Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co 15 cm to 100/15=6,67m/m2 x 18m2 = 120mb i już jesteś w czarnej d.. z jedną pętlą.

 

To tak w teorii wygląda jak napisałeś.

Ale po co ciagnąć rurki pod scianą gdzie zawsze beda meble oraz tam gdzie bedzie kominek, wtedy mamy jakies 5m2 mniej i taki obwod wychodzi nam ok. 90mb. Tak samo wyjdzie w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak w teorii wygląda jak napisałeś.

Ale po co ciagnąć rurki pod scianą gdzie zawsze beda meble oraz tam gdzie bedzie kominek, wtedy mamy jakies 5m2 mniej i taki obwod wychodzi nam ok. 90mb. Tak samo wyjdzie w kuchni.

 

Jeśli na 100% koncepcja Ci się nie zmieni to tak. Kominka nie ruszysz raczej, ale 'mebule' zawsze można przestawić w inne miejsce i wtedy lipa.

No i pod warunkiem, że nie zagęścisz rurek w strefie brzegowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak w teorii wygląda jak napisałeś.

Ale po co ciagnąć rurki pod scianą gdzie zawsze beda meble oraz tam gdzie bedzie kominek, wtedy mamy jakies 5m2 mniej i taki obwod wychodzi nam ok. 90mb. Tak samo wyjdzie w kuchni.

 

witam

 

tak jak koledzy ci doradzają zrób 5 a nawet lepiej 6 pętli

pompa z kotła na pewno wydoli

 

jednym termostatem możesz sterować jednocześnie klikoma siłownikami przymykającymi i otwierającymi grzanie pętlami

w danym pomieszczeniu np. 2 pętle i tylko 1 termostat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

możesz zrobić układ mieszany - ale to kosztowne, wg mnie nie potrzebne

 

możesz spokojnie zrobić ytak jak mówisz - podepnij grzejnik do dodatkowego wyjścia z rozdzielacza, wybierz większy rozmiarowo grzejnik, dodatkowo może służyć do dosuszania reczników

 

sam mam tak w 2 swoich łazienkach i zawsze tak robię u klientów, którzy sobie chwala takie rozwiązanie

 

ewentualnie możesz zrobić ogrzewanie ścienne - ale grzejnik chyba będzie lepszy

 

pozdrawiam

 

 

Dzięki za podpowiedzi.

Muszę tylko popatrzeć, czy uda mi się upchnąć większy grzejnik :-( .

 

Wertując internet znalazłem jakieś rozdzielacze 2w1, np Tecefloor.

Czy sprawdzą się one w moim przypadku?

Mam zaplanowanych 7 obwodów podłogówki. Dorzuciłbym 2 obwody grzejnika: łazienka i wiatrołap - na suszenie rękawiczej i czapek dzieciaków.

Będzie to sensownie działało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimum ciśnienia musi dać pompa kotłowa, aby napędzić 18 równych pętli, po ca. 65mb pexa 18x2 (moc max 7.3kW, 80% panele reszta płytki).

 

Patrzę za kotełkiem, wrzuciłem sobie (choć nie wiem czy to ma sens) na jeden obrazek charakterystyki pump, jak na obrazku. Jest szansa że Victrix12 wydoli?

pompy-1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Muszę tylko popatrzeć, czy uda mi się upchnąć większy grzejnik :-( .

 

Wertując internet znalazłem jakieś rozdzielacze 2w1, np Tecefloor.

Czy sprawdzą się one w moim przypadku?

Mam zaplanowanych 7 obwodów podłogówki. Dorzuciłbym 2 obwody grzejnika: łazienka i wiatrołap - na suszenie rękawiczej i czapek dzieciaków.

Będzie to sensownie działało ?

 

Będziesz miał osobną pompkę do CWU? Jak tak to można pod nią podłączyć te 2 czy trzy grzejniczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimum ciśnienia musi dać pompa kotłowa, aby napędzić 18 równych pętli, po ca. 65mb pexa 18x2 (moc max 7.3kW, 80% panele reszta płytki).

 

Patrzę za kotełkiem, wrzuciłem sobie (choć nie wiem czy to ma sens) na jeden obrazek charakterystyki pump, jak na obrazku. Jest szansa że Victrix12 wydoli?

 

to wykres charakterystyki pompy kPa od kg/h. W takich kotłach pompy nie przepychają więcej jak 1100kg/h

 

A teraz u Ciebie

18x2l/min=36ltr x 60min = 2160l/h czy jak wolisz 2160kg/h czyli jesteś w czarnej d...ie i nie wydoli nawet jak spadek na instalacji 0kPa przy takim przepływie

 

sprzęgło i odpowiednia pompa którą dobierzesz programem WebCaps na stronie Grundfoss'a

 

rurka fi18 spadek na instalacji nie powinien przekroczyć 25 czy 30 kPa, ale to bez znaczenia - dla ciebie liczy się głównie przepływ, a z taką wartością to pewnie tylko Magna wydoli z akceptowalnym zużyciem energii - to zużycie też policzysz WinCaps'em

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałeś - to odpowiedziałem jakby chodziło o warunki obliczeniowe

 

ja nie twierdzę, że nie ma podłogówek które dają radę na przepływie 0,5l/min, ale bankowo nie w takie mrozy jak w zeszłym roku w lutym i tu podnoszenie temperatury nic nie daje.

 

Jak nie masz projektu policzonego to pozostaje ci zamontować kocioł i jazda, a jak jazda nie będzie się podobała, to wtedy sprzęgło i pompa do dołożenia. Trza być dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam rozdzielacz capricorn i wygląda na to, że padły mi dwa przepływomierze. Żaden z nich nic nie wskazuje, jak kręcę pompką to czasami ruszy się ten czarny bolec w środku ale czerwony "spodek" ani drgnie (jakby się oderwał). Jeśli chodzi o przepływ to jeden z nich prawie w ogóle nie przepuszcza wody, drugi ledwo,ledwo. Jakieś rady zanim rozkręcę to badziewie?

 

pozdrawiam,

memekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem nie jestem w tej dziedzinie ale jak może być dobrze jak najpierw jest mniejsza średnica (pex 20) a potem łączy się z większą (pex25 - 32) i leci do rozdzielaczy.

Ten pex 25-32 powinien zaczynać się od pieca i lecieć do rozdzielaczy (cały czas ta sama średnica). Weź tego hydraulika z sąsiedztwa niech wymieni Ci ten kawałek i zobaczysz że będzie różnica.

Można by było policzyć ile m3 wody przez min może przepłynąć przez pex 20, a ile mieści się w całym układzie?

 

Panowie wrócę do mojej sprawy.

Pan instalator uważa, że wymiana tej rurki (zwężenie za piecem) w kotłowni nie jest konieczna, bo to przecież będą koszty DLA MNIE. Czy mi się wydaje, czy pan powinien to wymienić na własny koszt, bo przecież nie ja mu kazałam zrobić tak jak jest, a jest źle, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...