Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nowy budynek dla mnie i pewnie dla innych oznacza za został wybudowany niedawno (rok dwa moze i trzy lata max) i jest dobrze (bardzo) dobrze ocieplony, posiada wm, okna o wsp. < 1.0, jest ogrzewany pompą ciepła, kotłem gazowym, czystym prądem. W takich budynkach piece są nie tylko nieopłacalne, ale wrecz niemozliwe do instalacji z powodu wm.

Stary budynek ocieplony to nie to samo co nowy, to zalezne jest od stopnia termomodernizacji, skoro masz taki piec który sie dobrze sprawuje ( w co nie wątpię) to mniemam ze nie posiadasz wm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi mam wymienione, okna 3 szybowe drewniane, na ścianie 20 cm wełny lamelowej, więc słonce budynku nie zagrzeje.

Jest godzina 23 i termometr za oknem pokazuje 13 *C a za kilka godzin spadnie do jednej cyfry. Chcąc utrzymać wysoką temperaturę z dnia, należy zamknąć na noc okna lub je otworzyć i dogrzewać mieszkanie jakimś urządzeniem. U mnie korzystam z pieca i choć już czerwiec, to dziś przepaliłem na noc , ale okna mam otwarte.

Opał w lesie pozyskuję za niewielką opłatą i jak nie policzę tej robocizny to te roczne palenie i grzanie wody pewnie zmieści się (gdy skończę drugi piec) w kwocie 150 zł. No i tego nie da się przeskoczyć na dodatek przy bez awaryjności urządzeń grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj hes.

Poszukaj o długości fali podczerwieni. Słońce jest liderem a piec ma zbliżoną. W sumie badali wszystkie typy ogrzewań też pod katem długości fali, ale nie mam zakładek bo o tym się nie dyskutuje często. Na pewno sobie poradzisz :)

Pozdrawiam.

 

Ba... byłoby to proste, ale jest problem- słońce wytwarza witaminę D w organizmie człowieka promieniowaniem ultrafioletowym...

 

"Witamina D to jedna z niewielu witamin, której źródła można szukać nie tylko w pożywieniu. Witaminę D organizm potrafi sam wytworzyć. Wystarczy około 15-20 minut (nie więcej!) na słońcu, by pokryć 90 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę D - pod warunkiem wystawienia na promienie słoneczne około 20 proc. powierzchni ciała, nie zabezpieczonego kremem z filtrami UV (ogranicza on syntezę witaminy D nawet w 90 proc.). W naszej strefie geograficznej "słoneczna witamina" może być wytwarzana w ten sposób jedynie od kwietnia do września. Przez pozostałą część roku jej synteza w skórze praktycznie nie zachodzi. Z kolei jej zapas, który jest zmagazynowany w tkance tłuszczowej, starcza na około 2 miesiące. W związku z tym po lecie należy szukać innych źródeł witaminy D."

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/witamina-d-zrodla-pokarmowe-wystepowanie-witaminy-d_37604.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi mam wymienione, okna 3 szybowe drewniane, na ścianie 20 cm wełny lamelowej, więc słonce budynku nie zagrzeje.

Jest godzina 23 i termometr za oknem pokazuje 13 *C a za kilka godzin spadnie do jednej cyfry. Chcąc utrzymać wysoką temperaturę z dnia, należy zamknąć na noc okna lub je otworzyć i dogrzewać mieszkanie jakimś urządzeniem. U mnie korzystam z pieca i choć już czerwiec, to dziś przepaliłem na noc , ale okna mam otwarte.

Opał w lesie pozyskuję za niewielką opłatą i jak nie policzę tej robocizny to te roczne palenie i grzanie wody pewnie zmieści się (gdy skończę drugi piec) w kwocie 150 zł. No i tego nie da się przeskoczyć na dodatek przy bez awaryjności urządzeń grzewczych.

 

Nie wątpię ze przy tanim drewnie i wkładzie swojej pracy ogrzewanie wyjdzie tanio, taniej jeszcze by było przy własnym lesie.Nie kazdy ma dostęp do taniego opału i co wazniejsze czas na przygotowanie drewna i palenie nim, chociaz niektórzy to trakują jako fizyczną zaprawę dla zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystam z pieca i choć już czerwiec, to dziś przepaliłem na noc
?:eek:... a ja mam wentylację mech. z rekuperatorem i wyłączyłem grzanie w połowie kwietnia - w domu było na tyle ciepło że i tak się już nie włączało. W ostatnich dniach przełączyłem wentylację na chłodzenie (bez odzysku ciepła) bo było wręcz za ciepło.

Ale może temperatura też zależy od okolicy i miejsca, ale grzanie w czerwcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ci co sa tak bardzo za nowoczesnoscia, kupuja tylko wedliny wysokowydajne z miesa bez smaku, pompowany chleb i zupy w proszku. Swinia ma przyrastac kilo dziennie, kurczak wyrosnac w trzy tygodnie, chabrow w pszenicy nie zobaczysz a w soku malinowym malin nie znajdziesz. Wydajnosc, wydajnosc, wydajnosc.

Ja nie neguje postepu bo sam pracuje jako kierownik przy utrzymaniu ruchu ultra nowoczesnej maszyny, taki jest swiat ale jakos czuje sentyment do jeszcze niedawnego swiata gdzie wszystko dalo sie naprawic i byc prawie niezaleznym. I to jest slowo klucz. Zgadzajac sie na pewne niedogodnosci otrzymuje w zamian niezaleznosc (choc to jest pierwszy raz kiedy o tym pomyslalem).

A tak na marginesie to zadziwiajace, ze pozbywajac sie luksusu centralnego ogrzewania tylko w jednym pomieszczeniu wywolalem tak silne emocje.

Zycze kazdemu aby mial dom tak oszczedny aby pierdzac w kanape mogl go sam sobie ogrzac ale nie chce zeby przychodzil do mnie i przekonywal mnie, ze jak nie napierdze tak jak wszyscy to bede mial zimno w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy budynek dla mnie i pewnie dla innych oznacza za został wybudowany niedawno (rok dwa moze i trzy lata max) i jest dobrze (bardzo) dobrze ocieplony, posiada wm, okna o wsp. < 1.0, jest ogrzewany pompą ciepła, kotłem gazowym, czystym prądem. W takich budynkach piece są nie tylko nieopłacalne, ale wrecz niemozliwe do instalacji z powodu wm.

Stary budynek ocieplony to nie to samo co nowy, to zalezne jest od stopnia termomodernizacji, skoro masz taki piec który sie dobrze sprawuje ( w co nie wątpię) to mniemam ze nie posiadasz wm.

 

I tu Kolego bardzo się mylisz ...

W tak ciepłych domach budujemy pieco-kominki i piece ceramiczne , odpowiednio dobrane gwarantują emisję ciepła właściwa dla straty danego domu .

WENTYLACJA MECHANICZNA jest wspaniałym SPRZYMIERZEŃCEM dla zduna budującego w oparciu o WSPÓŁCZESNĄ wiedzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek w domu mogę zrozumieć. Pali się żywy ogień - ma to swój urok (mimo iż jest to średniowieczne rozwiązanie). Komuś przeszkadza dym - kominek ze szczelną szybą.

Natomiast piec kaflowy ma wady kominka, przy braku zalet (jak motocykl z bocznym koszem - pomyłka).

Niczego nie krytykuję tylko próbuję się dowiedzieć co popycha dzisiaj ludzi do budowy pieca kaflowego :eek:

 

Właśnie - dlaczego obecnie buduje się takie piece w Szwajcarii czy USA i Kanadzie ?

 

Jeżeli ktoś mówi, że piec kaflowy to rozwiązanie lepsze od ogrzewania prądem albo gazem, jest durniem, albo...wielkim miłośnikiem pieców.. Natomiast nie można generalizować w żadną stronę, opierając się na subiektywnych doświadczeniach. Nie można też mierzyć problemu swoim rachunkiem ekonomicznym , np uzależnionym wyłącznie od portfela...

 

Opierasz SWOJE doświadczenia na SWOIM kominku. A to prawdopodobnie było średniowiecze współczesnego zduństwa i kominkarstwa, skoro przykre te Twoje wspomnienia. Większość tego typu konstrukcji w PL jest źle zbudowana, paliwożerna i źle obsługiwana. Budują je dyletanci i potem obsługują użytkownicy, którym nie miał kto przekazać wiedzy o prawidłowej obsłudze i specyfice opału. Najwięcej złego zrobiły francuskie tzw "wkłady kominkowe", które faktycznie można zaliczyć do średniowiecza. Oprócz tego, że mają szybę w drzwiach, prawie niczym się nie różnią od żeliwnych skrzynek do prymitywnego, niewłaściwego spalania drewna sprzed 500 lat, jakie można spotkać w muzeach.

 

Współczesny piec to raczej piecokominek. Może mieć wszystkie cechy i zalety systemów którymi się zachwycasz. Bryła ceramiczna umieszczona w salonie, może być obsługiwana z pomieszczenia technicznego, jeśli ktoś nie lubi kontaktu z polanami w czystym pokoju. Piecokominek może być jednostką napędową podłogówki z buforem. Może mieć wbudowane urządzenia do błyskawicznego niwelowania nagłych spadków temperatury, obsługiwane garścią opału. Współczesnym piecem kaflowym steruje komputer, a dla leniwych paliwem może być pellet z automatyczną kotłownią i podajnikiem. Takie urządzenia włącza się jesienią i wyłącza wiosną. Można w nich zrobić "klimat" zmieniając paliwo na polana gdy najdzie nas na atawizm...

 

"Popychacze" są różne. Tłumaczenie jakie, osobie negatywnie nastawionej do tematu, nie wydaje się racjonalne. To tak jak mówić wegetarianom o subtelnościach smakowych argentyńskich steków lub puszczanie Mozarta osobie głuchoniemej...I nie ma tu żadnych podtekstów...Po prostu za mało wiesz o nowoczesnym budowaniu pieców, ich obsłudze i znaczeniu drewna w kulturze człowieka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zajmuje masę przestrzeni

2. Upierdliwy w użytkowaniu

3. Zamiast pójść na spacer trzeba w tym palić i wyciągać popiół w swoim czystym domku.

4. Komfort cieplny (stała temperatura w domu) żaden. Przy piecu gorąco - w drugim końcu pokoju zimno. Już nie mówię o zaprogramowaniu że wieczorem chcemy nieco chłodniej niż rano.

... czy jeszcze o jakiś "zaletach" pieca kaflowego zapomniałem?

 

Cofnijmy się jeszcze o krok w rozwoju i palmy ognisko pośrodku izby.

... Ale oczywiście jest to moja prywatna opinia i jeśli ktoś piec kaflowy lubi - jego decyzja.

 

Trudno się zorientować o co Ci chodzi. Raz pytasz, drugi raz wiesz lepiej...

 

Sformułuj w punktach kilka rzeczowych pytań. Chętnie odpowiem. Te 4 punkty też możesz "dopracować", bo to bzdury jak dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że walczysz Boguś jak lew,ale i 2 muszkieterowie się z odsieczą pojawili :D .

Na początek do kolegi asolt:to że według ciebie podłogówka nie ma wad nie dziwne,tak cię szkolono,a ty w te cuda widać wierzysz :D .

Tu masz z innych niezależnych źródeł coś na temat zdrowia podłogówki: http://suite101.de/article/fussbodenheizung--quelle-gesundheitlicher-probleme-a105918#.VXRlqs_tmko oraz to: http://www.wieland-cuprotherm.de/internet/media/de/technik_pdf/da_r_flchenheizung_bericht_phlebologie_08.pdf ,jak i to:

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=de&u=http://www.zuhause.de/ist-die-fussbodenheizung-gesundheitsschaedlich-/id_47021484/index&prev=search ,niestety tylko ostatnie z tłumaczem,który pisze bzdury jak zwykle :o .

Jeśli ktoś chce mogę się poświęcić i prawidłowo przetłumaczyć :p ,polski doktor google wie tyle co ty=brak wad.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma potrzeby zbaczać na tematy nieistotne. Zalety nowoczesnego pieca ceramicznego są wystarczające i poradzą sobie same. Byleby dyskutanci byli świadomi i mądrzy....

 

O! Bogusław z szablą w dłoni!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to pogrzebacze w dłoń :)

wal tego asfalta ja się zajmę fotografem :)

Pozdrawiam.

 

Moze warto zorganizowac bojówkę które zajmą tymi którzy zadają niewygodne pytania, oni zajmą sie takimi w sobie wiadomy sposób. Wzorów z przeszłosci jest nadto.

Sojuszników łatwo znajdziecie, a to producenci grzejników, a to producenci paneli podczerwieni. Bron branzową juz jak widzę macie, zatem do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Teraz specjalna dedykacja dla kolegi hes :D.

Nie podoba mi się to że ty jak i inni łapiecie Bogusia za słówka :p ,choć uważam cię za człowieka dobrze obeznanego w temacie.

Promieniowanie słoneczne to nie tylko UV,po drugie właśnie to UV,które najlepiej "grzeje (UVA)",jest również dla naszej skóry najbardziej szkodliwe :o i tyko w małych ilościach pobudza produkcję witaminy D :p .niestety co za "dużo to nie zdrowo",przypuszczam że znasz niemiecki tu konkrety:

http://www.bgbau.de/ergonomie-bau/klima/wirkung-von-uv-strahlung-auf-den-menschen-1 .

Najlepiej (najszybciej) nagrzewające promienie UVA nie są dla nas ludzi wcale najbardziej komfortowe :p ,jest to natomiast promieniowanie długofalowe :yes: ,na zewnątrz jest to promieniowanie odbite przez powierzchnię ciał stałych,w domu będzie to promieniowanie cieplne przekształcone przez np. piec kaflowy=kafle przemieniają z paleniska promieniowanie krótko w długofalowe.Także koza żeliwna daje przyjemniejsze ciepło niż grzejnik konwekcyjny,ale nie takie przyjemne jak piec kaflowy=nie mylić z piecem kaflowym konwekcyjnym :p .To masz namiary:

http://www.kachelofenverband.at/wp-content/uploads/2009/03/kacheln.pdf .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie? ja nic z tego nie rozumieć. Jeśli masz ochotę tłumacz tylko co to udowodni że zapiecki szkodziły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Kolego bardzo się mylisz ...

W tak ciepłych domach budujemy pieco-kominki i piece ceramiczne , odpowiednio dobrane gwarantują emisję ciepła właściwa dla straty danego domu .

WENTYLACJA MECHANICZNA jest wspaniałym SPRZYMIERZEŃCEM dla zduna budującego w oparciu o WSPÓŁCZESNĄ wiedzę .

 

Oczywiscie ze sie bardzo mylę, bo pieco kominki i piece ceramiczne mają tak głeboką modulacje mocy ze potrafią oddac moc na poziomie 200-300W i robią to jednoczesnie dla wszystkich pomieszczen w budynku kazdemu stosownie do strat. Jezeli projektowe obciązenie budynku ma wartosc ok 4 kW dla -20 oc to dla 0 będzie to ok 1,8 kW dla 5 oC ok 1,4 kW, dla poszczegolnych pomieszczen straty będą bardzo rózne i w nich wszystkich ogrzewanie ceramiczne ma zapewnic stałą temperature wewnętrzna? Ciekawe jak to uzyskac, skoro trudno to jest przy grzejnikach, łatwiej przy podłogówce i kablach? Rozumiem ze wszystkie pieco-kominki i cermiczne mogą miec zamknietą komore spalania?, bo ze mają kominki to wiem.

A tak przy okazji to jak okreslasz moc maksymalną piecy ceramicznych które wykonujesz ?(to takie pytanie scisle techniczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...