Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CO - bufor


czopuch

Recommended Posts

boguslawie wiedzę że jesteś zwolennikiem buforów, czy możesz się wypowiedzieć na temat moich przemyśleń?

 

Buduje dom 110m o zapotrzebowaniu niewielkim ( 2-3 KW ) !

Na początku szukałem małego pieca na paliwo stałe (tak z 6 KW) i chciałem go "zarzynać" dławiąc w nim temp. za pomocą sterownika i dmuchawy :-?

W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !

Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!

Według wyliczeń mam zapas na 3 doby co bardzo mi się podoba :p

 

Co o tym myślisz pomijając kwestię podłogówki? :roll: :wink:

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie bardzo dobre... Bufor mógłby być nawet większy przy takim kotle.

Może to być bateria, dwu lub więcej buforów: np. jeden mały 200 l (szybki) i dwa większe (po 750 l). W zależności od potrzeb ładujesz jeden wybrany lub

wszystkie.

Jeżeli jeszcze dołożysz do tego jeden obieg zawierający dwa lub trzy małe grzejniki o mocy do 30% maksymalnego zapotrzebowania, wówczas instalacja będzie idealna......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. jeden mały 200 l (szybki) ,,,Jeżeli jeszcze dołożysz do tego jeden obieg zawierający dwa lub trzy małe grzejniki o mocy do 30% maksymalnego zapotrzebowania, wówczas instalacja będzie idealna......

 

Jeśli dobrze rozumiem ten mały bufor i grzejniki miały by być wykorzystywane w sytuacji kiedy dom jest wyziębiony i chciałbym szybko podnieść temperaturę?

 

W sumie ciekawy pomysł, likwiduje największą wadę podłogówki :D

 

Bardzo dziękuje za opinię !!!

 

PS. Tylko nie bardzo wiem jak miało by wyglądać podłączenie tego mniejszego zbiornika, równolegle ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boguslawie wiedzę że jesteś zwolennikiem buforów, czy możesz się wypowiedzieć na temat moich przemyśleń?

 

Buduje dom 110m o zapotrzebowaniu niewielkim ( 2-3 KW ) !

Na początku szukałem małego pieca na paliwo stałe (tak z 6 KW) i chciałem go "zarzynać" dławiąc w nim temp. za pomocą sterownika i dmuchawy :-?

W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !

Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!

Według wyliczeń mam zapas na 3 doby co bardzo mi się podoba :p

 

Co o tym myślisz pomijając kwestię podłogówki? :roll: :wink:

 

Pozdr.

 

 

Jak obliczyłeś że masz zapas na trzy dni. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. mam takie rozwiązanie. piec elektromet 15kw i bufor elektromet inox 750l.

 

bufor ma dwie wezownice.

1. do cwu

2. do solara.

 

do niego zamontowalem grzalke 10kw na wypadek wyjazdow.

 

bufor zasila 300m2 podłogówki i cwu.

 

na razie grzeję podlogowke, o dzialaniu cwu powiem jak zamieszkam.

 

obecnie pali okolo 120-150kg groszku na 7dni. temp ok 20st.

 

na piecu non stop 70stc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili całkowicie zmieniłem tok myślenia i kupuję piec 29 KW :o oraz stawiam w kotłowni bufor o pojemności 1300 L !

Chcę szybko ładować ten baniak do 80-90 stopni i powili rozładowywać za pomocą sterownika pogodowego i rozdzielacza z podłogówką!

 

Ja też walczę nad zaprojektowaniem instalacji o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Naładowanie takiego bufora do wysokich temperatur tak mocnym kotłem może być niebezpieczne przy takim małym zapotrzebowaniu na ciepło. Będziesz musiał mocno pilnować żeby nie przedobrzyć i nie zagotować wody w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię najtańszy i najprostszy piec !

 

Nawet znalazłem, firma "Bat-Gaz" z Tomaszowa Lubelskiego!

23 KW za 2150 zł i 29 KW za 2300 zł Brutto! :p

 

Są tanie i dobre :wink:

Dlatego myślałem o tym większym bo cenowo podobnie a zawsze szybciej nabiję bufor ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...