Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie strona 1, lecz strona 4. ;)

 

Na stronie 4 pokazano tyko dwa przykłady aplikacji Evohome , w tym minimum

element Evotouch po uaktywnieniu czujnika temperatury jako termostat bezprzewodowy.

Ale kto kupuje panel Evotouch żeby używać jako termostat, chyba że myśli się o rozbudowie

sytemu Evohome albo chce się mieć bajer. w domu.

Jak chcesz mieć bardzo dobry tylko termostat bezprzewodowy to kup CM927 Honeywell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aleś naśmiecił, człowieku...

Czy w związku z tytułem tego wątku - "podłogówka samemu - z powyższej dyskusji wynika że mam puścić po przewodzie do każdego pomieszczenia? Jakim przewodzie

I w ogóle, jakie kable mam puścić w podłodze?

220 do kominka z pw

skrętka między kominkiem a kotłownią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś naśmiecił, człowieku...

Czy w związku z tytułem tego wątku - "podłogówka samemu - z powyższej dyskusji wynika że mam puścić po przewodzie do każdego pomieszczenia? Jakim przewodzie

I w ogóle, jakie kable mam puścić w podłodze?

220 do kominka z pw

skrętka między kominkiem a kotłownią

 

 

Jeżeli wykonujemy ogrzewanie podłogowe w całym domu ( polecam) to najważniejszą

rzeczą jest sterowanie podłogówką, powinna być to regulacja strefowa. Jak pominiemy

takie założenie to lepiej nie robić podłogówki w całym domu i ograniczyć się tylko

do ciągów komunikacyjnych i łazienek. A opowiadanie o regulacji temperaturą poprzez kręcenie

rotometrami czy zaworami na rozdzielaczach to są bajki, albo mówieniem o samoregulacji

podłogówki.

Ogrzewanie podłogowe jest super systemem grzewczym ale i wymagającym,

jeżeli spełnimy odpowiednie wymagania będziemy bardzo zadowoleni .

Oczywiście zawsze będą malkontenci którym wystarczy minimum i komfort czy oszczędzanie

nie mają dla nich znaczenia, ale mają podłogówkę nie ważne jak działa, albo nie wiedzą jak

powinna działać.

Budując dom powinniśmy pamiętać że są rzeczy na które warto wydać pieniądze i taką jest

ogrzewanie podłogowe z dobrą regulacją strefową. Wtedy będziemy mieli duże oszczędności

przy bardzo wysokim komforcie użytkowania ogrzewania.

Niestety na temat regulacji strefowej na rynku jest jeszcze bardzo mała wiedza fachowa.

( przerabiałem ten temat mocno). :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pikadil - jedno pytanie: jak długo trzeba czekać na reakcję podłogówki- obojętnie w jakim systemie jest regulowana?

Jeśli nie wiesz ogólnie, to podaj, jak to działa u Ciebie- czas uzyskania od tej "oszczędnej", obniżonej do komfortowej temperatury w danym pomieszczeniu, np. sypialni.

 

P.S. I przydałoby się- skoro się kogoś cytuje (patrz wyżej) odpowiedzieć konkretnie.

Edytowane przez DEZET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pikadil - jedno pytanie: jak długo trzeba czekać na reakcję podłogówki- obojętnie w jakim systemie jest regulowana?

Jeśli nie wiesz ogólnie, to podaj, jak to działa u Ciebie- czas uzyskania od tej "oszczędnej", obniżonej do komfortowej temperatury w danym pomieszczeniu, np. sypialni.

 

P.S. I przydałoby się- skoro się kogoś cytuje (patrz wyżej) odpowiedzieć konkretnie.

 

Nie można udzielić twierdzącej podpowiedzi ponieważ system [...] posiada optymalizację

wyłączenia(obniżenia temp.) oraz optymalizację załączenia ( temp. komfortu) co powoduje że

czas osiągnięcia temperatury komfortu jest zmienny, ale to oblicza sobie [...], ja określam

tylko o której chcę mieć temperaturę komfortu i o tej godzinie jest. [...] to system oparty na

"inteligentnych" sterownikach typu fuzzy logic.

 

pozdrawiam

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie można udzielić twierdzącej podpowiedzi ponieważ system evohome posiada optymalizację

wyłączenia(obniżenia temp.) oraz optymalizację załączenia ( temp. komfortu) co powoduje że

czas osiągnięcia temperatury komfortu jest zmienny, ale to oblicza sobie evohome, ja określam

tylko o której chcę mieć temperaturę komfortu i o tej godzinie jest. Evohome to system oparty na

"inteligentnych" sterownikach typu fuzzy logic.

 

pozdrawiam

 

Czary mary hokus pokus a dobra sciema dla laika nie jest zła.Miałeś konkretne pytanie,na które dla znających wodną podłogowke odpowiedź jest prosta.Ty z uwagi na promocję jakiegoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust to regulacja strefowa może poprawić komfort (uchronić przed przegrzewaniem pomieszczeń) przy spiepszonej podłogówce i/lub budynku, zaszkodzić nie zaszkodzi (z wyjątkiem porfela, bo kosztuje).

 

Przy energooszczędnym domu oszczędności w eksploatacji pewnie będą symboliczne, pewnie do 5%, a nie jakieś wydumane 35%. Zamiast klepać papkę z broszur warto się nad tym zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można udzielić twierdzącej podpowiedzi ponieważ system evohome posiada optymalizację

wyłączenia(obniżenia temp.) oraz optymalizację załączenia ( temp. komfortu) co powoduje że

czas osiągnięcia temperatury komfortu jest zmienny, ale to oblicza sobie evohome, ja określam

tylko o której chcę mieć temperaturę komfortu i o tej godzinie jest.

 

pozdrawiam

Bardzo mądry ten sterownik. A czy przewiduje czy na dworze za 6 godzin będzie +20 czy -20, czy będzie wiatr z północy zimny czy z południa ciepły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie OP z siłownikami ma tylko sens, jak ktoś chce utrzymywać różne temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Np. inna temperatura sypialni, łazienki, salonu, kuchni, przedpokój, wiatrołap itp. Czy strefy czasowe są do tego potrzebne przy OP? Śmiem wątpić, że NIE, bo za duża bezwładność OP. Wystarczą zwykłe siłowniki poszczególnych pętli z termostatami pokojowymi i nastawą temp. powietrza. Osobiście mam takie sterowanie, ale nie za taką cenę co, kolega reklamuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi ku...wa, powie, jakie kable mam wrzucić? Gość nagina z kryptoreklamą, a wy dajecie się wkręcać. "Podłogówka samemu..."

 

Lada moment będę kupował cement i piach.

 

Do kominka poprowadziłem:

- 2 kable 3x1,5mm2 - zasilanie sterownika i ewentualnie coś tam... :)

- 3 skrętki 8-przewodowe.

 

Obejrzałem schemat sterownika Tatarek i trochę tych przewodów tam jest.

 

Wraca kwestia kabli sterujących samą podłogówką:

Jakie kable prowadzić z pomieszczeń i DOKĄD je prowadzić.

 

A ty, Pikadil, nie cytuj mnie, proszę, skoro nie odpowiadasz na pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można udzielić twierdzącej podpowiedzi ponieważ system evohome posiada optymalizację

wyłączenia(obniżenia temp.) oraz optymalizację załączenia ( temp. komfortu) co powoduje że

czas osiągnięcia temperatury komfortu jest zmienny, ale to oblicza sobie evohome, ja określam

tylko o której chcę mieć temperaturę komfortu i o tej godzinie jest. Evohome to system oparty na

"inteligentnych" sterownikach typu fuzzy logic.

pozdrawiam

Banialuki piszesz i tyle. Zadałem proste pytanie, a ty ze sztuczną "inteligencją" wyjeżdzasz. Może na takie bajery ktoś się nabierze- oby nie.

Co z tego, że fuzzy logic, jak to tylko sterowanie temperaturą, a tu filozofii nie ma: jest chłodniej, chcę cieplej to ustawiam programator i grzeje do zadanej, ew. z wolniejszym dogrzaniem w końcowej fazie podgrzewania. Osiąga zadaną- wyłącza obwód.

Może inaczej: przychodzę do domu wcześniej niż zwykle- o 13.00, jest chłodno, np.17*C, więc włączam grzanie do 20*C ( bo np. nie będę czekał do 17-tej aż się samo załączy. Ile czasu nagrzewa? I jaki w tym komfort, skoro wracam do zimnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi ku...wa, powie, jakie kable mam wrzucić? Gość nagina z kryptoreklamą, a wy dajecie się wkręcać. "Podłogówka samemu..."

 

Lada moment będę kupował cement i piach.

 

Do kominka poprowadziłem:

- 2 kable 3x1,5mm2 - zasilanie sterownika i ewentualnie coś tam... :)

- 3 skrętki 8-przewodowe.

 

Obejrzałem schemat sterownika Tatarek i trochę tych przewodów tam jest.

 

Wraca kwestia kabli sterujących samą podłogówką:

Jakie kable prowadzić z pomieszczeń i DOKĄD je prowadzić.

 

A ty, Pikadil, nie cytuj mnie, proszę, skoro nie odpowiadasz na pytanie.

 

No Kolego,a który z 33 zestawów sterowania Tatarka posiadasz?

W instrukcji R08P są np. 3 wyjścia 230V na pompy, 1x 5V do przepustnicy, 3 czujniki temp. i jedno wyjście sterujące beznapięciowe.

Przewody powinny się spotkać w miejscu umieszczenia sterownika, prawda!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej: przychodzę do domu wcześniej niż zwykle- o 13.00, jest chłodno, np.17*C, więc włączam grzanie do 20*C ( bo np. nie będę czekał do 17-tej aż się samo załączy. Ile czasu nagrzewa? I jaki w tym komfort, skoro wracam do zimnego?

Jak to jaki - taki że o 23 jak się będziesz kładł spać to może do tych 20 dojdzie tylko akurat wtedy dobrze by było żeby się stało 17.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mądry ten sterownik. A czy przewiduje czy na dworze za 6 godzin będzie +20 czy -20, czy będzie wiatr z północy zimny czy z południa ciepły?

 

 

Tak jest taka opcja ale dość kosztowna , należy rozbudować [:spam:]

o dodatkowe urządzenie. Urządzenie łączy się z portalem internetowym

pogodowym z którego ściąga sobie dane pogodowe

na kilka dni do przodu (jest kilka portali które udostępniają taką usługę )

uwzględniając dane w systemie regulacji.Ale do domu jednorodzinnego to

chyba już zbyt wyrafinowane rozwiązanie , przy większych obiektach

sensowne.

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest taka opcja ale dość kosztowna , należy rozbudować system [spam]

o dodatkowe urządzenie. Urządzenie łączy się z portalem internetowym

pogodowym z którego ściąga sobie dane pogodowe

na kilka dni do przodu (jest kilka portali które udostępniają taką usługę )

uwzględniając dane w systemie regulacji.Ale do domu jednorodzinnego to

chyba już zbyt wyrafinowane rozwiązanie , przy większych obiektach

sensowne.

 

Człowieku,

sprzedawaj na aledrogo.pl

może znajdziesz tam jakiegoś naiwnego kupca;)

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku,

sprzedawaj na aledrogo.pl

może znajdziesz tam jakiegoś naiwnego kupca;)

 

[Moderowano]

 

A na marginesie , głupi ci co kupują samochody -koszt zakupu , paliwo 5,50, ubezpieczenie , naprawy,

utrata wartości myślę że odpowiednie to durnie.pl

Kupili by wóz i osła jak było by tanio w eksploatacji i zakupie .

 

To się nazywa postęp technologiczny i kultura techniczna, w przypadku regulacji

strefowej ogrzewania podłogowego to same korzyści oszczędności i komfort

żadnych pośrednich kosztów.

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)a który z 33 zestawów sterowania Tatarka posiadasz?

W instrukcji R08P są np. 3 wyjścia 230V na pompy, 1x 5V do przepustnicy, 3 czujniki temp. i jedno wyjście sterujące beznapięciowe.

Przewody powinny się spotkać w miejscu umieszczenia sterownika, prawda!?

Dezet, dziękuję za pomoc.

Nie mam żadnego sterownika. Mam mieć.

Wychodzi na to, że kable już mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o pomc w zaprojektowaniu podłogówki. Zasialna ma być pompą ciepła więc przyjmujemy 35 stopni. Chciałbym też przewymiarować podłogę by cgrzać jak anjwięcej w taniej taryfie.

DOM

OZC

 

Ogólnie plan był taki by upchnąć rurkę co 10cm by była jak największa bezwładnościówka równa się grzaniu w nocy i wolniejszemu stygnięciu w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...