Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kaloryfery i ich regulacja


derifter

Recommended Posts

Mam kaloryfery Viessmanna, rozgladalem sie zeby kupic do nich głowice termostatyczne az tu nagle doczytalem sie wlasnie tu na forum ze kaloryfery zasilane od dolu maja wbudowana samoregulacje i nie wiem czy w takim wypadku ma sens kupowanie regulacyjnych glowic termostatycznych nakrecanych na zawory nastawne.

W tej chwili mam na nich tylko plastikowe nakretki ale to troche meczace bo nie maja skali.

---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam kaloryfery Viessmanna, rozgladalem sie zeby kupic do nich głowice termostatyczne az tu nagle doczytalem sie wlasnie tu na forum ze kaloryfery zasilane od dolu maja wbudowana samoregulacje :o :o :o :o :o :o :o i nie wiem czy w takim wypadku ma sens kupowanie regulacyjnych glowic termostatycznych nakrecanych na zawory nastawne.

W tej chwili mam na nich tylko plastikowe nakretki ale to troche meczace bo nie maja skali.

---

a kto takie kosmiczne bzdury pisał :o :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kaloryfery Viessmanna, rozgladalem sie zeby kupic do nich głowice termostatyczne az tu nagle doczytalem sie wlasnie tu na forum ze kaloryfery zasilane od dolu maja wbudowana samoregulacje i nie wiem czy w takim wypadku ma sens kupowanie regulacyjnych glowic termostatycznych nakrecanych na zawory nastawne.

W tej chwili mam na nich tylko plastikowe nakretki ale to troche meczace bo nie maja skali.

---

 

Gdy ja kupowałem swoje grzejniki to te zasilane od dołu miały nie samoregulację, tylko regulację przez zawór. Zawór, jak to zawór reguluje przepływ poprzez przymykanie i otwieranie ręką ludzką, a nie automatycznie. Głowica decyduje, kiedy zawór ma otworzyć przepływ. Grzejniki zasilane z boku nie mają nawet zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wyregulować kaloryfery można przy pomocy nastawy wstępnej.

Pisze o niej w linku, do którego odsylam.

Jeśli ktoś chce mieć temreraturę identyczną we wszystkich pomieszczeniach to po przemyślanym ustawieniu nastaw wstępnych zaworów termostatycznych, zrezygnowac może całkowicie z głowic termostatycznych.

 

Jednakże świadomość, czym jest regulacja przepływu i jaki jest jej wpływ na pracę całości, jest nawet wśród branżystów mizerna.

 

Należy pamiętać, że każdy ruch na nastawie w jednym grzejniku, zmienia przepływy wszędzie indziej - na wszystkich pozostałych grzejnikach i to w zmiennym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wyregulować kaloryfery można przy pomocy nastawy wstępnej.

Pisze o niej w linku, do którego odsylam.

Jeśli ktoś chce mieć temreraturę identyczną we wszystkich pomieszczeniach to po przemyślanym ustawieniu nastaw wstępnych zaworów termostatycznych, zrezygnowac może całkowicie z głowic termostatycznych.

 

Jednakże świadomość, czym jest regulacja przepływu i jaki jest jej wpływ na pracę całości, jest nawet wśród branżystów mizerna.

 

Należy pamiętać, że każdy ruch na nastawie w jednym grzejniku, zmienia przepływy wszędzie indziej - na wszystkich pozostałych grzejnikach i to w zmiennym stopniu.

 

 

Trudno się nie zgodzić. Sam byłem pełen podziwu widząc instalacje bez zaworów i we wszystkich pomieszczeniach było ciepło. Co nie znaczy, że to było komfortowe. Ja mam w różnych pomieszczeniach różną temp. w zależności od zapotrzebowania. Np. w kuchni gdy się gotuje grzejnik jest w zasadzie zbędny, jednak w pozostałym okresie jest konieczny. Podobnie jest w pokojach gościnnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walcze pół sezonu z wyregulowaniem instalacji i nie moge sobie poradzic.

Zaprosiłem pana instalatora ale jak on wyregulował to porazka ,i próbuje zrobic to sam .Forumowicze troche mi przyblizyli zasady ale jest to zadanie przerastajace mnie.

A wiec instalacja zrobiona na jednym rozdzielaczu 6 grzejników

1 grzejnik oddalony od pieca 2m 12zeberek

2 grzejnik oddalony od pieca 2m 8 zeberek

3 grzejnik oddalony od pieca 2m 10 żeberek

4 grzejnik oddalony od pieca 5m 25 zeberek regulator pokojowy

5 grzejnik oddalony od pieca 9m 25 zeberek

6 grzejnik oddalony od pieca 14m 14 żeberek

Zawory termostatyczne diamond skala kryzowania 0-5

Bynajmniej te pierwsze trzy grzejniki skryzowałem na 1 na zaworze termost.

i reszte po kolei instalacja niby pracuje prawidlowo do momentu załozenia glowic termostatycznych wtedy zaczyna robić sie głosno duże szumy

lecz gdy przykreciłem te pierwsze grzejniki na dolnych zaworach na powrocie szumy w nich ustaja. i co teraz z reszta.

Na dzien dzisiejszy głowice termostatyczne zalozone mam na 3 pierwszych grzejnikach i ustawione na 3 a nareszcie odkrecone na max

Bo wydajemi sie ze nie grzeja pełna moca totalna porazka

Wiadomo ze gdzie mam regulator pokojowy głowica jest ściagnieta Macie jakies propozycje jak to wyregulowac na kryzach i na zaworach powrotnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kaloryfery Viessmanna, rozgladalem sie zeby kupic do nich głowice termostatyczne az tu nagle doczytalem sie wlasnie tu na forum ze kaloryfery zasilane od dolu maja wbudowana samoregulacje i nie wiem czy w takim wypadku ma sens kupowanie regulacyjnych glowic termostatycznych nakrecanych na zawory nastawne.

W tej chwili mam na nich tylko plastikowe nakretki ale to troche meczace bo nie maja skali.

---

 

Kurcze - czytam już jakiś czas to forum , czasami i coś napiszę / z większym lub mniejszym sensem / , posiadam grzejniki Viessmanna i do dzisiaj nie wiedziałem że posiadają one tajemną samoregulację temperaturową :o

A ja głupi nabyłem i pozakręcałem na nie głowice termostatyczne :lol:

 

Hehhhh - pomyliłeś zawory kryzujące z samoregulacją ...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można spytać w temacie :wink:

Mam w domu stara instalacje stalową wyjście z pieca 2 cale (grawitacja pompka 40) dalej rozprowadzenie na dwie strony 1 3/4 i 1 1/2 gałązki 3/4 i 1/2 część grzejników gorąca a na drugiej stronie ledwo ciepłe . Chciałem to wyregulować (zawory z czarną główka ) ale niestety brak efektów . Instalacje odpowietrzałem po kolej . wczoraj był u mnie hydraulik i chciałbym pozakładać zawory (nie termostatyczne a zwykłe z regulacją i nie cieknace ) Czy żeby wyregulować instalacje są potrzebne zawory na powrotach czy tylko na zasileniu grzejników.

Pozdrawiam i sorki że tak wciołem sie w temat ale nie znalazłem na moje pytanie odpowiedzi na forum. :wink: A może jednak zainwestować w termostaty co sugerował intalator ?

ps -wymiana zaworów na 1 grzejniku 30zł chyba dobra cena.?a w sumie mam ich 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walcze pół sezonu z wyregulowaniem instalacji i nie moge sobie poradzic.

Zaprosiłem pana instalatora ale jak on wyregulował to porazka ,i próbuje zrobic to sam .Forumowicze troche mi przyblizyli zasady ale jest to zadanie przerastajace mnie.

A wiec instalacja zrobiona na jednym rozdzielaczu 6 grzejników

1 grzejnik oddalony od pieca 2m 12zeberek

2 grzejnik oddalony od pieca 2m 8 zeberek

3 grzejnik oddalony od pieca 2m 10 żeberek

4 grzejnik oddalony od pieca 5m 25 zeberek regulator pokojowy

5 grzejnik oddalony od pieca 9m 25 zeberek

6 grzejnik oddalony od pieca 14m 14 żeberek

Zawory termostatyczne diamond skala kryzowania 0-5

Bynajmniej te pierwsze trzy grzejniki skryzowałem na 1 na zaworze termost.

i reszte po kolei instalacja niby pracuje prawidlowo do momentu załozenia glowic termostatycznych wtedy zaczyna robić sie głosno duże szumy

lecz gdy przykreciłem te pierwsze grzejniki na dolnych zaworach na powrocie szumy w nich ustaja. i co teraz z reszta.

Na dzien dzisiejszy głowice termostatyczne zalozone mam na 3 pierwszych grzejnikach i ustawione na 3 a nareszcie odkrecone na max

Bo wydajemi sie ze nie grzeja pełna moca totalna porazka

Wiadomo ze gdzie mam regulator pokojowy głowica jest ściagnieta Macie jakies propozycje jak to wyregulowac na kryzach i na zaworach powrotnych

 

 

Nadal nie zrozumiałeś zasady działania termostatu i zaworów. Termostat nie ma (prawie) nic wspólnego z mocą grzejnika. Zawór ustala przepływ ciepłej wody do grzejnika. Kryzowanie pozwala na regulację rozdziału ciepłej wody do każdego grzejnika. Im bardziej przymknięty zawór, tym wolniej się rozgrzeje i pozwoli na szybsze nagrzanie następnych grzejników w kolejce. Na termostacie ustalasz kiedy zawór ma przestać dopuszczać ciepłą wodę do grzejnika, czyli przy jakiej temp. powietrza w pomieszczeniu ma przymknąć zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyregulować układ na zaworach powrotnych. Na termostatycznych zlikwiduj nastawy początkowe ( kryzowanie) i ustaw je na pełne grzanie.

Zawory powrotne też niech bedą w pełni otwarte. W takim układzie oceń jak grzeją grzejniki. Teorytycznie powinno być tak, że te najbardziej oddalone bedą chłodniejsze całe, lub przy powrocie. Jeśli tak jest to zaczynasz przykręcac śruby regulacyjne na powrotach zaczynając od grzejnika najbliższego kotła, poprzez następne. Należy robić to delikatnie o stała wartość obrotu np. 1/2 i kontrolować temperatury grzejników. Zasada jest prosta - jeśli nieco przydławimy przepływ przez grzejniki najbliższe kotła, to automatycznie przepływ zwiekszy się w dalszych gałęziach, co powinno skutkować wyrównaniem sie temperatur na wszystkich grzejnikach. Przydławiając metodycznie powroty mozemy doprowadzić do stanu, gdzie wszystkie grzejniki grzeją mniej więcej jednakowo. W zupełności wystarczy tu ocena dłonią w kilku miejscach grzejnika.Oczywiście zmiany nie dzieją sie natychmiast - musisz po każdorazowej regulacji odczekać kilkanaście minut, aby dać czas na ustalenie się nowych warunków przepływu czynnika. I teraz dopiero, gdy cała instalacja grzeje jednakowo, zakładasz głowice termostatyczne i ustawiasz temperatury, jakich oczekujesz. Co do nastaw wstepnych zaworów termostatycznych, to może być trudne do wykonania, bo już samo sterowanie termostatyczne głowicami bardzo ogranicza przekrój czynny, którym woda jest pompowana do grzejnika. Nastawa wstępna jeszcze bardziej zmniejsza ten przekrój i przez to mogą byc szumy związane z większą prędkościa przepływu. Regulacja na powrocie ma większe przekroje a więc stawia mniejszy opór i przez to instalacja jest cicha.

Opisałem sposób w jaki sam regulowałem swoja instalację z 5 grzejnikami, tyle że bez rozdzielacza. Moja instalacja jest nieco inna, bo każdy z grzejników jest w innej odległości od kotła, a najdalszy oddalony o 9 metrów, ale różnice w grzaniu były wyczuwalne i udało mi się za pomoca regulacji na zaworach powrotnych ustawić grzejniki optymalnie. Instalacja zasilana jest gazowym kotłem Termeta i sprawuje sie świetnie - jednocześnie jest bezgłośna ( nie licząc dyskretnej pracy kotła i pompki obiegowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigmor zasade działania zrozumialem dobrze rozchodzi sie oto ze jak ustawie głowice termostatycznna na temp 21st to w pomieszczeniu jest zaledwie 18st a gdy odkrece na max to jest 19,5 tu jest problem.Temperatura na regulatorze pokojowym ustawiona jest na 20,5st

Rozmawiałem z innym hydraulikiem i stwierdził ze wadliwe sa zawory termostatyczne za małe przepływy są i zeby zmienic je na inne

V-exakt Firmy Heimeier sam niewiem co o tym sadzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kaloryfer Ci nie dogrzewa pomieszczeń to :

 

- zbyt mocno kryzowane grzejniki - na tyle zmniejszony przepływ przez niego że grzejnik nie pracuje na swojej pełnej mocy - ustaw na kryzowaniu wartość max - pełny przepływ

 

- zbyt mała temp zasilania w stosunku do mocy grzejnika - nawet otwarcie na maxa przepływu przez głowicę termostatyczną nie spowoduje nagrzania pomieszczenia do żądanej temp - zwieksz temp zasilania na kotle

 

- zbyt mała moc grzejnika w stosunku do pomieszczenia

 

Jakoś nie chce mi się wierzyć w wady zaworów termostatycznych w grzejnikach ...

 

Zawory zasilające i powrotne na przyłączu grzejnika nie służą do regulacji - odkręć ja na maxa , do regulacji przepływu służą zawory kryzujące .

Wart max na skali kryzowania to max przepływ , wartość minimalna to przepływ znikomy / szczelina niewiele większa od główki szpilki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigmor zasade działania zrozumialem dobrze rozchodzi sie oto ze jak ustawie głowice termostatycznna na temp 21st to w pomieszczeniu jest zaledwie 18st a gdy odkrece na max to jest 19,5 tu jest problem.Temperatura na regulatorze pokojowym ustawiona jest na 20,5st

Rozmawiałem z innym hydraulikiem i stwierdził ze wadliwe sa zawory termostatyczne za małe przepływy są i zeby zmienic je na inne

V-exakt Firmy Heimeier sam niewiem co o tym sadzic

 

 

No to problem masz gdzie indziej. To, że ustawiasz na termostacie 21 i masz w pomieszczeniu 18 to nie musi być nic dziwnego. zależy to od przepływu powietrza w pomieszczeniu i od położenia i dokładności termometru, którym mierzysz. Nie masz grzejnika wraz z termostatem czymś przykrytego? Np. zasłonką? To, że przy odkręconym na max masz 20,5 to już dziwne i może świadczyć o zbyt małej wydajności pompki w układzie, zbyt niskiej temperaturze wody na kotle (źle działający lub ustawiony sterownik), zbytnim przymknięciu zaworu, zbyt małym grzejniku lub kotle o zbyt małej mocy. Sprawdź jaką temperaturę ma grzejnik i czy jest jednakowa na całej powierzchni. Możesz też poodcinać pozostałe pomieszczenia i sprawdzić, czy wtedy dasz rady dogrzać to jedno pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik jest duzy 25 zeberek na 20m2 a piec mam również duzy 8/24kw budynek 80m2 Grzejnik i termostat calkowicie odkryty.

Problem polega na tym równiez ze jak zakrece wszystkie grzejniki i np zostawie ten jeden to piec nagrzewa w nim wode w pare sekund i wyłancza sie a grzejnik zimny ????

 

Ale jak to jest, że nagrzewa ci wodę w nim w parę sekund, a potem jest zimny? Jak zakręcisz wszystkie pozostałe grzejniki to ja rozumiem, że w pomieszczeniu gdzie masz sterownik temperatura maleje i kocioł zaczyna podgrzewać wodę w układzie. Skąd zatem wyłącza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbigmor mam pytanie : przeczytałem instrukcję z twojego linku ,zdjąłem głowice i chciałem wyregulować zawory. Nie znalazłem żadnego nacięcia ,do którego mialbym odniesienie.Posiadam grzejniki buderusa .Reszta wygląda tak samo jak w instrukcji , nie wiem tylko jak to wyregulować .Robi się to ręcznie czy przy pomocy np.śrubokręta? Grzejniki dolnozasilane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to w ten sposób np zakrecam wszystkie grzejniki zostawiajac jeden otwarty temp na piecu np.ustawiona na 60st sterownik daje sygnał ze jest zimno i piec zaczyna grzac temp. wody do 60 st trwa to moze około 10 sek piec sie wyłancza a grzejnik jest zaledwie letni a powinien byc gorący

 

 

A ten grzejnik to masz w pomieszczeniu ze sterownikiem pokojowym?

Może masz w nim wystarczająco ciepło? Sprawdź jeszcze czy pompka pracuje gdy kocioł zatrzymuje się. Jeśli pracuje to masz zapowietrzoną instalację bo jak inaczej rozumieć, że pompuje ci wodę do grzejnika o temp. 60 stopni C, a w grzejniku masz niższą? Chyba, że się wychładza p odrodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...