Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

spoko z tymi przepływami i wartościami projektowymi ale coś mi się i tak nie zgadza, bo pętle mają różne długości i jak by ustawić taki sam przepływ np. na pętli o długości 70mb i to samo na pętli o długości 50mb to jakoś to średnio widzę, wiadomo że w dłuższej będzie większa pojemność wody i np. 2l/m pozwolą oddać ileś tam energii a w krótszej pętli będzie innaczej, motam się w tym wszystkim już.

 

Przepływy powinno sie obliczać, a nie przyjmować. Przy stałej dT i róznych mocach grzejnika i róznych długosciach petli beda rózne przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

albo może jest jakiś w miarę prosty sposób lub jakiś program co by pomógł w liczeniu jeżeli znam długości pętli oraz temp. zasilania.Wiem że powinno się liczyć opory, spadki ciśnień itd. ale może da się jakoś w przybliżeniu w miarę prosto to policzyć. Mozę jakiś przykład ktoś zapoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo może jest jakiś w miarę prosty sposób lub jakiś program co by pomógł w liczeniu jeżeli znam długości pętli oraz temp. zasilania.Wiem że powinno się liczyć opory, spadki ciśnień itd. ale może da się jakoś w przybliżeniu w miarę prosto to policzyć. Mozę jakiś przykład ktoś zapoda.

 

Zainstaluj co 3.8

http://www.sankom.pl/wersje-demo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie rury 18x2 zamiast 16x2 ma jakieś minusy (poza ceną wyższą o kilka %)?

 

Wiem że moja długość podłogówki (około 1300m) to w okolicy maksimum zdolności pompy kotłowej (od biedy dołożę osobną pumpę), nie chciałbym pogarszać sprawy tym zwiększeniem średnicy, ale może polepszę (mniejsze opory?).

 

Cośtam próbuję liczyć w OVplan, i zmiana rury na szerszą w "doborze pętli" powoduje (tak mi się zdaje) w zasadzie tylko mniejszą "stratę ciśnienia", czyli chyba korzystnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rękach nie miałem, ale zgaduję:

- trudniejsza w obróbce

- konieczne łagodniejsze zakręty (ma znaczenie przy zagęszczeniu rurek, np w łazience)

- mniejszy wybór akcesoriów

 

Obróbka (przy PERT chyba i tak lepsza jak w PEX) i jak sądzę promień gięcia (większy o 1cm) to chyba małe problemy.

 

O klamoty (i ogólnie) może podpytam usera @kubaman, który zdaje siętymi rencami popełnił podłogówkę z ową rurą (KAN blue floor).

 

A co myślicie w tymi przepływami i takietam, obciąży czy raczej odciąży pumpę w porównaniu do 16x2? Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taki problem.

Instalację podłogówki robił mi kto inny, a kotłownię montował kto inny (instalator Junkersa). I teraz temat jest taki że coś nie działa jak należy, instalacja nie grzeje jak należy. Oczywiście pan od instalacji mówi, że z jego strony jest wszystko ok i z pewnością problem leży w kotłowni, a instalator mówi że z jego strony jest wszystko ok i na pewno instalator podłogówki coś zwalił.

Obaj kasę wzięli. Żaden nie poczuwa się do naprawienia tego, ba, oni nawet nie wiedzą co jest przyczyną tego stanu rzeczy.

I co ja mam teraz robić? Wzywać rzeczoznawcę jakiegoś czy jak?? Sprawa ciągnie się od kilku tygodni, za chwilę zima nas zastanie i widzę to w czarnych barwach. Jestem już tym zmęczona, chcę żeby to działało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nie działa ? Możesz dokładniej opisać jaki masz problem ?

 

Tak w dwóch zdaniach to są za słabe przepływy. Rotametry nie wskazują nic. Pętle na zasilaniu są ciepłe lub b. ciepłe (w zależności ile daje piec) a na powrocie są zimne. Gdy grzałam jastrych przez 5 dni i 5 nocy było na zasilaniu non stop 45 stopni. W tym czasie temperatura w budynku 17,5-18 stopni (budynek już docelowo ocieplony). Więc chyba coś jest nie halo...

Są 2 rozdzielacze bez pomp. Wszystko idzie z pompy kotłowej. 15 pętli po ok. 80 m. Parterówka.

 

Podłogówka odpowietrzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oliwkawawa

 

czy aby napewno jest odpowietrzona?

czy instalacja bła płukana? ( czy filtr przed pompa obiegową nie jest np. zapchany?)

możesz przymknąć jeden rozdzielacz i zobaczyć czy coś sie zmieni

 

ogólnie nagrzewanie budynku do troche trwa ale przy zasilaniu 45 stopni po 5 dniach to powroty muszą byc ciepłe...

 

jakie masz ciśnienie w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie rury 18x2 zamiast 16x2 ma jakieś minusy (poza ceną wyższą o kilka %)?

 

Wiem że moja długość podłogówki (około 1300m) to w okolicy maksimum zdolności pompy kotłowej (od biedy dołożę osobną pumpę), nie chciałbym pogarszać sprawy tym zwiększeniem średnicy, ale może polepszę (mniejsze opory?).

 

Cośtam próbuję liczyć w OVplan, i zmiana rury na szerszą w "doborze pętli" powoduje (tak mi się zdaje) w zasadzie tylko mniejszą "stratę ciśnienia", czyli chyba korzystnie?

 

http://imageshack.us/a/img703/9828/ydix.jpg

http://imageshack.us/a/img542/5528/f9wa.jpg

http://imageshack.us/a/img15/9669/y0bz.jpg

http://imageshack.us/a/img689/4051/3fvc.jpg

http://imageshack.us/a/img209/7532/qe1x.jpg

http://imageshack.us/a/img823/4716/fmui.jpg

http://imageshack.us/a/img28/348/0x9s.jpg

 

Na początku przeraża kręg 600m, ale po chwili wprawy układa się bezproblemowo. Najmniejszy rozstaw jaki udało się uzyskać to ok 7-8cm w łazience (pierwsze zdjęcie) w pozostałych pomieszczeniach od 15cm do 25cm. Osprzęt - przede wszystkim złączki - od ręki dostępny w pobliskiej hurtowni. Wszystko kan. Większa średnica rurki, to mniejsze opory przepływu, mniejsza dt co dalej skutkuje zmniejszeniem przepływu, uogulniając pompka ma dużo lżej ;) Ps przepraszam za estetykę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację odpowietrzali zamykając poszczególne pętle i spuszczając z niej przez jakiś czas wodę (jednocześnie dopuszczając wodę na kotle), trochę to trwało.

Filtr był sprawdzany, podobno jest czysty.

Po zamknięciu rozdzielacza z 9 pętlami, w tym drugim w którym jest 6 pętli rotametry wskazywały po 1 l/min, ze dwa z nich 1,5l/min. Z tego co czytam, że pompa ma wydajność 17l/min, to nadal ciut mało.

 

Ciśnienie w instalacji 2 bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś zaczyna sezon grzewczy w grudniu w mocno wychłodzonym domku i daje zasilanie tylko +45 bo się boi że popęka wylewka to powinien się cieszyć że po tygodniu takiego słabego grzania już ma w domku +18

 

cudów nie ma, oliwkawawa jak ci zależy na czasie to tymczasowo podkręć sobie kocioł na +55, moc skoczy o 100%, rachunki z gazowni również, ale domek będzie się 2 razy szybciej wygrzewał

 

Sprawa wygląda tak, że w domu jest grzane już ponad 5 tygodni z czego przez 17 dni był grzany jastrych (5 dni na 45 stopni). I nadal nie osiąga temperatury 20 czy 22 stopnie.

Natomiast nie to mnie martwi najbardziej. Ja zdaję sobie sprawę, że I sezon, że budynek mokry i zimny...

Martwią mnie przepływomierze, które nic nie wskazują. Martwią mnie rurki na powrocie, które są chłodne... Ewidentnie przepływy są za słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację odpowietrzali zamykając poszczególne pętle i spuszczając z niej przez jakiś czas wodę (jednocześnie dopuszczając wodę na kotle), trochę to trwało.

hm a nie powinno się to robić tak że zamyka się wszystkie pętle prócz jednej, pompka na max żeby przegonić powietrze i odpowietrzamy. Taki zabieg wykonać jak trzeba i kilka razy. Odpowietrzyć 1 pętlę a potem kolejne. Jak zauważyłem u siebie to na piętrze odpowietrzało się gorzej niż na parterze.

 

Po zamknięciu rozdzielacza z 9 pętlami, w tym drugim w którym jest 6 pętli rotametry wskazywały po 1 l/min, ze dwa z nich 1,5l/min. Z tego co czytam, że pompa ma wydajność 17l/min, to nadal ciut mało.

Ciśnienie w instalacji 2 bary.

to faktycznie coś słabo, albo rotametry tak pokazują niedokładnie albo masz duże opory na pętlach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm a nie powinno się to robić tak że zamyka się wszystkie pętle prócz jednej, pompka na max żeby przegonić powietrze i odpowietrzamy. Taki zabieg wykonać jak trzeba i kilka razy. Odpowietrzyć 1 pętlę a potem kolejne. Jak zauważyłem u siebie to na piętrze odpowietrzało się gorzej niż na parterze.

 

 

to faktycznie coś słabo, albo rotametry tak pokazują niedokładnie albo masz duże opory na pętlach

 

Wiesz co.. nie wiem, może i źle odpowietrzyli. Nie jestem fachowcem, ale mam wątpliwości czy Ci panowie którzy byli u mnie do tej pory (a było ich już trzech) też nimi są?

Generalnie chce mi się walić głową w ścianę, na myśl o tym, że przyjdzie następny i następny, i każdy będzie mówił co innego, ale żaden nie weźmie się za to i nie zrobi tego jak trzeba.... :bash:

 

Co do rotametrów, trudno mi powiedzieć czy są dokładne czy nie... Na pewno kiedy była odkręcona tylko jedna pętla, to każdy jeden rotametr wskazywał wtedy max. przepływ, bodajże 5 l/min.

 

Co do oporów. Pętle mają po ok. 80 metrów, niektóre mniej, niektóre może nieco więcej. Co jeszcze powoduje większe opory na pętlach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.. skoro rotametry jednak działają prawidłowo, znaczy w sytuacji gdy działa 1 pętla to pozostaje problem:

- odpowietrzenia pętli - głównie tych co nie działają jak trzeba - i oby na tym się skończyło

- kiepskiego montażu pętli.. może są gdzieś pozaginali rurki i przez to opory na tych 2 pętlach są większe niż na pozostałych (skoro wszystkie pętle mają po ok 80m)

a te źle działające pętle to są podłączone do którego rozdzielacza, 9-obwodowego? bo 6-obwodowy samodzielnie pracuje okey..

można jeszcze ewentualnie zwiększyć bieg pompki obiegowej na wyższy - jeśli jest taka możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.. skoro rotametry jednak działają prawidłowo, znaczy w sytuacji gdy działa 1 pętla to pozostaje problem:

- odpowietrzenia pętli - głównie tych co nie działają jak trzeba - i oby na tym się skończyło

- kiepskiego montażu pętli.. może są gdzieś pozaginali rurki i przez to opory na tych 2 pętlach są większe niż na pozostałych (skoro wszystkie pętle mają po ok 80m)

a te źle działające pętle to są podłączone do którego rozdzielacza, 9-obwodowego? bo 6-obwodowy samodzielnie pracuje okey..

można jeszcze ewentualnie zwiększyć bieg pompki obiegowej na wyższy - jeśli jest taka możliwość

 

Może trzeba będzie znowu odpowietrzyć..?

Pętle z tego co widziałam, i z tego co oglądam teraz na zdjęciach (bo ostatnio nie robię nic innego jak oglądam te cholerne pętle) nie są raczej pozaginane aż tak, żeby blokowały przepływ. Widziałam te rurki w akcji i zagiąć je to nie taka prosta sprawa, chyba...

Gdyby jednak były pozaginane, to czy przepływomierz by tego nie pokazał? Każdy jeden pokazywał max. i skakał jak szalony po odkręceniu pętel.

Źle działające pętle gdzie są to nie wiem, moim zdaniem działają wszystkie, tylko ze z uwagi na za słaby przepływ, 15 pętli na raz nie daje rady, jak wyłączamy szóstkę to dziewiątka coś tam się podnosi, ale do 1 l/min nie podchodzi. Jak włączamy szóstkę a zakręcamy dziewiątkę, to tak jak pisałam, na jednych 1l/min, na chyba aż dwóch 1,5l/min, tam są chyba krótsze pętle, więc dlatego lepszy przepływ?

 

Pompa przestawiona na 3 bieg, nadal bez zmian.

 

Ja mam tylko takie jedno małe pytanko. Czy to kiedyś będzie działać? Ja nie wnikam jak, niech to zrobi hmmm.. boję się użyć słowa fachowiec, bo jak widać mam pecha w tym zakresie... Tylko pytanie czy jak dołożę pompę, sprzęgło, czy cokolwiek co będzie konieczne-czy to zadziała? Bo kucie wylewki i wymiana rur.. hmm, prędzej chyba skoczę z 6 piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, wezwałam na wizję lokalną trzeciego hydraulika, który tu mieszka niedaleko, żeby obiektywnie się wypowiedział na ten temat. Jego zdaniem od strony instalacji wygląda, że jest ok. Natomiast miał wątpliwości co do średnic rur w kotłowni, i powiedział że to może dławić przepływ. Kazał mi wzywać tego co montował piec, żeby to poprawił. No ale jak mówię, instalator pieca się wypiął, bo uważa że wsio jest w porządku.

Konsultowałam to z jeszcze jedną osobą, która jest instalatorem, i potwierdziła, że faktycznie jest zwężenie za wyjściem z pieca. Wrzucam fotki. Pytanie, czy to może aż tak dławić przepływ? Czy jednak faktycznie pompa w piecu nie daje rady...

 

 

DSC00005.jpgDSC00007.jpgDSC00010.jpgDSC00020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...