Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

koszty ogrzewania-gaz ziemny 110m2 bez ciepłej wody


saintmax

Recommended Posts

Witam,

Mam dylemat co do źródła ogrzewania. Dostałem ofertę na tanie wykonanie przyłącza gazu ziemnego i stąd pojawiła się wątpliwość czy z niej skorzystać ponieważ obawiam się kosztów gazu w przypadku ogrzewania domu.

Dom jest bez ocieplenia (ściany) ale za to porotherm 36cm, natomiast poddasze ocieplone - podłoga 5cm sytropian, skoksy - 20cm wełna mineralna., okna plastki 3 komorowe, powierzchnia do ogrzania 110m2.

W domu mam kominek z DGP - służyłby do ogrzewania w sezonie jesiennym i wiosennym. Pozostaje okres listopad-połowa marca. Jakich kosztów muszę się spodziewać za ogrzewanie? Zakres temp. jaki mnie interesuje - parter 20C, piętro 22C (małe dziecko więc nie mogę zejść niżej).

P.S. Jeżeli gaz to jaki piec spełniłby swoje zadanie nie robiąc wielkiej dziury w portfelu ( w sensie eksploatacji, bo koszty pieca są do przełknięcia.)?

 

I jeszcze pytanie dodatkowe - w ww. sytuacji gaz ziemny będzie lepszym rozwiązaniem niż ekogroszek (założenie takie, że ekogroszek może być ylko pakowany - nie mam gdzie go trzymać - tylko paleta i do garażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz alternatywy?

 

Jaki bedzie koszt zakupu ekogroszku w workach i jego czestego transportu (bo wiekszych ilosci nie masz gdzie trzymac)? Czy doliczasz do tego czas czyszczenia pieca weglowego? Zakładasz ze wegiel bedzie dozywotnio tani?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywy :

1. pellet - mam na przeciwko zawodnika, który jest (był) zadowolony. Z paliwa i ceny napewno ale z pieca wcale. W tym roku 3 awarie. Zakładam że moglibyśmy wspólnie kupować pellet pakowany i cena nie przekroczyłaby 500zł/t.

 

2. ekogorszek - 700zł i więcej za tonę. 440zł przy 25 tonach... Ja mogę wrzucić do garażu 4 palety nie więcej.

 

3. PC - odpada na wstępie. Koszt inwestycji zabija.

 

4. LPG - sąsiedzi płacą od 7000tys. do 12000zł Gdy wykorzystują LPG jako głowne i jedyne źródło. Dla mnie za drogo.

 

Moje dotychczasowe koszty (komnek) to okolice 2000,00zł.

Gaz ziemny - nie wiem nic na ten temat. Mam opinie ludzi którzy korzystają ze starej techniki. Więc ich doświadczenia nijak się mają do tego co chciałbym wiedzieć.

Stąd prośba do Was o opinie w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek mam podobnych rozmiarów no moż ciut większy bo 112m2 :)

ale podnieśliśmy odrobinę ściankę kolankową w stos do projektu więc pewnie parę m2 więcej.

Mam porotherm 25 ocieplony styropianem 15cm w dachu 25cm wełny, kominek bez rozprowadzenie i mam wentylacje mech z rekuperatorem.

Piec vaillanta eco tec 12,3kW kondensat.

W kominku palimy jak jesteśmy w domu czyli 2 dni w tygodniu pali się praktycznie cały dzień, w pozostałe dni jedynie rozpalam po 17 i spalam dwa kawałki drewienka. Do tego sobota i niedziela palimy cały dzień.

W domu utrzymuję temp. między 21 - 21,5 tak mam ustawiony regulator pieca, w nocy i gdy nas nie ma obniżam do 20,5.

A teraz do sedna sprawy - rachunki za gaz ziemny, to pierwszy sezon, ale mniej więcej było październik ok 90zł, listopad 150zł, grudzień gdy były i dni ok-20C 250zł.

Piec zawsze włącza się rano zanim wstaniemy żeby podnieść do tych 21,5C, potem jak palimy w kominku - (nie szalejemy z tym wg mnie będzie mi wychodziło jakieś 2-3m3drewna/rok) to się nie włącza, czasami jak go nie pilnujemy to odpala bo regulator mam w pokoju na górze, gdzie w zimie zawsze zimniej. Na piecu jest 7 kaloryferów w pokojach, ręcznikowce w łazienkach i podłogówka w 2 łazienkach, przedpokoju, kuchni i wiatrołapie.

Uff to wszystko.

 

Zapomniałem - to jest z CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i wskazanie tematu który był wałkowany w różnych konfiguracjach.

Mam jeszcze pytanko gdyby tak grzać 20dni w m-cu (weekendy i 2-3 dni inne kominek), bez grzania wody, to jakieg zużycia gazu moge się spodziewać?

 

P.S. Jeszcze raz proszę o wskazówkę co do sprawdzonego pieca na teże gaz. Moge ponieść większe koszty ble esploatacja wyszła tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...