Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CO - bufor


czopuch

Recommended Posts

Dlaczego w instalacji CO zasilanej kotlem na paliwo stale bufor jest nieoplacalny?

 

Jeśli gdzieś jest opłacalny to właśnie w takiej instalacji. Opłacalność jednak to pojęcie określające układ taki, że zainwestowane pieniądze zostaną zaoszczędzone przy nie pogorszeniu komfortu. W każdym układzie może ta opłacalność inaczej wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie instalacji, instalator wstawil kociol viadrus 23 kw mowiac, ze na wszystko. Grzejniki stalowe (ok. 10), podlogowki z 80 m.kw. Na moje pytanie co z buforem, odpowiedzial, ze nie widzi sensu dawac bufor przy tej instalacji.

 

Zreszta jego oferta instalacji gazowej nie rozni sie wcale od instalacji na paliwo stale (oczywiscie kociol gazowy) i tu tez nie ma bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, za pomoc.

Zastanawiam sie nad doborem wielkosci bufora. Czy instalator - zlota raczka dobierze odpowiednia pojemnosc? Jeden z nich sugerowal 300 l, a jezeli dobrze doczytalem to pojemnosci zaczynaja sie od 500 a koncza na 1500 dm3. No i im bardzie j rozbudowany tym bardziej uzasadnione jest stosowanie bufora. Wiec czy przy moich 7 grzejnikach + 3 lazienkowych bedzie to ekonomicznie uzasadnione? czy energia ktora zakumuluje bufor, zdazy byc odebrana przez instalacje, zanim piec stalopaliwowy dostarczy jej nowa porcje? Rozumiem ze przy instalacji z buforem wchodza w gre grzejniki najlepiej aluminiowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viadrus to kociołek górnego spalania. Nie da się czegoś takiego wyregulować. Pali się to co w środku. Czyli raz prawie zagotowane, później zimne.

Jak już napisał Zbigmor to w takiej instalacji bufor ma sens.

 

Czy aby na pewno? Mam miałowy górnego spalania i jakoś nie widzę takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzawszy jeszcze raz http://www.regulus.com.pl/download/regulusy_bufor.pdf znalazlem tam schemat instalacji z piecem elektrycznym. Czy takie byfory maja rowniez w sobie grzalke? (piec wtedy nie bylby potrzebny, no chyba, ze dogrzanie piecem byloby tansze niz grzalka))

 

Dlaczego na tym sie zastanawiam: mam mozliwosc ptrzylacza gazowego cena do plotu to ok. 6 tys. i od plotu pewnie z 6 wyjdzie no i jeszcze piec gazowy z 5 tys. Zakladam, ze raz no moze 2 razy w zimie bede poza domem przez tydzien. W tym czasie piec elektryczny dogrzewalby wode w instalacji, zeby nie zamarzla, oczywiscie w tanszej taryfie. Czy przy takich kosztach instalacji gazowej, zastosowanie pieca elektrycznego ma sens? Czy nie zbankrutuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myslales nad piecem elektrycznym na czas dluzszej nieobecnosci w domu, dla podtrzymania temperatury? We wczesniejszym poscie napisalem moje przemyslenia na ten temat (oczywiscie dotycza w mojej sytuacji)

 

Zastanawialem sie tez nad kominkiem z plaszczem, ale jak mnie w domu nie ma to plaszcz nie dziala, a jak jestem to i tak w piecu pale. Wiec jakos nie widze sensu wchodzic w koszty, zrobie rozprowadzenie cieplego powietrza i tak szybko dostarcze cieplo do pomieszczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O piecu elektrycznym nie myślałem. Wystarczy, że używanie podczas pracy przez robotników nagrzewnicy 9kW przez 2 miesiące kosztowało mnie tyle co 3 tony pelletów (czyli zapas na ok pół roku). Piec mieści w sobie ok 75kg czyli tyle co na 2-3 dni (zobaczymy jak zacznę na serio palić). Piec powinien być na tyle bezobsługowy, że wystarczy dosypywać pelletów, więc jak mnie nie będzie to żonka też chyba sobie poradzi. Jak nie będzie całej rodziny, to niestety domek trochę się wychłodzi. - Na szczęście jest dobrze ocieplony. Ew będziemy prosić rodzinę lub znajomych o doglądanie co 3 dni kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno kocioł gazowy jak i elektryczny natychmiast po uruchomieniu wytwarzają ciepło. Te kotły montuje się zawsze za buforem.

Jeżeli chcemy by grzały CWU, nie powinny ogrzewać wody z co, nawet w minimalnym stopniu...

 

Szybka dostępność dokładnie odmierzonej porcji ciepła: taka myśl powinna być podstawą każdej zapewniającej stały komfort cieplny instalacji co.

Układ końcowej dystrybucji ciepła maksymalnie bezinercyjny a bufor wielkością dostosowany do naszych potrzeb i zwyczajów).

Przykład: jeżeli chcę palić pod kotłem np. raz na cztery dni, to w buforze muszę zgromadzić ilość ciepła, wystarczającą na trzy dni niepalenia....

Bufor powinien być doskonale izolowany przed stratami ciepła a jeżeli już, to straty powinny być uwalniane na rzecz mieszkania a nie garażu czy też przyziemia...(lokalizacja).

 

Gaz i prąd powinien wspomagać kocioł stałopaliwowy w warunkach: gwałtownego oziębienia, inicjowania ogrzewania po dłuższej nieobecności, w okresie dogrzewania lub w okresie niewielkiego zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...