Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy można podłączyć butlę do instalacji gazowej.


artjoltom

Recommended Posts

1950 zapewne przyjął, że chodzi o 11 kg butlę z mieszaniną propan-butan, dlatego tak kategorycznie stwierdził że nie wolno.

Jeśli zastosujesz butlę 30 lub 33 kg z propanem w środku, to nie tylko wolno, ale i obowiązkowo musi być na zewnątrz, bo w domu mogą być maksymalnie 2 butle po 11 kg.

Takie rozwiązanie jest stosowane. Bywa że łączy się takie butle w baterie, nawet do 10 sztuk. Istnieja też specjalne urządzenia łączące butle w grupy i automatycznie przełączające , gdy w jednej grupie zabraknie gazu, na drugą.

Warunkiem jest uzywanie propanu, który wrze w temperaturze -42 st i zapewni formę gazową propanu do zasilania kotła nawet w silne mrozy.

Pojedyncza butla 33 kg na zewnątrz, zmieniana ręcznie, jak najbardziej może zasilać Twój kocioł..........propanem.

Kwestia ochrony tej butli przed kradzieżą i grzebaniem przy niej niepowołanych osób, to Twój problem.

Stosowne połączenie, z przejściem na zewnątrz, powinno byc wykonane przez osobe uprawnioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam gazu i zastanawiam się nad butlą. Jak się na nią zdecyduje to nie zamierzam tej bomby trzymać w domu, butle po za domem również łatwiej wymienić nie trzeba tachać jej do domu. A dlaczego to nie wolno niby 11kg trzymać na zewnątrz? Przecież one normalnie w punktach wymiany są na zewnątrz i nie potrzebują dodatnich temperatur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam butle 11kg w garazu i zasilam z niej kuchenke.butla z kuchenka polaczona jest rurami miedzianymi.gazu ziemnego narazie nie mam a jak mi podlacza to wystarczy ze wejde przylaczem przez garaz i wlacze sie w instalacje zamiast butli.

butla w garazu to sama wygoda z wymiana jak przywioze nowa i nie zajmuje miejsca w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propan i butan zmieszane w butli 11 kg mają bardzo różne temperatury wrzenia a co za tym idzie bardzo różne możliwości odparowania w niskich i bardzo niskich temperaturach.

Propan to -42 st temp wrzenia, a butan tylko -4 st. Zatem może byc tak, że odparuje tylko propan, a butan pozostanie w stanie ciekłym, nieprzydatnym do zasilania kotła gazowego. Może byc , że kocioł stanie, mimo że w butli jest jeszcze ciekły gaz. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że zmiana stanu skupienia z płynnego na gazowy wymaga energii, co przekłada się na ochładzanie płynnego gazu w butli,ograniczając jeszcze parowanie butanu.

Dlatego butla 11 kg na propan-butan na dworze to zły pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Odkopałem stary wątek bo chodzi mi po głowie pewien pomysł... Mianowicie mam obecnie zbiornik 2700l z propanem, który przez 7 lat dzielnie zasilał kocioł gazowy i kuchenkę. Niedawno zainstalowałem pompę ciepła i sens tego zbiornika staje się bardzo wątpliwy (a przy tym generuje koszty).

Czy mogę zlikwidować zbiornik a pod istniejącą instalację gazową w domu legalnie podpiąć umieszczone na zewnątrz budynku dwie (jedna jako zapas) butle 11kg (lub jeżeli to niezbędnie konieczne 30kg)? Jakich wymaga to formalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...