Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czekam na projekt podłogówki od asolta, ale mam pytanie. kiedyś proponował mi bufor w celu lepszego wykorzystania taniej taryfy. czy ktoś robił podłogówkę pod kocioł elektryczny lub pompę ciepła tak żeby zmieścić się w taniej taryfie?

Albo Ci się nie chce poszukać na forum albo nie wiem co :confused:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222406-II-taryfa-i-zbiornik-akumulacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@imrahil, to można policzyć dokładnie, tj. jakie wachania temp. przy -20 i grzaniu taryfmi. Musisz ocenić czy, ew. na ile akceptowalne (odczucia).

Albo po prostu zaprojektuj podłogówkę naddatkowo na 1-2° cieplej w środku (od realnej! komfortowej), i to powinno wystarczyć. Jeśli w praktyce wyjdzie że te wachania temp. akceptujesz i chcesz grzać taryfami, tak zrobisz, jeśli nie to przykręcisz i będziesz grzał 24h wg. zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imrahil, jak masz podłogówkę projektowaną na temp zasilania np 35 w największe mrozy, to po prostu zwiększysz temp zasilania w tanich taryfach, na np 43, 45 C,

Innej drogi nie ma, (oprócz zbiornika wodnego oczywiście).

 

Nadmierne zagęszczenie rurek nie ma sensu, to większe przepływy generują większe koszty przez cały sezon grzewczy, a "obliczeniowe" -20C masz parę dni w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimum ciśnienia musi dać pompa kotłowa, aby napędzić 18 równych pętli, po ca. 65mb pexa 18x2 (moc max 7.3kW, 80% panele reszta płytki).

 

Patrzę za kotełkiem, wrzuciłem sobie (choć nie wiem czy to ma sens) na jeden obrazek charakterystyki pump, jak na obrazku. Jest szansa że Victrix12 wydoli?

 

A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.

I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

 

Mam tak ułożone:

Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,

drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,

trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

 

dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.

Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

 

Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.

Co o tym sądzicie zadziała to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.

I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

 

Mam tak ułożone:

Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,

drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,

trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

 

dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.

Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

 

Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.

Co o tym sądzicie zadziała to?

 

Ja odpalę to nie prędko, podejrzewam że najwcześniej w maju.

Zasilanie: kocioł > PP40 > 2x PP40 > 4x PP32 > rozdzielacze (6,6,6,4 obw, pętle po 50-65mb). Powrót tak samo.

Jeszcze nie mam pewności czy spróbuję samym kotłem, czy od razu sprzęgło i dod. Alfa2 25-60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.

I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

 

Mam tak ułożone:

Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,

drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,

trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

 

dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.

Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

 

Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.

Co o tym sądzicie zadziała to?

 

Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...

Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś :)

Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.

Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...

Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś :)

Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.

Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.

 

Tylko, że pytanie było skierowane do grzeniu666 no i u Ciebie pętle są po ~ 70m a u m@rio nie wiadomo ile długości mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że pytanie było skierowane do grzeniu666 no i u Ciebie pętle są po ~ 70m a u m@rio nie wiadomo ile długości mają.

 

Pierwsza część do grzenia.

Dalej to już do wszystkich było pytanie. Także proszę też dawać swoje opinie.

 

Pętli mam 15 o długości od 25m do 85mb na 2 rozdzielacze 6 i 9 obwodów w sumie 821mb. Dodatkowy rozdzielacz jest na na 6 grzejników pary zasilanie i powrót długości od 4,5 do 10mb razem ok 77mb w dwie strony. Daje to w sumie te blisko 900mb.

 

Jakie dane jeszcze potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...

Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś :)

Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.

Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.

 

Dzięki za info, jest to pocieszające. Bu już trochę zaczynałem się niepokoić po ostatnich postach negujących taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest taka, że jak pompa nie wyrabia, to zaczyna się podnoszenie temperatura na piecu, a 55°C na zasilaniu nie powinno się już przekraczać - wtedy może pojawić się problem.

 

Ja mam rozstaw co 10 cm. Stąd taka łączna długość. Nie będę się tłumaczył skąd to się wzięło.

Muszę obniżać temperaturę na kotle i skręcać przepływy, bo mam za ciepło.

Ostatnia doba to 0 stopni na zewnątrz. Kocioł pracuje cały czas. Zasilanie 27 stopni, krzywa 1. Parter 22.6 stopnia, poddasze 21.6 stopnia. Zużycie gazu 6,29 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bliżej jesteśmy granicy pompy, tym chyba większe znaczenie znaczenie wyrównanie pętli czy "odciążenie" (opory) samej instalacji. Gdzieś chyba u pompiarzy nawet przeczytałem aby do rozdzielacza zasilaniem wejść do belki z prawej, a powrót dać z lewej. Ale nie wiem czy przy rozdzialaczach 6-sekcyjnych to ma znaczenie jakiekolwiek ;) Ale w sumie chyba co nam szkodzi...

 

Nie mam też pewności, czy automatyka kotła (każdego) poradzi sobie twórczo z sytuacją gdy przy mega-mrozach przepływu nie starczy i trzeba np. ekstra podnosić temp. zas.

 

Jeszcze co do dodatkowej pompy, to w sumie nie wiem czy i ew. w jakim stopniu wpięcie np. Alfy2, i dodanie sprzęgła, oraz obniżenie biegu pompy kotłowej (standardowej, 70W na trójce) do jedynki, przełoży się na obniżenie rachunków za prąd (wówczas również CWU być może może być :) grzane na pierwszym biegu).

 

Dużo tych "nie wiem" :bye:

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedy jest konieczność stosowania sprzęgła hydraulicznego jeśli ma się samą podłogówkę?

 

Z pamięci amatora: gdy przepływ jest większy niż 1000-1200 l/h, lub ilość wody w instalacji > 150l, lub pompa kotłowa po prostu nie zapewnia odpowiedniej wydajności (co zwykle wiąże się z 1. lub 2.), lub masz strefy niezależne i więcej dodatkowych momp. . Teoretycznie. U siebie pewnie dasz, ale to groszowe sprawy przy twoim NASA.

 

Tu jest trochę przykładów:

http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,51.html

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedy jest konieczność stosowania sprzęgła hydraulicznego jeśli ma się samą podłogówkę?

Głównie w sytuacji gdy pożądana jest wysoka temperatura zasilania i ochrony temperatury powrotu - czyli kotły na ekogroszek itp. Do głowy przychodzi mi jeszcze kocioł (obojętnie jakiego typu), który musi grzać do np. 70°C bo inaczej dostarcza zbyt mało ciepła do instalacji (za słaba pompa w kotle).

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji jest prawie 250l. I są dwie strefy niezależne. Dzięki za link.

 

Z pamięci amatora: gdy przepływ jest większy niż 1000-1200 l/h, lub ilość wody w instalacji > 150l, lub pompa kotłowa po prostu nie zapewnia odpowiedniej wydajności (co zwykle wiąże się z 1. lub 2.), lub masz strefy niezależne i więcej dodatkowych momp. . Teoretycznie. U siebie pewnie dasz, ale to groszowe sprawy przy twoim NASA.

 

Tu jest trochę przykładów:

http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,51.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest taka, że jak pompa nie wyrabia, to zaczyna się podnoszenie temperatura na piecu, a 55°C na zasilaniu nie powinno się już przekraczać - wtedy może pojawić się problem.

 

Ja mam tak przez program zaprojektowane, że dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.

Pojemność to 900mb PEX16 + 3 drabinki łazienkowe + powiedzmy 25 żeberek alu wys. 500mm np. grzejniki KFA. nie wiem czy to dużo.

 

To duże czy małe przepływy są u mnie? bo temp. zasilania kotła 34st. dla -20 chyba ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...