Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ Mr_Mabram - jak przestawisz pompkę na III bieg - szybszy (o ile masz) to dT zmniejszy ci się. u mnie na 2 biegu też mam dT = 8-9 C, mniej jest po nagrzaniu wylewki, zależy to również od temp docelowej czynnika grzewczego

 

Żeby był jeszcze 3 bieg to bym sie nie martwił. Kocioł De Dietrich Mcr II 24 i pompka ma tylko 2 biegi :(. Ograniczylem mu moc grzania do 13kW ale to nie ma nic do rzeczy bo jak odczytuje parametry to z reguły chodzi bardzo nisko, tylko przy starcie pełna moc a potem to 30 -50 procent.

To po nagrzaniu wylewki dT 8-9 st już :(.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby jest ale nie do końca jestem zadowolony. 2 pokoje niedogrzane (to pewnie z mojej winy petle po 85m) i łazienki cos trochę też, ale wciąż kręce i ustawiam. Przy 24 obwodach jest co kręcić.

 

Jak to radzą w tym wątku - nie warto zagęszczać rurek bo wystarczy puścić większa temperaturę albo/i dać większą pompkę albo/i dogrzewać kominkiem.

Jeżeli się jest w 100% pewny jakości wykonawstwa domu i jego ocieplenia to wtedy można dać tyle ile z OZC wychodzi.

 

Edit:

Jak by ktoś nie doczytał to jest to sarkazm.

Ja będę dawał rurki co 10cm, pętle ok 50 m, najwyżej tylko poprzykręcam pętle które za bardzo będą grzały.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można dawać co 30cm można i co 10cm... zależy od zapotrzebowania na energię cieplną budynku

wiadomo że w domu słabo ocieplonym można a nawet pewnie trzeba dać co te 10cm, można dawać i zapas w domu energooszczędnym - ale w tym przypadku pytanie po co tak robić ?

 

To jeszcze zależy od temperatury zasilania i często od wykorzystania drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zagwozdkę

wczoraj zadałem pytanie JUNKERSOWI

"Witam. Mam pytanie dotyczące pieca z tematu.

 

W domu planuję podlogówkę (dół i góra) według obliczeń OZC będę miał około 1000 mb rury podlogowej (dół 6 pętli, góra 4 pętle). Proszę o podpowiedź czy pompa z pieca uciągnie te 10 obiegów czy muszę dodatkowo dokładać pompkę do c.o (na rozdzielaczu). Pozdrawiam

 

 

a otrzymałem odpowiedź:

Witam serdecznie,

 

Poniżej przesyłam Panu 2 schematy ideowe. Jeśli przepływ w instalacji podłogowej będzie poniżej 1000l/h można bezpośrednio podłączyć instalację od kotła. Pompa w kotle powinna poradzić sobie z oporami hydraulicznymi. Jednak decyzję o tym powinno się podjąć po konsultacji z instalatorem lub w oparciu o projekt.

 

http://www.fotosik.pl/u/jaremy/album/1370806

 

Osobiście polecam drugi schemat ze sprzęgłem hydraulicznym, takie rozwiązanie pozwala na dobór pompy zewnętrznej (innego producenta) która zapewni prawidłową pracę całego systemu. Pompa ta powinna być dobrana również przez instalatora lub projektanta.

 

http://www.fotosik.pl/u/jaremy/album/1370806

 

 

 

 

I co wy na to?

 

 

 

W nawiązaniu do mojego pytania dzisiaj otrzymałem również odpowiedź od Immerdasa i trochę mi się rozjaśnia. I faktycznie zachodzi pytanie czy aby czasami nie dać jednej pompki dodatkowo. Chodzi mianowicie o wysokość pondoszenia.Poniżej cytat od immergasa

 

"Witam

Należy jeszcze określić jakie opory pompa będzie miała do pokonania. To zależy od średnicy rur i prędkości przepływu.

Pompa w kotle Victrix X 12 2I przy przepływie 1000l/h ma wysokość podnoszenia poniżej 1 m H2O.

W załączniku przesyłam wykres pompy kotła Victrix X 12 2I. "

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale w CO nie podnosisz wody do góry tylko ją popychasz (cyrkulacja), pompka musi pokonać tylko opory instalacji

Ja się nie znam, ale ta "wysokość podnoszenia" to chyba miara ciśnienia jakie pompa jest w stanie pokonać przy określonym przepływie. A te opory generuje układ, m.in. ilość i długość pętli.

 

Przy okazji pytanko - jakie opory może dawać podłogówka z 1200mb PEXa 16/2, 19 pętli (około 63mb każda, z rozrzutem +- 10%)? Chciałbym sprawdzić zdolność kotłów (wykresy pomp) do uciągnięca mojej instalacji, porównuję takie które dają przy załóżmy H=2bar: jedne 900 l/h, inne (droższe) 1200 l/h (ściślej - chodzi o Junkersa Smart 14, i Comfort 16).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...