Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co sądzicie o takim rozstawie rurek oraz o kształcie pętli? Rozstaw co 10 cm?

 

 

 

Przy takim domu to spokojnie wystarczy rozstaw 20cm, za wyjątkiem łazienki, oczywiscie.

Gdybyś miał pompę ciepła, szczególnie powietrzną, to rozstaw 10cm miałby sens, ale przy kominku z PŁW i gazie to tylko niepotrzebne ładowana w rurki i pracę pompy kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy ten projekt, w garażu zaprojektowali rozstaw co 30cm a jest tam dokładnie takie samo obciążenie cieplne co w innych pomieszczeniach gdzie zaprojektowali rozstaw co 10cm

 

kto bogatemu zabroni przy OZC 30W/m2 dawać co 10cm (przewymiarowanie wychodzi 5 razy)

 

Bogatemu nikt, bogaty ma tę mozliwosc ze moze instalowac co tylko chce a efektywnosc ekonomiczna jest mało istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wtrącę się w dyskusję ale patrząc na powyższy schemat podłogówki widzę (mam nadzieję że się nie mylę), że powierzchnia grzewcza niektórych pomieszczeń tworzona jest przez ruki doprowadzające ciepło do pętli w innych pomieszczeniach. W moim przekonaniu jest to bardzo niekomfortowa sytuacja ponieważ nie daje możliwości regulacji temperatury lub będzie powodowała tworzenie się rożnych stref temperaturowych na jednej podłodze. Oczywiście to co piszę to tylko moja teoria poparta małym doświadczeniem dlatego jeśli się mylę to przepraszam. Ja w każdym razie doprowadzenie ciepła do poszczególnych pętli puścuiłem "piętro niżej" (Pomiędzy pierwszą a trzecią warstwą styropianu) i dzięki temu mam badzo dużą możliwość regulacji wszystkich stref grzewczych a dodatkowo nie musiałem martwić się o zabezpieczanie rurek w dylatacjach ponieważ tam po prostu na wirzchu nic się nie znaduje. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drewnie to często 10 cm tak aby max temp zasilania była jak najniższa.

 

Tak jak pisze @fotohobby, temp. dla łazienek wymusza pewną min. temp. zas. Poza tym chyba każde kolejnie 5cm zagęszczenia daje coraz mniej, prawda?Ja, jako uzupełnienie podłogówki na drewnie, robię kawałek ścianówki.

 

A w tym załączanym wyżej "projekcie" to 10cm jest zarówno na dechach, pamelach, jak i terro-kocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @fotohobby, temp. dla łazienek wymusza pewną min. temp. zas. Poza tym chyba każde kolejnie 5cm zagęszczenia daje coraz mniej, prawda?Ja, jako uzupełnienie podłogówki na drewnie, robię kawałek ścianówki.

 

A w tym załączanym wyżej "projekcie" to 10cm jest zarówno na dechach, pamelach, jak i terro-kocie :)

 

Bo ten projekt jest wyjątkowo udany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam 10 cm pod drewnem 15 mm

szczerze mówiąc faktycznie jedynie z łazienką jest jakiś problem- niby ciepło ale komfortu nie ma nawet przy 23-24

faktycznie mogłem rurki puścić po ścianach,

mam taki byczy grzejnik w łazience i w niej grzałkę 500w

kilka razy mi się tej zimy zdarzyło odpalić grzałkę-po 30 min czuć fajne ciepełko od niego,

w sobotę i niedzielę to raptem 15 gr w tygodniu 33 grosze.

żona stwierdziła że wtedy nie puszcza tyle ciepłej wody do wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zleciłem projekt firmie żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z przewymiarowaniem.

Instalator, który będzie robił mi kotłownię powiedział, że poniosła projektanta ułańska fantazja. Dlatego prosiłem o opinie na forum. Chcę uniknąć przewymiarowania bo bezpośrednio ma to przełożenie na koszty materiałowe, które nie są tanie.

 

Otrzymałem informacje od projektanta, że takie zagęszczenie rurek jest spowodowane tym, że w przyszłości będę mógł założyć pompę ciepła :D

Teraz zastanawiam się, czy OZC jest wykonane prawidłowo. Nie mam wiedzy żeby samemu to zweryfikować. Przenikalności które podałem w pierwszym swoim poście są oblczone przez firmę, która jest systemodawcą materiałów z których zbudowany jest dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...