Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

młode drzewka owocowe - pielęgnacja


Recommended Posts

Proszę o pomoc ale metodą łopatologi, działkowcem jestem zupełnie surowym. Posadziłam młode drzewka owocowe jabłoń, gruszę, śliwę, czereśnię. Drzewka są malutkie ale pojawiły się już pierwsze listki i nie wiem czy muszę jakoś nawozić, jak o nie dbać, na razie podsypałam je tylko zmieloną korą (nie wiem czy dobrze ale ładnie).

Przy okazji jeszcze jedno pytanie - słyszałam o tkaninie czarnej ogrodowej pod tuje. Proszę napiszcie mi jaka jest różnica między tą tkaniną a agrowłókniną. W sklepach mówią, że to jest to samo tylko różnica w cenie znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

drzewka dobrze jest przyciąć, aby się ładnie rozkrzewiały. W necie jest wiele artykułów na ten temat. Albo w "Działkowcu". Zasadniczo to tym mocniej się tnie, im słabiej jest rozgałęzione drzewko. Przycina się wierzchołek o 1/3-2/3 i boczne gałązki, nad pąkami.

 

Jabłonki trzeba przede wszystkim pryskać na parcha. I zabieg ten wykonuje się dość często - w okresie pękania pąków liściowych (Miedzian), przed kwitnieniem, po zapyleniu i jeszcze w okresie dojrzewania.

Czereśnie pryska się przede wszystkim przeciwko nasionnicy trześniówce (ten małe białe larwy w środku owoców) - termin oprysków podaje z reguły lokalna stacja rolnicza, gdyż wykonuje się je wyłącznie w okresie lotów godowych. Stacje prowadzą monitoring owadów. Gdy samica złoży jajko do środka zalążka owocu to niczym się już tego nie wytruje.

 

Nawożenie - były sadzone w żyznej glebie? jeśli tak, to dopiero wiosną przyszłego roku.

 

W sprawie tkaniny a agrowłókniny to poczytaj sobie w wątku "agro, geo" - to są różne nazwy na ten sam produkt o różnych gęstościach przędzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz skoncentruj się na formowaniu korony drzewek. W zależności od tego jaki typ korony zamierzasz prowadzić - tak tniesz i przyginasz pędy. Jesli chodzi o młode jabłonie i grusze teraz już za późno na cięcie natomiast wkrótce (na przełomie maja i czerwca) będzie idealna pora na przyginanie pędów. Wtedy trzeba na około 2 tygodnie założyć na przewodnik (czyli głowny pęd) klamerki do bielizny ponad wyrastającymi pędami (gałązkami) w celu zmuszenia ich do wzrostu poziomego i utworzenia bezpiecznych szerokich kątów rozwidleń. Jesli gałązki bedą wyrastać pod ostrym katem w stosunku do pnia będa mieć tendencję do wyłamywania się.

 

Pózniej - dd połowy lipca do końca sierpnia trzeba przyginać młode pędy do poziomu - robi się to za pomocą ciężarków (ćwierćkilowych) lub za pomocą sznurka - tak jak na rysunkach poniżej:

 

http://www.modr.mazowsze.pl/site/images/stories/porady_dla_rolnikow/2010/ciecie-drzewek/rys_3.jpg

 

 

Śliwa i czereśnia nie bardzo lubią cięcie - wykonuje się je po kwitnieniu (dla czeresni po owocowaniu).

Edytowane przez Mymyk_KSK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. te listki to zaczątki nowych pędów bocznych. Drzewka owocowe (i inne rośliny z rodziny różowatych) najlepiej kwitną na pędach ułożonych poziomo.

Ustal gdzie chcesz mieć najniższą gałązkę i wszystkie listki i pączki poniżej usuwaj. To co powyżej wyprowadzaj w prawidłową koronkę. Chyba najłatwiej formuje się koronę w wrzeciono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 month później...
Witam! Na jesieni posadzilam drzewka owocowe wisni,czersni,sliw i inne .Moze ktos odpowei mi na pytanie czemu niektore z nich puszczaja liski na dolnych galazkach,a gora jak do tej pory jest lysa.Moze jeszcze utworza sie paczki ,a potem listki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sroga zima i mróz do -30 dały się we znaki także i moim drzewkom sadzonym na jesieni.

Przemarzły górne gałązki jabłonek Golden d. i Jonagold a także śliwa Renkloda ulena, natomiast grusze i czereśnie mają się doskonale.

Odbijają młode listki do wysokości jakieś 40 cm od podkładu czyli do wysokości w której były okopczykowane.

Mam zatem pytanie, czy będzie coś z tych drzewek tzn. czy nie będą chorować i czy znajdą sobie nowe pędy prowadzące, czy może zainwestować w nowe?

Niestety w sklepie w którym je nabyłem też są przemarznięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

drzewek owocowych mialam jeszcze nie kupować, ale gdy zobaczyłam na wyprzedazy drzewka po 8 zł to mam ochotę zaryzykować

 

 

tylko te drzewka to nie same badyle do przycięcia, jest tam jakas korona i boczne galazki,

nie bardzo wiem jak drzewka wybierać .....

jesli na jablonce jest wąskie v to chyba raczej zostawic takie drzewko, bo trudno będzie odgiac gazazki

 

 

a brzoskwinie i morele ?

widzialam drzewko co od samego dolu ma galazki prawie pod katem 90 stopni

 

sa jekies zasady, reguły co całkowicie dyskwalifikuja sadzonkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak szczepione na karłowych podkładkach powinny rozgałęziać się dość nisko.

Dobrze gdyby miały certyfikat CAC - to normy europejskie

 

w auchanie kupiłam to chyba trudno mówić certyfikacie,

brzoskwinia, morela, jabłonka, czerwony agrest, czerwona porzeczka i dwie róże w odmianach o których google nie słyszało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...