Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bogusław_58

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wojtek - ja Ci naprawde bardzo dziekuje za konstruktywna krytyke i o zadnym gniewaniu sie nie moze byc mowy. Z tej prawej strony moglbym latwo zamienic miejscami ta krotka cegielke z ta pelna (czyli zrobic tak jak jest po lewej).

Caly temat wzial sie z tego, ze myslalem, ze jak fuga nie jest zakryta z gory/dolu ale jest zakryta z boku to tak moze byc.

Jak bede mial dostep do komputera to narysuje co namodzilem nad piekarnikiem. Mam nadzieje, ze podpowiesz tez jak zrobic zeby bylo dobrze.

Boguslaw - piekarnik bedzie testowac zonka. Ja sie tylko musze martwic zeby bylo co testowac :-)).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak:

 

http://images43.fotosik.pl/278/c522e4bcba425c3b.jpg

 

Czwartej warstwy nie rysowałem, bo rozumiem, że to dalsza część ściany.

 

W drugiej warstwie w miejsce otworu można wstawić docięty klocek z cegły izolacyjnej. Można go zaklinować na lekko zfazowanych w tym miejscu czterech cegłach, lub wkleić tylko na zaprawę.

 

Planujesz wstawić w komorę piekarnika skrzynkę z blachy, czy pozostanie tam "goła" cegła?

Blacha podpierałaby sklepienie i rozprowadzała ciepło po komorze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że wszystkie cegły nad nadprożem spoczywają częściowo na ścianach. W tym układzie ten ścięty środkowy element możnaby wyjąć i wszystko będzie się trzymać.

Twoje rozwiązanie też oczywiście się nie zawali, chodzi tutaj o uniknięcie ryzyka pęknięć po fugach i utraty szczelności.

 

Inną sprawą jest to, że można też tam wstawić sztywny arkusz blachy - temperatury tam przecież spodziewane są na poziomie piekarnikowym.

 

P.S.

Jeszcze w ramach uzupełnienia sprawy łuków płaskich.

 

Taki łuk powstaje właściwie z normalnego poprzez dodanie materiału i zamianę przez to kształtu łukowego na prostokątny, a nie poprzez „sfrezowanie” wyjściowego przekroju.

 

Jak przedłużysz linie fug w nadprożu nad piekarnikiem, przetną Ci się w punkcie, który będzie środkiem łuku. Teraz należałoby spróbować narysować jego linię. Cała powinna mieścić się materiale, tzn. nie wychodzić poza jego obrys (cegły nad się nie liczą). Druga sprawa, że łuk powinien mieć jakąś grubość – linia nie wystarczy.

Gdyby kąt podcięcia cegieł był mniejszy wyszedłby wtedy łuk samonośny. Tutaj siły obciążające to nadproże będą próbowały je łamać.

To sklepionko jest oczywiście małe i nic wielkiego się nie stanie, ale przy większych rozpiętościach trzebaby o tym pamiętać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o wzmocnienie, element, do którego będą zamocowane drzwi i który stworzy przylgnię do uszczelki.

Pręt nie zapobiegnie pęknięciom po fugach, szczególnie pokrywających się.

Są to elementy (pręty) do pracy na rozciąganie, na zginanie pracują kształtowniki (odpowiednio usytuowane w przestrzeni).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku - zauwazylem, ze Ci zdun-wloczega podniosl cisnienie w innym watku ale tu sie jeszcze nie przyplatal. Tak, ze jesli mozesz to prosze Cie bardzo wyjasnij mi najprosciej jak umiesz co masz na mysli, bo mam zamiar dzisiaj zrobic poprawki. Na drzwiczki do piekarnika szczerze mowiac nie mam jeszcze koncepcji (bo piekarnik spory a typowe drzwiczki male) ale raczej nastawialem sie na mocowanie do warstwy elewacyjnej.

Pozdrawiam.

P.S. Uscisle o co mi chodzi: nie wiem o co mam walczyc - o uszczelnienie fug (przewiazania), o wzmocnienie nadproza czy jedno i drugie?

P.S.2 Przyszedl mi do glowy jeszcze jeden pomysl - a gdyby wykleic wnetrze piekarnika plytkami (ceramicznymi, klinkierowymi)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Cały dzisiejszy dzień spędziłem w błogiej nieświadomości (wyjazd).

 

Chodziło mi o wykonanie ramy (ościeżnicy) z kątowników wklejonej z kotwieniem (musi/powinna być dylatowana) w otwór piekarnika. Zabezpieczyłaby ten środkowy element nadproża przed osuwaniem, a co za tym idzie rozszczelnieniem fug. Mógłbyś potem do tego zamocować ewentualną docelową ramę właściwych drzwi, jeżeli będzie miała inne wymiary - można się tym martwić potem.

O przewiązanie cegieł też trzeba walczyć. Tak jak pisaliśmy, zmień przynajmniej tę ostatnią warstwę (+ ościeżnica).

Drzwi powinny być zamocowane do rdzenia pieca - tutaj moje zdanie podtrzymuję. W przypadku drzwiczek piekarnikowych nie jest to może takie ważne i jakbyś tego nie zrobił, rama najwyżej nie będzie przeszkadzać.

 

Płytki klinkierowe mogą być kiepskie, bo bardzo słabo przewodzą ciepło. Ale po próbach zorientujesz się, czy potrzebujesz konduktora czy izolatora. Ja myślałem raczej o blasze stalowej, aluminiowej, miedzianej. Metal lepiej rozprowadzi ciepło, szczególnie miedź może sprawić, że grzać będzie cała powierzchnia piekarnika. Kobiety najlepiej wiedzą, co znaczy nierówno grzejący piekarnik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - czyli jednak jedno i drugie. Z tym nierowno grzejacym piekarnikiem to cenna uwaga. Calkiem o tym zapomnialem a tez dobrze wiem co to znaczy przypalony z jednej strony sernik na Wielkanoc!

Rozebralem piec do polowy piekarnika. Zaprawa nawet niezle trzymala! Zrobimy to porzadnie - do zimy jeszcze daleko;-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie czytam cały wątek o kominkach i szukam dodatkowych informacji na forach i w książkach.

Jak skrystalizuje się projekt kominka to będę prosił o dodatkowe porady :) .

Mam tylko w chwili obecnej jedno pytanie - mam możliwość kupna rur kominkowych o grubości ścianek 2mm ,ale niestety tylko średnicy 150 mm.

Czy waszym zdaniem warto kupować takie rury ,czy nadają się do komina jako przenoszące spaliny do odbiorników (poza głównym kanałem kominowym) .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiegio :

Coś jakby "Klocki LEGO" do budowy piecy od A do Z.

http://www.brula.de/2008/index.php

Kompletny system kształtek, kanałów, zapraw, tynków i akcesorii do wykonania pieców i kominków.

Mają w ofercie coś co się nazywa ComplettiPaletti i jest kompletnym zestawem do budowy pieca szamotowego:

http://www.brula.de/se_data/_filebank/shop/heizraeume/ComplettiPaletti.pdf

Nie wiem tylko czy mają dystrybutora w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeczytałem ten wątek prawie w całości i postanowiłem zbudować sobie coś o czym tu piszecie, jako palenisko wybrałem piec ze strony zewnetrznej z zakładki 7, ten gdzie jest mnóstwo zdjęć z poszczególnych etapów budowy, a wymiennik ciepła to kilka żeliwnych i płytowych grzejników obudowanych w kanałach opadowych cegłą szamotową i "oblepionych" zaprawą z gliny.

kupiłem 1000 cegieł i zabrałem się za budowę, narazie idzie całkiem nieżle, w środe jak dobrze pójdzie palenisko bedzie gotowe, a wymiennik może za tydzień, bo jest ogromny i będzie miłał masę całkowitą ok 10 ton.

Jeżeli będę mógł utrzymać odpowiedni komfort cieplny w domu przy dobrej gospodarce zgromadzonego ciepła paląc raz na 3 dni, to uznam swoja budowle za sukces, chociaż liczę na to, że jak dobrze nauczę sie w tym palic, to może uzyskam lepsze efekty, do paleniska zmieści sie ok. 100 kg drewna, jakbym palił je stopniowo zgazowując od góry, to mogłoby się palic nawet dwie doby, apotem przez następne dwie, albo trzy odzyskiwałbym zgromadzone ciepło..

Pozdrawiam.

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...