Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na pewno musisz czymś obnizyc i wyregulować temperaturę na podłogówke, prosto z kotła być nie może, moze to być zespół mieszajacy na rozdzielaczu, jednak chyba lepszym rozwiażaniem (szczególnie przy samej podłogówce) jest centralne mieszanie w kotłowni np. za pomocą zaworu 3D z siłownikiem sterowanym regulatorem (pogodowym, pokojowym itp)

jak chcesz porównać rozdzielacze to weź jakaś konkretną firmę ( np. Kan) i porównaj rozdzielacze o jednakowej liczbie sekcji a z różnych serii w zależnosci od wyposażenia, od czystych belek, przez proste zawory odcinajace, rotametry po zawory siłowników elektrycznych czy mieszacze, a tansze wersje niz markowe typu Kan znajdziesz na allegro z tańszym osprzętem ale też czasem gorszej jakości (zawory, rotametry itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w rozdzielaczu nie musze miec mieszacza ;)

Lepiej jak jest przy piecu. A czy pompe musze mieć?

Tylko czy jak kupie ten tani rozdzielacz to będę mogła sobie przykręcić temperature na każdym obwodzie czy tylko odciąć?

 

Ja mam kocioł na ekogroszek i tylko podlogówkę. Mam jeden mieszacz - zawór czterodrogowy przy kotle i jedną pompę obiegową do CO. Poszukaj w moich postach, ewentualnie - jak znajdę trochę czasu wyślę Ci schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak trochę w innej sprawie....

Czy zna któryś z kolegów program w którym mógłbym sobie rozrysować pętle podłogówki, a program wyliczyłby ich długość? Zależy mi, żeby każda pętla była o zbliżonej długości.

 

A czemu Ci tak zależy? Myślę, że nie do końca jest to ważne.

Bez programu da się to spokojnie zrobić (na razie w głowie) Pomyślmy. sypialnie mamy jakieś 12m2 - niech na m2 (rozstaw 25cm) zużycie to 4mb rury, to daje nam jakieś 50mb rury. Salon najczęściej widzę u innych (bez jadalni) ok30m2. zakładamy również (roztaw25cm), da nam 120mb (120m to chyba już maksimum dopuszczalne przy fi16). Różnica bez tranzytów jest jakieś 70mb i wygląda na to, że bez łączenia pomieszczeń, nie zmieniając rozstawu, nie ma szans na uzyskanie tych samych długości i muszą być jakieś dopuszczalne widełki a później sterowanie rotametrami/zaworami etc.

 

polecam http://www.roth-polska.com/files/Systemy_ogrzewania_podlogowego_inf_tech_v1_09_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ztego co zrozumiałam to w tym przypadku byłby problem z odpowietrzaniem instalacji...

 

No właśnie może nie...? Co piszą zawodowcy:

Załatwia się problem prawidłowym doborem średnic rur, z których ułożone są wężownice oraz odpowiednią prędkością przepływu wody w wężownicach.

Dzięki temu powietrze jest usuwane do rozdzielacza pomimo pracy wężownic na zasyfonowaniu.

Przykładem takiego wariantu pracy są ogrzewania ścienne i sufitowe, w których nie montuje się żadnych odpowietrzników.

i nieco krócej: :)

a po co odpowietrzniki?:jawdrop:

 

Tylko że je nie jestem zawodowcem, jeszcze nie wiem jak to rozwiązać :(

 

 

madric, czechu77, te długości pętli to jak dla mnie po pierwsze primo powinny pomóc w równej reakcji instalacji

na np. zamknięcie jednej pętli czy rozdzielacza, a drugie primo: można zgrabniej zagospodarować krążki powiedzmy 200m rury (/3).

 

Co do liczenia długości to w małym oprogramowaniu bym się nie spodziewał, ale wg. mnie to powinno się po pierwsze znać zapotrzebowanie pomieszczenia, po tym przyjmując jakąś temp podłogówki i z uwzględnieniem wykończenia podłogi dobieram długość pętli (np. z tabel Rotha), możliwie zbliżone długością i nie współdzielone przez 2 pomieszczenia. Rozmieszczenie rury na podłodze to myślę odrobina matematyki i improwizacji powinna załatwić.

 

U mnie pierwszy przymiar wskazuje że na bodaj 18 pętli wszystkie będą miały między ~65m (60-75), i max dwie będą współzasilały 2 pomieszczenia (beginners luck? :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiałem, czy można zrobić 3 pętle w dwóch pomieszczeniach, tzn. jedna z pętli ogrzewałaby po części dwa pokoje

 

Moim zdaniem w domkach zwykle nie ma przeszkód. Choć chyba tym bardziej warto to dokładnie zaprojektować, a ew. małe korekty robić na tych "całych" pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło

2. Ustalenie rozstawu rurek

3. Ustalenie ilości pętli w pomieszczeniach (mój salon podzieliłem na 2 pętle- ze względu na ich długość)

4. Zakup zwojów rurek 200mb- lepsze wykorzystanie rur.

5. Montaż :wave:

 

Co do rozplanowania bez programu: podzielić pomieszczenie na siatkę zależną od rozstawu- np. rozstaw 20cm- oko siatki 20x20cm. Każdy odcinek poziomy i pionowy zaczynając od ściany będzie więc o 40cm krótszy od poprzedniego. Wystarczy zsumować wszystkie poziome i pionowe odcinki i mamy długość rur.

Myślę, że nie ma problemu, żeby sobie nawet w wordzie zrobić siatkę (tabelkę) i rozrysować pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Męczę się firmą która robi mi domek.Co chwila wyłażą jakieś fuszerki, niedociągnięcia, niechlujstwo i bałagan.

Ostatnio coś mnie tknęło i wezwałam hydraulika, w celu weryfikacji "dokonań" mojej ekipy w zakresie podłogówki.

Powiedział, że jest trochę baboli, ale ja z tego nie za wiele na szybko rozumiem.

Ale jedna rzecz mnie zaniepokoiła - podobno mam pompę od podłogówki założoną "odwrotnie".

Czy ktoś mógłby rzucić okiem?

 

http://www.voila.pl/411/i2y5h/?1

http://www.voila.pl/411/i2y5h/?1

 

ps.na pompie jest strzałka skierowana w dół - na "powrót"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - dzięki.

 

Jeszcze jedno - w domu będzie 100% podłogówki. Z tego względu obawiam się, że łazienka będzie niedogrzana, pomimo zagęszczenia rurek. Rozdzielacz mam w łazience. Czy dobrym pomysłem byłoby przęciągnąć po kilka zwojów pexa z rozdzielacza z łazienkę a dopiero później przez korytarz do pokojów. Spowodowało by to nieco wyższą temperaturę w łazience. Jeszcze nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania, więc może ma jakieś wady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w łazienkach co 10, w tej co jest pomiędzy ścianami i jest sąsiadem z rozdzielaczem jest bardzo ciepło, natomiast drugą mam odległą, w narożniku domu, i tam jest ciut chłodniej, ale bez utraty komfortu (jesteśmy ciepłoluby z bloków). W łazienkach mam jeszcze na ścianie drabinki na ręczniki, zasilane bezpośrednio z rozdzielacza podłogówki, dogrzewają bez problemu, mam w nich grzałki elektryczne z których jeszcze nie musiałem korzystać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co za cholera może być u mnie. Mieszkam w nowym domu od 17.12.2010 poprzedni sezon w ustawieniach c.o. stracony bo w dniu przeprowadzki złamałem nogę i nie bardzo mogłem kombinować z ustawieniami. Dom około 280 m po podłogach, podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój około 50 metrów reszta kaloryfery. Dom ocieplony w skosach 30 cm wełny, w suficie 40 cm, strych nad piętrem nieocieplony, parter domu ocieplony jeszce lepiej. Już w zeszłym sezonie na piętrze było raczej chłodno, głównym problemem było że kaloryfery grzały na 1/3 - 1/4 górnej powierzchni. Tłumaczono mi żeby zwiększyć temp grzania, zrobiłem - mało to dało, zwiększyć powierzchnię grzejników - zrobiłem - mało to dało, dodać dodatkowe grzejniki też g... to dało. Podłogówka działała raczej dobrze ustawiona na pompce na I biegu ( na drugim i trzecim pojawiał się dość głośny świst ). I dzisiaj eureka postanowiłem całkiem zablokować działanie pompki od podłogówki - pierwszy raz od początku grzania grzejniki w całości cieplutkie, w domu ciepło, włączam podłogówkę na I bieg grzejniki stygną, na wyższych biegach pompki podłogówki całkiem zimne, o co może chodzić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) I dzisiaj eureka postanowiłem całkiem zablokować działanie pompki od podłogówki - pierwszy raz od początku grzania grzejniki w całości cieplutkie, w domu ciepło, włączam podłogówkę na I bieg grzejniki stygną, na wyższych biegach pompki podłogówki całkiem zimne, o co może chodzić ?
Wydaje się, że podłogówka zawłaszcza sobie większość strumienia wody.

Może pomoże zwiększenie prędkości pompy wbudowanej w kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...