porządnie nie może kosztować 190 zł. Bo projektant z wiedzą, wykształceniem i doświadczeniem, pracujący na swoim, nie wyrobiłby na kieliszek chleba gdyby miał robić za 50 zł brutto/dzień. Ale taki projekt nie musi kosztować 2500 zł - jak to jest w grouponowych ofertach. Ceny na grouponie to w większości jedna wielka marketingowa ściema! Żeby klienci byli przekonani, że kupują po obniżce "za grosze"! Ostatnio widziałam ofertę na 10 sadzonek truskawek przecenionych ze 100 zł na... 50 zł. Niby taka okazja - tylko nie wiem kto normalny kupi sadzonkę truskawki za 5 zł...

 

ogród śródziemnomorski wszyscy mi tu odradzali, jako ten, który udaje się na glebach suchych a nie wilgotnych i ciężkich.

 

No bo to fakt jest :) Ale można próbować wprowadzić elementy śródziemnomorskie do ogrodu. Kolumnowe iglaki "udające" cyprysy, rośliny o srebrzystym zabarwieniu imitujące oliwki - chociażby wierzba szwajcarska:

http://lh6.ggpht.com/_7D1MyJsmqe4/SiLKzzLIV-I/AAAAAAAAMc0/HqGyycJxGmU/s800/IMGP5813%20Salix%20helvetica%20-%20Wierzba%20szwajcarska.JPG

 

może sie to komus nie mieści w głowie, ale niektórzy naprawdę nie wiedzą jakie rośłiny posadzić na jakiej glebie, które obok siebie, jakie odmiany danych gatunków... a szukać.. z setek drzew, krzewów... na czym się znam to się znam, ale jak się nie znam to nie próbuje tylko szukam porady.

 

No to właśnie po to tu jesteśmy, żeby pomóc tym, którzy nie mają wiedzy. I naszym zadaniem jest wskazywac jakie rośliny, jakie odmiany. I możemy to zrobić zadając odpowiednie pytania. A zadaniem tych, którzy pomocy szukają, jest na te pytania odpowiadać :) i mieć cierpliwość... Jeśli mówimy "powolutku, od ogółu do szczegółu" to... znaczy że taka jest kolej rzeczy :)

 

Ja bym chętnie spróbowała pomóc Ci wybrnąć z tego nieszczęsnego bida-projektu, ale szczerze mówiąc obawiam się, że będzie tak, jak na początku wątku - ogrodnicy swoje, a Ty swoje... Powtórzę ponownie - cierpliwości :) nie od razu Kraków zbudowano...

 

 

p.s. ja mam całkowice pusta działkę, myślę, że jest na niej miejsce na 2, 3 duże drzewa i 3 owocowe (samopylne)

 

Jak najbardziej możesz dać samopylne, ale z owocowych samopylnych to w grę na pewno nie wchodza jabłonie ani grusze. One muszą mieć zapylacz i nie ma co liczyć na "gruszkę sąsiada".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mymyk_KSK piękna ta wierzba..

 

chciałabym warzywniak zrobić w niskich skrzyniach po prawej stronie domu (patrząc z drogi), tam jest 3 m szerokości, zachodnia ściana, co wy na to?

 

drzewa owocowe widziałam raczej na tylnej linii ogrodzenia i tam chciałam zostawić teren dla psa, bo inaczej będzie bałaganić na środku trawnika :) w tej chwili gdy biega, to tam własnie "brudzi".

 

ogród śródziemnomorski dookoła tarasu - czyli jakie rośliny?

 

iglaki, skalniaki przy ogrodzeniu z przodu - które z podanej listy mogę wykorzystać? zakupioną sosne bośniacką z jednej i limbe z drugiej? + jałowce płożące i wrzośce? IRGA DAMMERA, TRZMIELINA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podwyższoną rabatę wokół tarasu możesz dać inną ziemię, pasująca do ogrodu śródziemnomorskiego.

 

Albo tylko rozluźnić glebę kompostem i posadzić posadzić budleje, wierzbę szwajcarską, sosny kosodrzewiny, bukszpany, trzmielinę niską (Eounymus nanus), nachyłek, rudbekie, trawy rozplenice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam serdecznie.

Ogródek w segmentach - około 65m2

Istniejące nasadzenia:

a) z tyłu ogródka tuje szmaragdowe by zasłoniły płot sąsiada

b) jako żywopłot z dwóch boków od sąsiadów - grab pospolity

na środku planuję trawnik

Pomiędzy trawnikiem a istniejącymi nasadzeniami chce ułożyć pofałdowane obrzeże z jakieś jasnej kostki - granitowa lub podobna a w niej pragnę posadzić niskopienne krzewy

Mam następujące pytania za odpowiedź na które będę wdzięczny:

1. W jakiej kolejności wykonywać pracę (agrowóknina czy obrzeża po ewentualnych pracach wkopujących instalację)

2. Czy dla tak małej powierzchni warto zakładać system podziemnego nawadnianie z tryskaczami chowanymi w brzegach trawnika czy lepiej może będzie założyć zraszacz ogrodowy i jego powierchniowo połączyć wężem ze sterowaniem nawadniania. Podobno optymalnie jest podlewać wcześniej rano lub późnym wieczorem a zbiegiem czasu ochotników do podlewania?

3. Co sądzicie o wyborze kory skalnej zamiast zwykłej?

4. Czy pod korę skalną czy zwykłą należy założyć agrowłókninę lub podobny produkt?

5. Jeśli są już nasadzenia jak kładzie się agrowłókninę pod drzewkami, czy kawałkami od drzewka do drzewka?

6. W jaki sposób woda dostaję się pod agrowłóknine i nawadnia roślinę?

7. W jaki sposób uchronić ewentualnie położona agrowłokninę podczas sadzenia nowych krzewów

8. Czy trawę z rolki kładzie się na folii czy warto założyć siatkę przeciw kretom - choć takowych obecnie nie widać

9. Zejście z tarasu po schodach na trawnik - miejsce szczególnie narożne na wytarcie - jakie są dobre kartki pomiędzy którymi można wysiać trawę lub co polecacie w to miejsce?

10. Jaka jest przewaga trawy wysianej w stosunku do kupionej z rolki. Na chwilę obecną jestem za trawą z rolki.

11. Zastanawiam się nad elektrycznym/lampkami solarnymi oświetleniem ogródu

12. O czym zapomniałem?

 

 

więcej pytań się zapewne pojawi - będę wdzięczny za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...