Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

My niestety sami ogrzewania nie będziemy robić, bo nie mamy o tym pojęcia :confused:

Ale mam pytanie do tych co się znają. W całym domu będzie podłogówka. Mają zostać zamontowane dwa rozdzielacze, jeden na parterze, drugi na poddaszu. I teraz mamy wybrać jakie to będą rozdzielacze za 300 zł jeden czy za 1050 zł. Instalator poleca te droższe bo podobno jakieś zajebi... są. Tylko czy ja potrzebuje zajebi... rozdzielaczy? Podobno te droższe są lepsze pod każdym względem i mają więcej możliwości. Czy warto zapłacić 1500 zł więcej?

 

Jesli masz tylko podłogówkę to wystarczą zwykłe rozdzielacze - domyślam się że ten droższy miałby jakiś układ mieszający - stąd różnica. Te "zwykłe" rozdzielacze wystarczy jak będą miały rotametry i zawory odcinające na każdą pętlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, to mj pierwszy post na tym forum wiec prosze nie krzyczec jak walne jakąś glupotke... mam pytanie, czy w domu z uzytkowym poddaszem mozna zrobic jeden rozdzielacz na parter i poddasze ale umieszczony na poddaszu? tam akurat planuje miec piec i byloby to duzym ułatwieniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy rozdzielaczach ...

 

Planuję umieścić rozdzielacz na 6-7 obwodów w spiżarni.

Spiżarnia jest w środku domu i ma być planowo nieogrzewana.

Temperatura zasilania będzie wynosić około 40 stopni

 

Zastanawiam się, czy taki rozdzielacz nie spowoduje niepotrzebnego nadmiernego nagrzewania spiżarni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest powierzchnia spiżarki ?

Jeśli w środku domu i do tego malutka to spowoduje.

Temp. będzie max 1 C niższa od pozostałych pomieszczeń .

 

Spiżarnia ma 4,5 m2.

 

Minąłem się z prawdą pisząc, że spiżarnia jest "w środku domu".

Ma jedną ścianę zewnętrzną 1,5 m szerokości z oknem 60 x 120 cm.

 

Zapotrzebowanie na ciepło = 40W (dla osiągnięcia temperatury 18 stopni)

 

Ile taki rozdzielacz może generować Watów ...

Edytowane przez gp69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chcesz zrobić jeden rozdzielacz na cały dom. Zastanów się jak poprowadzisz zasilanie każdego obwodu z poddasza na parter. Nie prościej i taniej zrobić po jednym rozdzielaczu na kondygnacje?

 

no chce całość domu miec na jednym rozdzielaczu, domek jest malenki musialabym zejsc na parter grubsza rura i tan zrobic 5 a na poddaszu 3 obwody... wiec wymyslilam ze jepiej zrobic 8 na poddaszu i zejsc na parter z tymi 5 obwodami( miejsce na zejscie mam,oczywiscie je ocieple zeby nie tracic energii ) czy tak mozna ? piec mam na poddaszu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś w podłogówkę pchał większą temperaturę niż 35stC i wie z doświadczenia jakie efekty to przyniosło?

u mnie przy -22 w czasie pracy pieca grzał wodę do 41 stopni, podłoga w pokojach gdzie mam zatopione czujniki temperatury w jastrychu rozgrzała się do 30, w łazienkach na kafelkach czuć było lekko ciepełko, natomiast w pokojach gdzie mam rzadziej rurki nie odczułem różnicy w dotyku (w domu temperatura 24,5 stopnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są przeciwskazania aby trzy pętle (po ~70m) wyprowadzić na piętro z rozdzielacza na parterze?

 

no ztego co zrozumiałam to w tym przypadku byłby problem z odpowietrzaniem instalacji... natomiast w moim przypadku wszystko odpowietrza sie na rozdzielaczu na poddaszu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chce całość domu miec na jednym rozdzielaczu, domek jest malenki musialabym zejsc na parter grubsza rura i tan zrobic 5 a na poddaszu 3 obwody... wiec wymyslilam ze jepiej zrobic 8 na poddaszu i zejsc na parter z tymi 5 obwodami( miejsce na zejscie mam,oczywiscie je ocieple zeby nie tracic energii ) czy tak mozna ? piec mam na poddaszu!

 

Lepiej zejść jedną, a właściwie dwoma grubszymi rurami na dół, niż 10 rurkami - miejsce zabierają, 10x więcej ocieplenia z otuliny potrzeba na te rurki. Dla mnie to bez sensu. Nie oszczędzisz na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...