Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale trzeba wziąć pod uwagę ze obliczenia w OZC zakladają wymianę która jest zgodna z normami i rozporządzeniem MI ale w rzeczywistości jest ona za duza.

Nadwyzki wyliczonego zapotrzebowania na ciepło kompensują w pewnym stopniu błedy niestarannego wykonawstwa i niewielkie nieścisłosci w definiowaniu przegród. Czyli obliczenia dzięki temu są zblizone do rzeczywistego zapotrzebowania

 

Norma PE-EN 12831 określa minimalną wymianę powietrza ze względów higienicznych na 0,5h^-1, czyli taką która gwarantuje nam usunięcie z budynku nadmiaru wilgoci. Nie należy jej mylić z podaną przeze mnie wymianą na drodze infiltracji dla dp=50Pa wynoszącą średnio n50=4-7h^-1. Wiem, że użytkownicy WM+R wyłączają okresowo wentylację, albo obniżają wskaźnik wymiany ze względów higienicznych do 0,3h^-1, ale czy dobrze robią?

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piec chodzi zwsze na 1 biegu czyli daje 32 stopnie, pewnie jakbym go dal na max efekty bylby jeszcze wiekszy.

 

Inaczej jest jeśli sterownik obliczy 26 C , wtedy to trochę mozolniej idzie !

Na sytuacje wychłodzenia domu tak jak w instalacji wysokotemperaturowej podłogówkę również można zmobilizować do cięższej pracy, wtedy da nam i 100 W/m2 mimo że była projektowana na 30 W/m2 .

Te 50 C jednorazowo przez 2 godziny nie zaszkodzi a dość dobrze poradzi sobie ze spowolnieniem rozgrzania domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma PE-EN 12831 określa minimalną wymianę powietrza ze względów higienicznych na 0,5h^-1, czyli taką która gwarantuje nam usunięcie z budynku nadmiaru wilgoci. Nie należy jej mylić z podaną przeze mnie wymianą na drodze infiltracji dla dp=50Pa wynoszącą średnio n50=4-7h^-1. Wiem, że użytkownicy WM+R wyłączają okresowo wentylację, albo obniżają wskaźnik wymiany ze względów higienicznych do 0,3h^-1, ale czy dobrze robią?

 

nilsan

 

Norma nie zapewni nam dobrego samopoczucia i nie nawilży przesuszonego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw, nie znam Cie jako czlowieka, ale na forum wydajesz sie byc bardzo zarozumialy i zadufany i cyniczny. Wiedz ze gust, estetyka to nie mit. Jezeli nie podobaja mi sie grube wneki rodem z XV w. zamkow, to znaczy ze mi sie nie podobaja i nie dyskutuj nad tym tylko przyjmij do wiadomosci, tego wymaga kultura dyskusji. Obrazliwe komentarze zostaw dla siebie, chociaz po to zeby nie wywolywac pyskowek. Na kazdym forum na ktorym jestes to standard. To sa subiektywne odczucia i albo je szanujesz albo obrazasz mnie swoimi komentarzami. Ja nie pisze Ci ze jestes debil i bezgiuscie do kwadratu bo zrobiles sobie wneke ktora wg mnie wyglada paskudnie. Podobnie nie dyskutuje sie o sciankach kolankowych. sa tacy co zrobili sobie 'kurniki', zepsuli bryle budynku, ale moze oni bardziej sobie cenia ustawnosc pomieszczen i nie przywiazuja takiej uwagi do kwestii architektonicznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 20cm i nikt tego jeszcze nie zauważył w praktyce, podejrzewam że jak bym miał 25cm to też by nie zauważyli, po prostu głębokie wnęki okienne to kolejny mit rodem z opowieści u cioci na imieninach

 

 

Nikt nie zauwazyl bo to sa kulturalni ludzie, jak sie idzie w gosci to sie nie krytykuje domu gospodarza. A znajomi i sasiedzi i tak swoje mowia i wiedza. Tak bardzo narzucasz innym swoje zdanie ze nie chca wchodzic z Toba w pyskowki, wiec sie nie odzywaja. Ja tez mam pomalu dosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OWP, ja osobiscie nie mam UPS bo dom w budowie wiec nie ma czego zasilac :) Moj tato ma przemyslowy firmy Orvaldi + akumulator 12v 100Ah, o ile sie nie myle. Na allegro wybor jest niezly. Nie kupuj typowego UPS do komputera. Lepsze sa przetwornice 12Vdc/230Vac , moc 400-600W wystarczy, do tego musisz dokupic akumulator. Ze wzgledu na jakosc eksploatacji polecam zelowe ( zamkniete, bezobslugowe). I co najwazniejsze ze wzgledu na pompy, musza generowac napiecie sinusoidalne, niestety sa sprzedawcy na allegro , ktorzy w tej kwestii oszsukuja. Polecam taki link , ale moze sa tansze, nie szukalem , wzialem jedna ofertte z wielu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...koszt wykonania WM+R+GRWC był poniżej 5tyś zł brutto za materiały na gotowo a robocizna własna czyli za darmo, jednocześnie odpadł mi koszt robienia 2 kominów tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej szacowany prze ze mnie na 5-10tyś

 

5-10 tys kosztuje materiał na kominy dla WG (bo jak rozumiem też zakładasz robociznę włąsną)???

 

moja pompa (grundfos alpha2 25-60) średnio pracuje na 16W (156m2 podłogówki, z 800-900mb alupexa na dwóch poziomach), jeżłi liczyć pracę np 7 miesiecy w roku to daje jakieś 40-50zł/rok, znośnie ;)

 

A czy jednocześnie nie musi pracować pompa z kotła? Chętnie bym dokupił taką pompę ale czy (zakładając brak sprzęgła) można to sensownie pożenić z pompą w kotle (np. przełączyć na I bieg zamiast III)?

 

Z oknami szalenstwa nie ma Oknoplast Platinum 5 komorowe, dwuszybowe

 

Myślę że zdecydoiwanie warto 3-szybowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw, sorki, ze zdjecia wyglada na parterowke. Nie wiedzialem ze upchnales tam 3 kondygnacje.

 

Twoi goscie sa na tyle inteligentni i kulturalni ze wczas wyczuli do czego pijesz, a moze po prostu macie podobny gust. Sorki , ja mam inny, ale z tego powodu nikogo nie krytykuje. lubisz tak to maswz, ja tak nie lubie i w Twoim domu mieszkal nie bede. Zyj i pozwol zyc innym.

 

Odnosnie mojego nicka, hehhe, rozbawiles mnie, mpoplaw ocenia kulture osobista czlowieka po nicku internetowym. Dorosnij, please.

 

Kazdy moze sprawdzic na jakich watkach sie udzielasz i poczytac jak odnosisz sie do wspolforumowiczow, dla przykladu 'Obliczenia w OZC','dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy', 'Jeślli nie Regulus, to co?'

Edytowane przez devileczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jednocześnie nie musi pracować pompa z kotła? Chętnie bym dokupił taką pompę ale czy (zakładając brak sprzęgła) można to sensownie pożenić z pompą w kotle (np. przełączyć na I bieg zamiast III)?
To bardzo dobre pytanie.

Jak się zachowują układy, z dodatkową pompą, kiedy pompa w kotle przestaje pracować a dodatkowa cały czas zasuwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zakładam, murarka to nie dla mnie, za stary jestem na tańce na rusztowaniu 10m wysokim, i jeszcze to łażenie po dachu z workiem cegieł na plecach + wiadro zaprawy w zębach, w porównaniu z tym składanie elementów WM to jak duże klocki Lego, miło łatwo i przyjemnie, dlatego założyłem że na wymurowanie kominów wentylacyjnych musiał bym wynająć murarza

 

a może po prostu 20cm styropianu na ścianie to nic nadzwyczajnego, i termin okna strzelnicze to zwykła bajeczka marketingowa na podniesienie sprzedaży wielkich kotłów CO

 

Ja się nie znam (będę sam układał WM), ale kominki wentylacyjne chyba mogą być takie niskie, z tworzywa (kojarzę akurat z cennika Ruukki) i montuje je chyba (za małą dopłatą?) gość który kładzie dach, a doprowadzenie przewodów kominowych wentylacji (nie paleniska) to jak sądzę też nie dramat na 5k i 10m z wiadrem na głowie ;) Drugi powie że murować łatwo a klocki WM czarna magia. Chyba trochę naginasz scenariusze pod tezę.

 

Co do okienek, jak dla mnie do pewnej granicy mały problem (będę miał 28, mur 18 ), ale degustibus, jakbym mógł wybrać mniej to wolę. Ocieplenie szarym styro jest IMO droższe o 10-20% (vs białe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozwiazania tego problemu sluzy sprzeglo hydrauliczne, jak sie nie myle. Rozdziela obieg kotlowy i grzewczy i moga pracowac niezaleznie.

 

No tak, ale sprzęgło + alfa, za darmo nie dają. Chyba spróbuję przygotować instalację tak aby można było to dołożyć, i sprawdzę jak sobie radzi pompa kotłowa i ew. dołożę.

 

Inna sprawa to jak taka adaptacyjna pompa będzie się zachowywać w układzie w którym poszczególne rozdzielacze będą się zamykać (sterowane pokojowo) i przy tym zmieniać (?) np. opory w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw, ty jestes jak stary komunista, wszedzie widzisz tylko jedno - wrog, marketing, ulotki, sprzedawce kotla ktory ma interes zeby zerznac z ciebie pare groszy. Masz obsesje. wszystko sprowadzasz do tego.

 

Nie musze szukac jak odnosisz sie do forumowiczow, na tym watku udowadniasz swoj szacunek do subiektywnych opini innych. Po prostu mamy inna wrazliwosc i inaczej definiujemy ' byc kulturalnym' czy 'byc chamskim'

 

Daruj sobie docinki odnosnie elektryki, nie masz zielonego pojecia o systemach podtrzymywania napiecia, akumulator zasadowy ? a moze ogniwa paliwowe powinienem zaproponowac. Czepiasz sie. Daj ludziom link do zakupu akumulatorow zasadowych, prosze. Jestem bardzo ciekaw co znajdziesz :)? Parametry 12V min 50Ah, chcialbym nadmienic ze :

- Eksploatowane akumulatory zasadowe wymagają wymiany elektrolitu w okresach 1...2-letnich, gdyż czystość elektrolitu wpływa w istotny sposób na pracę akumulatorów.

- Akumulatory zasadowe mają mniejszą sprawność niż akumulatory kwasowe.

- akumulatory olowiowe sa bardziej dostepne i popularne. 99% systemow alarmowych jedzie na akumulatorach kwasowych, a ty wyskakujesz z zasadowymi.

I jeszcze jedno pytanie - czy charakterystyka ladowania akumulatora kwasowego jest taka sama jak zasadowego ? Bo 99% przetwornic UPS z wbudowana ladowarka projektowana jest do akumulatorow kwasowych. Czy te dwa elementy sa kompatybilne ? I odpowiedz merytorycznie na zadane pytania podpierajac sie linkiem lub jakims zrodlem wiedzy.

Edytowane przez devileczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akumulator zelowy

 

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-12v-34-ah-powerbat-to-nie-agm-i2016542539.html

 

i przetwornica

 

http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie-ups-przetwornica-wysoka-klasa-i2046075642.html

 

mpoplaw, szukalem 20 sekund wiec pewnie mozna znalezc lepsze oferty. Prosze nie komentuj

Edytowane przez devileczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie dostalem oferte na kociol Junkersa Cerapur smart 14

 

- lokalny punkt serwisowy w Cz-wie 4200

- hurtownia hydrauliczna w Tychach - 3400 :)

 

No chlop chce zarobic, czy ja sie na niego obrazam, no nie, po prostu podziekuje za oferte i kupie gdzie indziej ( proponowal Cerapur Comfort czy jakos tak za 2000 wiecej, kazdy orze jak moze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...