Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I kto tu jest kąśliwy... ja wiem co czytam, Ty nie wiesz co piszesz.

Ujmę to tak - pogrążasz się.

Zanim zaczniesz być kąśliwy, przeczytaj najpierw o czym była dyskusja. Chodziło o ekranowanie promieniowania podczerwonego emitowanego z GP poprzez łóżka i inne meble. Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowanych poprzez powietrze z ich powierzchni.

To napisz jeszcze jak przebiega proces przejmowania energii poprzez promieniowanie przegrody ustawionej prostopadle (ściana) do promiennika (podłoga) i wszyscy będziemy w domu.

Aha, i skoro ściany w/g Ciebie przekazują ciepło powietrzu wnętrza, mniejsza o ten strumień mocy, to jak wyjaśnisz że temperatura ich powierzchni jest zawsze niższa lub równa temperaturze otaczającego je powietrza.

Oczywiście nie mówimy tu o ścianie przejmującej ciepło promieniowania słonecznego poprzez przeszklenia.

Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić przekazywanie ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze.

I nie mówimy tu o pompie ciepła.

 

Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

 

nilsan

:eek:

No teraz to już żeś pojechał po bandzie.

Punkt rosy na powierzchni przegrody zewnętrznej izolowanej termicznie z zewnątrz w jakich warunkach może wystąpić?

Podaj te wartości, bo poza sauną parową nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zanim zaczniesz wypisywać brednie najpierw przeczytaj rozdział o emisji promieniowania w podręczniku z fizyki budowli.

A według ciebie co stoi na przeszkodzie żeby powietrze ogrzewało się od powierzchni samego styropianu na drodze przejmowania ciepła z jego powierzchni, jeżeli miałbyś kaprys wykonać u siebie w domu taki sufit i ściany?

 

nilsan

Pojemność cieplna styropianu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rurki do podłogówki były na głębokości ok 25cm, skuliśmy całą posadzkę do samego stropu i nie wiem co dalej robić czy wylać jedną warstwę położyć styropian rurki i drugą wylewkę, czy część tego gruzu rozsypać położyć na to styropian rurki do podłogówki i wylewkę 10cm. Ta wylewka którą skułem to był styropian wymieszany z betonem.

Czy może mi ktoś doradzić.

Pozdrawiam

Chciałby poznać tego artystę który rury podłogówki zatopił w styrobetonie i to na głębokości 25cm... brak słów.

O podsypywaniu gruzem zapomnij.

Najlepiej podaj jeszcze raz układ i grubość warstw jakie tam masz.

Jaki to typ stropu i ile masz miejsca po tym kuciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kto tu jest kąśliwy... ja wiem co czytam, Ty nie wiesz co piszesz.

Ujmę to tak - pogrążasz się.

 

Czyżby? A może jest na odwrót?

 

To napisz jeszcze jak przebiega proces przejmowania energii poprzez promieniowanie przegrody ustawionej prostopadle (ściana) do promiennika (podłoga) i wszyscy będziemy w domu.

 

Promieniowanie podczerwone z powierzchni płaskiej rozchodzi się w kącie 180*. Zatem nie ma problemu żeby również docierało do ścian z podłogi.

 

Aha, i skoro ściany w/g Ciebie przekazują ciepło powietrzu wnętrza, mniejsza o ten strumień mocy, to jak wyjaśnisz że temperatura ich powierzchni jest zawsze niższa lub równa temperaturze otaczającego je powietrza.

 

No właśnie w tym rzecz, że w przypadku ogrzewań promiennikowych w tym płaszczyznowych tak nie jest. W tym wypadku temperatura powierzchni wewnętrznych ścian jest zawsze wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.

 

Oczywiście nie mówimy tu o ścianie przejmującej ciepło promieniowania słonecznego poprzez przeszklenia.

Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić przekazywanie ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze.

I nie mówimy tu o pompie ciepła.

 

A jaka według ciebie jest różnica pomiędzy promieniowaniem podczerwonym emitowanym przez słońce i GP poza oczywiście jego natężeniem?

Również ono nie pada prostopadle na podłogę.

 

Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowaną poprzez powietrze z ich powierzchni. Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

 

nilsan

 

No teraz to już żeś pojechał po bandzie.

Punkt rosy na powierzchni przegrody zewnętrznej izolowanej termicznie z zewnątrz w jakich warunkach może wystąpić?

Podaj te wartości, bo poza sauną parową nic innego mi nie przychodzi do głowy.

 

No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.

Chcesz przykłady, to proszę:

- kuchnie,

- łazienki,

- pralnie,

- suszarnie.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kucia to były 2 powody jeden to taki że musieliśmy zmienić ustawienie instalacji a 2 taki że nie byliśmy pewni czy tam podłogówka w ogóle jest. Poprzedni właściciele mieszkali tam ponad rok i grzali- twierdzili że podłogówka jest, my po kupnie grzaliśmy dużo bardziej żeby sprawdzić czy mówią prawdę... po tygodniu porządnego grzania wylewka nadal zimna... po skuciu okazało się ze owszem podłogówka jest ale węże od niej były na głębokości około 25cm, nad nimi jakieś 15cm-20cm styropianu i 5 cm wylewki... ponieważ na tą chwilę mamy góry i doliny... planujemy doliny zalać betonem do gór+styro (grubość w zależności od tego ile miejsca nam zostanie) + folia+ podłogówka + wylewka. Powiedzcie mi jaka jest najlepsza grubość wylewki na podłogówkę 7 cm to dużo/mało? bo różnie czytałam... Edytowane przez justi_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4cm to trochę mało dla jastrychu cementowego, chyba że mowa o wylewce anhydrytowej.

Dla łazianki 6-7cm powinno być idealnie, z tym że przy rozmierzaniu warstw podłogi pamiętaj o grubości posadzki, bo tu różnice mogą być znaczne.

 

 

Czyżby? A może jest na odwrót?

No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.

Polemika z Tobą to "sama przyjemność"... zawsze lubiłem gości którzy pozjadali wszelkie rozumy i wszem i wobec o tym zapewniali, bo na końcu zawsze się okazywało, że tam gdzie ta wiedza ma być była tylko pustka.

Nie tylko to forum zna takie przykłady

 

Promieniowanie podczerwone z powierzchni płaskiej rozchodzi się w kącie 180*. Zatem nie ma problemu żeby również docierało do ścian z podłogi.

 

No właśnie w tym rzecz, że w przypadku ogrzewań promiennikowych w tym płaszczyznowych tak nie jest. W tym wypadku temperatura powierzchni wewnętrznych ścian jest zawsze wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.

Między docieraniem, a możliwością przekazania energii jest spora różnica.

Do panela słonecznego położonego równolegle do promieni słonecznych też dociera jakaś część promieniowania... i co z tego wynika?

Na poparcie twierdzenia, że temperatury przegród pionowych przy ogrzewaniu podłogowym są zawsze wyższe od otoczenia dysponujesz oczywiście jakimiś danymi.

 

A jaka według ciebie jest różnica pomiędzy promieniowaniem podczerwonym emitowanym przez słońce i GP poza oczywiście jego natężeniem?

Również ono nie pada prostopadle na podłogę.

No nie... pod nasza szerokością geograficzną ten kąt zamyka się w przedziale od około 15st do 62st.

Prostopadle to nie jest, ale zawsze więcej niż 0st.

Tak na marginesie moc tego promieniowania odgrywa jednak rolę.

 

No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.

Chcesz przykłady, to proszę:

- kuchnie,

- łazienki,

- pralnie,

- suszarnie.

 

nilsan

No coś to tu wymodził.

Podałeś przykłady pomieszczeń w których okresowo może być podniesiona wilgotność powietrza.

Tylko co to ma wspólnego punktem rosy na powierzchni ściany dla stałych warunków bytowych, gdzie wilgotność musiałaby przekraczać 95%.

Ale brnij dalej, brnij... robi się ciekawie

 

A co ma piernik do wiatraka?

Tym razem może ty rozwiniesz tę Złotą Myśl.

nilsan

Już się robi

Sprawdź sobie ciepło właściwe styropianu. Z niego bierze się między innymi pojemność cieplna.

Do tego dołóż sobie strukturę budowy styropianu.

 

P.S.

Jeszcze kilka takich stwierdzeń jak:

"wiem ale nie powiem"

"czytać nie umiesz"

"niedouczony jesteś"

o wycieczkach zoologicznych nie wspominając,

a staniesz się ulubieńcem tego forum.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemika z Tobą to "sama przyjemność"... zawsze lubiłem gości którzy pozjadali wszelkie rozumy i wszem i wobec o tym zapewniali, bo na końcu zawsze się okazywało, że tam gdzie ta wiedza ma być była tylko pustka.

Nie tylko to forum zna takie przykłady.

 

Rozumiem, że w tym względzie masz na myśli samego siebie.

 

Między docieraniem, a możliwością przekazania energii jest spora różnica.

 

No to bardzo głęboka myśl, niemalże filozoficzna.

Ciekaw jestem jakim cudem jeśli energia dociera do jakiejś płaszczyzny, to nie może być przez nią zaabsorbowana?

Ale ty zapewne masz jakieś sensowne wytłumaczenie tego fenomenu.

 

Do panela słonecznego położonego równolegle do promieni słonecznych też dociera jakaś część promieniowania... i co z tego wynika?

 

Ano tylko tyle, że w jakiś niezrozumiały dla ciebie sposób, temperatura na powierzchni tego panela mimo wszystko wzrasta.

Cuda panie, cuda....

 

Po czym raczysz pisać:

 

No nie... pod nasza szerokością geograficzną ten kąt zamyka się w przedziale od około 15st do 62st.

Prostopadle to nie jest, ale zawsze więcej niż 0st.

 

Wyczuwam pewne niezdecydowanie z twojej strony. Może jakaś autorefleksja cię w końcu ogarnęła?

No właśnie od tego kąta zależy ilość energii przekazywana do płaszczyzny na którą pada owo promieniowanie oraz temperatura na jej powierzchni.

 

Tak na marginesie moc tego promieniowania odgrywa jednak rolę.

 

Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej. Natomiast w przypadku ogrzewania płaszczyznowego jest jej wystarczająco dużo, żeby temperatura na powierzchni ścian była wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.

 

Na poparcie twierdzenia, że temperatury przegród pionowych przy ogrzewaniu podłogowym są zawsze wyższe od otoczenia dysponujesz oczywiście jakimiś danymi..

 

Można to stosunkowo prosto policzyć. No ale komuś z twoim poziomem wiedzy nie wypada nawet takiej prostej myśli podsuwać.

 

No coś to tu wymodził.

Podałeś przykłady pomieszczeń w których okresowo może być podniesiona wilgotność powietrza.

Tylko co to ma wspólnego punktem rosy na powierzchni ściany dla stałych warunków bytowych, gdzie wilgotność musiałaby przekraczać 95%.

 

Po pierwsze wszystko zależy od konstrukcji (termoizolacyjności) przegrody zewnętrznej. O ile wiem nie wszystkie budynki w Polsce spełniają aktualnie obowiązujące normy termoizolacyjności. Powiedziałbym nawet, że większość ich nie spełnia. Wtedy znaczenie ma temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej, nawet przy wilgotności bytowej 50-60%, zwłaszcza w miejscach występowania mostków termicznych.

Po drugie fakt występowania okresowej kondensacji pary wodnej w wymienionych przeze mnie pomieszczeniach, przy innym rodzaju ogrzewania niż płaszczyznowe, można właśnie zneutralizować za pomocą takiego ogrzewania i kondensacja nie wystąpi nawet przy 95% wilgotności względnej powietrza wewnętrznego.

 

Ale brnij dalej, brnij... robi się ciekawie

Już się robi

Sprawdź sobie ciepło właściwe styropianu. Z niego bierze się między innymi pojemność cieplna.

Do tego dołóż sobie strukturę budowy styropianu.

 

No właśnie ciekaw jestem co z tego faktu wynika, bo dalej nie widzę związku ze zdolnością styropianu do przekazywania ciepła do powietrza wewnętrznego na drodze przewodnictwa w warstwie przypowierzchniowej. Ale zapewne zaraz mnie oświecisz.

 

P.S.

Jeszcze kilka takich stwierdzeń jak:

"wiem ale nie powiem"

"czytać nie umiesz"

"niedouczony jesteś"

o wycieczkach zoologicznych nie wspominając,

a staniesz się ulubieńcem tego forum.

 

Do tego zmierzam wołając na tej bezkresnej pustyni dyletanctwa i pseudofachowości.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosimy o kulturę dyskusji!!!

 

 

Ponieważ usunęliście niektóre posty w trosce nie wiem o co, choć wasi moderatorzy mniej ode mnie obwijają w bawełnę w zakresie kultury wypowiedzi, to ja też składam wniosek.

Proszę o likwidację bzdurnie nadawanych tytułów w funkcji liczby wyprodukowanych postów w stylu:

- olimp forum - oświecona góra,

- najlepszy doradca od energooszczędzania itp.,

ponieważ nijak mają się one do wiedzy posiadanej przez ich nosicieli i wprowadzają w błąd czytelników FM.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli satysfakcjonuje was opinia o FM, która głosi, że:

Jeżeli coś ci doradzą na forum muratora, to zrób dokładnie odwrotnie i wtedy będzie wszystko wykonane dobrze, to nie mam już nic więcej do dodania w tym temacie, ponieważ ja w swojej naiwności uważałem, że powinno być inaczej.

No ale cóż jak to mówią, to wasze małpy i wasze ZOO.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...