Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na temp. deski ma wpływ i temp wody i rozstaw, można to sobie łatwo sprawdzić w tabelach Rotha np. Możesz obniżyć temp i zagęścić rozstaw dla tego samego efektu (pomijając odczuwalne stopą różnice przy duuużych rozstawach np. na płytkach).

 

Uważam że aż takie zagęszzanie jak u maluxa to przegięcie, nawet jak sporatycznie przy -20 -30 będzie zasilał 40* z niższym COPem to myślę mały koszt, a może nawet przy większej akumulacji i krószych mrozach jeszcze mniejszy lub żaden.

 

Ja u siebie rozstawy mam od co 10cm (łazienki), przez 15-20cm (niepamiętam, deska w pokoju), do 35* na płytkach w kuchni (wyłączając strefy podszafkowe robi się co 30cm). Wszystko zdaje się dla temp wody 35*, dla chatki 3-4 litrowej ma nadmiar min. 50% dla t.zew. -20*. Aż takie "zaburzanie proporcji" jak np. u maluxa (tj. wszędzie co 10cm?) moim zdanim może być kłopotliwe lub kosztowne w wysterowaniu. A często chyba może być tak że podwojenie ilości rurki może skutkować jeszcze koniecznością dołożenia dodatkowej pumpy (bo np. kotłowa już nie da rady) itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wysluchaniu Waszych opini sporzadzilem mala tabelke dla mojego przypadku. Wzialem wyniki z tabeli Rotha dla temp sr = 35 stopni C.

Przewymiarowalem by uzyskac zadana moc przy nizszej temperaturze okolo 30 stopni C. Chce zasilac podlogowke pompa ciepla ( ecopower 7kW) dlatego zalozona nizsza temp srednia. Dodatkowo bedzie kominek, ktory moze wspomoc w najwieksze mrozy, ale glownie zastosowanie rekreacyjne (bez DGP ani plaszcza) Wyszlo, ze potrzebuje okolo 900 mb rury. Pewnie wyjdzie troche wiecej bo trzeba dodac na strefe brzegowa. Przypomnijcie mi na jaka glebokosc wchodzi strefa brzegowa.

 

Prosze o opinie

 

obliczenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie apteka. Jeżeli zrobisz gęściej niż wynika to z obliczeń, to tylko będzie nieuzasadnione ekonomicznie, ale cały układ będzie działał jeszcze lepiej.

Jak to lepiej? Nie tylko nieekonomicznie ale również hydraulika układu będzie gorsza. Przewymiarowanie nie ma żadnego sensu! Robi się projekt na możliwie niską temperaturę zasilania a "zapas" na te 14 zimnych dni w roku mamy podnosząc obliczeniową temperaturę o 1 do 2 °C i nie więcej (chyba że ktoś totalnie skopie izolacje i narobi mostków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypas, jak to się stało ze w WC potrzebujesz 105W/m2 a w łazience na piętrze tylko 49W/m2

nie pokręciłeś temperatur wewnętrznych ?? bo powinno być dokładnie odwrotnie

 

Wc na pietrze bylo tez liczone jak lazienka dla 24 stopni. Ale zmienilismy koncepcje i nie bedzie tam montowany prysznic wiec wystarczy 20 stopni. Pozatym Powierzchnia WC jest duzo mniejsza od lazienki na gorze wiec dlatego wyszlo 105W/m.

 

Czy moje zalozenia co do odstepow rury sa dobre wg. CIebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie- czy przy fakcie, że cały dom mam w podłogówce (ze 150m2) to czy zawór mieszający ESBE vta322 31100900 (20-43st C) nie jest czasem za mały? Na stronie producenta wyczytałem, że jest max do 50m2- i co teraz? Co się stanie, jak jest stosowany do znacznie większej powierzchni? Czy muszę go wymieniać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sorki ze tak wcinam sie w temat ale potrzebuje szybkiej odp czy zasilanie do podłogówki musi byc na rotametry czy to nie ma żadnego wpływu na prace podłogówki ?? mam dziś montaż CO i nie chce żeby hydraulik podłączył obojętnie wiec wole się dopytać a ten temat przeoczyłem . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pracę podłogówki nie ma żadnego wpływu. Z rotametrami możesz wyregulować instalację według przepływu (w l/s) a bez rotametrów regulujesz tylko tzw nastawy (ilość obrotów). W rezultacie masz to samo rotametry tylko pokazują ile rzeczywiście wody przepływa.

Musisz wiedzieć też że często się zdarza, że nic nie pokazują bo przepływy są mniejsze niż rotametr może pokazać. Rozdzielacze z rotametrami są droższe o około 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...