Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zorganizowac podlogowke?


Deamos

Recommended Posts

Witam,

 

Ze wzgledow finansowych i ambicjonalnych zamierzam sam z ojcem zrobic wiekszosc prac w domu, m.in. i podlowke...

Na pierwszy rzut idzie parter (kiedys bedzie tez pietro), projekt ponizej, kolorem oznaczone sa planowane strefy grzewcze salonu, kuchni, lazienki i gabietu, czerwonymi prostokatami planowane miejsca umieszczenia rozdzielaczy :)

Piec bedzie na eko groszek, w instalacji c.o. planuje zastosowac m.in. zawor 4-drozny :wink:

 

Prosze o porade dot. zorganizowania petli grzewczych, itp. wszystkie uwagi mile widzian :D

 

http://img222.imageshack.us/img222/6172/podlogowkage3.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a ściany juz stoją?

Na razie stoja stertki z bloczkami na scianki :)

 

W korytarzu dodałbym pętlę, lepiej schną buty, salon podzieliłbym na kilka obwodów, niektórzy lubią kwiaty na podłodze wówczas taką pętlę można trochę zdławić, zastanowiłbym się nad zagęszczeniem rurek ( strefa brzegowa) przy oknach w salonie.

W korytarzu... a to nie jest strata ciepla?, w sumie jedna rzadsza nie byla by zlym rozwiazaniem, zawsze mozna ja odlaczyc.

Przy oknach rzeczywiscia myslalem by dac gesciej.

Ile petel zastosowac na kazde z pomieszczen i jak je korzystnie rozplanowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile petel zastosowac na kazde z pomieszczen i jak je korzystnie rozplanowac?
Gabinet, łazienka kuchnia jak dla mnie spokojnie bez dzielenia czyli po jednej pętli a salon to już niestety wg własnych upodobań, ustawienia mebli, kwiatów itp więc tu nie pomogę.

 

W korytarzu... a to nie jest strata ciepla?,

Nie wiem jak Ty podchodzisz do ogrzewania domu, fakt że masz inny układ, ja np podobnym korytarzem chadzam do ubikacji, owszem jest tam chłodniej niż w całym domu bo drzwi wejściowe super ciepłe nie są ale wyraźnie czuć że jest to ogrzewane i nie wyobrażam sobie by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzsz, ja trochę inaczej rozumuję, podłogówkę też mam zamiar zrobić sam, góra i dół bez grzejników, na początek kotłownia na paliwo stałe, w przyszłości może PC, i doszedłem do wniosku że skoro zaoszczędzić mam na robociznie to wykosztuję się na porządny projekt c.o., z obliczeniami ozc budynku, dobraniem systemu konkretnie do tego co mam, tak żeby nie gdybać, nie zgadywać co, gdzie i ile trzeba dać, tak żeby zrobić tak aby działało a nie mieć milion potem problemów bo tu nie grzeje a tu za mocno a tu się nie da wyregulować itp itd, forum to fajna sprawa ale do porad grona przypadkowych osób (często amatorów, albo i zawodowców którzy na oczy nie widzieli budynku, izolacji, mostków itp) trzeba zawsze podchodzić z rezerwą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde ma rację!

Podstawa to policzenie , wykonanie według projektu to pestka ,,,

Z OZC sobie poradziłem, problem mam z kolejnym etapem czyli programem do podłogówki, jakoś mi nie leży :-?

 

Kto mi policzy ? :p

 

To jak już znajdziecie tego kogoś to dajcie znać i mnie :)

Albo niech ten ktoś się do mnie odezwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Jasne że projekt jest bardzo istotny ale podstawą są założenia do projektu a założenia to między innymi ilość pętli i odpowiedni podział pomieszczenia wg. własnych upodobań. I o to pyta autor posta a nie o konkretną odległość między rurkami, bo tego to wiadomo że nikt mu tu z kapelusza nie doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje niefachowe oko na tej powierzchni wystarczy 6 petli: 3 w salonie (1 w ksztalcie litery L wzdluz scian z oknami i 2 prostokatne), 1 w lazience, 1 w gabinecie i 1 w kuchni. Korytarza nie obdarzalabym indywidualna pętlą, jeśli centralka będzie w kotłowni i tam będą dochodzić wszystkie rurki, oczywiście przez korytarz.

Mam jeszcze tylko uwagę na temat organizacji przestrzeni w ogóle (dlatego pytałam wcześniej, czy ściany stoją). Zrobiłabym drzwi z korytarza do kuchni i poszerzyłabym wejście z salonu do kuchni (drzwi przesuwane albo wcale). Poza tym pomyśl, czy nie przenieść powierzchni roboczych na ściany zewnętrzne (te z oknami) - to juz bez względu na to, czy zdecydujesz sie na dodatkowe drzwi. Światło dzienne jest bardzo cenne do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładę podłogówkę już jakiś czas..... wiem że programy komputerowe mówią że rurki kładzie się z rozstawem 20-30cm....... ale moje doświadczenie mówi że to głupota.......

Połóż tak żeby rurki były około 8-12 cm od siebie..... długość pętli do 120mb....

Trzeba dać rozdzielacz z przepływomierzmi..... to pozwoli dość dokładnie sterować.

Skąd takie rozumowanie....?

a no stad że poco ograniczać sobie moc grzejnika (podłogówki) .... lepiej dać gęściej i potem puszczać niższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż tak żeby rurki były około 8-12 cm od siebie.....
Widzę że bardzo szybko i nie wiadomo na jakiej podstawie wyliczyłeś zapotrzebowanie domu na energię i dobrałeś rozstaw rurek :o

...poco ograniczać sobie moc grzejnika (podłogówki) .... lepiej dać gęściej i potem puszczać niższą temperaturę.
A co jak kocioł nie będzie w stanie zejść z modulacją do tak niskiej mocy ? Co w okresach przejściowych jak zapotrzebowanie będzie o wiele mniejsze niż minimalna moc kotła ?

Lepiej jednak dokładnie obliczyć poprawne rozstawy rurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż tak żeby rurki były około 8-12 cm od siebie.....
Widzę że bardzo szybko i nie wiadomo na jakiej podstawie wyliczyłeś zapotrzebowanie domu na energię i dobrałeś rozstaw rurek :o

...poco ograniczać sobie moc grzejnika (podłogówki) .... lepiej dać gęściej i potem puszczać niższą temperaturę.
A co jak kocioł nie będzie w stanie zejść z modulacją do tak niskiej mocy ? Co w okresach przejściowych jak zapotrzebowanie będzie o wiele mniejsze niż minimalna moc kotła ?

Lepiej jednak dokładnie obliczyć poprawne rozstawy rurek

 

Po to jest mieszacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż tak żeby rurki były około 8-12 cm od siebie.....
Widzę że bardzo szybko i nie wiadomo na jakiej podstawie wyliczyłeś zapotrzebowanie domu na energię i dobrałeś rozstaw rurek :o

...poco ograniczać sobie moc grzejnika (podłogówki) .... lepiej dać gęściej i potem puszczać niższą temperaturę.
A co jak kocioł nie będzie w stanie zejść z modulacją do tak niskiej mocy ? Co w okresach przejściowych jak zapotrzebowanie będzie o wiele mniejsze niż minimalna moc kotła ?

Lepiej jednak dokładnie obliczyć poprawne rozstawy rurek

 

Czegoś tu nie rozumie - co ma gęstość rurek do modulacji kotła? - odpowiedz proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumie - co ma gęstość rurek do modulacji kotła? - odpowiedz proszę.

A no ma dużo. Kolega skrol już odpowiedział ja dodam tylko tyle że jeśli zrobimy zbyt gęsto rurki to w niektórych okresach zapotrzebowanie na energię może być tak małe że kocioł nie będzie pracował ekonomicznie, w przypadku kotłów gazowych mówi się o taktowaniu.

 

Po to jest mieszacz :)

Zgadza się, tylko po co. Mieszacz to dodatkowy koszt i zbędny przy właściwym obliczeniu podłogówki, obecne zakresy modulacji kotłów eliminują dodatkowe mieszacze bo kocioł sam w sobie jest doskonałym mieszaczem. Niestety w kolegi przypadku jest trochę inaczej bo planuje kocioł na groszek. Nie znam się na tych kotłach ale jak sądzę dużo lepiej przy małym zapotrzebowaniu na energię sprawuje się kocioł gazowy który bez problemów załączy się dowolną ilość razy i popracuje tyle ile mu "każe" sterownik. Z tego co wiem w kotłach na groszek już tak wesoło nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhhhh kocioł na eko groszek połączony z podłogówką....?

 

Może jedno sprostowanie..... podłogówka pracuje z MAX temp 55 stopni..... (raczej nie zalecana aż tak wysoka)........ a jak wyjaśnisz wpięcie kotła na paliwo stałe (który pracuje z temp zasilania 85 stopni........ ponieważ jak pracuje z niższą to zachodzi efekt kondensacji... co jest zabójcze dla tych kotłów)

 

Czyli bez mieszacza w podłogówkę puszczamy jakieś 70-75 stopni.... :) radzę założyć kapcie z wysokim obcasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...