Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak wylewka plastyczna to dobry plastyfikator do posadzek na żywicach naftalenowych+ melaminowych spowalniający wiązanie. Jak najmniej wody i odpowiedni cement - tu producenci podają i czasy wiązania i jakieś parametry skurczowe.

Jeżeli te pęknięcia w wyniku skurczu to można się przed tym zabezpieczyć dodając farfocli zwanych zbrojeniem rozproszonym (włókna syntetyczne lub metalowe). Jeżeli pęknięcia to wynik nie równego podłoża to albo grubsza płyta albo postarać się by to podłoże było równe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie robi się kotłowni tylko pc to rurki umieszcza się na suficie. RTEmagicC_13.jpg.jpg Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia i szkoda z tej funkcji rezygnować.

Poza tym ogrzewanie powierzchni podłogi podczerwienią jest najefektywniejsze energetycznie. Grzejemy powierzchnię a nie całą płytę.

Przy sterowanie, ciepło robi się od razu.

Nie ma znaczenia co jest na podłodze, mogą być nawet grube dechy a na nich niedźwiedzia skóra.

Ogrzewanie podczerwienią podłogi jest tańsze

Latem taki układ doskonale chłodzi.

No i najważniejsze!! System taki doskonale uwzględnia zyski bytowe i słoneczne. Ponieważ ciepłe powietrze z zysków gromadzi się pod sufitem nie grzejąc podłogi!

Nie ma znaczenia czym podłoga jest wykończona.

Jaki jest sens umieszczać rurki w podłodze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

panowie polećcie kogoś z forum kto mi zrobi rzetelne obliczenie w ozc.

 

U siebie mam taką sytuację, parter nad ogrzewaną piwnicą, dwie ściany zewnętrzne, dwie sąsiadują z innymi ogrzewanymi mieszkaniami.

 

Instalacja z buforem - źródło ciepła nieistotne (kocioł na groszek i grzałki w taniej taryfie).

 

Od góry jadąc:

 

Żywica poliuretanowa lub epoksydowa. kilka mm

wylewka z rurkami pex 16mm - 5cm (nie mogę podnieść tej grubości bo się okno balkonowe nie otworzy.

rurki łapane są do siatki z stalowej z oczkiem 10x10

folia aluminiowa

styropian 4cm żeby nie było słychać w piwnicy dźwięków chodzenia itd.

 

Podłogówka:

Od bufora jadąc:

Pompa sterowana sterownikiem pokojowym umiejscowionym w samym centrum domu. Wentylacja mechaniczna i tak wymiesza powietrze we wszystkich pomieszczeniach.

Zawór trójdrogowy / czterodrogowy (nie wiem jaką korzyść daje zastosowanie czterodrogowego) z siłownikiem sterowanym pogodówką.

Rozdzielacz nr 1 w kotłowni na 2 sekcje ale szukam takiego z możliwością podpięcia grubych rurek pex najlepiej coś ok. 30mm

 

Rozdzielacz nr 2 na parterze z 8 sekcjami.

Każda sekcja ok 75-80m rury pex 16mm. Rozstaw co 10cm niezależnie od pomieszczenia.

 

Rozdzielacz nr 3 w piwnicy z 6 sekcjami.

Każda sekcja również 75-80m. Rozstaw jak wyżej co 10cm.

 

W rozdzielaczu podpinam:

sekcja 1, wlot z 1 pozycji belki zasilającej, wylot do ostatniej pozycji belki zasilającej. Analogicznie reszta.

W rozdzielaczu nr 1 - kotłowni podpinam rurki również tak jakby "na odwrót" W celu lepszej samo regulacji układu.

 

Powyższe rozwiązanie wyczytane w wątkach o pompach ciepła i dążeniu do jak najniższej temperatury zasilania, oraz po potwierdzeniu powyższych rozwiązań z instytutem budownictwa pasywnego i rozwiązań energooszczędnych.

 

Termoizolacja:

Na podłodze parteru 4cm styropianu(grubość), pomiędzy ścianą a podłogą 4cm styropianu, ponieważ nad owym styropianem jest kanał elektroinstalacyjny z przewodami. Który będzie już nad wylewką a za listwą przypodłogową. Nad kanałem 4cm tynku perlitowego wg przepisu Adam_Mk (wewnątrz pomieszczeń, zewnątrz ściana grubość 38cm + styropian grafitowy 12cm) .

W piwnicy jest lepsza izolacja bo mamy do czynienia z podłogą na gruncie.

 

Na materiale do wylewek nie chcę oszczędzać. Z forum dowiedziałem się że do podłóg z pokryciem żywicą stosuje się inne materiały - kruszywo o odpowiedniej frakcji. Dążenie do jak najniższej temperatury w moim przypadku ma dwa uzasadnienia.

Ad.1 Lepsze rozładowanie bufora.

Ad. 2 Mniejsza rozszerzalność wylewki.

 

Mimo wszystko boje się o powstanie rys i pęknięć co byłoby katastrofą przy zastosowaniu żywicy.

 

Czy ktoś z Was może polecić firmę od wylewek z śląska/małopolski z której pracy jest zadowolony(a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przygotować do wylewek fragment podłogi ze słupkami od balustrady schodów? Jest sobie hol na piętrze, ca. 2.5x6m, w tych 2.5m jest około metr "dziury" schodowej i 1.5m przejścia obok niej. Przy krawędzi dziury, jakieś 6cm o niej, do góry stropu (monolit) są mocowane słupki balustrady. Myślę dać wokół tych słupków z centymetr (dwa?) taśmy dylatacyjnej (brzegowej). Co myślicie, starczy to aby ta płyta grzewcza mogła pracować należycie? Jeśli nie, to jak to wykonać? PS. Na podłodze będą panele, jeśli to ma jakieś znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przygotować do wylewek fragment podłogi ze słupkami od balustrady schodów? Jest sobie hol na piętrze, ca. 2.5x6m, w tych 2.5m jest około metr "dziury" schodowej i 1.5m przejścia obok niej. Przy krawędzi dziury, jakieś 6cm o niej, do góry stropu (monolit) są mocowane słupki balustrady. Myślę dać wokół tych słupków z centymetr (dwa?) taśmy dylatacyjnej (brzegowej). Co myślicie, starczy to aby ta płyta grzewcza mogła pracować należycie? Jeśli nie, to jak to wykonać? PS. Na podłodze będą panele, jeśli to ma jakieś znaczenie.

nie wiem do czego te dylatacje ...?

robisz wylewki, układasz panele i kołkami mocujesz balustradę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...