Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Teraz to już chyba za późno na posianie trawy. Mianowicie chciałbym, żeby ten teren,który podnoszę był w przyszłym roku gruntem pod trawę. Przecież nie podniosę terenu samym piachem tylko chcę już nasypać odpowiednią wysokość pod trawę. Wgl to trochę się z tym podwórkiem kręcę ;) Mam nadzieję, że oprócz trawy da się tam jeszcze coś ciekawego posadzić. Zapał mamy wielki do ogrodu i na razie zadaje pytania, zabieram wiedzę, stąd ten chaos :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 690
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 weeks później...

Wyrobić się na pewno nie wyrobię ale powoli przygotowujemy ziemię pod przyszły trawnik:)

tak to u mnie teraz wygląda ( na samym spodzie jest piasek, którym podniosłem teren, następnie 15 cm takiej żyznej ziemi z wykopów, ale nie czarna tylko lekko brązowa, ale podchodzi pod czarną i około 5-8 cm takiej czarnej lepszej ziemi) mam nadzieję, że wszystko ok. Zdjęcia wklejam do oceny:)

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/vP215p.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/OsIVrs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ planuję mieć wokół domu opaskę z kamieni, żwiru, grysu jeszcze nie wiem z czego ale na pewno bedzie a wokół trawnik, bo mi się na tą chwilę podoba. Nie chce mieć tam kostki. To aż takie przestępstwo? Może do przyszłego roku coś nam się zmieni ale na razie ma być trawa. A oprócz kostki jakie Wy macie propozycje? Poza tym z tej strony najłatwiej mi było złapać poziom:) a z punktu technicznego ok?? Coś by na tym wyrosło? Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mnie nie chodzi o kostkę, tylko o bezsens utrzymywania drogiego w pielęgnacji trawnika w miejscu, z którego się nie korzysta "trawnikowo".

Takie przejścia obsadza się wytrzymałymi krzewami, ekspansywnymi bylinami, na zasadzie posadź i zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...podepnę się pod temat :)

 

proszę o poradę co zrobić, miałem zaznaczam miałem trawnik przed domem... w tym sezonie robiliśmy ogrodzenie i inne większe prace i kilka razy wjechała gruszka z betonem, coby oszczędzić mi wożenia betonu itp. Zrobiły się koleiny, górki i doliny - jak to najlepiej fachowo wyrównać?

Trawnik założyłem dwa lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale chciałbym żeby było tam przejście. Może się tak zdarzyć, że posadzę trawnik wcześniej niż zrobię elewację i o tyle o ile na trawie rusztowanie można rozstawić o tyle jeśli będą jakieś inne roślinki to będzie to wyglądało troche inaczej w przypadku zniszczenia:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale poziom też musiałem podnieść, co miałem sypnąć żółty piasek i później go wybierać? Jak zrobić to raz a porządnie bo na takiej ziemi coś u rośnie. Zawsze mam pole manewru i chyba najlepiej ten poziom można było podnieść czarną ziemią. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam prosić o poradę w sprawie zagospodarowania klombu przy wjeździe na działkę Klomb od strony wschodniej, częściowo zacieniony, ziemia glina ale musimy podsypać ok 40-50 cm Proszę o poradę w sprawie roślin jakie dobrze zniosą takie warunki Chciałabym zimozielone ale po wizytach w szkółce mam taki mętlik w głowie Podobają mi się trawy, ale z drugiej strony i wrzosy Początkowo myślałam o posadzeniu w centralnym punkcie magnolii a wkoło niej niskie kosodrzewiny i ewentualnie bukszpany do formowania Teraz już zgłupiałam Zależy mi na tym żeby rośliny nie wybujały za wysoko i żeby całość prezentowała się spójnie. Z góry dziękujęIMAG1481[1].jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby prezentowała się spójnie musi pasować do stylu domu oraz reszty stylu w ogrodzie :)

 

Odradzam sadzenie magnoli w centralnym punkcie - lepiej zastosować zasadę złotego podziału i przesunac ją mniej więcej o 1/3 od krawędzi (zaleznie od sily wzrostu wybranej odmiany).

 

Magnolia lubi gleby lekko kwaśne, lekkie, próchniczne i przepuszczalne. Czy na waszej glinie stoi woda po opadach? Jesli tak, to przed nawieieniem nowej ziemi trzeba byłoby glinę rozluźnić.

Z magnolią pasują trawy, bukszpany, żurawki, bergenie, karłowe świerki, żywotniki, cyprysiki, troszke mniej wrzosy.

Za to do wrzosowiska pasują sosny, szczodrzeńce, jalowce, sucholubne trawy ozdobne. W części bardziej zacienionej można posadzić drobnokwiatowe różaneczniki z grupy impedium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Bardzo dziękuję

Woda nie stoi ale mamy plan aby i tak jeszcze część ziemi wybrać i nawieźć nowej

Dzięki za poradę

 

Faktycznie trawnik w takim cieniu może być kłopotliwy i wymagający. Wprawdzie wilgoć będzie stała ale właśnie może być podmokły po deszczach i będzie obrastał grzybami np. Mnie sie tak dzieje chociaż pas mam szerszy i słońce dochodzi przez jakieś 2-3 godziny , ziemię mam gliniastą ale nawieziona na tym warstwa.

 

Co do mojego pytania

Powiedzcie czy na zimę okrywacie jakoś różaneczniki? Mam niewielkie - jakiś półmetrowe i teraz pomyślałem że może trzeba ?

I co jeśli nie podcięte są róże? Teraz już za późno, wiem, mam to zrobić na wiosnę?

 

 

 

Ps. I może komuś sie przyda w tym wątku coś co wyszperałem http://nts.tanake.com.pl/do-pobrania

za darmo do pobrania poradnik o projektowaniu systemów nawadniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W zeszłym roku zleciłem zagospodarowanie terenu wokół domu. W skład tego zagospodarowania wchodziło wydzielenie różnych części ogrodu pod różne ogrody tematyczne, mam tu na myśli część skalniaka czy inną część w założeniu pod ogród japoński. Wykonawca to wykonał z podkładów kolejowych. Generalnie w całym ogrodzie jest prawie 300 podkładów. Dodatkowo wykonał automatyczne nawadnianie oraz kostkę brukową oraz ok 500 m2 trawnika.Na całej powierzchni została nawieziona ziemia urodzajna, ponoć przesiewana i czysta. Oczywiście została też ułożona siatka na krety. Trawa została posiana na początku maja. W lipcu rosły już chwasty jak złoto a we wrześniu pojawił się mech. Niestety wykonawca nie rozluźnił nawiezionej gleby i z uwagi na to że gleba właściwa to ciężka glina, to generalnie jest mokro i grząsko. Sugerowałem mu że powinien ziemię mieszać z piaskiem ale twierdził że nie ma takiej potrzeby. Odnośnie mchu to powiedział że trzeba sypać wapno zima jak będzie śnieg bo na razie trawa jest za słaba i za młoda. Ostatecznie sytuacja jest taka że jestem mu dłużny kilkanaście tysięcy zł za samą robociznę bo za wszystkie materiały mu zapłaciłem. Nie sadziłem żadnych roślin to nawet nie wiem czy cokolwiek u mnie urośnie. Nie za bardzo mam teraz kasę żeby od razu wszystko posadzić co bym chciał i sprawdzić co się przyjmie a co nie. Przez tą siatkę na krety to nawet nie mogę tego zaorać bo pewnie bym tak zrobił. Czy może powinienem sadzić tylko jakiś pewien rodzaj roślin które mają płytkie korzenie? Nie wiem co mam teraz z tym wszystkim zrobić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...