Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - za i przeciw.


spamstopper

Recommended Posts

Witam Forumowiczów.

 

Jestem w trakcie wybierania projektu domu i zaczynam rozważać sposób ogrzania domu. Będzie to dom o powierzchni około 80m2.

 

Zaczynam poważnie myśleć o podłogowym ogrzewaniu elektryczym, ponieważ:

- domy o małej powierzchni zwykle nie przewidują oddzielnej kotłowni (co uniemożliwia użycie wękla, czy oleju opałowego), a nie chcę za bardzo zmieniać takich projektów

- nie chcę mieć kotłowni w salonie, więc odrzucam ogrzewanie kominkiem

- ogrzewanie elektryczne wydaje się być bardzo wygodne w obsłudze, a tym bardziej że przez minimum 10h dziennie nikogo w domu nie będzie (praca), więc nawet gdyby był piec na węgiel, to nie ma go kto dopilnować

 

Jedyną wadą jaką widzę w ogrzewaniu elektrycznym to, jak sądzę, wysokie koszty za energię elektryczną.

 

Co radzicie? Czy ktoś z Was używa/używał ogrzewania elektrycznego? Jakie macie doświadczenia z tym ogrzewaniem?

 

Z góry dziękuję za Wasze opinie.

Spamstopper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna co do ogrzewania podłogowego. Po pierwsze - drogie to a pewnie wkrótce będzie jeszcze drożej. Druga sprawa - ciepło od dołu nie jest naturalne dla człowieka. Gdy jestem u sąsiada który ma ogrzewanie podłogowe nogi puchną mi jak banie. Jest jednak sens zakładać ogrzew.pod.w łazience, wtedy szybciej paruje woda z kafelków i jest b.przyjemnie stać na takiej podłodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jak najbardziej naturalne ponieważ zapewnia odpowiedni rozkład temperatur.

 

Tylko musi byc dobrze zrobione a dom odpowiedno docieplony. Przy spełnieniu tych warunków podłoga nawet nie jest ciepła (jest "niezimna") i nie ma mowy o puchnieciu nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podlogowe jest super. nie dossc, ze latwo odczuwasz cieplo, to unikasz szpecacych i zagracajacych pokoje kaloryferow... Jak sie boisz podnoszenia cen elektrycznosci, to na wszelki wypadek daj podlogowke wodna, a nie elektryczne maty i wtedy mozesz zmienic piec w dowolnym momencie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jak sie boisz podnoszenia cen elektrycznosci, to na wszelki wypadek daj podlogowke wodna, a nie elektryczne maty i wtedy mozesz zmienic piec w dowolnym momencie.

 

To nie wchodzi w grę, bo podnosi koszty budowy i podwaja szansę na błąd przy instalacji, a także ryzyku awarii. Myślę o elektrycznym właśnie z tego powodu, że jak napisałem chcę zbudowć stosunkowo mały domek (ok 80m2 pow. użytk.), a w projektach takich domów architekci raczej nie przewidują kotłowni, a jeśli jest to w skali mikro. Ogrzewanie węglem wymaga stosunkowo dużej kotłowni i miejsca na skład opału. W tym problem i z tego powodu zacząłem szukać alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gaz? piecce gazowe sa teraz minimini przeciez.

 

Gazu nie mam (teren wiejski). Butla z gazem, to jednak kiepska ozdoba i ryzyko wybuchu. Muszę jeszcze sprawdzić żywotność takiej butli i sprawy dotyczące przedłużania homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrycznosc to czystosc itp, ale pomysl, ze w terenie wiejskim sa czasem wylaczenia pradu - zostaniesz bez swiatla, ogrzewania, pewnie bez wody itp. Srednia perspektywa. warto pomyslec o czyms dodatkowym. Moze koza? sa teraz ladne nieduze, malo miejsca zajmuja, a zawsze mozna do takiej jakis ziemniak wrzucic czy kielbaske upiec...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrycznosc to czystosc itp, ale pomysl, ze w terenie wiejskim sa czasem wylaczenia pradu - zostaniesz bez swiatla, ogrzewania, pewnie bez wody itp. Srednia perspektywa. warto pomyslec o czyms dodatkowym. Moze koza? sa teraz ladne nieduze, malo miejsca zajmuja, a zawsze mozna do takiej jakis ziemniak wrzucic czy kielbaske upiec...

 

Co do wyłączenia prądu, to albo mam szczęście, albo nie jest tak źle. W minionym 2008 roku tylko raz byłem jakieś 8h bez prądu (była jakaś grubsza awaria). Do tego kilka (około 5) wyłączeń w okresie większych burz. Tym więc się nie przejmuję. Zresztą czy to piec na ekogroszek z podajnikiem, czy to olej lub gaz, to też są uzależnione od prądu w mniejszym lub większym stopniu. Ten dom, o którym myślę ma w standardzie kominek, więc w ostateczności wrzucę drewna i upiekę kiełbaski :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jak najbardziej naturalne ponieważ zapewnia odpowiedni rozkład temperatur.

 

Tylko musi byc dobrze zrobione a dom odpowiedno docieplony. Przy spełnieniu tych warunków podłoga nawet nie jest ciepła (jest "niezimna") i nie ma mowy o puchnieciu nóg.

 

Nie wnikając w sens montowania podłogówki mam poważne wątpliwości dotyczące jej naturalności. Na mojej planecie ciepło idzie od słońca, które mam nad głową. Jest go znacznie więcej niż ciepła z wnętrza ziemii, którą mam pod nogami. Nie wiem na której planecie jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jak najbardziej naturalne ponieważ zapewnia odpowiedni rozkład temperatur.

 

Tylko musi byc dobrze zrobione a dom odpowiedno docieplony. Przy spełnieniu tych warunków podłoga nawet nie jest ciepła (jest "niezimna") i nie ma mowy o puchnieciu nóg.

 

Nie wnikając w sens montowania podłogówki mam poważne wątpliwości dotyczące jej naturalności. Na mojej planecie ciepło idzie od słońca, które mam nad głową. Jest go znacznie więcej niż ciepła z wnętrza ziemii, którą mam pod nogami. Nie wiem na której planecie jest inaczej.

 

 

No i wyszło, że trzeba sufitowe zrobić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikając w sens montowania podłogówki mam poważne wątpliwości dotyczące jej naturalności. Na mojej planecie ciepło idzie od słońca, które mam nad głową. Jest go znacznie więcej niż ciepła z wnętrza ziemii, którą mam pod nogami. Nie wiem na której planecie jest inaczej.

 

to proponuje krótkie ćwiczenie - akurat pogoda odpowiednia. A w zasadzie dwa ćwieczenia.

1. jak masz samochód to proponuje pojeżdzić tydzień z nawiewem tylko na głowę a nie na nogi.

2. drugi test - godzina spaceru bez czapki kontra godzina spaceru bez butów.

 

Opowiedz jak było. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikając w sens montowania podłogówki mam poważne wątpliwości dotyczące jej naturalności. Na mojej planecie ciepło idzie od słońca, które mam nad głową. Jest go znacznie więcej niż ciepła z wnętrza ziemii, którą mam pod nogami. Nie wiem na której planecie jest inaczej.

 

to proponuje krótkie ćwiczenie - akurat pogoda odpowiednia. A w zasadzie dwa ćwieczenia.

1. jak masz samochód to proponuje pojeżdzić tydzień z nawiewem tylko na głowę a nie na nogi.

 

 

Zimą nawiewam prawie tyko na szybę :)

 

 

2. drugi test - godzina spaceru bez czapki kontra godzina spaceru bez butów.

 

 

W zasadzie chodzę w butach i czapce. Bez butów jakoś tak niewygodnie. Widać nie mam przodków z Afryki.

W domu zaś (ogrzewanie kolega chce mieć w domu, przynajmniej tak wywnioskowałem) chodzę bez butów i czapki.

 

Nie pisałem że jest złe, a tylko, że nie jest naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...